شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری پیشتاز در اجرای پروژه های مسؤولیت های اجتماعی

رفع نیازهای مردم درکنار تولید نفت و گاز

 مشعل    امیدیه؛ شهری کوچک؛ اما تاثیرگذار در استان خوزستان که در میان مجموعه شهرهای نفتی ایران قدمت زیادی دارد. اگرچه امیدیه و آغاجاری به عنوان اولین شهر نفتی ایران معرفی نشده اند؛ اما شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری، به عنوان پایه اصلی نفتی در این شهر و دومین زیر مجموعه شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، در سال۱۳۲۴ تاسیس شده است. مسؤولیت عملیاتی و پوشش عمومی این شرکت علاوه بر دو شهر امیدیه و آغاجاری در سه استان خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر و در محدوده ۷۵۰۰ کیلومتری در حوزه شهرستان های امیدیه – آغاجاری – رامشیر- رامهرمز- زیدون و بهبهان گسترده شده است. 

با این حال شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری که تقریبا یک ششم تولید نفت کشور را به عهده دارد، در حوزه های خدماتی و زیرساختی داخل شرکت و خدمات عمومی که به ساکنان دو شهر امیدیه و آغاجاری و شهرهای اطراف ارائه می کند، دچار محرومیت و مشکلات بسیار است. شرکتی که علاوه بر مسأله کمبود نیروی انسانی و فرسودگی زیر ساخت های داخلی و عمومی شهر با مسائلی همچون کمبود یا نبود خودرو برای عملیات روزمره در مسیرهای صعب العبور و عوارض جسمی برای کارکنان مواجه است.

 تکمیل جاده ای حیاتی بعد از 16 سال برای مردم

 یکی از مهم ترین نیازها و چالش های شهر امیدیه و شهرهای اطراف آن، جاده های نا امن بین شهری هستند که تا به حال جان تعدادی از ساکنان این شهرها را گرفته است. تکمیل جاده جایزان به امیدیه یکی از پروژه های متوقف مانده از سال ها قبل است که به قول مدیران این شرکت، معوق ماندن این پروژه در ۱۶ سال اخیر باعث افزایش نگاه منفی به صنعت نفت شده است. حالا این پروژه جان دوباره گرفته و ماشین آلات سنگین در این مسیر هر روز مشغول کار هستند تا قبل از شهریور ۱۴۰۲ این مسیر تکمیل و آماده بهره برداری برای مردم شود. شرکت نفت و گاز آغاجاری با به عهده گرفتن مسؤولیت اجرای این پروژه از شرکت ملی نفت تلاش کرده است هم مسیر دسترسی به سه مخزن از هشت مخزن این شرکت را تسهیل کند و مهم تر از آن مسیر دسترسی مردم در چند شهر و روستای اطراف را فراهم کند. جواد تقی زاده، مدیر عامل شرکت نفت و گاز آغاجاری گفت: فقط در دو سال گذشته دست کم هفت نفر در همین جاده بر اثر تصادف جان خود را از دست داده اند و اجرای زودتر این پروژه یکی از مطالبات بحق مردم است. او با اعلام اینکه برای این پروژه ۹۳ میلیارد تومان اختصاص یافته است، گفت: تاکنون ۲.۲ کیلومتر از این مسیر اجرا شده که با همین اندازه از مسیر ۳.۷ کیلومتر از مسیر قبلی که پرپیچ و خم و پر حادثه بود حذف شده است. این پروژه در دو فاز تعریف شده و تاکنون فاز اول بیش از ۳۷ درصد و فاز دوم بیش از ۱۷ درصد پیشرفت داشته و امیدواریم این پروژه یکساله تا شهریور ۱۴۰۲ تمام شود. تقی زاده ادامه داد: اگرچه رسالت اصلی شرکت تولید نفت و گاز است؛ اما با توجه به وسعت محرومیت ها و با توجه به رویکرد جدید دولت سیزدهم در موضوع مسؤولیت های اجتماعی، باید با استفاده از امکانات و منابع موجود به جوامع محلی و مناطق پیرامون تأسیسات بیش از گذشته توجه کرد.

