انواع هوش کودکان را بشناسيم

تصور نمي کنم کسي در پاسخ به اين پرسش، دستش را بالا برده باشد. اما هنگامي که فاصله نسل والدين و فرزندان را به طور کامل درنظر بگيريم، سوال هاي ديگري نيز پيش مي آيد. تيزهوش در چه زمينه اي؟ چه کسي هوش را معنا مي کند؟ آيا   به اين معناست که بچه من در مدرسه بهتر عمل مي کند؟ اگر ارزش هايي چون مهرباني و صداقت را به کسي نياموزيم، باهوش بودن چه ارزشي دارد؟ هاوارد گاردنر (Howard Gardner) روان شناس دانشگاه هاروارد که به دليل نظريه هوش چندگانه (multiple-intelligence) براي کودکان شهرت فراواني دارد، به بررسي اين فاصله عظيم پرداخته است. گاردنر هفت نوع جداگانه هوش (در زمينه آموزشي) را شناسايي کرده که به گفته محققان، تنها 3 نوع از آن در تست هاي هوش موجود، منظور شده است. پيش از اينکه به معرفي انواع هوش بپردازيم، توجه شما را به آنچه گاردنر در کتاب خود« Intelligence Reframed» درباره فرزندانش نوشته است، جلب مي کنيم:   «من مي خواهم فرزندانم، جهان را درک کنند، نه به دليل اينکه جهان جذاب و ذهن انسان کنجکاو است. من مي خواهم آنها جهان را درک کنند تا در موقعيتي قرار بگيرند که بتوانند آن را به جايي بهتر مبدل کنند.»  اين، نوع متفاوتي از هوش است و شکي نيست که تبديل آن به يک سئوال چند جوابي، کاري دشوار است، زيرا براي تبديل کردن جهان به جايي بهتر، تنها يک پاسخ وجود ندارد. چنين به نظر مي رسد که گاردنر اعتقاد دارد کودکان داراي انواع متفاوتي از هوش هستند که آنها را قادر به انجام چنين کار جاه طلبانه اي خواهد کرد. بايد صادقانه بگوييم که اين تقسيم بندي هنوز از نظر تمام روان شناسان تاييد نشده است، اما از طرفي، روزگار اعتقاد داشتن به يک مفهوم واحد نيز  سپري شده است.

 

هوش کلامي

با کلمات سرو کار دارد. در داستان سرايان، روزنامه نگاران و وکلا، اين نوع هوش در اولويت قرار دارد. اين هوش، اساس توانايي در اطلاع رساني موثر، ترغيب کردن، مباحثه، تدريس و سرگرم کردن است. کودکاني که در اين زمينه باهوش هستند، در بازي با کلمات و ادا کردن جملاتي که
 ادا کردنشان مشکل است (جملاتي که با کلماتي يک صدا، با تکرار يک حرف و مانند آن ساخته مي شوند: مانند قوري گل قرمزي) مهارت فراواني دارند. آنان از شنيدن صداي کلمات لذت مي برند و کتاب خواناني حريص يا نويسندگاني شيرين قلم خواهند شد.

 

 هوش وابسته به منطق و رياضي

واضح است که اين نوع هوش، به معناي توانايي مغز در کار با اعداد و ترتيب هاي منطقي است. دانشمندان، حسابداران و سازندگان نرم افزار از اين جمله اند. کودکان داراي اين اولويت هوشي، در درک علت و معلول، الگوهاي عددي و بحث منطقي بسيار موفق هستند که به خصوص اين آخري، در رويارويي با والدين بسيار مفيد است.  کودکان داراي هوش فضايي در ترسيم تصاوير دو بعدي و سه بعدي، بسيار موفق هستند.

 

 هوش مربوط به امور فضايي و حجمي

اين هوش، قابليت تصور و تجسم ذهني را به وجود مي آورد که معمول ترين شغل براي چنين افرادي عکاسي و هنر است. اين کودکان در توجه به جزئيات بصري و توانايي ترسيم تصاوير دو بعدي و سه بعدي، بسيار موفق و به نظر جلوتر از سن خود عمل مي کنند. يک جنبه مهم اين هوش، توانايي کودک در ترجمه تصاوير ذهني به فرمي است که براي همه قابل درک باشد.

