سومين دوره مسابقات قرآن کريم و اذان کارکنان وزارت نفت برگزار شد:

مسابقه اي از جنس نور

مشعل    سميه راهپيما    سومين دوره مسابقات قرآن کريم و اذان کارکنان وزارت نفت با حضور منتخبان چهار شرکت اصلي و ستاد اقامه نماز در روزهاي 20 تا 22 ارديبهشت 97 به ميزباني شرکت ملي صنايع پتروشيمي در رشته هاي قرائت، تحقيق و ترتيل، حفظ 5،10،15 و 20 جزء، کل قرآن کريم، اذان و مفاهيم برگزار شد.

به هم دوختن آهن

سيدرضا نوروززاده، مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي در مراسم برگزاري اين دوره از مسابقات مي گويد: تشيع در طول تاريخ، ميدان داري هايي داشته اند؛ اما توفيق ايجاد يک حکومت جامع را به دست نياورده اند، از اين رو مي توان گفت ايران نخستين کشوري است که پرچم تشيع را برافراشته است. به گفته او، اقتداري که کشورمان در عرصه بين المللي به دست آورده، برگرفته از کتاب خداست که به استکبار ستيزي توصيه مي کند.  نوروززاده مي افزايد: ما کشوري اسلامي هستيم و کتاب آسماني همه ما قرآن است که پاسداشت و رعايت مفاهيم آن بر ما واجب است، از اين رو مسابقات قرآني در سراسر کشور برگزار مي شود و در مجموعه نفت نيز برگزاري مسابقات قرآني ضروري بوده و با دستور وزير مبني بر برگزاري اين مسابقات، امسال شاهد سومين دوره آن بوديم. معاون وزير نفت مي گويد: تاکيد بيشتر قرآن روي تفکر و تعقل است که اساس کار ما را در جامعه شکل مي دهد؛ کساني که به قرآن مراجعه مي کنند، درس زندگي مي آموزند. دين ما دين رحمت است؛ اما متاسفانه در فضاي زندگي امروز، تفسيرهاي ناصواب و دوري از قرآن، خشونت را به ارمغان آورده است. اميدواريم همچنانکه پرورش يافته مکتب دين اسلام هستيم، با مراجعه به کلام خداوند، رحمتي را که ارمغان خداوند است، شامل حال خود کرده و در فضاي روحاني سرشار از رحمت، کنار هم زندگي کنيم.  او ادامه مي دهد: ما جمعيت صنعتگري هستيم که اين فرصت به ما داده شده تا در کنار به هم دوختن آهن، علاقه مند به معرفت باشيم.

اوپک قرآني، وحدت دل ها

حجت الاسلام والمسلمين مهدي مجيدي، مسئول ستاد برگزاري اقامه نماز وزارت نفت نيز در اين مراسم به اوپک قرآني اشاره مي کند و مي گويد: زماني کشورهاي نفتي دور هم مي نشينند و تحت عنوان اوپک نفتي، در مورد مسائل اين حوزه صحبت مي کنند. کشورهاي عربي خليج فارس نيز مي توانند دور هم بنشينند و درباره کتاب خدا با عنوان اوپک قرآني صحبت کنند. يعني قاريان، داوران، استادان و حافظان همه باهم اين اوپک را تشکيل داده و از اين طريق، وحدت خود را به دنيا نشان دهند و بگويند که در مورد اصالت قرآن، متفق الکلمه هستند. او ادامه مي دهد: فلسفه اسلام، نشر و پخش کلمه توحيد است که کليد رمز موفقيت ها و پيروزي هاست. تمام خوبي ها، فضايل و کرامت ها در زير سايه توحيد است و همه شرارت ها ، غارتگري ها و خيانت ها نيز شرک محسوب مي شود.  مسئول ستاد برگزاري اقامه نماز وزارت نفت مي افزايد: وقتي به مفاهيم قرآني روي بياوريم، در فرهنگ، ادب و تربيت، سياست و اقتصاد قوي مي شويم، از اين رو اوپک قرآني، باعث ايجاد وحدت ميان دل ها، مذهب و دين مان مي شود.

دريافت کارنامه به صورت آنلاين

محمد بادپا، مسئول کميته فني و داوري سومين دوره مسابقات قرآن کريم و اذان کارکنان وزارت نفت نيز مي گويد: اين مسابقات، خروجي چهار شرکت اصلي نفت، گاز، پتروشيمي و پالايش و پخش است که امسال ستاد وزارت نفت نيز به آن اضافه شد. به گفته او، طي برنامه ريزي با شوراي هماهنگي مسئولان دارالقرآن هاي چهار شرکت اصلي، امسال رشته مفاهيم قرآن کريم به اين دوره از مسابقات افزوده شد، همچنين کارنامه شرکت کنندگان را به صورت آنلاين ارائه مي دهيم تا از اين طريق، بخش کميته فني، پاسخگوي سئوالات و اعتراض شرکت کنندگان باشد.

بادپا مي افزايد: با حضور استاد راهنما، نکاتي که درباره اشکال در تلاوت قرآن هر کدام از شرکت کنندگان مطرح مي شود، به صورت مکتوب در اختيارشان قرار مي گيرد تا از اين طريق بتوانند براي سال هاي آينده برنامه ريزي بهتري داشته باشند و نقاط ضعف خود را برطرف کنند.

