وزیر نفت خبر داد:

ثبت بالاترین رکورد صادرات نفت و محصولات پتروشیمی ایران در آبان ۱۴۰۱

وزیر نفت از ثبت بالاترین رکورد صادرات نفت خام، میعانات گازی و محصولات پتروشیمی ایران در آبان امسال خبر داد و گفت: این بالاترین رکورد از سال ۱۳۹۷ (شروع تحریم های ظالمانه ترامپ علیه ایران) تاکنون است.  جواد اوجی در آیین صبحگاه مشترک بسیجیان صنعت نفت با سلام و درود به آستان شهیدان دفاع مقدس، امام خمینی (ره)، شهید سردار حاج قاسم سلیمانی و بسیجیان حاضر در این آیین اظهار کرد: خدا را شاکرم به بنده توفیق داد امروز درجمع بسیجیان بی ادعای صنعت نفت حاضر باشم. وی با درود به روان پاک امام خمینی (ره) به دلیل کار ابتکاری ساماندهی سازمان بسیج مستضعفین بعد از انقلاب اسلامی گفت: این کار با هدف استفاده حداکثری از ظرفیت مردمی برای پیشبرد اهداف نظام بخوبی شکل گرفت. همانطور که می دانید در جنگ تحمیلی هشت ساله حضور پررنگ اقشار مختلف مردم در قالب همین بسیج سبب شد دشمن نتواند یک وجب از خاک کشور را تصرف کند.

وزیر نفت افزود: پس از انقلاب و جنگ تحمیلی در دوران سازندگی تفکر بسیجی در ایران همچنان نقش آفرین بود و در همه عرصه ها سبب شکوفایی شده، امروز این تفکر در میان کشورهای آزاده نیز گسترش یافته است. وی با بیان اینکه رویکرد استفاده از ظرفیت مردمی و تفکر بسیجی در دولت سیزدهم برای غلبه بر کینه و تحریم دشمنان ایران در دستور کار قرار دارد، اظهار کرد: از بدو آغاز به کار این دولت، کشور با مشکلاتی همچون تأمین سوخت زمستانی، کمبود سوخت مایع در نیروگاه ها، انجام نشدن تعمیرات اساسی در برخی پالایشگاه های نفتی و گازی و تشدید تحریم های بین المللی و از همه مهم تر فروش و صادرات نفت، میعانات گازی و محصولات پتروشیمی مواجه بود که خوشبختانه با همت و تفکر بسیجی کارکنان صنعت نفت و تلاش آنها توانستیم بر این مشکلات غلبه کنیم. وزیر نفت با تأکید بر اینکه پیش از دولت سیزدهم، رقم صادرات نفت و میعانات گازی کشور آنچنانی نبود، گفت: بنده پارسال در آیین صبحگاه مشترک بسیجیان صنعت نفت در حضور کارکنان صنعت نفت قول دادم که با تلاش این کارکنان و نیروهای مسلح کشور افزایش صادرات نفت و میعانات گازی رقم خواهد خورد. اوجی افزود:صنعت نفت ایران هم اکنون در خط مقدم جنگ اقتصادی قرار دارد و بالاترین تحریم ها بر این صنعت اعمال شده است.

