بازنگری ضوابط مرخصی زايمان كاركنان اناث شاغل در صنعت نفت

ضوابط مرخصي زايمان كارمندان اناث شاغل در صنعت نفت بازنگري و اصلاح شد. این اقدام همسو با عمل به بند «الف» ماده (17) «قانون حمايت از خانواده و جواني جمعيت» و افزايش مدت مرخصي زايمان دوقلو و بيشتر براي بانوان كارمند به مدت يك سال (12 ماه) همراه با پرداخت حقوق و فوق العاده هاي مربوطه، طي مدت مرخصي مذكور انجام شد.

 اصلاح شرایط پرداخت فوق العاده به ارائه دهندگان خدمات به بیماران مسری

شرایط پرداخت فوق العاده به ارائه دهندگان خدمات به بیماران مسری با توجه به شرايط ويژه همه گيري ويروس كرونا و مخاطرات پيش روي كادر درمان (پرستاران و پيراپزشكان) اصلاح شد. با توجه به ضرورت حمايت از فعالان سلامت در مقابله با بیماری‎های مسری ازجمله ويروس كرونا و همچنین با هدف حفظ و ارتقای انگيزه و تقدير از تلاش و جبران زحمات پرسنل مدافع سلامت شاغل در بخش هاي مرتبط با بيماران كرونايي، شرایط پرداخت«فوق‎العاده کارمندان ارائه دهنده خدمت به بیماران مسری» مطابق ضوابط تعيين شده تا پايان دوره همه گيري كرونا اصلاح شد.

  بازنگری در ميزان كمك بلاعوض پيوند اعضا

میزان کمک بلاعوض پیوند کلیه بازنگری و سقف آن افزایش یافت و افزون بر آن افزايش سقف مبلغ كمك بلاعوض پيوند كليه و 50 درصد کمک بلاعوض به پيوند كبد، ريه، پانكراس، مغز استخوان و قلب اختصاص یافت.

 خدمات دندانپزشكی در دسترس كارمندان

با توجه به عدم گسترش مراکز ملکی خدمات دندانپزشکی در سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت و همچنین پراکندگی جغرافیایی مشمولین در اقصی نقاط کشور، خدمات دندانپزشكي در طرح توسعه خدمات بهداشتي و درماني برای استفاده كارمندان رسمی در دسترس قرار گرفت.

  اصلاح ضوابط تعديل مدرك مأخوذه كاركنان در حين خدمت

ضوابط تعدیل مدرک به منظور افزایش انگیزه و رضايت شغلي كاركنان و ايجاد انگيزه آنان بازنگری و به منظور اجرا ابلاغ شد. به علاوه ابهاماتی که برای شرکت های اصلی و تابعه در این خصوص وجود داشت نیز به صورت کامل پاسخگویی گردیده و به شرکت ها ابلاغ گردید.

 بررسی بهبود شرایط جذب و نگهداشت كاركنان شاغل در منطقه سرخس و خانگيران

بهبود شرایط جذب و نگهداشت کارکنان شاغل در منطقه سرخس و کنگان با توجه به مکاتبات و درخواست های متعدد شاغلین شرکت بهره‎برداری نفت و گاز شرق بررسی شد. شرایط آب و هوایی و گستردگی محدوده جغرافیایی استقرار چاهها و تاسیسات بهره برداری، همچنین نبود زیرساخت های لازم و امکانات رفاهی، درمانی و فرهنگی و ورزشی مناسب در شهر سرخس منجر به درخواست های متعدد انتقال و جابه جایی کارکنان شاغل این منطقه شده است.

 جذب و نگهداشت نیروی انسانی در سكوهاي دريايي

شرایط و محدودیت های سهميه ارزيابي عملكرد كاركنان شاغل در سكوهاي بهره برداري در دريا و تعدیل شرایط برای رئیس سكوهاي بهره برداري در دريا و جانشين رئيس سكو براساس نتايج ارزيابي عملكرد واقعي به منظور ارتقای انگيزه كاركنان و حفظ و نگهداشت نيروي انساني شاغل در سكوهاي بهره برداري در دريا بررسی شد.

 بررسی و بازنگری فوق العاده کارانه پزشکان

ضوابط فوق‎العاده كارانه پزشكان، باتوجه به تغييرات دستورالعمل هاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي (ازمنظر چگونگي محاسبه فو ق العاده كارانه پزشكان و نرخ هاي سالانه ابلاغي (ويزيت و مبلغ K) ازسوي هيئت وزيران- تطابق با ضوابط وزارت بهداشت) بازنگري و اصلاح شد.

