رهبر انقلاب اسلامی در پیام نوروزی:

سال ۱۴۰۲، سال «مهار تورم و رشد تولید» است

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲ هجری شمسی، با تبریک عید نوروز به آحاد ملت ایران و همه ملت هایی که نوروز را گرامی می دارند، مهم ترین مسأله کشور در سال گذشته را موضوع اقتصاد و معیشت مردم دانستند و با تاکید بر اینکه امسال نیز اقتصاد، مسأله اصلی کشور است، شعار سال ۱۴۰۲ را «مهار تورم و رشد تولید» اعلام کردند.

آیت الله خامنه ای در ابتدای پیام نوروزی خود، با اشاره به تقارن بهار طبیعت با بهار معنویت گفتند: نسیم معنویت در ماه مبارک رمضان شامل حال همه است و باید دل های خود را در معرض این نسیم الهی و معطر قرار دهیم.

رهبر معظم انقلاب اسلامی سپس با مروری کوتاه بر سال ۱۴۰۱، این سال را همچون همه سال های بعد از انقلاب اسلامی، همراه با عوارض گوناگون تلخ و شیرین دانستند و با تاکید بر اینکه اقتصاد مهم ترین مسأله کشور در سال گذشته بود، افزودند: در قضیه اقتصاد نیز تلخی ها و شیرین هایی بود، تلخی ها عمدتاً مربوط به تورم و گرانی، بخصوص گرانی قیمت مواد خوراکی و لوازم اصلی زندگی است که افزایش زیادی پیدا کرده و بیشترین فشار آن به دهک های پایین جامعه وارد می آید.

ایشان خاطرنشان کردند: البته در بخش اقتصاد کارهای خوب و سازندگی هایی انجام گرفته که باید به زندگی و معیشت مردم مرتبط شود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی، حمایت از تولید در سال ۱۴۰۱ با راه اندازی چند هزار کارخانه تعطیل و نیمه تعطیل و همچنین افزایش شرکت های دانش بنیان و کاهش درصد اندکی از بیکاری را از جمله اقدامات مثبت در بخش اقصاد برشمردند و گفتند: یکی دیگر از نقاط خرسندکننده بخش اقتصاد در سال گذشته، نمایشگاه توانمندی ها و دستاوردهای تولیدگران دولتی و غیر دولتی و جلسه با تولیدگران عمده کشور در حسینیه امام خمینی(ره) بود.

 آیت الله خامنه ای با تاکید بر اینکه قضاوت ایشان درباره اقدامات تولیدگران کشور مثبت است، به رشد برخی شاخص های اقتصادی نیز اشاره کردند و افزودند: در بخش بیمه، شاخص ها خوب است و در بخش های مربوط به آب، گاز، راه و محیط زیست کارهای خوبی انجام شده است.

ایشان گفتند: با تاکید می گویم، کارهای خوبی که در بخش اقتصاد انجام شده، باید منجر به گشایش در زندگی و سفره مردم بویژه طبقات ضعیف شود و این موضوع هم جز با برنامه ریزی دقیق و استمرار این کارها، امکانپذیر نیست. رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره ارزیابی از وضعیت اقتصادی کشور این نکته را متذکر شدند که باید در ارزیابی ها، تلخی ها و شیرینی ها را کنار یکدیگر دید و مجموع آنها را محاسبه کرد. آیت الله خامنه ای با تاکید براینکه مشکلات اقتصادی فقط مخصوص ایران نیست؛ بلکه تقریبا همه کشورها از جمله کشورهای دارای اقتصاد قوی و پیشرفته نیز گرفتار مشکلات اقتصادی و حتی ورشکستگی بانک ها و بدهکاری های فوق العاده هستند، گفتند: مسؤولان دولتی و همچنین فعالان اقتصادی، سیاسی و فرهنگی باید تمام تلاش خود را بکار گیرند تا با کاسته شدن تلخی ها و افزایش موفقیت ها، امسال یک سال شیرین برای ملت ایران باشد. ایشان درخصوص سال ۱۴۰۲ خاطرنشان کردند: مسأله اصلی و محوری کشور در سال جاری نیز اقتصاد است؛ البته این به معنای نبود مشکل در بخش های دیگر نیست. در کشور مشکلات گوناگونی در زمینه های فرهنگی و سیاسی وجود دارد؛ اما اگر دولت، مجلس، فعالان اقتصادی و گروه های مردمی جوان و پرانگیزه تمام تلاش خود را برحل مشکلات مردم قرار دهند، بسیاری از مسائل دیگر نیز حل خواهد شد. رهبرمعظم انقلاب اسلامی، حل مشکلات مردم را در گرو فعالیت های بنیانی و اساسی اقتصادی همچون تولید و کارهای انسانی همچون مواسات و همیاری های مردمی و کمک به طبقات ضعیف جامعه دانستند و خاطرنشان کردند: از دیگر کارهای اساسی در کنار تولید، موضوع مهم سرمایه گذاری است که باید مسؤولان دولتی و بخش خصوصی توجه ویژه ای به آن داشته باشند. آیت الله خامنه ای با اشاره به عقب ماندگی کشور در زمینه سرمایه گذاری در دهه 90 تاکید کردند: یکی از خلأهای جدی، موضوع سرمایه گذاری است که باید با برنامه ریزی زمینه آن فراهم و انجام شود.

