نخستين دوره مسابقات سراسري قرآن کريم ستاد وزارت نفت برگزار شد:

قرآندانشگاه زندگي

مشعل    سميه راهپيما   نخستين دوره مسابقات سراسري قرآن کريم ستاد وزارت نفت ويژه کارکنان، همسران و فرزندان در هفت گروه سني و هفت رشته قرآني (صحيح خواني، قرائت، تحقيق، حفظ عمومي، حفظ تخصصي، اذان و مفاهيم قرآن کريم) در مجموعه برفي آبعلي برگزار شد.

انس با قرآن

دبير شوراي فرهنگي و ستاد اقامه نماز وزارت نفت در مراسم افتتاحيه نخستين دوره مسابقات سراسري قرآن کريم ستاد وزارت نفت مي گويد: قرآن علاوه بر آرامش، انضباط فکري، رشد و تعالي، ايده پردازي را به انسان اهدا مي کند و به اعتقاد بنده، انس با قرآن، يکي از دلايلي است که وزير نفت به عنوان شيخ الوزرا معرفي شده اند. احمد مجيدي نسب مي افزايد: با تمهيداتي که طي سال هاي گذشته در سطح وزارت نفت انديشيده شد، شرکت هاي ملي گاز ايران، پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي، شرکت ملي صنايع پتروشيمي و شرکت ملي نفت به ترتيب داراي کرسي قرآن و برگزاري مسابقات شدند و وزارت نفت نيز به عنوان آخرين مجموعه به مسابقات افزوده شد. او توجه به قرآن را باعث جمع آوري بسياري از سرمايه هايي دانست که طي سال ها، مجموعه هاي مختلف صنعت نفت، مراکز صنعتي و عملياتي آرام آرام زير خيمه قرآن جمع شده اند.  دبير شوراي فرهنگي و ستاد اقامه نماز وزارت نفت در ادامه  به سازمان دارالقرآن جمهوري اسلامي ايران اشاره مي کند و ادامه مي دهد: به گفته اين سازمان، هيچ وزارتخانه اي در سطح کشور همانند وزارت نفت نداريم که داراي اساسنامه قرآني و برگزاري مسابقات باشد. مجيدي نسب مي گويد: ظرفيت هاي بسيار خوبي در دانشگاه صنعت نفت، حراست صنعت نفت، پژوهشگاه صنعت نفت، مرکز مطالعات انرژي و ساختمان هاي مرکزي وزارت نفت داريم که مصداق آن، تعداد زياد حافظان و قاريان قرآن کريم در آنهاست. به گفته او، تک تک شرکت کنندگان به عنوان سفير هستند و برگزاري مسابقات قرآني،جنبشي را در سطح صنعت نفت به وجود مي آورد ، از اين رو اين مسابقات در سطح شرکتي، استاني و ملي برگزار مي شود و قصد داريم مسابقات بين المللي صنعت نفت را در قالب اوپک قرآني طراحي کنيم.

ايجاد بانک اطلاعاتي

مسئول برگزاري نخستين دوره مسابقات قرآن کريم ستاد وزارت نفت نيز در اين مراسم مي گويد: تعداد شرکت کنندگان در اين دوره از مسابقات 130 نفر است که در سه سالن شفاهي برادران، سالن شفاهي خواهران و سالن کتبي به طور مشترک برگزار شده است.  محسن قاسمي مي افزايد: بعد از برگزاري اين دوره از مسابقات، بانک اطلاعاتي از شرکت کنندگان ايجاد خواهيم کرد تا از اين طريق بتوانيم ارتباط خود را براي برنامه هاي بعدي با آنها حفظ کنيم.  او با بيان اينکه در اين دوره از مسابقات، اهدافي را پيگيري مي کنيم، ادامه مي دهد: شروع فعاليت هاي قرآني بعد از برگزاري اين مسابقات، با ايجاد بانک اطلاعاتي از مشخصات شرکت کنندگان، نخستين هدف است تا از اين طريق مخاطبان قرآن را براي فعاليت هاي آموزشي و قرآني شناسايي کنيم ، دوم؛ ايجاد انگيزه براي افرادي است که به تازگي فعاليت خود را در رشته هاي مختلف قرآني شروع کرده اند، سوم؛ معرفي نمايندگان ستاد وزارت نفت است تا نفرات برتر به مسابقات سراسري وزارت نفت در کنار چهار شرکت اصلي راه يابند.  به گفته قاسمي، اين مسابقات سالانه برگزار مي شود و نفرات برتر در مسابقات سراسري وزارت نفت شرکت خواهند کرد و بعد از آن برگزيدگان به مسابقات کارمندان دولت سراسر کشور راه خواهند يافت.

دنيا بازيچه است

ايجاد امنيت و آرامش و رفع اضطراب در زندگي، وجه مشترک صحبت هاي شرکت کنندگان نخستين دوره از مسابقات سراسري قرآن کريم ستاد وزارت بود. يکي از آنها عابدين دولتي، کارمند دانشکده صنعت نفت تهران است که مي گويد: قرآن به من ياد داد که تمام دنيا بازيچه است، از اين رو هر وقت با مشکلي روبه رو مي شوم، اين جمله در ذهنم نقش مي بندد که بزودي با لطف خداوند برطرف خواهد شد.

