فوران دوباره نفت در شهر اولين ها

تيم فوتبال نفت مسجدسليمان يا همان شيران زاگرس، موفق شد با رسيدن به عنوان قهرماني ليگ دسته يک فوتبال باشگاه هاي ايران، براي دومين بار در تاريخ حيات خود با صعود به ليگ برتر، حضور در بالاترين سطح فوتبال کشور را تجربه کند.

 مسجد سليمان که با لقب «شهر اولين ها» در ايران شناخته مي شود،همواره هواداران پرشوري را در ورزشگاه خود که با نام شهيد بهنام محمدي شناخته مي شود، جاي داده و در واقع بايد گفت نفت مسجد سليمان تيم پرآوازه اين شهر که در سال 1343 تأسيس شده، از جمله تيم هاي با ريشه و پرسابقه فوتبال کشورمان است که تنها 2 بار توانسته جواز حضور در بالاترين سطح فوتبال را به دست بياورد، يک بار در فروردين سال 1393 که توانست سهميه ليگ برتري شدن را کسب کند و اين بار هم در ارديبهشت سال 1397 اين اتفاق براي «شهر اولين ها» رخ داد.

محمود فکري، سرمربي تيم فوتبال نفت مسجد سليمان در حالي که تيمش مي توانست خيلي زودتر از اين، صعودش را به ليگ برتر قطعي کند، کار را به روز آخر کشاند تا جذابيت حاکم بر ليگ دسته يک از بين نرود. اين تيم در آخرين بازي خود در هفته پاياني در خانه و در حضور تماشاگران پر شور مسجد سليماني، ميزبان مس رفسنجان بود که با کسب تساوي در اين ديدار، هم قهرمان ليگ دسته اول شد و هم توانست سهميه نفتي ها را در ليگ برتر فوتبال ايران به عدد 3 برساند.

ورزشگاه بازي هاي خانگي تيم نفت مسجد سليمان اولين زمين فوتبال مدرن در ايران است که نزديک به 100 سال قدمت دارد. اين ورزشگاه، همزمان با روزهاي آغازين اکتشاف نفت در مسجد سليمان تأسيس شد و برخي ها، سابقه تأسيس اين ورزشگاه کهن را در سال 1908 ميلادي مي دانند. ظرفيت ورزشگاه شهيد محمدي بيش از 8 هزار نفر است که مسئولان اين باشگاه در تلاش هستند تا ظرفيت اين استاديوم را بيشتر کنند.

شاگردان محمود فکري با 65 امتيازي که از 34 بازي به دست آوردند، موفق شدند ليگ برتري شوند و يک بار ديگر شور و شوق را به اين شهر نفت خيز بياورند. از طرف ديگر، هواداران پرشور اين تيم، بدون شک يکي از جذابيت هاي ليگ برتر هجدهم خواهند بود. آنها يک بار پيش از اين، به سهم خود در ايجاد شور و شوق در ليگ برتر نقش داشتند و حالا با تکرار آن روزها در تلاش هستند تا با حمايت کامل از تيم بومي خود، حضور مسجد سليمان در ليگ برتر را تداوم ببخشند.

مسئولان اين باشگاه، برنامه هاي خوبي براي حضور پر قدرت در ليگ برتر دارند؛ اما نگراني از مسائل مالي، موضوعي نيست که بتوان بسادگي از آن چشم پوشي کرد. طبق قانون، ارگان هاي دولتي قادر نيستند در سطح اول ورزش کشور هزينه کنند و تيم نفت مسجد سليمان حالا براي تأمين هزينه هاي خود در ليگ برتر، بايد چاره انديشي کند تا نام نفت در فوتبال ايران بدرخشد.

بازهم تاکيد مي کنيم، همانطور که اشاره کرديم، مسير پر فراز و نشيب ليگ يک فوتبال ايران براي نفت مسجدسليمان همسوار شد.

برد 3 بر صفر در اولين گام ليگ يک برابر ماشين سازي تبريز، نويد روزهاي خوبي براي طلايي پوشان مسجدسليماني بود؛ شيران زاگرس امسال از همان ابتدا نشان داد که با برنامه و با هدف پا به ليگ گذاشته و قهرماني در نيم فصل هم که مُهر تاييدي بر اين موضوع بود.