تشويق  به تدبر و عمل به آيات قرآن

حجت الله طالبي، مسئول دارالقرآن و دبير شوراي اقامه نماز شرکت ملي صنايع پتروشيمي نيز مي گويد: هر کدام از چهار شرکت اصلي وزارت نفت در بين زير مجموعه هاي خود، مسابقات داخلي برگزار کرده اند که نفرات اول تا سوم آنها به مسابقات سراسري وزارت نفت راه يافته اند.  او ادامه مي دهد: هر سال که اين مسابقات برگزار مي شود، همان تازگي سال هاي گذشته را دارد و علت آن طراوت و جاودانگي قرآن است.  به گفته طالبي، هماهنگي اين دوره از مسابقات را از دي ماه 1396 آغاز کرديم. همچنين سامانه اي براي اطلاع رساني درست کرده ايم تا هماهنگي ها از اين طريق انجام شود. 20 جلسه نيز با مسئول درالقرآن وزارت نفت برگزار کرده ايم.  او مي افزايد: در مسابقات قرآني سال گذشته شرکت ملي صنايع پتروشيمي 70 نفر شرکت کردند که امسال اين تعداد به 135 نفر رسيده و برگزيدگان آن در مسابقات وزارت نفت حضور يافته اند. هدف از برگزاري مسابقات قرآني، تشويق کارکنان به تدبر و عمل به آيات قرآن است. به گفته طالبي، در سومين دوره مسابقات قرآن کريم و اذان کارکنان وزارت نفت 42 نفر از شرکت ملي گاز، 32 نفر از شرکت ملي پالايش و پخش، 16 نفر از ستاد اقامه نماز، 30 نفر نيز از شرکت ملي صنايع پتروشيمي و 31 نفر از شرکت ملي نفت ايران حضور داشتند.

حضور 153 نفر در مسابقات

حسين ربيعيان، رئيس دارالقرآن وزارت نفت و مسئول برگزاري اين دوره از مسابقات مي گويد: دوره اول مسابقات قرآني وزارت نفت، به ميزباني شرکت ملي گاز ايران و دوره دوم به ميزباني شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران برگزار شد و شرکت ملي صنايع پتروشيمي نيز ميزبان سومين دوره از اين مسابقات است.  به گفته او، در اين دوره از مسابقات، شاهد رشد کمي و کيفي در بخش هاي قرآن کريم و اذان کارکنان وزارت نفت هستيم و 153 نفر از همکاران خانم و آقا در رشته هاي قرائت، تحقيق و ترتيل، حفظ قرآن کريم از 5 تا 30 جزء ، اذان و مفاهيم شرکت کردند. ربيعيان مي افزايد: هدف از برگزاري مسابقات قرآني در سطح وزارت نفت اين است که در کنار فعاليت هاي سخت ميداني در مناطق عملياتي و ... نگاه قرآني داشته باشيم، زيرا اين رويکرد تاثير مثبتي در کار خواهد داشت.

قرآن، تربيت و روش زندگي را  به ما مي آموزد

محمد کاکاوند، نفر اول رشته قرائت تحقيق در سومين دوره مسابقات سراسري قرآن کريم کارکنان وزارت نفت مي گويد: قرآن مي خوانيم تا نوع تربيت را ياد بگيريم و قرآن روش زندگي را به ما مي آموزد. اگر هدف از شرکت در مسابقات قرآني اين باشد که نوع تفکر و سبک زندگي شان قرآني شود، به طور قطع شاهد خير و برکت زيادي در زندگي خود خواهند بود.

هدايت کننده زندگي

 

مريم حاجي نوروز، نفر اول رشته قرائت ترتيل نيز مي گويد: تمام قرآن تاثير است و طبق آيه اي از سوره بقره که مي فرمايد: ذَلِكَ الْكِتَابُ لَا رَيْبَ فِيهِ هُدًى لِّلْمُتَّقِينَ (قرآن کتاب راهنما براي بشر است) تمام دستورات زندگي در قرآن نوشته شده است.

او ادامه مي دهد: قصد ما نبايد فقط کسب مقام در مسابقات قرآني باشد، بلکه بايد اخلاق قرآني داشته باشيم و به دستوراتي که در آن نوشته شده، توجه و عمل کنيم.

 

برکت در زندگي هاي فردي و اجتماعي

ميثم حيدري، نفر دوم رشته مفاهيم قرآن مي گويد: وزارت نفت، يکي از وزارتخانه هاي پيشگام در برنامه هاي فرهنگي است و سال به سال با کيفيت بهتري برگزار مي شود.

به گفته او، ويژگي شاخص اين دوره، در نظر گرفتن رشته مفاهيم قرآن بود و توانستيم تفسير سوره «يوسف» را بخوانيم که اين نيز برکتي در زندگي فردي و اجتماعي مان به ارمغان مي آورد تا از مکارم اخلاقي که در قرآن آمده، استفاده کنيم.

قرآن سراسر رحمت است

زهرا آزدادان، نفر اول رشته حفظ 15 جزء قرآن کريم مي گويد: قرآن سراسر رحمت، شفاعت و برکت است، از اين رو بايد به دستورات خداوند در قرآن عمل و از آنچه ما را نهي کرده، دوري کنيم.

 

دستگيري قرآن

حسام قانعي، نفر اول رشته قرائت ترتيل مي گويد: هرچه در زندگي دارم، به برکت قرآن است. شايد نتوانسته ام عامل واقعي به قرآن باشم، اما آيات آن دستم را گرفته است.  او مي افزايد: در طول زندگي توانسته ام به برکت قرآن، صبر را سرلوحه زندگي خود قرار دهم.