احداث 3 پروژه پتروپالایشگاه

در واقع افزایش ظرفیت پتروپالایشی با توجه به تحریم پذیری صادرات نفت خام، بازارهای رو به گسترش مواد پتروشیمیایی و افزایش تقاضای داخلی برای سوخت بویژه بنزین، کاملا ضروری و آینده نگرانه است، ضمن اینکه با توجه به حجم تولید و مصرف فعلی میعانات گازی کشور و کاهش ذخایر میعانات گازی پارس جنوبی و افت تولید قطعی آن در آینده، میعانات گازی از مسائل مهم کشور است که باید مصارف آن را کنترل کرد.

۱۳ طرح پتروپالایشگاهی دارای مجوز اولیه با خوراک نفت خام و میعانات گازی در کشور وجود دارد که با توجه به محدودیت های مذکور، براساس معیارهای مختلف از جمله نوع فراورده های تولیدی، قرارداد خوراک، دارا بودن زمین، ظرفیت تولید، سرمایه گذار، رویکرد توسعه مکران، تأمین امنیت سوخت کشور، دسترسی بهتر و کم هزینه تر به مبادی صادرات، درصد پیشرفت پروژه، تأمین پایدار و کم هزینه تر خوراک و یوتیلیتی و محل احداث طرح با توجه به الزامات آمایش سرزمینی انتخاب شده اند. همچنین ۳ طرح پتروپالایشگاهی شهید سلیمانی، مروارید مکران و مهر خلیج فارس به عنوان پروژه های منتخب در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تعیین و بر آنها تمرکز شده است. مسأله اصلی در اجرای این طرح ها، الگوی تأمین مالی آنهاست که از طریق منابع داخلی و خارجی، در حال تدقیق و نهایی سازی هستند.

  پالایشگاه اصفهان: نیروگاه خورشیدی ۲۰۰ مگاواتی

پالایشگاه اصفهان در دولت سیزدهم، گام های بزرگی در مسیر تحقق اهداف خود برداشته است که مصداق این امر تسریع در راه اندازی و بهره برداری از واحد تصفیه گوگرد این پالایشگاه به میزان ۱۶ میلیون لیتر گازوئیل یورو۵ بیشتری در کشور تولید و توزیع شد.

گریدهای مختلفی از بنزین متناسب با توانمندی پالایشگاه ها تولید می شود. از نظر عدد اکتان بنزین ۸۷، بنزین ۹۱ و بنزین ۹۵ تولید می شود. این بنزین ها به لحاظ عدد اکتان با هم متفاوت هستند؛ اما دیگر مشخصات آنها نزدیک به هم است. همچنین در همه بنزین های تولیدی، آروماتیک کمتر از ۳۵ درصد حجمی است، الفین کمتر از ۱۸ درصد و گوگرد عموماً کمتر از ۵۰ پی پی ام است.

همچنین سال ۱۴۰۲پروژه های بزرگی همچون ZLD، CCRO، HERO و ساخت سه کولینگ هیبریدی در دستور کار این پالایشگاه قرار دارد. با اجرای این طرح ها، حدود ۴۰۰ مترمکعب مصرف آب در هلدینگ پتروپالایش اصفهان کاهش می یابد.

تصفیه خانه پساب شاهین شهر و همچنین انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان از دیگر برنامه های در دستور کار هلدینگ پتروپالایش اصفهان برای تامین آب مورد نیاز است و کلنگ زنی نیروگاه خورشیدی ۲۰۰ مگاواتی پالایشگاه اصفهان نیز محقق خواهد شد.

در این زمینه باید توجه داشت که ابتدا نیروگاه ۵۰ مگاواتی راه اندازی می شود تا به تکنولوژی ساخت سلول های خورشیدی دست یافته و پس از آن به مرور این نیروگاه تکمیل خواهد شد.

زمان بهره برداری از نیروگاه خورشیدی ۲۰۰ مگاواتی هلدینگ پتروپالایش اصفهان پایان سال ۱۴۰۳ اعلام شده است . بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته، قرار است طی ۱۲ سال این نیروگاه را تا تولید یکهزار مگاوات برق توسعه دهد که این میزان برق، معادل نیروگاه بوشهر خواهد بود.

پالایشگاه اصفهان از جمله پالایشگاه های کشور به شمار می رود که توانسته با تکیه بر توان خود، علاوه بر پالایش نفت به مسیر پتروپالایشی نیز وارد و برای نخستین بار به عنوان سودآورترین شرکت پالایشی بورسی کشور معرفی شود. همچنین این پالایشگاه در9ماه سال ۱۴۰۱ موفق به کسب ۲۶ هزار میلیارد تومان سود خالص شده است، ضمن اینکه در رتبه دوم پتروپالایشی بعد از پالایشگاه تبریز قرار دارد.