 

   هوش مربوط به حرکات جسمي

هرچند پذيرفتن اين مورد براي بعضي از سنت گرايان روان شناسي دشوار است، اما واضح است که چابکي و چالاکي از جايي سرچشمه مي گيرد و گاردنر اين توانايي ها را به ذهن نسبت مي دهد. کودکاني که در آموختن دروس عملي موفقند، داراي چنين هوشي هستند و مي توانند ورزشکار حرفه اي، مکانيک، جراح يا نجار شوند و اگر پيش بيايد، مي توانند به خوبي بافتني ببافند و عاشق سرهم کردن ماکت هاي مختلف هستند. آنان در کلاس هاي ورزش و فعاليت هاي فيزيکي، منتظر دستور حرکت نمي مانند. گاردنر در مورد اين افراد به مطلب جالب توجهي اشاره کرده است؛ افراد داراي چنين هوشي، بسيار مستعد داشتن واکنش هاي غريزي شجاعانه هستند.کودکان داراي هوش فردي مي توانند حالات و نيازهاي ديگران را بخوبي تشخيص دهند.

 

  هوش ميان فردي

اين نوع هوش درباره ارتباط با ديگران است. اين کودکان نه تنها با همکلاسان خود کنار مي آيند، بلکه مي توانند حالات و نيازهاي ديگران  از جمله بزرگسالان   را  به خوبي تشخيص دهند. آنها در اين زمينه از والدين خود هم بهتر عمل مي کنند.  اخطار! اين توانايي دو طرف دارد؛ خير و شر. کودک داراي هوش ميان فردي، مي تواند يک همشهري مهربان، يار و ياور ديگران باشد يا از توانايي خود در کنترل ديگران و کلاهبرداري و امثال آن استفاده کند. گاردنر شخصا اعتراف مي کند که هوش کلامي و رياضي - منطقي بيش از همه مورد توجه بوده و در مدارس مورد آزمايش قرار مي گيرد. هوش مربوط به امور فضايي، موسيقي و حرکات جسمي بيش از هرچيز با هنر در ارتباط است که البته هوش وابسته به امور فضايي و حجمي در تست هاي هوش معمول جاي ثابتي دارد. هوش درون نگرانه و ميان فردي مي تواند شاهدي آشکار بر اين مطلب باشد که دسته بندي گاردنر تا چه حد مي تواند والدين و خانواده را تحت تاثير قرار دهد. هيچ روش واقعي براي آزمودن و تشخيص اين نوع هوش در کودک وجود ندارد، اما کدام پدر و مادري است که از داشتن فرزندي که خود را مي شناسد، منظم است و مي تواند احساس غم و شادي ديگران را درک کند و به آن واکنش نشان دهد، ناراضي باشد؟

 

 هوش درون نگر

اينجا حوزه شخصيت دروني فرد است. کودکاني که در اين دسته بندي جا دارند، قادرند حواس خود را شناسايي کنند و درجات مختلف يک احساس بخصوص را تشخيص دهند. توانايي درک و پذيرفتن خود، هوش و ادراکي است که دارنده آن در زمان بزرگسالي از داشتن آن خشنود مي شود و قدر آن را خواهد دانست.  هوش درون نگر برانگيزنده خودکاوي، انضباط نفس، استقلال فراوان و تمايل به داشتن اهداف واضح و مشخص است که البته همه اين موارد، نبايد با هم و لزوما در يک نفر بروز کند.

هوش موسيقي

واضح است که در اينجا با توانايي درک و ايجاد ريتم و ملودي سر و کار داريم. يک روش شناسايي هوش موسيقي اين است که کودک بتواند دو قطعه موسيقي نسبتا مشابه را از يکديگر تشخيص دهد. داشتن هوش موسيقي و گرايش به آن به حرفه هاي مشخصي منجر مي شود، اما بزرگسالاني را مي شناسيم که با وجود داشتن حرفه اي ديگر، از «گوش موسيقي» خوبي برخوردارند و مي توانند ترانه ها را صحيح بخوانند. پس شايد برخوردار بودن از هوش موسيقي، به جاي بدل شدن به حرفه شخص، بتواند بخشي از مسير زندگي و آموختن او شود.

