دوراندیشی  نفت  برای توان افزایی دبیران

مشعل   مدیریت نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز همسو با سیاست مسؤولیت های اجتماعی خود در اقدامی جدید، طرح توانمندسازی دبیران و معلمان را در دستور کار دارد. این طرح در منطقه پارس جنوبی در شهرهای عسلویه، کنگان، دیر و جم اجرایی شده که بر اساس توافق حاصل شده میان شرکت ملی نفت ایران و اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر در مهر امسال، به مدت یک سال دیگر تداوم می یابد. بابک دارابی، مدیر نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز در جریان بازدیدی که بتازگی از روند اجرای این دوره ها در استان بوشهر داشت، هدف از اجرای پروژه های تقویت بنیه علمی دانش آموزان و دبیران را مهارت آموزی و توانمندسازی آنان در مسیر رشد و پیشرفت دانست و تاکید کرد که اجرای این دست از طرح ها می تواند در آینده ای نه چندان دور دستاوردهای چشمگیری را برای مناطق بومی استان به همراه داشته باشد.

ایده آینده نگرانه وزارت نفت در خصوص تاکید بر آموزش و تقویت بنیه علمی جوامع پیرامونی صنعت نفت همسو با اهداف مسؤولیت های اجتماعی وزارت نفت صورت گرفته و استمرار این طرح فکورانه در امسال و سال های آتی، تاثیرات عمیق تر و ماناتری بر توسعه پایدار نیروی تحصیلکرده و آموزش دیده در استان بوشهر دارد.بی شک سرمایه گذاری در حوزه کنکور و گسترش عدالت آموزشی با تقویت بنیه علمی دانش آموزان و ارتقای مهارت حرفه ای دبیران و همچنین شناسایی نقاط ضعف و نارسایی های آموزشی آنان، سبب تقویت انگیزه بیشتر، ایجاد فضای رقابت علمی و تحصیلی و بالفعل شدن استعدادهای دانش آموزان و دبیران این استان خواهد شد. از این رو بر این باوریم که با تجربه خوب مشارکت صنعت نفت در سنوات قبل به منظور اجرای طرح تقویت بنیه علمی، این طرح می تواند تاثیر بسزایی بر افزایش میزان قبول شدگان کل استان در کنکور سراسری و ارتقای دبیران و به تبع آن، اعتلای جایگاه استان بوشهر در زمینه آموزش داشته باشد.لازم به ذکر است، مدیریت نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز، طرح ارتقای توانمندسازی دبیران را در استان خوزستان با محوریت غرب کارون در حال اجرا دارد که این اقدام های بنیادین نفت در مسیر توان افزایی و تربیت نیروی انسانی پایدار، متخصص و ماهر،  ارزشمند و قابل تقدیر است.

 تکمیل 22 پروژه در بهمن ماه

بابک دارابی، مدیر نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز در جریان بازدید از روند اجرای طرح ارتقای توانمندسازی دبیران در مجتمع آموزشی فرزانگان نیکان شهرستان کنگان، هدف از اجرای این طرح را در اصل، گسترش عدالت آموزشی با افزایش توانمندی و مهارت معلمان و نیز تقویت بنیه علمی دانش آموزان و شناسایی نقاط ضعف و نارسایی های آموزشی آنان برشمرد و عنوان کرد: واقعیت امر این است که برگزاری پروژه های تقویت بنیه علمی دانش آموزان و دبیران در پارس جنوبی و استان بوشهر در اصل بر پایه سه محور هم افزایی، هم اندیشی و مهارت آموزی شکل گرفته است. دورنمای اجرای این دست از طرح ها به جامعه صنعتی پیرامونی بازمی گردد. در واقع، دانش آموزان زمانی می توانند در این مسیر موفق تر و پیروزمندتر عمل کنند که بتوانند بهره بیشتری را به جامعه اطراف خودشان برسانند.وی افزود: کاری که از عهده صنعت نفت برمی آمد، این بود که افزون بر بحث زیرساخت ها، احداث ساختمان های آموزشی در دستور کار قرار داده شود که بر این اساس در شهریوری که گذشت ۱۲ مدرسه در استان بوشهر افتتاح کردیم و انتظار می رود تا بهمن ماه جاری، ۲۲ پروژه دیگر در این زمینه در استان مربوطه تکمیل شود که از این تعداد ۱۸ مدرسه مربوط به پارس جنوبی است. همچنین تا پایان شهریور سال آینده، تعداد مدارس تکمیل شده به ۲۶ مدرسه خواهد رسید.مدیر نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز بیان کرد: در زمینه موضوع های نرم افزاری یا بحث های مربوط به سیستم های آموزشی سعی کردیم بر اساس چارچوب، دستورالعمل ها و قوانین آموزش و پرورش گام برداریم. به همین دلیل طرح تقویت و افزایش مهارت های دبیران و معلمان عزیز در کنار آموزش موثر در دستور کار قرار گرفت؛ البته باید گفت که در سنوات گذشته این طرح روی دانش آموزان مقطع دیپلم که باید در آزمون کنکور شرکت کنند، پیاده سازی شد؛ اما بعدها به این نتیجه رسیدیم که در نهایت، محصلان از آموزش و پرورش منفک شده و ماحصل و دستاوردهای به دست آمده هم به نوعی از بین می رود و نمی توان انتظار یک هم افزایی و توسعه پایدار در زمینه پیاده سازی طرح تقویت و افزایش مهارت آموزی را داشت. به همین دلیل تصمیم بر آن شد تا طرح ارتقای مهارت حرفه ای برای معلمان و دبیران، این قشر دلسوز و زحمتکش جامعه ارائه شود تا دانش آموزان بتوانند از دستاوردهای طرح در برهه های زمانی طولانی بهره ببرند.

