کوه ها حریف اراده کارکنان گازچهارمحال و بختیاری نشد

شعله های آبی بر بام ایران

 مشعل   گازرسانی در استان چهارمحال و بختیاری به مراحل پایانی رسیده و هم اکنون همه 40 شهر این استان، زیرپوشش شبکه گاز قرار گرفته و شمار روستاهای گازرسانی شده در آن نیز به 537 مورد افزایش یافته است.

روستاهای باقیمانده فاقد گاز استان چهار محال و بختیاری درمناطق دوردست و سخت گذر قرار دارند و برای گازرسانی به آنها، خطوط لوله باید از مناطق کوهستانی عبور کند. شرکت گاز استان چهار محال و بختیاری در گازرسانی به منطقه «بازفت»، عبور از گردنه «چری» را تجربه کرده است؛ گردنه ای که 8 ماه سال در آن باران می بارد و مسیری کوهستانی، سردسیر و برفگیر دارد. از سوی دیگراین منطقه، پل ارتباطی این استان با استان خوزستان است و تردد و ترافیک در آن بسیار بالاست.  سال گذشته، به 10 هزار و 509 مشترک گازرسانی شده که 6 هزار و 62 مورد آن شهری و 4 هزار و 447 مورد آن نیز مشترک روستایی بوده اند. در همین بازه زمانی 191 مصرف کننده صنعتی و کشاورزی نیز مشترک گازشده اند. گزارش پیش رو، گفت وگویی است با روسای برخی واحدهای شرکت گاز استان چهارمحال وبختیاری درخصوص فعالیت های محوله به آنها که در ادامه می خوانید.

مهندسی واجرای طرح های گازرسانی درنقاط شهری و روستایی، در واحدی به همین نام (مهندسی) انجام می شود؛ واحدی که غلام حسن حیدری اداره آن را به عهده دارد.

     هدف گذاری جذب 10 هزارمشترک جدید

غلام حسن حیدری، درباره آخرین وضعیت پروژه های دردست اجرای شرکت گازچهارمحال وبختیاری با اشاره به هدف گذاری برای جذب 10هزارمشترک جدید درسال 1401 اضافه می کند: با توجه به این برنامه ریزی، پیش بینی می شود تا پایان امسال 6 هزارمشترک شهری، سه هزار و 900 مشترک روستایی و همچنین 100 مصرف کننده صنعتی و کشاورزی به مشترکان گاز این استان اضافه شود.

به گفته وی، سال گذشته 15 روستا شامل فریک، جمال آباد، حاجی آباد، دم تنگ، دهگخ شامنصوری، رزگه، ریزک روزعلی، سیف آباد الهیار، آبحره، قلعه خونکار، قاسم آباد، قیقاج، احمدآباد، قلعه مرغ و گوزلک به شبکه گاز متصل شده است. رئیس مهندسی شرکت گاز استان چهارمحال وبختیاری یادآور می شود: پروژه جی آی اس شهرهای فارسان، پردنجان، باباحیدر، هفشجان، فرخشهر، اردل، بن، سامان، شلمزار، گهرو، چلگرد، دشتک، سرخون و ناغان به طور کامل انجام شده است. پیمان جی آی اس روستاهای شهرستان های بروجن، لردگان و خانمیرزا با پیشرفت فیزیکی 40 درصد و پیمان جی آی اس روستاهای شهرستان های شهرکرد، کیار و کوهرنگ نیز با 55 درصد پیشرفت فیزیکی ادامه دارد و پیش بینی می شود این پروژه ها تا پایان امسال کامل شوند.

     اجرای طرح طبقه بندی مشاغل برای کارکنان پیمانکار 

برنامه ریزی لازم برای حفظ و نگهداشت نیروی انسانی، توجه به سلامت روحی وجسمی، توانمندسازی، افزایش رضایت، ارتقای سطح بهداشت و ایمنی و ایجاد مهارت و آموزش لازم کارکنان، از جمله اولویت های واحد امور اداری است.

