ایستگاه سی جی اس چمن سلطان الیگودرز از دو هزار و 500 به 20 هزار متر مکعب در ساعت ارتقا داده ایم تا شهر و روستاهای اطراف را تحت پوشش قرار دهد و شهرک صنعتی گندمینه نیز بتواند ازخدمات آن بهره مند شود. برای توسعه گازرسانی لازم است ایستگاه های تقلیل فشار گاز ارتقا یابند و یا ایستگاه های جدید احداث شوند؛ امسال، 16 ایستگاه تقلیل فشار گاز احداث شده است.

 برای عبور بدون دغدغه از زمستان و تامین پایدار گاز بخش های مختلف چه برنامه هایی اندیشیده و اجرایی شد؟

این پرسش را در دو بخش پاسخ می دهم. نخست اقدام های کوتاه مدتی بود که باید انجام می دادیم تا خود را برای عبور از فصل سرد سال 1401 آماده کنیم و بخش بعدی، اقدام های بلندمدت است.  در بخش اقدام های کوتاه مدت، آماده سازی شبکه در دستور کار قرار گرفت و پیرو آن اقدام های لازم برای ورود به فصل سرد را انجام دادیم. تشکیل جلسات هماهنگی مستمر به منظور بررسی همه جوانب، برگزاری مانور مدیریت بحران با هدف آمادگی کامل برای خدمت رسانی درشهرستان هایی که احتمال افت فشارگاز داشتند، همچنین تقویت شبکه گاز استان با افزایش ظرفیت ایستگاه، ازجمله اقدام های کوتاه مدت بودکه انجام شده است.

درحوزه برنامه های بلندمدت نیز، با پیگیری هایی که انجام شد، مجوز مدیریت برنامه ریزی شرکت ملی گاز ایران را برای اجرای لوپ تقویتی دورود_ ازنا_ الیگودرز دریافت کردیم. براین اساس، از خط لوله 36 اینچ خرم آباد، 23 کیلومتر انشعاب گرفتیم. به موازات خط لوله کنونی دورود_ ازنا_الیگودرز نیز خط لوله جدیدی اجرا کردیم و با اجرای آن، پایداری و تامین گاز ازنا و الیگودرز را برای سال های آینده افزایش دادیم.

برای الشتر نیز اجرای خط لوله انتقال گاز تقویتی در دستور کار است تا تامین پایدار گاز این شهرستان در سال های آینده تضمین شود. برای شهرستان ازنا نیز از اشورآباد لوپ تعریف کردیم و این خط را به سی جی اس جدیدی که راه اندازی شده بود، متصل می کنیم. با اجرای این پروژه ازنا را نیز از دو منبع تزریق گاز می کنیم که دچار مشکل نشویم. برای تاب آوری شبکه، برای همه صنایع و شهرهای مهم و بزرگ، امکان دریافت گاز از دو نقطه را فراهم کرده ایم. بیشتر شهرهای مهم، صنایع بزرگ و نیروگاه ها از دو منبع (خط لوله فشار قوی) گاز دریافت می کنند که اگر یکی از این خطوط دچار مشکل شود، از خط بعدی به عنوان جایگزین استفاده کنیم.

 در حوزه سفرهای استانی رئیس جمهوری چه مصوباتی در حوزه گازرسانی داشته اید؟

اجرای مصوبات سفر ریاست جمهوری یکی از اقدام های مهم است و به نوعی بازتاب ملی و بین المللی دارد. باید حتما در ارتباط با مصوبات سفر رییس جمهوری تلاش کنیم که عملیاتی شود. در این رابطه، چهار مصوبه از معاون اول رئیس جمهور خطاب به وزیر نفت ابلاغ شده بود. نخست گازرسانی به 113 روستا بود که سال گذشته بیشتر از تعهد و 122 روستا را گازدار کردیم. مصوبه بعدی گازرسانی به محور بزنوید_الیگودرز بود که با پیگیری های انجام شده، در قالب دو فاز تعریف شد و با پیشرفت فیزیکی 15 درصد از سوی دو پیمانکار در حال انجام است. این مناطق سردسیر، سخت گذر و محروم هستند. مصوبه سوم، درباره تکمیل پروژه گازرسانی به شول آباد بود که این پروژه نیز مردادماه امسال آغاز شد و با 82 درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است. مصوبه دیگر، در خصوص بحث گازکشی منازل مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی بود که تاکنون بیش از 300 واحد انجام شده و هر موردی که این دونهاد حمایتی اعلام کنند، براساس مصوبه به روز نسبت به پرداخت اقدام می کنیم. مصوبه گازرسانی به آهک هیدراته پلدختر نیز دریافت شد و در حال انتخاب پیمانکار برای اجرای پروژه هستیم. فاز اول این پروژه که شامل ایجاد زیرساخت بود، برای این واحد صنعتی و روستاهای پاعلم انجام شده است.

  لطفا گزارشی از حجم گازرسانی به واحدهای خانگی و صنایع در سال 1401 ارائه کنید. چه میزان گاز با سوخت مایع جایگزین شده است؟

در 10 ماه امسال حدود 2 میلیارد و 73 میلیون مترمکعب گاز تحویل بخش خانگی و صنایع شده که نسبت به مدت مشابه در سال پیش حدود 4 درصد افزایش داشته است. تعهد امسال گاز لرستان در حوزه جایگزینی گاز با سوخت مایع 125 هزار مترمکعب در ساعت بود که تاکنون 80 هزار مترمکعب محقق شده است. گازرسانی به نیروگاه کلاس F خرم آباد نیز در دستور قرار دارد که تا پایان سال اجرایی می شود.