 دوست داشتن را بیاموزیم

دارابی با بیان اینکه باید دوست داشتن را به محصلان بیاموزیم تا با واژه های انفاق، کمک و خدمت رسانی مانوس شده و آن را سرلوحه زندگی خود قرار دهند، یادآور شد: پرورش در کنار آموزش تا حدودی مغفول مانده و باید به آن توجهی ویژه داشت. شاید کنکور یک مسیر باشد؛ اما به طور قطع حرفه آموزی، حرف نخست را می زند. بی راه نیست که بگوییم داشتن مدرک بدون داشتن حرفه و مهارت، جایگاه خاصی ندارد، بخصوص برای شهرستان های پیرامون جوامع صنعتی، از این ور می طلبد که دانش آموزان ما در کنار گذراندن دوره های آموزشی در مقاطع تحصیلی لیسانس یا فوق لیسانس، به هنرستان های فنی و حرفه ای ورود کرده و در برخی رشته های تخصصی، مهارت لازم را کسب کنند. وی تصریح کرد: هم اکنون در استان بوشهر نزدیک به یکهزار نفر با حمایت صنعت نفت در دوره های آموزشی فنی و حرفه ای شامل برق صنعتی، ابزار دقیق و مکانیک شرکت کرده و مهارت های لازم را دریافت می کنند، ضمن آنکه گواهینامه مورد تایید را نیز کسب کرده اند که در آینده می توانند با توانمندی های به دست آمده به جامعه اطرافشان خدمت رسانی کنند. مدیر نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز با اشاره به اینکه جامعه پیرامونی صنایع به دنبال بومی گرایی است و امیدواریم این دوره ها مبنا و پایه خوبی برای جذب افراد متخصص و توانمند برای صنایع همجوار باشد، خاطرنشان کرد: از همه استادان می خواهم که اگر کم و کاستی در اجرای این دوره ها وجود دارد، ما را ببخشند و در این مسیر همراه و حمایتگر ما باشند؛ چراکه پیگیری مداوم و مستمر برای برگزاری دوره های آموزشی نیروهای حرفه ای از سوی آنان، لازم و ضروری است.

 توسعه پایدار در جوامع صنعتی

دارابی در ادامه بازدید از طرح ها و پروژه های آموزشی نفت در استان بوشهر در جمع تعداد زیادی از دانش آموزان مقطع تحصیلی دیپلم حاضر شد و از نزدیک با آنان گپ وگفتی صمیمانه داشت. دختران و پسرانی که دوران مدرسه را به پایان رسانده و با هزار امید و آرزو می خواهند وارد مقطع تحصیلی بالاتر شوند و اکنون توصیه ها و نصایح معلمان و افراد برجسته ای که عمرشان را در خدمت رسانی به مردمان این مرزوبوم وقف کرده اند، می تواند توشه راهی باشد برای رقم زدن آینده ای بهتر.  مدیر نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز در این فضای صمیمانه و دوستانه، با یادی از دوران مدرسه خود، عنوان کرد که با وجود گذشت سالیان متمادی از دوران مدرسه، هنوز هم در مواجهه و رویارویی با دبیران و معلمان، قشر خدوم، زحمت کش و دلسوز جامعه دست به سینه می شود و ادای دین و احترام نسبت به آنان دارد.دارابی در ابتدای اظهارات خود در جمع دانش آموزان، به موضوع مسؤولیت اجتماعی و نقش مهم و اثربخش آن در دنیا اشاره کرد و گفت: ارائه خدمات عام المنفعه برای جوامع پیرامونی صنایع از الزام های اساسی دولت هاست که این موضوع از دیرباز در دستور کار وزارت نفت هم قرار داده شده است. توسعه پایدار در استان های همجوار با صنایع نفت و گاز و توانمندی نیروهای بومی اطراف تاسیسات از نمونه مسؤولیت های اجتماعی است که در صدر برنامه های وزارت نفت بوده است.وی با بیان اینکه 191 پروژه در چهار شهر اطراف استان بوشهر با اعتباری بالغ بر 400 میلیارد تومان هدف گذاری شده است، افزود: از این تعداد پروژه، حدود 22 مورد احداث مدرسه است که بر اساس برنامه زمان بندی شده تا پایان شهریور سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