رئیس امور اداری شرکت گازاستان چهارمحال و بختیاری، جذب نیروهای کارآمد وجوان، اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در نیروهای پیمانکاری، ثبت اطلاعات نیروهای پیمانکاری درسامانه ساپنا، پیگیری طرح توانمندسازی کارکنان قراردادی، پیگیری و اجرای بند (د) و بند (و) بودجه 1400، تبدیل وضعیت ایثارگران و انجام معاینات دوره ای همکاران را از جمله برنامه های آتی شرکت عنوان می کند.

شهرام اسدی، ایجاد محیطی آرام وبدون تنش برای همکاران، ارائه خدمات رفاهی، فرهنگی و ورزشی به همکاران وخانواده ها، برگزاری جلسات پرسش و پاسخ با حضور مدیران سازمان، ایجاد شرایط سالم و ایمن در محیط کار، توسعه سیستم مدیریت دانش و سنجش رضایت کارکنان رسمی و قراردادی و تحلیل نتایج حاصل از آن را بخشی از اقدامات انجام شده به منظور ایجاد انگیزه در بین کارکنان عنوان می کند.

     تشریح پروژه های پژوهشی  

پایان نامه های تحصیلات تکمیلی، طبق دستورالعمل ابلاغی ازشرکت ملی گاز ایران، مورد حمایت قرار می گیرند. برای اجرای پروژه های پژوهشی مورد نیاز، با دانشگاه ها، مراکزعلمی و تحقیقاتی کشور قرارداد منعقد واین قراردادها براساس آیین نامه ها و دستورالعمل های ابلاغی از امور مهندسی و پژوهش وزارت نفت اجرا می شوند.

رئیس امور پژوهش شرکت گاز استان چهار محال وبختیاری درباره نحوه همکاری و حمایت از مراکز دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان می گوید: این حمایت ها در پنج فاز شناخت، ارزیابی، همکاری، طرح مشکلات و مسائل سازمانی و عقد قرارداد انجام می شود.

 مجید مهدیان دهکردی، گسترش همکاری های مشترک با شرکت های دانش بنیان علاقه مند و مستعد همکاری، همچنین مراکز علمی و تحقیقاتی و دانشگاه ها در سطح استان و استان های همجوار را از اولویت های این واحد عنوان می کند. وی ادامه می دهد: انجام 8 مورد پروژه پژوهشی در زمینه بودارکنندگی گاز طبیعی که در برخی موارد منجر به طراحی نرم افزار وساخت نمونه اولیه و چاپ مقاله در مجلات علمی و پژوهشی شده است، همچنین اجرای 22 مورد پروژه پژوهشی که باعث ساخت نمونه پایلوت و نصب و راه اندازی آن شده و ازاقدام های شاخص حوزه پژوهش و فناوری به شمار می آیند.

به گفته مهدیان دهکردی، مطالعه، طراحي و ساخت آزمايشگاهي باتري هاي EK مورد استفاده در تصحيح كننده ها، ساخت و تست یک نمونه دستگاه بوسنج شهری، همچنین طراحي و ساخت یک نمونه پالسر كتابي براي كنتور توربینی، تست آزمایشی و اجراي پايلوت آن از جمله طرح های پژوهشی هستند که در شرکت گاز استان چهار محال و بختیاری اجرایی شده اند.

رئیس امور پژوهش شرکت گاز استان چهار محال وبختیاری تصریح می کند: بوزدایی از بشکه های حاوی مرکاپتان با استفاده از باکتری ها، امکان سنجی جایگزینی ادرانت غیر گوگردی (آکریات) و به کارگیری آن درخطوط انتقال گاز و اجرای پایلوت آن در یک ایستگاه کوچک، همچنین طرح اینترنشیپ (روشی هوشمند برای تعیین میزان گاز محاسبه نشده و احیانا کشف سرقت گاز) از دیگرطرح های پژوهشی اجرابی شده دراین شرکت است.

