هشدار برای واردات جدی است

تاملی بر آینده  « ناتراز » تولید و مصرف بنزین

مشعل     افزایش سرسام آور مصرف بنزین به دلیل موج سفرهای نوروزی طی دو سال پیاپی، بار دیگر نگرانی از باب واردات بنزین را مطرح می کند. طبق پیش بینی افزایش مصرفی که مسئولان ارائه داده اند، چنانچه شدت رشد مصرف بنزین کنترل نشود، ترازی تولید و مصرف بنزین تبدیل به ناترازی شده و دراین میان واردات بنزین امری محتوم و غیرقابل چشم پوشی خواهد بود. اینگونه که کارشناسان و صاحب نظران امر گفته اند در حال حاضر، مقدار کنونی تولید بنزین کفاف نیازکشور را می دهد و مشکل کمبود، چندان حادث نیست اما اگر مصرف کنترل نشود و ازطرفی به فوریت تدابیری برای افزایش تولید اندیشیده نشود قطعا در آینده ای نه چندان دور،چالش های کمبود بنزین سرباز کرده و نیازمندی به بازارهای دنیا را دو چندان خواهد کرد.

براساس آمارهای شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، از روز یکم تا سیزدهم فروردین ماه سال جاری(1402) به صورت میانگین ۱۱۳میلیون و ۹۰۰ هزار لیتر بنزین توزیع شده است؛ به طوری که میانگین روزانه مصرف بنزین کشور در ایام نوروز 1402(یکم تا سیزدهم فروردین ماه) در مقایسه با مدت مشابه 1401 با 107.7میلیون لیتر بنزین، از رشد 5.6 درصدی مصرف بنزین کشور در ایام نوروز امسال حکایت دارد.همچنین میانگین مصرف ۱۰ روزه منتهی به پایان سال 1401 رقمی معادل ۱۲۱ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر به ثبت رسیده است که این عدد نیز در مقایسه با مدت مشابه سال 1400، بیش از14 درصد افزایش را نشان می دهد.

در 29 اسفندماه سال گذشته، ۱۴۴ میلیون و ۳۰۰ هزار لیتر بنزین در کشور به مصرف رسیده است که این عدد در مقایسه با مدت مشابه در سال ۱۴۰۰، ۲۷.۷ درصد رشد داشته است. این آمار در حالی از سوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران اعلام می شود که همه ساله با نزدیک شدن به ایام تعطیلات نوروزی و افزایش ترددهای داخل شهری، مصرف روزانه بنزین در کشور به اوج می رسد؛ بنابراین روند فزاینده مصرف در تعطیلات نوروزی چندان دور از ذهن نبوده و آمارهای دریافتی نیز گویای این واقعیت تلخ است.

  ثبت پربارترین مصرف در فروردین 1401

تاریخ پربارترین مصرف بنزین در فروردین ماه 1401همزمان با کاهش محدودیت های کرونایی و به دنبال آن افزایش ترددهای درون و برون شهری رقم خورد و نگرانی ناترازی مصرف و تولید بنزین را بیش از گذشته نشان داد. هرچند پیش بینی ها مبنی بر افزایش مصرف مطرح بود، اما یک باره رشد 30 درصدی مصرف بنزین آن هم تنها در بازه زمانی 13 روزه تعطیلات نوروزی غیرقابل تصور بود.

طبق اطلاعات دریافتی از شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، میانگین میزان مصرف روزانه بنزین کشور در بازه زمانی 18 روزه تعطیلات نوروزی (25 اسفند 1400 تا سیزدهم فروردین 1401) 110 میلیون و 200هزار لیتر بوده که این عدد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل آن (25 اسفند 1399 تا سیزدهم فروردین 1400) با 88 میلیون و 600 هزار لیتر، 27 درصد افزایش یافته است.اوج مصرف روزانه بنزین و رکوردی تازه  در 28 اسفندماه 1400 حدود 131میلیون لیتر بوده است و در12 فروردین ماه 1401 رقم قابل توجه دیگری از سوی مصرف بنزین یعنی 121 میلیون و 300 هزار لیتر رقم خورده است. افزایش مصرف روزانه 25 میلیون لیتر بنزین، هشداری به تولید و مصرف این محصول راهبردی در کشور است.اهمیت آمار اعلام شده برای میانگین مصرف بنزین در حالی است که می تواند ملاک و معیاری برای ترسیم چشم انداز سال پیش رو باشد.

البته تداوم فزاینده مصرف سوخت افق روشنی را به همراه نخواهد داشت؛ به گونه ای که جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران هشدار داده که باید فکری به حال مدیریت مصرف سوخت کرد تا تولید در زنجیره ارزش مورد توجه قرار گیرد.

نباید منابع و سرمایه ملی را با مصرف ناصحیح از بین ببریم. او همچنین نسبت به افزایش تصاعدی مصرف بنزین هشدار داده و اذعان می کند که میزان مصرف سوخت در کشور با استانداردهای جهانی فاصله دارد.