  بررسی و بازنگری فوق‎العاده کار روی سكوهاي حفاری/بهره برداری دريايي

فوق‎العاده کار روی سکوهای حفاری/ بهره برداری در دریا (صرفاً تا 14 روز ماهانه) به منظور جذب، حفظ و نگهداشت نیروی انسانی و همچنین ویژگی های تخصصی و انحصاری کار و فعالیت در سکوهای حفاری و بهره برداری در دریا بررسی و بازنگری شد.

 تسری فوق‎العاده گروه صادرات و تعميرات اسكله دريايی آذرپاد

فوق‎العاده گروه صادرات و تعميرات اسكله دريايي آذرپاد، به كاركنان شاغل در گروه تعميراتي روي گوي هاي شناور پايانه ميعانات گازي پارس جنوبي (شاغلين برنامه كار اقماري) تسری یافت. همچنین براي كاركنان گروه صادرات و تعميرات اسكله (T) (شاغلين برنامه كار اقماري) نيز به دليل ارتباط اسكله (T) با ساحل و عمق كمتر آب اطراف اسكله به نسبت اسكله آذرپاد تسری آن به ميزان50 درصد فوق‎العاده مذكور درنظرگرفته شد.

 بررسی و تدوین آیین نامه استخدامی پژوهشگاه صنعت نفت

تدوین آیین نامه استخدامی ویژه پژوهشگاه صنعت نفت (اعضای هیئت علمی) به منظور رعایت الزامات ماده (1) قانون احکام دائمی و آرای قطعی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری بررسی و تدوین شد. این آیین نامه برای تایید و اخذ مصوبه لازم به هیئت امنای پژوهشگاه و وزارت علوم،تحقیقات و فناوری ارسال شده است.

بررسی لایحه عدالت اداری و طرح ساماندهی و یکپارچه سازی نظام پرداخت

لایحه عدالت اداری و طرح ساماندهی و یکپارچه سازی نظام پرداخت پس از بررسی و استخراج آثار و تبعات و ایرادات فنی تسری مفاد نسخه پیشنهادی طرح مذکور به صنعت نفت به مراکز ذی صلاح ارسال شده است.

 بررسی تبصره 12 لایحه بودجه سال 1402

این معاونت تبصره 12 لایحه بودجه سال 1402 را مورد بررسی قرار داد که نتایج آن حاکی از تبعات تسری سقف یکسان به تمامی شاغلان در صنعت نفت براساس لایحه پیشنهادی بودجه است. در همین زمینه راهکارهای اجرایی برون رفت از این چالش ارائه شده است.

بررسی و اصلاح شرايط عمومي جذب و استخدام نيروي انساني در صنعت نفت

شرايط عمومي جذب و استخدام نيروي انساني در صنعت نفت بررسی و اصلاح شد. در این زمینه رويكرد عدالت محوري در فرآيند جذب نیروی انسانی و بهبود شرایط جذب همسو با تکالیف قانونی جوانی جمعیت بویژه در آزمون استخدامی تحت اقدام صنعت نفت مدنظر قرار گرفته است.

 بازآرایی و تقويت اغلب سازمان های موجود برای فعاليت های توسعه ای صنعت نفت

هدفگذاری به منظور تقویت و بازآرایی سازمان هاي ستادي وزارت نفت و سازمان هاي عملياتي شركت هاي تابعه با توجه به تغيير در سياست ها، راهبردها، رويكردها و برنامه ها در دستور کار قرار گرفته است. اضافه کردن ظرفيت هاي جديد سازماني به كالبد ساختاري صنعت نفت و تعبيه سازوكارهاي سازماني مورد نياز جهت بهره برداري از طرح هاي توسعه اي در برنامه قرار دارد.

 بازگشت آزمون استخدامي به صنعت نفت

با توجه به کمبود نیروی انسانی در بخش های مختلف صنعت نفت، این معاونت به دستور وزیر نفت، با انجام اقدام های مرتبط با برگزاري آزمون استخدامي شامل: شناسايي نيازمندي هاي استخدامي صنعت نفت در حدود 5.085 نفر احصا، طراحي دفترچه ها و مواد آزمون وپيگيري اخذ مجوزهاي لازم از مبادي ذي ربط، زمینه برگزاری آزمون استخدامی در اردیبهشت ماه 1402 را فراهم کرد.

افزون بر موارد یادشده، انجام فعالیت های محوله فراگیر همچون باز طراحی مدل حکمرانی صنعت نفت، باز طراحی نظام پیشنهادات با رویکرد نوین فناورانه و دانش بنیان، باز طراحی داشبورد مدیریتی و دیگر موارد به انجام رسیده است.