کارکنان صنعت نفت در خط مقدم

وزیر نفت با بیان اینکه صنعت نفت هم اکنون نزدیک به ۳ میلیارد دلار قرارداد و تفاهمنامه در بحث ساخت داخل کالاهای ارزبر با شرکت های داخلی منعقد کرده است، اظهار کرد: ۷۵ درصد نیاز کالایی صنعت نفت در بخش های مختلف از سوی سازندگان و پیمانکاران داخلی تأمین می شود. اوجی افزود: شهادت می دهم همه نیروهای صنعت نفت در این جنگ اقتصادی که استکبار جهانی علیه ما راه انداخته، درخط مقدم قرار دارند.بالاترین تحریم ها و فشارها از ابتدای انقلاب تاکنون در همین دوران کنونی در حال رخ دادن است. این موضوع را در نشست هایی که خدمت مسؤولان نظام بوده ام، بارها گفته ام. وی با بیان اینکه با مدیریت دولت، استفاده از ظرفیت های مالی داخلی کشور که تا پیش از این مغفول مانده بود، در دستور کار قرار گرفت، تصریح کرد: به عنوان خادم صنعت نفت امروز از کارکنان صنعت نفت که در شرایط آب و هوایی سخت در مناطق عملیاتی، روی سکوهای دریایی، ایستگاه های تقویت فشار، مراکز توزیع سوخت، خطوط انتقال نفت و گاز و ستادها مشغول کار هستند، تشکر می کنم و به آنها می گویم که کار شما، دشمن را مأیوس خواهد کرد. اوجی اظهار کرد: دشمن در دهه های اخیر به دنبال کاهش و قطع درآمدهای ارزی و صادرات نفت و گاز کشور بوده است؛ اما با همت کارکنان صنعت نفت این توفیق را پیدا نکرده و نخواهد کرد. بر خودم واجب می دانم برای اعتمادی که مجلس و دولت به بنده کرده اند، از کیان کشور و صنعت نفت دفاع کنم.

 پی گیر جدی موضوع مالیات و اجرایی شدن ماده ۱۰ هستیم

وزیر نفت با بیان اینکه در یک سال و نیم اخیر در بحث معیشت و رفاه حال کارکنان صنعت نفت اقدام های خوبی صورت گرفته است، اظهار کرد: از ابتدای قبول مسؤولیت به صورت جدی پی گیر مساله ماده ١٠ و بحث مالیات بوده ام و این قول را به کارکنان صنعت نفت می دهم که همچنان به طور جدی بحث مالیات را پیگیری کنم و ان شاءالله خبرهای خوبی در این زمینه خواهید شنید. بحث ماده ۱۰ وظایف و اختیارات وزارت نفت را نیز بدون وقفه پی گیر خواهم بود، باید دلایلی داشته باشیم تا بتوانیم همه ارکان دولت، مجلس و قوه قضاییه را در بحث ماده ۱۰ توجیه کنیم تا ان شاءالله کارکنان صنعت نفت به حق و حقوق خود برسند؛ قطعاً نیت دولت نیز همین است. بنده به عنوان نماینده کارکنان صنعت نفت، موضوعات یادشده را در دولت پیگیری خواهم کرد. اوجی با بیان اینکه در بحث تأمین امنیت انرژی کشور، بسیاری برآورد کرده بودند که در ماه های دی و بهمن سال گذشته، کشور دچار مشکل تأمین سوخت می شود، افزود: یادمان نرود سال ۱۳۹۹ در زمستان، قطعی برق به دلیل عدم تأمین سوخت نیروگاه ها اتفاق افتاد؛ اما به فضل الهی و همت نیروهای صنعت نفت، پارسال بدون هیچ مشکلی زمستان و تابستان را سپری کردیم. وی با اشاره به اینکه در سال های گذشته با وجود آنکه سرمایه گذاری زیادی در صنعت نفت و گاز انجام نگرفته و مصرف گاز در کشور از تولید پیشی گرفته است؛اما همکاران پرتلاش صنعت نفت با مدیریت مصرف توانسته اند از پس مشکلات برآیند، گفت: با برنامه ریزی انجام شده سرمایه گذاری در طرح های پالایشی کشور و احداث پتروپالایشگاه ها در بودجه سال ۱۴۰۱ از سوی دولت دیده شده و چند ماهی است که عملیات اجرایی این طرح ها شروع شده است.