این پالایشگاه توانسته مدرن سازی فرایندهای عملیات انبارهای خود را آغاز کند که یکپارچه سازی همه فرایندهای خرید از مرحله ثبت تقاضا، ارزیابی منابع، بررسی فنی تقاضا، بررسی مالی، عملیات کنترل مورد نیاز و در نهایت انبارداری، از اهداف اجرای این طرح بود.

همچنین پالایشگاه اصفهان برای نخستین بار در کشور موفق به طراحی و بازسازی دو دستگاه آزمایشگاهی شده است، ضمن آنکه از آغاز به کار دولت سیزدهم تاکنون، مدل اقتصادی تولید با هدف افزایش سودآوری و تنوع سبد محصولات، مطابق با استانداردهای روز، در شرکت پالایش نفت اصفهان تکمیل و عملیاتی شده است.

این شرکت در مسیر بهینه سازی نیز اقدامات قابل توجهی انجام داده که به این منظور از نرم افزار بهینه سازی اقتصادی با عنوان ASPEN PIMS که در مجموعه های فرایندی مانند صنایع پالایشی و پتروشیمی بسیار معتبر بوده، استفاده کرده است. در این نرم افزار، بعد از ورود اطلاعات، مدل اقتصادی اجرا و نتیجه آن، به صورت یک گزارش ارائه می شود و در نهایت گزارش موصوف پس از تجزیه و تحلیل، مبنای برنامه ریزی و اجرا قرار می گیرد. در آینده نزدیک با به کارگیری این مدل اقتصادی در پروژه پالایشگاه جنوبی، شاهد نتایج مطلوبی در پالایشگاه اصفهان خواهیم بود.

همچنین این پالایشگاه، رکورد سودآوری ۱۳ هزار میلیارد تومانی در بهار امسال را از آن خود کرده است. رابطه قیمت نفت خام و محصولات نفتی، یکی از دلایل این اتفاق ارزشمند بوده که البته این مهم، رشد خالص آماری شرکت های دیگر پالایشی را در پی داشته است. در این مسیر اهدافی همچون افزایش فراورده های با ارزش افزوده بالا و دستیابی به رکوردهای جدید در اهداف مالی و راهبردی شرکت به ثمر نشسته، همچنین زمینه حرکت رو به رشد و تأمین متوازن ذینفعان فراهم شده است.

 پالایشگاه آبادان : بهره برداری از فاز دوم طرح توسعه

فاز دوم طرح توسعه پالایشگاه آبادان با ظرفیت 210 هزار بشکه در روز، اسفند سال گذشته با حضور رئیس جمهوری به بهره برداری رسید. 

جایگزینی و نوسازی این پالایشگاه در دو مرحله صورت گرفته است که مرحله اول با احداث مجموعه جدید پالایشی در ۱۵۰ هزار بشکه در روز (فاز اول) در سال ۱۳۸۴ به بهره برداری رسید و مرحله دوم با احداث مجموعه جدید پالایشی با ظرفیت ۲۱۰ هزار بشکه در روز با عنوان طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان (فاز ۲) که از تیر ۱۳۹۶ شروع شد و بخش نخست آن در آذر ۱۴۰۱ به بهره برداری رسید و بخش نهایی این فاز با حضور رئیس جمهور در روز ۲۶ اسفند مورد بهره برداری قرار گرفت.

هدف از اجرای این طرح، تکمیل زنجیره ارزش، کاهش آسیب پذیری کشور در برابر تحریم ها از طریق تبدیل نفت خام و میعانات گازی به فراورده های نفتی و ارتقای کیفیت فراورده های نفتی است.

بر اساس اجرای این طرح، محصولات سبک تولیدی پالایشگاه مانند بنزین، نفت سفید، گازوییل و گاز مایع افزایش می یابد و با برچیدن تجهیزات قدیمی با عمر بیش از ۷۰ سال، تجهیزات جدید جایگزین شده و وضعیت زیست محیطی پالایشگاه با حذف تأسیسات با بازده پایین و مصرف سوخت بالا، بهبود می یابد.

بهره برداری از فاز دوم طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان، هشت ویژگی مهم دارد که منجر به رکورد در حوزه پالایشگاهی کشور شده است.

طراحی، ساخت و نصب بزرگ ترین واحد تقطیر در منطقه غرب آسیا که ظرفیت آن در جو، ۲۱۰ هزار بشکه در روز و واحد تقطیر در خلأ به ظرفیت ۱۰۰ هزار بشکه در روز است.