او افزود: در قسمتی از این مسیر تونل ۱۰۷۰ متری وجود دارد که ۹۵۰ متر آن لاینر هم نصب شده و برای بقیه مسیر در حال گرفتن پیمانکار هستیم. چنانچه شرکت ملی نفت موافقت کند، شرکت نفت و گاز آغاجاری می تواند همچون سایر بخش های این جاده، تونل را هم خودش تکمیل کند. در صورت اجرا و تکمیل این تونل، تنها تونل درون استانی را خواهیم داشت که تبدیل به جاذبه ای برای شهرستان امیدیه هم خواهد بود.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری همچنین بر عزم این شرکت برای احداث کارخانه آسفالت با هدف تأمین نیازمندی های شرکت در خصوص جاده های دسترسی به چاه ها و تأسیسات و منازل سازمانی و همچنین ارائه خدمات به مناطق پیرامون تاسیسات خبر داد.

 خدمات عام المنفعه با محوریت خدمات حمل و نقلی

 تقی زاده دیگر اقدام شاخص مرتبط با مسؤولیت های اجتماعی را راه اندازی فرودگاه شهید الماسی شرکت آغاجاری اعلام کرد که بعد از شیوع بیماری کرونا به مدت سه سال تعطیل شده بود و در حال حاضر با سه پرواز در هفته فعال است.

او توسعه اماکن ورزشی، بخصوص ورزش بانوان را یکی از اولویت های این شرکت در حوزه ورزش معرفی کرد و گفت: احداث پارک بانوان و احیای استخر قدیمی امیدیه هم اکنون در حال اجراست و تاکنون در حوزه جغرافیای شرکت آغاجاری بالغ بر ۶ میلیارد تومان طی یک سال از سوی شرکت آغاجاری هزینه شده است.

بر اساس این گزارش، خدمات درون شهری به جوامع محلی، بویژه در شهرستان امیدیه با توجه به فصل مشترک مناطق شرکتی و غیر شرکتی از دیگر اقداماتی است که شرکت آغاجاری در دست اجرا دارد. از جمله این اقدامات می توان به بهسازی بلوارها، احداث پارک محله ای در منطقه محروم کوی یاسر، تعمیر و بهسازی ۶ مدرسه در شهرستان امیدیه، نصب کفپوش در چهار مدرسه و ترمیم شبستان مسجد جامع شهرستان امیدیه اشاره کرد. می توان گفت که هزینه کرد خدمات درون شهری بالغ بر ۷ میلیارد تومان شده است.

تقی زاده خدمات خودرویی شرکت آغاجاری شامل اختصاص خودرو و ماشین آلات راهسازی را از دیگر خدمات عام المنفعه عنوان کرد و افزود : طی یک سال گذشته بالغ بر معادل ۵ میلیارد تومان در این خصوص هزینه شده است. در این ارتباط در تابستان سال گذشته (1401) ۳۰ دستگاه اتوبوس برای اعزام زائران از شهرهای امیدیه، آغاجاری، زیدون و بهبهان به مشهد مقدس به ارزش یک میلیارد و ششصد میلیون تومان انجام شده است.

 تامین آب 45 روستا به عنوان خدمتی پایدار

 برنامه های آموزشی و فرهنگی از دیگر حوزه های مسؤولیت اجتماعی شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری است که شامل برگزاری کلاس های کنکور و زبان خارجه و مشارکت اقشار غیر شرکتی و عامله مردم در این کلاس ها می شود.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری در این رابطه به «مشعل» گفت: در حال حاضر برای توانمندسازی دانش آموزان در جوامع محلی کلاس های تقویتی کنکور با استفاده از استادان مجرب در شش شهرستان و بخش امیدیه، آغاجاری، هندیجان، رامشیر، ابوالفارس، رامهرمز، زیدون و بهبهان در حال انجام است.

او همچنین یادآور شد که شرکت آغاجاری در زمینه خدمات عمرانی شامل ترمیم جاده آسفالت، احداث پل و نصب گاردریل در جاده های شهرستان های مرتبط و حوزه فعالیت، اقدامات قاابل توجه داشته که عمدتاً در مسیرهای مشترک روستایی و دارای فصل مشترک با تأسیسات صورت می گیرد و در این خصوص بالغ بر ۱۴ میلیارد تومان هزینه شده است.