آخرین اقدام های شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه ارومیه برای مناطق زلزله زده

نقش آفرینی در سوخت رسانی پایدار به خوی

 مشعل      شامگاه شنبه 8 بهمن ماه زمین لرزه ای به بزرگی 5.9 در مقیاس ریشتر شهرستان خوی را لرزاند. این زلزله مهیب با توجه به حجم خسارت و تخریب واحدهای مسکونی و از همه مهم تر از دست دادن شماری از هم وطنان، تلخ ترین اتفاق ماه های اخیر را ثبت کرد. دقایقی پس از این حادثه، تمام دستگاه ها و ارگان های ذی نفع در استان آذربایجان غربی و دیگر نقاط دورافتاده کشور برای امدادرسانی و کمک به آسیب دیدگان ناشی از زلزله به منطقه گسیل شدند. هرچند 28 دی ماه، شهرستان خوی شاهد وقوع زمین لرزه ای دیگر به بزرگی 5.4 ریشتر بود که به حدود 2 هزار واحد مسکونی خسارت وارد کرد، اما خوشبختانه این زمین لرزه تلفات جانی به همراه نداشت. در این میان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه ارومیه نیز، همانند بسیاری از دستگاه های اجرایی کشور در ابتدای وقوع این زمین لرزه، با نقش آفرینی در سوخت رسانی پایدار و بی وقفه، به یاری مردم زلزله زده خوی شتافت و با اجرای برنامه های از پیش تعیین شده برای زمان بحران، توانست نقش سازنده ای را ایفا کند.

بارش برف و برودت هوای سرد در مناطق زلزله زده خوی که همچنان هم تداوم دارد، سختی شرایط ناشی از وقوع زمین لرزه را دوچندان کرده است، ضمن آنکه مردم به واسطه تخریب واحدهای مسکونی در کمپ ها و چادرهای اضطراری اسکان یافته اند؛ با وجود این تامین و ارسال به موقع انواع فرآورده های سوختی از جمله بنزین، نفت سفید و گاز مایع از همان دقایق ابتدایی وقوع زمین لرزه در بین خانوارها انجام شد و خوشبختانه هموطنان ما در تامین سوخت موردنیازشان با مشکل و کمبودی روبه رو نبودند.

 تامین سه برابری مصرف سوخت

در پی وقوع این حادثه، علی اکبر نژادعلی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران عازم خوی شد تا ضمن بررسی وضع تأمین و سوخت رسانی انواع فرآورده نفتی از مبادی تأمین کشور از مناطق زلزله زده هم بازدید کند.

وی ضمن اظهار تأسف از حجم وسیع تخریب منازل مسکونی شهری و روستایی گفت: با به کارگیری کل ظرفیت و تأسیسات و عملیات انبارهای نفت، بیش از سه برابر مصرف روزانه انواع فرآورده نفتی شهرستان خوی را تأمین خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با اشاره به تحقق ابعاد مختلف مسئولیت اجتماعی شرکت افزود: وظیفه داریم تا زمان عادی شدن شرایط زندگی ساکنان مناطق زلزله زده، در کنار مردم عزیز این شهرستان باشیم و تا پایان آواربرداری و نوسازی ساختمان های تخریب شده، سوخت مورد نیاز مردم و دستگاه های اجرایی خدمات رسان را تأمین کنیم.

نژادعلی در طی بازدید از مناطق زلزله زده به پای درد دل مردم زلزله زده بخش فیرورق نشست و درباره رفع مشکلات حاد و ضروری خانوارهای صدمه دیده دستورهای لازم صادر و اظهار امیدواری کرد با همت و تلاش شبانه روزی کارکنان شرکت و رهنمودهای مؤثر استاندار جهادی آذربایجان غربی اجازه نخواهیم داد مردم زلزله زده که رنج های روحی و روانی بسیار زیادی را متحمل هستند، مشکل تأمین سوخت را حس کنند.

وی تصریح کرد: از ابتدای وقوع نخستین زلزله شهرستان خوی در ۲۸ دی ۱۴۰۱ تاکنون یک میلیون لیتر سوخت حرارتی و ۱۰ میلیون لیتر بنزین در سطح جایگاه های عرضه سوخت شهرستان خوی توزیع و سه برابر مقدار مصرف گاز مایع این شهرستان در تأسیسات گاز مایع خوی ذخیره شده و این فرآیند تأمین و توزیع فرآورده های نفتی همچنان پایدار و استمرار خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران همچنین در سفری دو روزه به استان آذربایجان غربی در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی پاسخ به بحران استان آذربایجان غربی حاضر شد و از برنامه های اجرایی شرکت پخش منطقه ارومیه در زمینه تأمین مطلوب سوخت و ارسال به موقع بنزین به جایگاه های عرضه فرآورده های نفتی شهرستان خوی تشکر و قدردانی کرد.

نژادعلی بیان کرد: از همان ساعات نخست زلزله اخیر، منطقه ارومیه در آماده باش کامل قرار گرفت و تأمین و توزیع بنزین و نفت سفید در جلسه فوری مدیریت بحران پایش و بررسی شد.