ایشان افزودند: من با در نظر گرفتن همه این جهات، بخصوص موضوع تورم به عنوان مشکل اصلی و همچنین تولید به عنوان یکی از کلیدهای نجات کشور از مشکلات اقتصادی، شعار سال ۱۴۰۲ را «مهارتورم و رشدتولید» اعلام می کنم. آیت الله خامنه ای تاکید کردند: باید مسؤولان، فعالان اقتصادی و فعالان مردمی و فرهنگی و همچنین صداوسیما که وظیفه فرهنگ سازی را برعهده دارد، همه همت خود را بر این دو موضوع قرار دهند تا در درجه اول تورم مهار شود و کاهش یابد و در درجه بعد زمینه افزایش تولید فراهم شود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پایان پیام نوروزی خود، ضمن ابراز ارادت به حضرت بقیه الله الاعظم(عج)و طلب علو درجات برای روح مطهر امام بزرگوار و شهدا، از خداوند متعال خوشبختی، شادی و نوروزی ملت ایران در سال جدید را مسألت کردند.

 

رئیس جمهوری در پیام نوروزی سال ۱۴۰۲:

برنامه اصلی دولت در سال نو کنترل تورم همراه با رشد پایدار اقتصادی است

رئیس جمهوری با بیان اینکه برنامه اصلی دولت در سال ۱۴۰۲ کنترل تورم همراه با رشد پایدار اقتصادی است، گفت: به مردم عزیزمان اطمینان می دهم، در سال جدید تلاش خادمان شما در دولت برای تحقق وعده ها، از جمله «بهبود معیشت مردم»، «فسادستیزی»، «مهار تورم»، «تقویت تولید» و «افزایش اشتغال»، به صورت شبانه روزی و بی وقفه خواهد بود. سیدابراهیم رئیسی در پیام نوروزی به ملت ایران، با تبریک فرارسیدن سال ۱۴۰۲ و همزمانی نوروز با ماه مبارک رمضان گفت: سال ۱۴۰۱ سال پر حادثه ای بود؛ هم تلخی داشت و هم شیرینی، هم فراز داشت و هم نشیب؛ اما اگر بخواهم در یک جمله بگویم، سال ۱۴۰۱ سال قدرت مردم و قهرمانی ملت ایران و درخشش در میدان های سرنوشت ساز بود. متن کامل سخنان رئیس جمهوری به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

یا مقلب القلوب و الابصار، یا مدبر الیل و النهار، یا محول الحول و الاحوال، حول حالنا الی احسن الحال

آغاز سال جدید را به همه هموطنان عزیز بخصوص خانواده های معظم شهدا، ایثارگران، مقام معظم رهبری، همه اقشار، اقوام و هموطنان ایرانی خارج از کشور، همه ملت هایی که نوروز را گرامی می دارند و به همه کسانی که دل در گروی ایران عزیز دارند، صمیمانه تبریک می گویم.

همچنین به عزیزانی که در این لحظات در سنگر خدمت به مردم هستند، تبریک ویژه عرض می کنم.

امسال بهار طبیعت مقارن شده با بهار جان ها و دل ها و بهار قرآن، یعنی ماه مبارک رمضان؛ این تقارن را به فال نیک می گیریم و امید داریم منشأ خیرات و برکات گسترده مادی و معنوی برای مردم مؤمن و شریف ایران باشد.