اعتقاد به مبدا

حسين دهقان از کارکنان هسته مرکزي گزينش نيز در رشته اذان شرکت کرده است. او مي گويد: قرآن، درياي عميقي است که هر کسي مي تواند بهره خود را از آن ببرد.  به گفته او، قرآن دانشگاهي است که تمام مسائل زندگي را بيان مي کند و مصداق آن گذشت، صبر و اعتقاد به مبدا است که مشخص مي کند حضور ما در اين دنيا بيهوده نيست و مقصدي دارد.

بهترين راهنما و مشاور

اشرف ابراهيمي که در رشته ترتيل خواهران شرکت کرده است، مي گويد: انس با قرآن باعث شده تا مسير زندگي را براحتي طي کنم و در تربيت فرزندانم و مسائل زندگي، آن را به کار بگيرم. در هر برهه اي از زندگي ام که مشکلي برايم پيش آمده، از قرآن راهنمايي گرفته ام. او مي افزايد: هر آنچه را که انسان نياز داشته باشد، در آيات قرآن به آن پرداخته شده، از اين رو بهترين راهنما و مشاور است.

دوستي فرزندم با قرآن

مريم گوهري، کارمند دانشکده صنعت نفت تهران نيز يکي ديگر از شرکت کنندگاني است که در رشته صحيح خواني قرآن حضور يافته است. او مي گويد: قرآن در تربيت دخترم بسيار موثر بوده و در مسير قرآن قرار گرفته و دوست دارد تا آيات را حفظ کند، همچنين به دليل دوستي با قرآن حجابش را رعايت مي کند.  او ادامه مي دهد: قرآن در تمام مراحل زندگي، از محيط امن خانواده گرفته تا محيط کار، بسيار موثر است.

احترام به والدين

 

 زهرا شاهسوند نيز مي گويد: به واسطه قرآن توانسته ام فرزند خود را قرآني تربيت کنم و در اعمال و رفتار او نيز بسيار تاثير گذار بوده است.  او مي گويد: آيه «و  بِالْوالِدَيْنِ إِحْساناً » را سرلوحه زندگي خود قرار داده ام، زيرا علاوه بر اينکه قرآن تاکيد زيادي بر آن دارد، تاثير احترام به والدين را زندگي خود مشاهده مي کنم.

افزايش مسئوليت پذيري

حجت الاسلام والمسلمين محمود حزبه زاده، سرپرست کاروان اعزامي دانشگاه صنعت نفت بر اين اعتقاد است که قرآن کتاب هدايت و زندگي انسان هاست و اگر کسي، زندگي اش را بر مبناي آموزه هاي قرآني بگذارد، در کارش کارمند مسئوليت پذيري مي شود؛ زيرا به اين آيه شريفه اعتقاد دارد که «خداي متعال بر هر چيزي شهادت مي دهد »، از اين رو وقتي خدا را ناظر بر زندگي خود بدانيم، مسئوليت پذيرتر خواهيم بود و به کسي ظلم نمي کنيم.

قرآن و اهميت تقوا

جواد يزديان، کارمند اداره کل آموزش، برنامه ريزي نيروي انساني و تحول اداري ستاد وزارت نفت که در رشته ترتيل شرکت کرده است، مي گويد: خداوند مي فرمايد: «أَلاَ بِذِکْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ»، از اين رو مي توان گفت انسان با تلاوت قرآن، آرامش کسب مي کند و اگر توجه بيشتري به آن داشته باشد، برکات زيادي نصيبش خواهد شد.  او مي افزايد: کسي که تقوا پيشه کند، به طور قطع خداوند عنايت هاي خاصش را نصيب او مي کند و در اين ميان، تقوا از همه مهم تر است.

نمره قابل قبول

امير آقايي، داور رشته صحت حفظ، وقف و ابتداي بخش برادران مي گويد: به دليل اينکه نخستين دوره اين مسابقات در سطح ستاد وزارت نفت برگزار مي شود، نمي توان مقايسه و ارزيابي نسبت به دوره هاي قبل داشت؛ اما مي توان گفت که اين دوره از مسابقات در حد قابل قبولي بوده و با توجه به شرايطي که وجود دارد، سال آينده ، بهتر از اين دوره برگزار خواهد شد.

استفاده از آيات کاربردي

محبوبه کاتب، داور تجويد خواهران نيز مي گويد: سطح اين مسابقه، همانند بقيه مسابقاتي است که براي نخستين بار برگزار مي شود و در سطح متوسطي قرار دارد.  به گفته او، تاثير اوليه شرکت در اين مسابقات، براي شرکت کننده است؛ زيرا   با قرآن نسبت به قبل بيشتر مأنوس مي شود و قرآن انگيزه اي براي او ايجاد مي کند تا به تفسير، ترجمه و مفاهيم بيشتر اهميت دهد. همچنين استفاده از آيات کاربردي نيز در زندگي بسيار موثر و تاثير گذار است.