نيم فصل دوم ليگ يک، بر محور فکري و شاگردانش سخت گذشت؛ تمام حريفان به قهرمان نيم فصل اول به چشم يکي از مدعيان اصلي قهرماني نگاه مي کردند و هيچ تيمي برابر آن نمي خواست امتياز از دست بدهد. نفت مي توانست دو سه هفته مانده به پايان مسابقات، صعود و قهرماني خود را جشن بگيرد؛ ولي آن قدر حساسيت در ليگ يک به اوج خود رسيده بود که کار نفتي ها به هفته پاياني و بازي سرنوشت ساز با مس رفسنجان کشيده شد؛ اما نفتي که در تمام طول ليگ در بالاي جدول بود، نمي خواست صدر را براحتي از دست بدهد و تنها به دنبال صعود به ليگ برتر، آن هم به عنوان نخستين تيم بود. از روزها قبل شور و هيجان خاصي در مسجدسليمان برپا بود و همه، شهر را براي جشن صعود آذين بسته بودند. «سلام ليگ برتر»، از جمله بنرهايي بود که مردم اين شهر در ديدار حساس با مس به ورزشگاه آورده بودند و اين نشان دهنده اوج حساسيت کار بود. شاگردان فکري هم با جسارت و مصمم تر از ديدارهاي قبلي پا به ميدان نبرد با مس رفسنجان گذاشتند و در نهايت نتيجه تساوي، روياي آنها را تعبير کرد.

بعد از صعود، «شهر اولين ها» حال و هواي عجيبي داشت و براي مردم اين شهر، يک شب خاص بود؛ تا نيمه هاي شب تمام مسجدسليمان بيدار و غرق در شادي بود.

نفت چهار سال پيش نيز به ليگ برتر راه پيدا کرد، ولي عمر حضورش در اين رقابت ها تنها يک فصل پر فراز و نشيب و بسيار سخت بود و خيلي زود به دسته يک سقوط کرد، اما نفتِ فکري با جسارت تر و باتجربه تر از آن نفت است، حتي اکنون مردم مسجدسليمان هم بيشتر همراه تيم شان هستند، هرچند نگراني تکرار سرنوشت چهار سال پيش، کاملا در مردم اين شهر ديده و حس مي شود.

اکنون که مردم «شهر اولين ها» که دومين صعود به ليگ برتر را تجربه مي کنند، از مسئولان براي حمايت از اين تيم انتظار بيشتري دارند، تيم شان را تنها نگذارند و نفت و مردم مسجدسليمان اکنون منتظر خبرهاي خوب هستند.

تيم نفت اکنون مانند فوران چاه نفت خاورميانه در سال 1287 در مسجدسليمان، فوران کرده است و همه مردم اين شهر منتظر و اميدوارند که تيم شان سر و سامان بگيرد.

 حضور 3 تيم نفتي در ليگ برتر کشور، اتفاق خاصي است که براي اولين بار در فوتبال ايران رخ داده و اين نويد روزهاي خوب براي خاستگاه فوتبال کشور است و اين اميد مي رود که فصل آينده فصلي متفاوت براي نفتي ها باشد.

 

نفت مسجد سليمان 2 – 2 مس رفسنجان

بازگشت شيران زاگرس به ليگ برتر  

تيم فوتبال نفت مسجدسليمان، با قهرماني در ليگ يک، به ليگ برتر کشور صعود کرد.

شاگردان محمود فکري در حالي که از حمايت بيش از 10 هزار هوادار پر شور مسجد سليماني برخوردار بودند، با ارائه يک بازي هجومي از همان ابتدا توپ و ميدان را در دست گرفتند و خيلي زود در دقيقه 8 اين بازي از سوي حميد نعمتي با پاس زيباي ميلاد ميداوودي به گل رسيدند. پس از اين گل بازيکنان، کادر فني و هواداران نفت بشدت به شادماني پرداختند. نفتي ها که بسيار با انگيزه تر از ديدارهاي گذشته خود بودند، در دقيقه 29 با گل زيباي حسين دوستدار با نتيجه 2 بر صفر، از حريف کرماني خود پيش افتادند.

در ادامه نيز مس رفسنجان در دقيقه 43 از سوي سجاد حيدري به گل رسيد تا نيمه نخست با نتيجه 2 بر يک، به سود شاگردان فکري به پايان برسد.

با شروع نيمه دوم، مس در دقيقه 58 از سوي امير خدامرادي به گل تساوي رسيد تا بازي در دقايق پاياني با هيجان بسيار دنبال شود. دو تيم موقعيت هايي براي گلزني داشتند، ولي در نهايت توپي از خط دروازه ها عبور نکرد تا نفت با کسب اين تساوي 65 امتيازي شود و با کسب عنوان قهرماني، به ليگ برتر صعود کند.