سال ۱۴۰۱ سال قدرت مردم و قهرمانی ملت ایران و درخشش در میدان های سرنوشت ساز بود

ملت عزیز ایران

سال ۱۴۰۱ سال پر حادثه ای بود؛ هم تلخی داشت و هم شیرینی، هم فراز داشت و هم نشیب، اما اگر بخواهم در یک جمله بگویم، سال ۱۴۰۱ سال قدرت مردم و قهرمانی ملت ایران و درخشش در میدان های سرنوشت ساز بود. در این سال هم حوادث تلخ طبیعی داشتیم مثل زلزله های هرمزگان و خوی و سِیلاب در مناطق مختلف کشور و هم حادثه تلخ متروپل آبادان که هم آبادانی ها و هم ملت عزیز ایران را داغدار کرد. در همه این حوادث، تلاش دولت، حضور سریع، مؤثر و اطمینان بخش در صحنه ها بود. بجز حوادث طبیعی که به آنها اشاره کردم، مسائلی مانند اغتشاشات پاییز و حمله تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ (ع) نیز کام مردم ایران و مردم مسلمان را تلخ کرد. اغتشاشات مسأله کوچکی نبود، محصول طراحی های دشمنان ایران بود که تقریباً در یکسالگی دولت کلید خورد. از شهریور ۱۴۰۰ تا شهریور ۱۴۰۱ بر خلاف پیش بینی های بدخواهان، پروژه دولت که احیای امید و اعتماد مردم بود، پیشرفت قابل توجه و قابل قبولی داشت و در واقع پروژه تحریم با برنامه ریزی های دقیق دولت و با پشتوانه اعتماد و همراهی مردم شکست خورد. مقطع اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها یکی از نقاط اوج تبلور اعتماد مردم و دولت بود یکی از نقاط اوجِ تبلور اعتماد مردم و دولت، مقطع مردمی سازی یارانه ها در اجرای قانون مجلس یعنی در اردیبهشت ۱۴۰۱ بود. دولت در این موضوع با مردم صادقانه سخن گفت. از چند ماه قبل کاملا مردم را در جریان قرار داد، ضرورت های این اقدام را تبیین کرد، در اجرا هم سعی کرد جبران هایی را در نظر بگیرد و یارانه ها را شش تا ده برابر کرد. نتیجه این شد که آن کار بزرگ با همراهی و اعتماد مردم پیش رفت. در سال اول دولت، چند اتفاق مهم رقم خورد: «۱. شکست پروژه تحریم»، «۲. بهبود شاخص های کلان اقتصادی» و «۳. افزایش اعتماد عمومی مردم». این موجب شد که بدخواهان ایران، به روی دیگر سکه تحریم یعنی آشوب روی بیاورند؛ شاخه دیگری از جنگ ترکیبی. تلاش کردند به وسیله آشوب ها، پیشرفت کشور را مختل کنند، شکاف اجتماعی و سیاسی ایجاد کنند و ایران را در دنیا منزوی نمایند؛ اما ملت ایران در مقابل این توطئه بزرگ و چند لایه ایستاد و از انقلاب و از ایران دفاع کرد.

 کارِ کارستان مردم در ۲۲ بهمن

کارِ کارستان مردم در ۲۲ بهمن تماشایی امسال نقشه های آنها را نقش بر آب کرد. حضور میدانی مردم در مناسبت هایی مانند ۲۲ بهمن، «امنیت ساز» و «قدرت آفرین» است. بنابراین، بر خلاف اغتشاش که دشمن را امیدوار کرد و با ایجاد نااطمینانی در اقتصاد موجب ضربه به معیشت مردم شد، حضور مردم در ۲۲ بهمن، دشمن را ناامید کرد و بعد از ۲۲ بهمن و قدرت نمایی مردم، دور جدیدی از توفیقات راهبردی جمهوری اسلامی و جبران خسارت های ناشی از اغتشاشات در زندگی مردم آغاز شد. بجاست یک بار دیگر صمیمانه از مردم تشکر کنم و در مقابل عظمت آنها سر به آستان ربوبی بسایم. همچنین لازم است یاد شهدای امنیت و هموطنانی که جان خود را در این حوادث از دست دادند، گرامی بدارم و از خداوند، فضل و رحمتش را برای آنها مسألت کنم. اما سال ۱۴۰۱ بر خلاف خواست جبهه ایران ستیز، شیرینی های پر شماری هم داشت و در واقع سال موفقیت های بزرگ ملت بود. در سالی که مزیّن به نام «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» بود، تولید رشد خوبی کرد. هم در بخش شرکت های دانش بنیان رکوردهای جدیدی ثبت شد و هم وعده دولت در زمینه اشتغال محقق شد. در بخش تولید، رشد ۹ ماهه به ۳.۷ درصد رسید و در بخش اشتغال، نرخ بیکاری به عدد ۸,۲ درصد رسید که کمترین میزان در سال های اخیر است.