وی با ارائه گزارش سوخت رسانی به استاندار آذربایجان غربی به عنوان رئیس جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی پاسخ به بحران و سایر اعضای حاضر در این نشست گفت: در شب نخست زلزله ۸ بهمن ۱۴۰۱ معادل سه برابر مصرف روزانه بنزین شهرستان خوی یعنی بالغ بر یک میلیون و ۳۰۰ هزار لیتر بنزین به جایگاه های سوخت ارسال شد و با مدیریت صف های طولانی مقابل جایگاه ها، هیچ وقفه ای در سوخت رسانی ایجاد نشد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در بخشی از گزارش خود، به تحقق مسئولیت اجتماعی کارکنان منطقه ارومیه اشاره و تصریح کرد: تاکنون بالغ بر ۹۰ هزار لیتر نفت سفید در گالن های ۲۰ لیتری به صورت رایگان از محل وجوهات کارکنان نیکوکار شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه ارومیه بین خانوارهای اسکان یافته در کمپ ها و چادرها توزیع شده و همچنان ادامه دارد.

نژادعلی افزود: خدمات خوبی ازسوی دستگاه های خدمات رسان در مناطق زلزله زده در حال عرضه است و در این میان کمک های مردمی، بسیار چشمگیر بوده و بنده به سهم خود از مردمی که به صورت خودجوش به میدان آمده اند، قدردانی می کنم.

 کمبودی برای تامین سوخت نداریم

تمام دست اندرکاران شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه ارومیه بلافاصله پس از وقوع زمین لرزه در شهرستان خوی در آماده باش کامل قرار گرفتند و پیگیری های لازم برای تامین سوخت مورد نیاز مردم انجام داده شد.

خوشبختانه بنا بر آخرین اظهارات احمد مجرد، مدیر شرکت ملی پخش منطقه ارومیه کمبودی برای تامین سوخت وجود ندارد و مردم به هیچ عنوان دغدغه و نگرانی از این بابت نداشته  باشند.

مجرد در گفت وگو با «مشعل» از توزیع یک میلیون و 300 هزار لیتر بنزین از شامگاه شنبه (هشتم بهمن ماه) تاکنون در مناطق زلزله زده شهرستان خوی خبر داد و ابراز امیدواری کرد که ذخیره سازی انواع فرآورده های نفتی به میزان کافی در انبار نفت خوی انجام شده است و تا رسیدن به یک شرایط ایده آل و حداقلی، سوخت رسانی استمرار خواهد داشت.

وی افزود: در شب نخست وقوع زمین لرزه تقریبا تمامی خانوارها شب را در خودروها سپری کردند که شرکت پخش منطقه از همان ساعات ابتدایی وارد عمل شد و به تامین بنزین مورد نیاز جایگاه ها اقدام کرد. مصرف روزانه بنزین شهرستان خوی رقمی معادل 400 هزار لیتر است که این رقم در بازه زمانی وقوع زلزله تاکنون افزایش چشمگیری داشته است.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه ارومیه با بیان اینکه روند مصرف بنزین 28 و نفت سفید 58 درصد افزایش داشته است، عنوان کرد: تاکنون کمبودی برای تامین فرآورده های سوختی حادث نشده و امیدواریم با توزیع مناسب و بی وقفه سوخت بتوانیم در اقدامی هرچند کوچک در رفع نیازهای مردم زلزله زده شهرستان خوی سهیم باشیم.

مجرد با بیان اینکه توزیع سوخت رایگان در دستور کار شرکت پخش منطقه ارومیه قرار داده شد، افزود: برای هر خانوار سهمیه 40 هزار لیتر نفت سفید رایگان اعلام شد که در گالن های 20 و 40 لیتری توزیع شد. افزون بر آن، تعدادی بی شماری از خانوارها اقدام به مهاجرت معکوس کرده و به روستاها پناه آوردند که به این عزیزان هم سهمیه ای معادل 200 لیتر نفت سفید در نظر گرفته شد تا بر اساس آن نیازهایشان مرتفع شود.

وی بر تامین سوخت مورد نیاز خودروهای امدادی و تجهیزات راهداری نیز تاکید کرد و یادآور شد: تعدادی از ماشین های خدمات رسان در این بازه زمانی نسبت به بازسازی منازل آسیب دیده اقدام کرده اند که سوخت مورد نیاز این ماشین آلات هم ازسوی شرکت پخش منطقه تامین می شود و کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

مدیر شرکت پخش فرآورده های نفتی منطقه ارومیه به کمک های خودجوش کارکنان این شرکت هم اشاره کرد و گفت: کارکنان شرکت پخش منطقه ارومیه در حرکتی جهادی و به منظور حمایت از زلزله زدگان و آسیب دیدگان، وسایل گرمایشی اعم از پتو، لباس گرم و هیترهای برقی تهیه کردند که در اختیار خانوارها قرار داده شد و این روند همچنان تداوم دارد.