اين خوشمزه هاي بهاري

مشعل  فصل بهار شاهد تغييراتي در ميوه ها و نوبرانه ها هستيم. در برنامه غذايي تان مصرف ميوه و سبزي را از قلم نيندازيد. فصل بهار، ميوه ها سرشار از ويتامين C و B هستند و مي توانند منبع خوبي براي دريافت اين ويتامين باشند با ميوه هاي فصل بهار، سلامتي خود را تضمين کنيد. در اين مقاله شما را با برخي خواص ميوه ها و سبزيجات فصل بهار از نگاه کارشناسان آشنا مي کنيم.

طالبي

طالبي، يکي از پرطرفدارترين ميوه هاي فصل بهار و تابستان است. اين ميوه يکي از بهترين منابع ويتامين A و مملو از بتا کاروتن است که در بدن به ويتامين A تبديل مي شود. در يک فنجان آب طالبي، تنها 56 کالري انرژي وجود دارد که 129 درصد نياز روزانه ما به ويتامين A را تامين مي کند و تاثير آن در بهبود بينايي و پوست بدن بر همه واضح است. همچنين طالبي يکي از غني ترين ميوه هاي حاوي ويتامين C است و علاوه بر ويتامين هاي A وC حاوي مواد مغذي مفيد ديگري مانند پتاسيم، فولات، فيبر، منيزيم، يد و ويتامين هاي B6،B3،B5 و B1 است.

اين ميوه استثنايي منبع بسيار خوب ويتامين B6 است.همان طور که ويتامين A آنتي اکسيدان محلول در چربي است، ويتامينC آنتي اکسيدان محلول در آب است و مصرف اين ميوه به دليل دارا بودن مقدار زيادي از اين دو ويتامين، ابتلا به بسياري از بيماري هاي مزمن مانند بيماري هاي قلبي، سکته و سرطان را کاهش مي دهد.

وجود مجموعه اي از ويتامين هاي گروهB در اين ميوه آن را به يک ماده بسيار خوب براي سوخت و ساز انرژي در بدن تبديل کرده است؛ از اين رو ميوه اي بسيار مفيد براي افزايش وزن کودکان و نوجوانان و افراد لاغر است.

توت فرنگي

فصل بهار، يادآور ميوه هاي خوش آب و رنگي مانند توت فرنگي است. گرچه ممکن است در ساير ايام سال نيز برخي فروشگاه ها اين ميوه را به صورت کشت گلخانه اي عرضه کنند، اما بهار زماني است که توت فرنگي ها به صورت طبيعي رشد مي کنند و بارور مي شوند. اين در حالي است که هر فنجان توت فرنگي داراي 5/3 گرم فيبر غذايي است و مي تواند ويتامين C مورد نياز روزانه شما را تأمين کند.

سيب

از همان ابتدا که عطر سيب را استشمام مي کنيد، مطمئن باشيد تغييرات مثبتي در بدنتان در حال شکل گيري است. سيب، کنترل کننده فشار خون، بالا برنده قدرت حافظه، تقويت کننده دندان ها و مانع بروز بسياري از بيماري هاي دهان و دندان است. سيب گلاب به علت آنکه با پوست مصرف مي شود، منبع خوبي از فيبر غذايي و پکتين است که در حفظ سلامت انسان و پيشگيري از يبوست نقش مهمي دارد. خواص سيب آنقدر زياد است که افراد با خوردن يک عدد سيب در روز مي توانند بدن خود را در برابر بيماري ها بيمه کنند.

چغاله بادام

چغاله بادام از جمله ميوه هايي است که نوع رسيده آن خواص بيشتري دارد. اين ميوه براي دستگاه گوارشي مفيد است و مانع گرفتگي عضلات مي شود. اما اگر زياد مصرف شود، رودل، بهم ريختن وضع گوارش و… را در پي دارد. اين در حالي است که اغلب چغاله بادام هايي که افراد ميل مي کنند، با رگ خفيفي از تلخي همراه است. اين تلخي به دليل وجود نوعي سم آشنا در چغاله بادام است که با مصرف زياد چغاله بادامي که طعم خفيفي از تلخي دارد، ممکن است افراد دچار مسموميت شوند.

گوجه سبز

گوجه سبز، عضو جدا نا شدني فصل بهار است و ميوه ترش مزه اي است که دقيقا با آب و هواي بهار، خود را مطابقت داده است. برخلاف چغاله بادام، گوجه سبز سرشار از ويتامين C است و حتي جدا از ميوه، خورشت آن نيز طبخ مي شود. مقدار کلسيم و پتاسيم، فسفر و آهن آن نيز تا حدي است که براي 24 ساعت راضي کننده است. همچنين گوجه سبز به کنترل فشار خون، چربي خون، سرطان و حتي درمان برخي تومور ها کمک مي کند.

باقلا، ريواس

باقلا، از سبزيجات مهم فصل بهار  و  سرشار از پروتئين و فيبرهاي غذايي است، به گونه اي که افراد تا چند ساعت پس از خوردن آن احساس سيري مي کنند. ريواس نيز از مواهب اين فصل و سرشار از ويتامين C، پتاسيم و منگنز است. همچنين ساقه هاي ريواس که تنها بخش قابل خوردن اين گياه را تشکيل مي دهد، بسيار ترش و خوشمزه است. انواع سبزي خوردن مانند نعناع، ريحان، مرزه، جعفري، ترخون، شويد، پيازچه و ساير سبزي ها مانند سير تازه، کنگر، ريواس و کرفس در فصل بهار به وفور در دسترس افراد قرار دارند. اين سبزي ها به علت تازه بودن حاوي ارزش تغذيه اي بالا و از نظر ويتامين ها نيز بسيار غني هستند.

زردآلو

زردآلو حاوي بتاکاروتن، يک آنتي اکسيدان قوي است که به تقويت سيستم ايمني بدن منجر مي شود. اين ميوه سرشار از ويتامين C، فيبر و پتاسيم است، همچنين مواد مغذي موجود در اين ميوه از چشم ها و قلب محافظت مي کند. ليکوپن موجود در زردآلود منجر به کاهش سطح کلسترول بد منجر مي شود. اين در حالي است که زردآلوي رسيده به علت دارا بودن ويتامين هاي گروه «B » براي درمان بيماري هاي رواني، بي خوابي، خستگي شديد، گيج و فراموشي مفيد است.

گيلاس

يکي از جواهرات طبيعت در فصل بهار است و يک فنجان از آن تنها 100 کالري دارد. گيلاس حاوي ويتامين C پتاسيم، فيبر و مواد گياهي به خصوص آنتوسيانين براي مبارزه با بيمار ي ها است. همچنين گيلاس حاوي ترکيبات پلي فنوليک فلونوئيد است. اين ترکيبات در بسياري از ميوه ها و سبزيجات رنگي يافت مي شود و ويژگي هاي آنتي اکسيداني بالايي دارد. ملاتونين موجود در گيلاس، سيستم عصبي را آرام مي کند، استرس و تحريکات عصبي را کاهش مي دهد و به درمان بي خوابي و سردرد کمک زيادي مي کند؛ اين در حالي است که گيلاس مي تواند همانند يک سپر در مقابل بيماري هاي دردناک مزمن همانند التهاب مفاصل و ديگر بيماري هاي عضلاني عمل کند.