 خودتان را دست کم نگیرید

مدیر نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز اظهار کرد: همه تلاش مدیران و کارکنان مجموعه نفت کشور بر این اساس است که بتوانیم امکانات بهتری را برای شما عزیزان فراهم کنیم که البته همه این فعالیت ها و اقدام ها مفید است؛ اما توصیه و پیشنهاد من به شما محصلان عزیز این است که آینده کشور در دستان شماست. نسل تصمیم گیر، تصمیم ساز و تاثیرگذار آینده، شما هستید؛ سیاستگذاران این مملکت که نباید خودتان را دست کم بگیرید.دارابی ادامه داد: اگر تصور کنید که تاثیرگذار و اثربخش خواهید بود، حتما این مسأله به واقعیت تبدیل خواهد شد. امروز اگر توسعه ای در هر گوشه ای از این مملکت انجام می شود و صنایع روی پای خودشان هستند، به دلیل سعی، تلاش و کوشش نسل قبلی است. وی با بیان اینکه بنده به فراخور وظیفه سازمانی خود، همیشه با معلمان هم صحبت هستم، ادامه داد: این عزیزان با وجود تمامی مشکلات مالی و معیشتی هیچ گاه ابراز گلایه نکردند؛ بلکه تنها خواسته و دغدغه آنان فراهم کردن امکانات و تجهیزات آموزشی لازم برای شما دانش آموزان است تا توانمندتر باشید.

 از فضای مجازی فاصله بگیرید

مدیر نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز بیان کرد: خواهش دیگری که از شما عزیزان دارم، این است که دوراندیش بوده و در فکر انفاق و خدمت به مردم جامعه باشید. اگر این مسأله را سرلوحه قرار دهید، قطعا برکات زیادی وارد زندگیتان خواهد شد.دارابی تصریح کرد: توصیه دیگر من به شما آینده سازان این مرز و بوم این است که از فضای مجازی فاصله بگیرید. این فضا پر از اطلاعات دروغین است و سعی کنید به جای رو آوردن به فضای مجازی، کتاب خواندن را جایگزین کنید که به مراتب اثرات بهتری به همراه خواهد داشت.

 تدوین یک برنامه 4 ساله

علی موحدی، مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر نیز ضمن قدردانی از خدمات ارزنده وزارت نفت و توجه دولت سیزدهم به ارائه خدمات عام المنفعه و با اعلام بی نیازی این استان به احداث مدرسه عنوان کرد: تمامی پروژه های فعال استان بوشهر در زمره پروژه هایی هستند که نفت در آن مشارکت دارد. چهار شهرستان تابعه استان بوشهر حداقل تا 4-3 سال آینده کمبودی از نظر ساخت مدرسه نخواهند داشت که این بی نیازی به پشتوانه صنعت نفت و گاز کشور رقم خورده است.وی با بیان اینکه ما همچنان امیدوار به استمرار خدمات از جانب نفت هستیم، افزود: آموزش و پرورش بوشهر نیازمند تدوین یک برنامه 4 ساله است، از این رو از تمامی معلمان می خواهم که با هدف ارتقای سطح نظام آموزشی استان بوشهر در افق 1405 ، یک برنامه تعریف کنند و تجربیات و نظرات استادان دانشگاهی را هم در این زمینه جویا شوند. بر این اساس، این طرح، نقشه راهی برای آموزش و پرورش استان بوشهر خواهد بود تا در سایه آن بتوانند در مسیر پیشرفت و ترقی گام بردارند.مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر، همچنین خطاب به دانش آموزان منتخب مقطع دیپلم بیان کرد: وزارت نفت برای شما دانش آموزان شرکت کننده در کنکور پکیج های آموزشی تهیه کرده که در اختیارتان قرار داده خواهد شد. ما به شما امید بسته ایم و باور داریم که آینده استان بوشهر به دست توانمند شما دانش آموزان، آینده درخشانی خواهد داشت. قطعا شما آرزوهای قشنگی دارید؛ اما برای تحقق آن باید وقت بگذارید و بجنگید. به جهد و جد علمی پایبند باشید تا روزی شما را بر قله های رفیع علمی کشور ببینیم. لازم به یادآوری است، در جریان بازدید بابک دارابی، مدیر نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز شرکت ملی نفت ایران از روند اجرای تعهدات توافقنامه طرح ارتقای توانمندسازی دبیران، به تعدادی از دانش آموزان بسته های علمی و آموزشی به صورت نمادین اهدا شد و قرار است این بسته ها در بین دانش آموزان استان توزیع شود.