گفت وگو با یک همکار هنرمند در مجتمع دریایی ابوذر

 آوازی از دل  سکو

مشعل  طرح اقماری صنعت نفت با وجود محدودیت ها و گاه مشکلاتی که برای این دسته از کارکنان دارد، اما زمینه پیشرفت و موفقیت را هم برای برخی از آنان فراهم ساخته است؛ به گونه ای که درمناطق عملیاتی نفت می توان هنرمندان زیادی را یافت که با وجود تنهایی و دوری از خانواده، پای در دنیای هنر و شاخه های مربوط به آن می گذارند و به رشد و تعالی می رسند؛ افرادی همچون مسعود دلیلی که درسکوی ابوذرمنطقه عملیاتی خارگ شرکت نفت فلات قاره ایران به عنوان مسئول اچ اس ای مشغول فعالیت است و سبک زندگی و کار اقماری او را به سمت موسیقی و آواز سوق داده است

«درمحیط های کاری مثل سکوی های نفتی با پیرامونی احاطه شده ازآب تا جایی که چشم کارمی کند،علاقه مندی به یک رشته فنی یا هنری می تواند تا حدودی گذران اوقات فراغت پس از کار روزانه را دراین گونه محیط ها قابل تحمل سازد».

این را مسعود دلیلی می گوید و می افزاید: از کودکی به آواز و خواندن علاقه داشتم و یکی از آرزوهایم این بود که در دوره حیات و پس از آن آثاری خاص از خود به یادگار بگذارم.

وی متولد سال 1356 درتهران و دانش آموخته کارشناسی ارشد مدیریت اچ اس ای و مسئول اچ اس ای سکوی ابوذر    است.

دلیلی درباره چگونگی ورود به صنعت نفت می گوید: دنبال فعالیتی بودم که بتوانم از آن مسیر اهداف و آرزوهایم راهم محقق کنم؛ به همین خاطر ازهمان ابتدا،هدف خود را دراین مسیر قرار دادم که با انتخاب یک شغل مناسب، از بنیه مالی مناسبی هم برخوردار باشم. از این رو تحصیلاتم را برای یافتن شغلی مناسب با جدیت دنبال کردم.سال 89 لیسانس را گرفتم و دریک پروژه خارج از صنعت نفت مشغول شدم و پس از آن بدون آن که هیچ امیدی داشته باشم، درآزمون استخدامی وزارت نفت شرکت کردم و یک به یک مراحل و آزمون های مختلف را پشت سرگذاشتم و به شکل رسمی استخدام صنعت نفت شدم.

مسئول اچ اس ای سکوی ابوذر با اشاره به رشته تحصیلی مدیریت ایمنی می گوید: اگر چه این رشته ابتدا برایم ناشناخته بود، اما بعدها متوجه حساسیت و اهمیت آن به ویژه صنعت نفت درسطح کشورشدم و همین عاملی شد که رشته تحصلی خود را تامقطع کارشناسی ارشد ادامه دهم .پس از ورود به شرکت نفت فلات قاره ایران هم بسیارخرسند بودم چون شنیده بودم که یکی از بخش هایی که موضوع ایمنی اهمیت زیادی دارد و مورد توجه قرار می گیرد، صنعت نفت بود. پس از قبولی در آزمون استخدامی و طی دیگر مراحل آن، ابتدا 6 ماه درمنطقه عملیاتی خارگ در اداره اچ اس ای آموزش دیدم و بعد فعالیت خود را از سال 1391 در سکوی نفتی ابوذر آغاز کردم.

او با اشاره به اینکه درسکوی ابوذرهم اگرچه فعالیت سخت و فشرده ای وجود دارد و در زمینه ایمنی هم طرح های مختلفی در ذهنم بود که اقدامات سکوهای نفتی خارجی درابوذر پیاده سازی شود، اما همیشه موضوع خواندن را هم درگوشه ذهنم مرور می کردم. هر روز ظهر روی سکو خوابم نمی برد و به این فکر می کردم که اگرعلاقه و رسالتم، خواندن و خوانندگی است، پس باید آن را جدی تر دنبال کنم وهمین تصمیم راگرفتم.

دلیلی با اشاره به این موضوع که اگرچه در دوره اقماری برای همکاران خود روی سکو آواز می خواند و یا ساز تمرینی را همچنان برای آنها می نوازد، می گوید: همین همکاران مشوقی شدند برای ادامه و پیگیری این رشته هنری و پیشرفت درعرصه خوانندگی؛از این رو با گذراندن چند دوره آموزشی در رشته آواز،پیشرفت مناسبی داشته ام و آرام آرام درجاده ای قرارگرفتم که فکرمی کنم جاده درستی است.

او درباره نتایج حضور در دوره کلاس های مختلف توضیح می دهد: با صرف هزینه ای بالا، چند سینگل تراک منتشر کردم. پس از آن قرارشد با مسعود جهانی (تنظیم کننده آهنگ و خالق سبک تلفیقی پاپ وسنتی) کارکنم که به دلیل هزینه های بالای آن، این امکان فراهم نشد. پس از آن با میثم اکبری کارمشترکی آماده کردیم که انتشار آن موکول به آینده شد و تک آهنگ بعدی هم در آینده و در فرصتی مناسب منتشر می شود. در حال حاضر با چند تولید کننده دیگر مثل مصطفی مومنی و حامد برادران در حال مذاکره هستم تا بتوانم مناسب ترین تولیدکننده را پیدا کنم. و البته در تلاشم تا اسپانسر مناسب هم برای فعالیت موسیقی خود بیابم.

دلیلی اشاره می کند: وقتی وارد بازار موسیقی می شویم، یک بخش آن، تولید کار و بخش مهم تر آن انتشار است که باید با برنامه ریزی دقیق همراه باشد. اولین تک آهنگم هم با اسم «نمه نمه» درهمکاری مشترک با میثم اکبری بوده و پس از آن هم «فرشته»، «بعدِ تو»، «قاب عکس»، و آخرین اثرم هم تک آهنگی به نام «قسم» بود که با استقبال زیادی همراه شده است.

او درباره زمینه های موسیقی در دیگر اعضای خانواده اش می گوید: برادرم با وجود استعداد در این رشته، موسیقی را دنبال نکرده است، اما من دوست دارم خط شکن باشم. دنبال علاقه و آرزوهایم بروم و دربهترین سطح ظاهر شوم. کارموسیقی بسیارهزینه براست و به دنبال یک اسپانسرهستم

دلیلی درکنار فعالیت سخت کار اقماری درسکوی ابوذر، همچنین حضورمناسب درعرصه موسیقی می گوید: پس ازدریافت کارت مربیگری بدنسازی، یک باشگاه ورزشی در کرج تاسیس کرده ام تاجوانان و نوجوانان با هزینه ای کمترامکان ورزش کردن داشته باشند.

دلیلی این توصیه را هم به جوانان دارد که رسیدن به نقطه مطلوب و هدفی خاص، بدون برخورداری از تمکن مالی ناممکن است؛ از این رو ابتدا مسائل مالی را تامین، سپس آرزوهایشان را دنبال کنند.