رئیس امور پژوهش شرکت گاز استان چهارمحال وبختیاری می گوید: بررسی میزان خوردگی و تعیین طول عمر بخش فلزی انشعابات پلی اتیلن و مطالعه موردی انشعابات نصب شده در شهر فارسان، طراحی و ساخت دریچه هوشمند تامین هوای تازه و هوای مورد نیاز احتراق وسایل گازسوز در فضاهای مختلف (مسکونی، اداری و صنعتی) و بهینه سازی دستگاه های تزریق کننده ادرانت (هوشمند سازی تزریق) نیز از طرح های پژوهشی در دست اجرا درشرکت گاز استان چهارمحال و بختیاری هستند.

   کسب رتبه اول در گازرسانی به مناطق محروم  

باوجود شرایط کرونایی در کشور و افزایش دغدغه های مردم، با بهره گیری از ظرفیت رسانه ها به عنوان مهم ترین ابزار اطلاع رسانی و همچنین ارتباط با مشتريان و افكار عمومي، با امیدآفرینی و ارتقای حوزه مسؤولیت های اجتماعی، همراه با مردم در گذر از این بحران تلاش کردیم. دیدارهای حضوری و ارتباطات مؤثر با اصحاب قلم و رسانه، تولید خبروگزارش، هم اندیشی با اصحاب قلم، به کارگیری صفحات ثابت در خبرگزاری ها برای اطلاع رسانی، تدوین تفاهمنامه همکاری با خانه مطبوعات استان و... بخشی از عملکرد حوزه ارتباط با رسانه بوده است . تقی تاجی، رئیس روابط عمومی شرکت گاز استان چهارمحال وبختیاری می گوید: این شرکت به منظور فرهنگ سازی مصرف انرژی، برنامه هایی همچون ارزیابی قبوض گاز دستگاه های اجرایی، تعیین شعار واحد در بخش انرژی، ایجاد مرکز مشاوره و برگزاری برنامه های آموزش مصرف بهینه و ایمن گاز در مدارس، برگزاری ایستگاه های مشاوره ایمنی و ارتباط چهره به چهره، دیوارنویسی شعارهای مصرف بهینه و ایمن در ایستگاه های گاز، توزیع بروشورهای ایمنی و مصرف بهینه، تنویر افکار عمومی از طریق اطلاع رسانی در قبوض گاز، مصاحبه های تخصصی رادیویی و تلویزیونی کارشناسان درخصوص مصرف بهینه و ایمن از گاز، سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه از سوی مدیرعامل و روسای ادارات گازرسانی، توزیع کتاب بهینه سازی مصرف گاز، پخش تیزر و موشن گرافی از تلویزیون، تهیه برچسب حاوی پیام های مدیریت مصرف برای نصب بر کنتورهای گاز را در دستور کار قرار داده است. وی می گوید: بر اساس مصوبه شورای اقتصاد، بیش از 90 درصد تعهدات گازرسانی به بخش های صنعتی با هدف حفظ محیط زیست و رونق چرخه اقتصادی در استان محقق شده و بیشتر از تعهدات گازرسانی گام برداشته ایم که در این زمینه رتبه اول کشوری را از لحاظ نزدیک رسانی گاز به بخش های صنعتی و توسعه گاز در مناطق محروم روستایی به دست آورده ایم.

تاجی، کسب عنوان روابط عمومی برتر استان به مدت 4 سال، روابط عمومی برتر در حوزه مسؤولیت اجتماعی به مدت 5 سال، روابط عمومی برتر در حوزه سنجش رضایت مشتری به مدت 5 سال و دریافت نزدیک به 50 تندیس و تقدیرنامه از مقامات سیاسی و اجتماعی استان را از افتخارات این واحد عنوان می کند.