 در حوزه بهینه سازی مصرف گاز و جلوگیری از هدررفت گاز چه اقدام هایی انجام شده است؟

مصرف بی رویه انرژی یکی از چالش های امروز کشور است. اگر می توانستیم مصرف انرژی را بهینه کنیم، قطعا نه تنها کمبود گاز نداشتیم بلکه امکان افزایش حجم گازرسانی به واحدهای تولیدی و صنایع نیز فراهم می شد. یکی از راهکارهایی که دنبال کردیم، بهینه سازی مصرف موتورخانه ها بود. از 298 مشترکی که برای این طرح ثبت نام کرده بودند، 237 مورد انجام شد و 33 مورد نیز در حال انجام است. بهینه سازی موتورخانه ادارات را نیز در دستور کار داریم که اطلاع رسانی آن انجام شده است. اقدام های بسیار خوبی در حوزه جلوگیری از هدررفت گاز انجام شده است. با شناسایی و کنترل دقیق شبکه و علمک ها، با حساسیت ویژه به رفع نشتی ها اقدام کرده ایم. جهش بسیار خوبی در جلوگیری از هدررفت گاز در سال 1400 نسبت به 1399 داشتیم و تاکنون نیز عملکرد نسبت به سال 1400 بسیار خوب است.

 وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران بر بهبود معیشت کارکنان تاکید کرده اند، در این حوزه چه اقدام هایی انجام شده است؟

اعتقاد داریم که زیربنای پیشرفت و توسعه، منابع انسانی است و باید رضایت مندی نیروی انسانی را افزایش داد. حساسیت ویژه ای در خصوص پرداخت به موقع حقوق کارکنان وجود دارد. سوم هر ماه حقوق همه کارکنان را پرداخت می کنیم. اقدام بعدی، طرح طبقه بندی مشاغل است که این طرح را برای همه گروه ها اجرایی کردیم. جزو شرکت های پیشتاز در حوزه اجرای طرح طبقه بندی مشاغل بودیم. در خصوص تبدیل وضعیت ایثارگران نیز، گاز لرستان اولین شرکتی بود که کد پرسنلی کارکنان مشمول این طرح را صادر کرد. از 140 نفر مشمول بند «د» طرح تبدیل وضعیت ایثارگران، 35 نفر تبدیل وضعیت شده اند و مابقی نیز در حال طی کردن مراحل گزینش هستند. در حوزه مشمولان بند "و" نیز تبدیل وضعیت 16 نفر از 22 نفر مشمول انجام شده است. در مجموع سعی کردیم تا جایی که امکان دارد رضایت مندی برای همکاران ایجاد کنیم.

 اگر نکته ای باقی مانده بیان بفرمایید.

کارکنان شرکت گاز استان لرستان با تلاش متعهدانه، مسئولانه و جانانه به مردم خدمت و اعتماد مردم را که بزرگ ترین سرمایه شرکت ملی گاز ایران است، روز به روز بیشتر می کنند. از خدا می خواهم توفیق بدهد تا بهترین خدمات را که شایسته مردم شریف و عزیز است، ارائه کنیم. از نشریه مشعل بابت اطلاع رسانی و پوشش خوب اقدامات همکارانم قدردانی می کنم که باعث ایجاد انگیزه برای همکاران در سطح شرکت شده است. زمانی که اقدامات همکاران دیده شود قطعا تلاش و کوشش آنها بیشتر می شود و این به عنوان یک ارزش برای همه ما وجود دارد. به رسم مهمان نوازی قوم لر از شما تشکر می کنم. همچنین جا دارد تشکر کنم از تک تک همکاران تلاشگر شرکت گاز استان لرستان و از خانواده بزرگوار آنها قدردانی کنم. اعتقاد دارم که شرط موفقیت سازمان حذف واژه «من» است. اگر ضمیر «ما» را جایگزین ضمیر «من» کنیم قطعا سازمانی رو به پیشرفت خواهیم داشت. سعی کرده ایم این موضوع را در گاز لرستان نهادینه کنیم.

در گاز لرستان از واژه چالش نیز به دلیل اینکه بار منفی دارد استفاده نمی کنیم. به جای کلمه چالش از کارهایی که احتیاج به پیگیری بیشتر دارد و به این نام استفاده می کنیم تا روز به روز سازمانمان رو به جلو باشد. شرایط کار ما سخت بوده و باید به خانواده ها توجه کنیم. به دلیل همراهی خانواده ها با همکارانمان است که امروز با افتخار اعلام می کنم چه حجم خدمات در استان انجام شده است. به دلیل همراهی خانواده ها است که با افتخار اعلام می کنم که تا امروز حتی یک مورد قطع گاز در یک روستا هم نداشتیم. ان شاالله بتوانیم با همدلی، هفمکری، همکاری و فرهنگ تعاملی که در گاز لرستان ایجاد شده حرکت کنیم و روزهای خوب تری برای این شرکت در آینده رقم بخورد.