طراحی، ساخت و نصب بزرگ ترین واحد هیدروکراکر در غرب آسیا به ظرفیت بیش از ۴۲ هزار بشکه در روز، طراحی، ساخت، حمل و نصب یکپارچه بزرگ ترین کوره هیدروژن در غرب آسیا به وزن یکهزار و ۵۰۰ تن، طراحی، ساخت و نصب بلندترین مشعل های پالایشگاهی کشور به ارتفاع ۱۲۵ متر و ۱۲۷ متر، طراحی و همچنین ساخت و نصب بزرگ ترین واحد تصفیه هیدروژنی نفتا به ظرفیت ۶۵ هزار بشکه در روز از مهم ترین ویژگی های این طرح محسوب می شود.

همچنین ثبت رکورد ۳۴ میلیون نفر -ساعت کار بدون حادثه (ناتوان کننده) در میان مگاپروژه های پالایشی در کشور، ثبت رکورد پیشرفت ۳۲ درصدی بخش اجرایی مگاپروژه های پالایشی در سال پایانی پروژه و در دولت سیزدهم و ثبت رکورد اشتغال آفرینی مستقیم برای ۷ هزار و ۳۰۰ نفر و مجموعا به میزان ۶۰ میلیون نفر_ ساعت در سایت و ۱۵ هزار نفر اشتغال غیرمستقیم برای سازندگان تجهیزات صنعت نفت داخل کشور رقم خورد.

صدور مجوز خرید خودروهای مورد نیاز با امضای معاون اول رئیس جمهوری نیز از گام های برداشته شده پالایشگاه آبادان در مسیر توسعه است. هیأت وزیران در جلسه اول تیر ۱۴۰۱،با پیشنهاد وزارت نفت مبنی بر صدور مجوز برای خرید70 خودروی وانت دو دیفرانسیل تولید داخل از سوی شرکت پالایش نفت آبادان از محل اعتبارات مصوب مربوط و با رعایت سایر قوانین و مقررات موافقت کرد.

شرکت پالایش نفت آبادان در محدوده تاسیسات آبادان و بندر صادراتی ماهشهر با تنظیم و اجرای یک برنامه دقیق و منسجم و با استفاده از توانمندی و تجربه کارکنان ساعی خود در رده های مختلف سازمانی، طی اقدامی شایسته، موفق به تجدید اعتبار گواهینامه های بین المللی سیستم های مدیریتی جاری خود شد.

پالایشگاه آبادان توانسته واحد آزمایشگاه این پالایشگاه را با تکیه بر توان و دانش  نیروهای متخصص خود، تعمیر کرده و با به روزسازی قطعات الکترونیکی آزمایشگاهی از رده خارج شده، سود تقریبی 10 میلیارد و 50 میلیون تومانی را به ثبت برساند.  

 پالایشگاه بندرعباس: افزایش 10میلیون لیتر انواع فراورده با مدرن سازی در چهار سال آینده

شرکت پالایش نفت بندرعباس با تکیه بر دانش مهندسان داخلی، یکی از پیچیده ترین و تخصصی ترین طرح های توسعه ای برای ارتقای محصولات سنگین با محوریت تولید کک اسفنجی را در دستور کار دارد که علاوه بر کک و فراورده های با ارزش افزوده بیشتر، تولید محصولات نفتا و پروپیلن به عنوان خوراک صنایع پتروشیمی را موجب خواهد شد.

دستاوردهای پروژه ارتقای کیفیت محصولات سنگین، کاهش میزان نفت کوره و استمرار تولید، تامین کک اسفنجی مورد نیاز صنایع آلومینیوم سازی کشور، قطع وابستگی به خارج از کشور، بومی سازی دانش فنی لازم که تا پیش از این تنها در اختیار آمریکا و فرانسه بود، جلوگیری از خروج ارز، بی اثر سازی تحریم ها و حفاظت و صیانت از محیط زیست، حمایت از سازندگان داخلی و ایجاد اشتغال از نتایج اجرای این پروژه ملی است.

ضمن آنکه در همجواری پالایشگاه بندرعباس، پتروپالایش شهید قاسم سلیمانی به ظرفیت 300 هزار بشکه در روز ایجاد خواهد شد.

با توجه به اقدامات صورت گرفته در شرکت پالایش نفت بندرعباس، این شرکت جایزه جهانی پروژه سبز از انجمن مدیریت سبز اروپا برای پروژه افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت بنزین و نفتگاز، عنوان شرکت پیشرو و رتبه اول شاخص فروش در گروه فراورده های نفتی میان ۱۰۰ شرکت برتر و تندیس محصول برتر کشور برای تولید اسیدکلریدریک گازی را از آن خود کرده است. از دیگر دستاوردهای پالایشگاه بندرعباس می توان به مسؤولیت اجتماعی و ساخت بیمارستان 90 تختخوابی کودکان اشاره کرد.

پالایشگاه بندرعباس، برنامه مدرن سازی را طی سه تا چهار سال آینده اجرایی خواهد کرد. با اجرای این طرح حدود ۱۰ میلیون لیتر فراورده نفتی شامل نفتگاز و حلال ها به تولید کشور افزوده می شود.