یکی از چالش های دهه ۹۰ که دهه از دست رفته اقتصاد کشور است، رشد پایین و منفی سرمایه گذاری در بعضی از سال ها بود؛ اما امسال سرمایه گذاری هم مثل بخش های دیگر رشد خوبی کرد.

 فعال سازی بیش از ۳ هزار کارخانه و واحد تولیدی راکد یا نیمه راکد در سال ۱۴۰۱

در سال ۱۴۰۱ بیش از ۳ هزار کارخانه و واحد تولیدی راکد یا نیمه راکد فعال شد. در بخش دانش بنیان ۱۴۰ طرح مهم و کلیدی در بخش های انرژی، کشاورزی، فضایی، حمل و نقل، تجهیزات پزشکی، زیست فناوری آغاز شد و اشتغال در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد ۵۰ درصد افزایش یافت. در حوزه سلامت، دولت توانست با تکمیل واکسیناسیون عمومی و با همکاری مردم، در همان ماه های اول سال به وعده خود در مهار کرونا عمل کند. افزایش بیش از ۱۰ هزار تخت بیمارستانی، بیمه رایگان سلامت برای قریب به ۶ میلیون نفر در سه دهک پایین جامعه و خدمات رایگان بستری در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر از دیگر خدمات دولت در بخش سلامت بود. در بخش های دیگر نیز خدمات دولت به مردم، مستمر و بی وقفه بود؛ خرید تضمینی از کشاورزان ۶۰ درصد رشد کرد، بیش از دو هزار و 100 مدرسه در یک سال ساخته شد، قریب به یکهزار کیلومتر بزرگراه و راه اصلی در کشور به بهره برداری رسید و شش پرتاب فضایی از جمله پرتاب ماهواره نور ۲ با موفقیت انجام شد. در حوزه های زیرساختی و پروژه های عمرانی، راهبرد مبنایی دولت یعنی تکمیل کارهای نیمه تمام، در سال ۱۴۰۱ هم استمرار یافت. پروژه راهبردی راه آهنِ زاهدان- خاش، تونل عظیم انتقال آب به دریاچه ارومیه، طرح بزرگ غدیر برای آبرسانی به خوزستان عزیز، طرح های بزرگ متعدد برای آبرسانی به سنندج و همدان، طرح های آبرسانی به ۱۵۰۰ روستای کشور، آغاز عملیات انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی، پروژه بزرگ آب شیرین کُن شهر بوشهر، بیمارستان بزرگ حضرت مهدی (عج) در تهران، فاز ۱۴ پارس جنوبی، توسعه پالایشگاه آبادان و چند پروژه عظیم دیگر در حوزه نفت و گاز که بحمدلله شاهد بودید به سرانجام رسید. افتتاح پروژه های متعدد نیروگاهی در کشور نیز موجب افزایش ۷ هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق در کشور شد که بر اثر آن توانستیم از تکرار خاموشی های گذشته، حتی در دوره اوج مصرف تابستان پیشگیری کنیم.

 آشکار شدن ثمرات دیپلماسی متوازن و احیای سیاست همسایگی و منطقه گرایی در سال ۱۴۰۱

در حوزه سیاست خارجی، رویکرد دولت از ابتدا «دیپلماسیِ متوازن» و «احیای سیاست همسایگی و منطقه گرایی» بود. سال ۱۴۰۱ سال ثمر دادن این سیاست بود؛ البته از همان شهریور ۱۴۰۰ برنامه ها و رفت وآمدهای ما در همین چارچوب آغاز شد؛ اما نتایج آن در سال ۱۴۰۱ برای مردم عزیزمان روشن شد.