 

پيراشکي گوشت  

اين غذا مخصوص عاشقان غذاهاي خوشخوراک است. کساني که علاقه زيادي به پنير دارند، مي توانند از پنير ورقه اي روي نان استفاده کنند. خوراکي خوشمزه اي در انتظار شما خواهد بود.

 مواد لازم

    آرد: 100 گرم

  گوشت چرخ کرده: 80 گرم

  دانه ذرت: 40 گرم

  جعفري خردشده: 30گرم

   پنير چدار: به مقدار دلخواه 

  فلفل دلمه اي: 4برش

  پياز خردشده: يک عدد، کوچک 

  نمک و فلفل و ادويه: به مقدار دلخواه

 

طرز تهيه

 ابتدا گوشت چرخ کرده را در  تابه مي ريزيم و به همراه پياز، فلفل و نمک تفت مي دهيم. بعد از 10 دقيقه فلفل دلمه اي و جعفري را به آن اضافه مي کنيم. تا جايي که رنگ مواد تغيير کند. خمير پيراشکي را با وردنه (به شکل دلخواه) درست مي کنيم و مواد تفت داده شده را داخل خمير قرار مي دهيم و به مقدار لازم، پنير چدار به آن اضافه مي کنيم. پيراشکي ها را داخل فر به مدت 10 دقيقه قرار مي دهيم تا خمير، تغيير رنگ دهد و سفت شود. 

 

نحوه اتو کردن پيراهن مردانه با اتو بخار

قصد داريم مرحله به مرحله به شما آموزش دهيم که چگونه با اتو بخار، خيلي راحت و بي دردسر و در مدت 3دقيقه، يک پيراهن تميز ولي چروک مردانه را اتو بکشيد.

 ابتدا يقه را روي ميز اتو پهن کنيد، سپس آن را از قيمت داخل، بخوبي با اتوبخار، اتو بزنيد.

 در مرحله بعدي، يقه را از بيرون اتو بکشيد.

 براي اتو کشيدن سر شانه لباس  اتوبخار را به قسمت بالاي آستين برده و شانه و سرشانه را اتو بزنيد. سرشانه ديگر را هم به همين صورت اتو بکشيد. براي اينکه روي لباس برق نيفتد، بهتر است که لباس را پشت و رو کنيد و سپس اتو بزنيد يا پارچه اي نازک روي لباس پهن کنيد.

  گام بعدي اتو زدن آستين هاست.  اول سجاف و مچ آستين را اتو کنيد. بهتر است ابتدا مچ را از سمت داخل و سپس از سمت رو اتو بزنيد.

آستين پيراهن را روي ميز اتو قرار داده و بخوبي آن را اتو بزنيد، به طوري که روي آستين کاملا صاف شود.

سپس سمت ديگر آستين را روي ميز پهن کرده و زير آستين را هم اتو بزنيد. به طوري که خط روي آستين کاملا اتو شود. هر دو آستين را به همين صورت اتوکشي کنيد.

حالا نوبت اتو زدن قسمت جلويي پيراهن مردانه است. براي اين کار ابتدا پيراهن را صاف روي ميز اتو پهن کنيد و آن را از بالا به پايين بخوبي اتو بزنيد.

ممکن است براي قسمت بالايي پيراهن، آستين ها کمي مشکل ساز شوند؛ اما با کشيدن شانه لباس به سمت بيرون، مي توانيد اين قسمت را هم بخوبي اتو بزنيد. اتوکشي پشت پيراهن، مرحله آخرکار است و به عبارتي آسان ترين قسمت کار. پشت پيراهن را روي ميز اتو پهن کرده و سر تا سر آن را اتو کنيد. توجه داشته باشيد که بلافاصله پس از اتمام اتوکشي پيراهن، آن را نپوشيد، چون ممکن است اتوي لباس به هم بريزد، پيراهن را به چوب لباسي آويزان کرده و 5دقيقه صبر کنيد، بعد آن را بپوشيد.