«دیپلماسی متوازن»، یعنی ما کشور را معطل کشورهایی نکردیم که برای همکاری با ایران تردید دارند. تعلل در دنیای جدید و نظم جدید موجب از دست دادن نقش و جایگاه کشور می شود.

موقعیت ایران در منطقه، یک موقعیت راهبردی و بی بدیل است. یکی از ویژگی های مهم نظم جدید جهانی، انتقال قدرت به قاره بزرگ آسیاست. نقش و هِژمونی آمریکا در دنیا رو به افول است.

از جمله برنامه های راهبردی دولت در سال جدید، استفاده از موقعیت بی نظیر و راهبردی ایران عزیز و فعال کردن مسیرهای «شمال- جنوب» و «شرق- غرب» برای دستیابی به جایگاه در تراز ملت بزرگ ایران در نظم جدید است.

سیاست همسایگی هم که این روزها نتایج آن بیشتر برای مردم عزیزمان آشکار شده، جزو دستورکارهای اصلی دولت از روز اول بود.

مردم عزیز و بزرگوار

توفیقاتی که به آنها اشاره کردم، با پشتیبانی و اعتماد شما حاصل شد. بیان این موفقیت ها به معنی نبود مشکل نیست؛ بلکه به این معناست که همچنان که با همکاری یکدیگر توانستیم بر حجم زیادی از مشکلات انباشته و توطئه ها فائق بیاییم، سایر مشکلات هم با همدلی شما و خدمتگزاری دولت حل شدنی است.

 کنترل تورم همراه با رشد اقتصادی پایدار برنامه اصلی دولت در سال ۱۴۰۲

من به عنوان خادم شما، روزی نیست که از سختی های زندگی و معیشت مردم بویژه قشرهای ضعیف در رنج نباشم. در زمینه کاهش تورم، تورم ۵۹ درصدی شهریور۱۴۰۰ به ۴۳ درصد در بهمن ۱۴۰۱ رسید؛ اما این عدد از نظر بنده رضایت بخش نیست. برنامه اصلی دولت در سال ۱۴۰۲ کنترل تورم همراه با رشد پایدار اقتصادی است.

زمینه سازی برای مشارکت پر شور مردم و تشکیل مجلس قوی

در حوزه سیاست داخلی، امسال، سال انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان است. برنامه دولت، زمینه سازی برای مشارکت پر شور مردم و تشکیل مجلس قوی است. دولت به هیچ جناحی وابستگی ندارد. جناح دولت، جناح انقلاب و مردم عزیز است. هر چه انتخابات مردمی تر و پر شورتر برگزار شود، برای کشور عزیز ما مطلوب تر است.

ملت شریف و سربلند ایران کمک و همدلی و مشارکت شما ارزشمندترین سرمایه برای دولت و برای انجام اقدامات تحولی است.

هیچ کدام از مدیران دولتی چک سفید دریافت نکردند که به صورت مستمر در دولت و در دستگاه ها حضور داشته باشند؛ بلکه به صورت مستمر در معرض ارزیابی هستند. اگر ببینم فردی توان یا صلاحیت خدمت جهادی به مردم را ندارد، طبیعی است که با نیروی با انگیزه و متخصص دیگری جابه جا شود.

به مردم عزیزمان اطمینان می دهم، در سال جدید تلاش خادمان شما در دولت برای تحقق وعده ها، از جمله «بهبود معیشت مردم»، «فساد ستیزی»، «مهار تورم»، «تقویت تولید» و «افزایش اشتغال»، به صورت شبانه روزی و بی وقفه خواهد بود.

در پایان، وظیفه خود می دانم از حمایت ها و فداکاری های آحاد مردم برای سربلندی ایران عزیز فروتنانه سپاسگزاری کنم. از رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی که راهنمایی ها و هدایت های ایشان چراغ راه خادمان ملت است، قدردانی کنم. از مجلس، دستگاه قضایی و دستگاه های دیگر که همدلانه در کنار دولت، راه خدمت به ملت را هموار می کنند، تشکر کنم و یاد امام عزیز و شهدای والامقام را گرامی بدارم و نوروز و رمضان با نشاط و دلنشین و به یادماندنی برای مردم و همه خانواده های ایرانی را آرزو نمایم.