 

  چند توصيه مهم براي جلوگيري از ريزش مو

ريزش مو مي تواند دلايل مختلفي داشته باشد. براي مثال بعضي بيماري ها يا مصرف برخي داروهاي خاص، مانند داروهاي شيمي درماني، باعث ريزش مو مي شوند؛ اما ريزش مو ممکن است عامل ژنتيک هم داشته باشد و از يکي از والدين به ارث برسد. هرچند مو از سلول هاي مرده تشکيل شده، اما در ظاهر انسان تاثير مهم و قابل توجهي دارد و البته يک فاکتور بااهميت در زندگي انسان محسوب مي شود. متأسفانه برخي محصولات آرايشي و به اصطلاح بهداشتي، بيش از اينکه براي موها مفيد باشند، براي آنها مضر هستند و آثار اين ضرر گاهي تا سال هاي سال باقي مي ماند. استفاده از مواد نفتي مانند پارافين و يا روغن هايي که هيچ کسي بجز توليد کننده آنها از ترکيبات اين مواد مطلع نيست، مانند واکس ها و کرم هاي مو براي برخي افراد بخصوص جوانان عادت و گاهي حتي به يک ضرورت تبديل شده و نکته جالب اين است که مصرف کنندگان اين محصولات، انتظار ريزش و يا سفيد شدن موهايشان را هم ندارند، در حالي که استفاده از اين مواد، هيچ خاصيتي براي مو ندارد. از سوي ديگر، مصرف مواد غذايي فاقد کيفيت مانند چيپس، پفک و ساير تنقلات و يا غذاهاي ناسالم مانند فست فودها و غذاهاي چرب و سرخ کرده، فاکتور ديگري است که سبب تشديد ريزش موها مي شود و سلامت آنها را به خطر مي اندازد. اين قبيل خوراکي ها هيچ بار تغذيه اي ندارند و بدن را با کمبود ريز مغذي ها مواجه مي کنند.  يکي ديگر از عوامل مؤثر و مهم در ريزش و ضعف موها، استعمال دخانيات است. کشيدن سيگار باعث جمع شدن چربي زائد در اطراف پياز مو شده و مانع رسيدن مواد غذايي به آن مي شود. يکي از چاره هاي مقابله با ريزش مو، مصرف برنج به طور صحيح است که البته کمتر خانواده اي پيدا مي شود که برنج را با سبوس مصرف کند،   برنج با سبوس حاوي ويتامين هاي گروه (ب) است که تاثير مفيدي بر رشد و حفظ موها دارد. در اين مطلب، به 5 نکته مهم براي کمک به حفظ موها و پيشگيري از ريزش مو اشاره مي شود که رعايت آنها مي تواند سودمند باشد:

 1) سعي کنيد در برنامه غذايي خود، از سبزيجات و ميوه هاي تازه به مقدار زياد استفاده کنيد. به اين منظور خوردن سبزيجاتي چون کرفس، جعفري، کاهو و اسفناج بيشتر توصيه مي شود. اسفناج علاوه بر خاصيت تقويت کنندگي رنگدانه هاي مو، منبعي غني از آهن است که باعث تقويت استخوان ها، ناخن ها و موها مي شود. اسفناج به تنهايي در بدن جذب پاييني دارد و بايد براي اثرگذاري بيشتر آن، همراه با آبليمو مصرف شود.

 2)  پس از حمام کردن، اگر موهاي شما خشک و پرحجم مي شود، به جاي ژل که در واقع مو را خفه مي کند، از روغن هاي مفيد و سالم گياهي استفاده کنيد. به علاوه به خاطر داشته باشيد که هيچ روغني نبايد بيش از 3 ساعت روي سر بماند و پس از آن بايد بخوبي شسته شود.

3)  حنا براي مو، گياهي مفيد است، اما تاثير خود حنا به نسبت شامپوهايي که حاوي اين گياه است، به هيچ وجه قابل مقايسه نيست. اگر رنگ حنا به نظرتان ناخوشايند نيست، مي توانيد از گياهان بي رنگ کننده استفاده کنيد.

  4)  سبوس برنج نيز گياه بسيار مفيدي است که مي توان از دم کرده آن به جاي چاي، براي تقويت موها استفاده کرد.

 5)  گرد و خاک و دود زياد دشمن مو هستند، بنابراين توصيه مي شود کمتر درمعرض آن قرار بگيريد.

 6)   به جاي شانه پلاستيکي، تا حد امکان از شانه هاي چوبي استفاده کنيد، ضمن اينکه تا جايي که براي تان ممکن است، موهاي تان را سشوار نکشيد و اگر مجبور به اين کار هستيد، حرارت آن را بسيار کم کنيد. به علاوه از شانه کردن موها در حمام نيز بپرهيزيد.