 روابط خوب ایران با کشورهای همسایه

وزیر نفت به موضوع دیپلماسی انرژی اشاره کرد و با بیان اینکه ایران پیش ازشروع به کار دولت سیزدهم، روابط خوبی با بیشتر کشورهای همسایه نداشت، اظهار کرد: الحمدلله امروز شاهد هستیم در این دولت، حتی با برخی کشورهای همسایه مبادلات تجاری سه تا چهار برابر افزایش یافته است. در این خصوص، استفاده از ظرفیت های پالایشگاه های فراسرزمینی در دستور کار وزارت نفت قرار گرفت که به همت کارکنان این وزارتخانه، امروز شاهدیم در برخی کشورها ما از ظرفیت پالایشگاهی فراسرزمینی استفاده می کنیم. در همین هفته گذشته نیز در بیانات مقام معظم رهبری، استفاده از ظرفیت های پالایشگاه های فراسرزمینی به عنوان یکی از دستاوردهای این دولت یاد شد. وی ادامه داد: در بحث استفاده از ساخت داخل، امسال شاهد بودیم که تعداد شرکت های دانش بنیان فعال در صنعت نفت کشور از ۱۵۰شرکت به بیش از ۵۰۰ شرکت افزایش یافته و به همت فعالان صنعت نفت بسیاری از تجهیزات مورد نیاز این صنعت با ارزبری بالا از سوی شرکت های داخلی در حال تأمین است.

 

فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت نفت:

بسیجیان صنعت نفت آماده گذر از گردنه های تحریم هستند

 مرتضی شاهمیرزایی، فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت نفت هم در آیین صبحگاه مشترک بسیجیان صنعت نفت گفت: همه بسیجیان صنعت نفت آماده اند تا گردنه های سخت صنعت نفت در دوران تحریم را پا به پای رهبری و دولت همچون دوران دفاع مقدس طی کنند تا این صنعت در مسیر سرمایه گذاری، بومی سازی، توسعه زنجیره ارزش در بخش های پایین دستی و... گام بردارد. وی با بیان اینکه ما ملت یکپارچه ایران از همه اقوام زیر پرچم ولایت لبیک گوی مقام معظم رهبری هستیم، افزود:ملت ایران همچون یدی واحد و دانه های زنجیر به یکدیگر پیوسته بوده و هیچ نیرویی نمی تواند این ملت را از هم جدا کند. امروز ما بسیجیان صنعت نفت به نمایندگی از کارکنان، مدیران و همه اقشار این صنعت با حضرت آیت الله خامنه ای تجدید میثاق می کنیم. شاهمیرزایی با اشاره به اینکه وزیرنفت ایران، وزیری مردمی و از جنس صنعت نفت است، گفت: همه بسیجیان صنعت نفت آماده اند تا گردنه های سخت صنعت نفت در دوران تحریم را پا به پای رهبری و دولت همچون دوران دفاع مقدس طی کنند تا این صنعت در مسیر سرمایه گذاری، بومی سازی، توسعه زنجیره ارزش در بخش های پایین دستی و ... گام بردارد.

 

 مدیرکل امور پژوهش وزارت نفت اعلام کرد:

پیشگامی وزارت نفت در ایجاد پرتال ویژه در سامانه نظام ایده ها و نیازها

مدیرکل امور پژوهش وزارت نفت گفت: در سامانه نان (سایت نظام ایده ها و نیازها) وزارت علوم تحقیقات و فناوری، پرتال ویژه وزارت نفت ایجاد شده و شرکت های دانش بنیان می توانند در این پرتال، توانمندی های خود را ثبت و شرکت های تابع صنعت نفت نیز از این اطلاعات استفاده کنند.  به گزارش شانا، محمد چهاردولی در نشست اطلاع رسانی کنفرانس مدیریت دانش بنیان (پتروتک) در صنعت نفت در جمع خبرنگاران با اشاره به همکاری ویژه وزارت نفت با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در زمینه ایجاد پرتال در سامانه نان گفت: با توجه به پیشگامی وزارت نفت در این زمینه، وزیر علوم چندی پیش در نامه ای از وزیر نفت قدردانی و تشکر کرد. وی با بیان اینکه در وزارت نفت در مسیر اجرایی آیین نامه تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرینی تکالیفی همچون فرایند بازآرایی وظایف، ساختار و مأموریت های اجزایی که در زیست بوم فناوری و نوآوری وزارت نفت دخیل هستند، قرار داریم، تصریح کرد: در کنار سیاستگذاری در بخش های عرضه و تقاضای حوزه پژوهش و فناوری، تجاری سازی در ساختارهای حاکمیتی نیز پیگیری شده است. مدیرکل امور پژوهش وزارت نفت با اشاره به برگزاری کنفرانس مدیریت دانش بنیان (پتروتک) در صنعت نفت در اواخر آذرامسال گفت: در این کنفرانس، جایزه ویژه مدیریت صنعت نفت به مدیران برگزیده این صنعت اهدا خواهد شد. همانطور که می دانید، برای عملیاتی شدن دستاوردهای دانش بنیان صنعت نفت، نیازمند خطرپذیری مدیران هستیم، از این رو این جایزه به مدیرانی تعلق خواهد گرفت که خطرپذیری بیشتری را در زمینه به کارگیری فناوری های داخلی داشته باشند.

چهاردولی از تدوین و ابلاغ سند جهت گیری های کلان و سیاست های پژوهش و فناوری وزارت نفت خبر داد و گفت: بزودی سند توسعه فناوری های اولویت دار صنعت نفت که هم اکنون در حال تدوین است، رونمایی و ابلاغ خواهد شد.

 

معاون وزیر نفت در امور گاز:

صنعت نفت و شرکت ملی گاز درخط مقدم جنگ اقتصادی هستند

معاون وزیر نفت در امور گاز با تأکید بر آمادگی همه جانبه پالایشگاه های کشور برای تولید پایدار گاز در فصل سرما، اعلام کرد که صنعت نفت و شرکت ملی گاز ایران در خط مقدم جنگ اقتصادی هستند. مجید چگنی به همراه اعضای هیأ ت مدیره شرکت ملی گاز ایران، مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید این شرکت و اعضای جدید هیأت مدیره مجتمع گاز پارس جنوبی در سفری دو روزه به منظور پیگیری و بررسی مسائل مهم و کلیدی پالایشگاه های پارس جنوبی مانند تولید و فراورش گاز، قطعات و تجهیزات حیاتی پالایشگاه ها، به عسلویه رفت. وی تاکید کرد: صنعت نفت، بویژه شرکت ملی گاز ایران اکنون در خط مقدم جبهه و جنگ اقتصادی هستند و شما سربازان خوشنام مجتمع گاز پارس جنوبی در صف نخست این نبرد جانانه در حال مبارزه هستید و با توجه به مشکلات و سختی ها به لطف خداوند منان، شما دلیرمردان عرصه خدمت پیروز این میدان خواهید بود. وی ادامه داد: دشمن با همه توان و با تحریم های ظالمانه همواره در حال طرح نقشه جدید است که در حوزه اقتصادی به کشور آسیب می رساند؛ اما تاکنون با درایت، هوشیاری و اقدام های شاخص شما متخصصان و کارکنان ارزشمند،  امید دشمن ناامید شده و به فضل الهی در آینده نیز چنین خواهد بود. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: این اطمینان را به شما کارکنان مجتمع گاز پارس جنوبی می دهم، گروهی که در وزارتخانه اکنون در حال فعالیت است، همان احساس و روحیه شما را دارد و هیچ فاصله و مرزی بین بدنه صنعت نفت، مسؤولان و کارکنان نیست.

 

معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری:

شمارشرکت های دانش بنیان فعال در صنعت نفت به عدد ۵۵۰ رسید

معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت با بیان اینکه برای ورود شرکت های دانش بنیان به صنعت نفت تسهیلاتی را ایجاد کرده ایم، گفت: تسهیلات سبب شده است شمار دانش بنیان از پارسال تاکنون از ۱۵۰ به ۵۵۰ شرکت برسد و امیدوارم نتیجه آن را در آینده در صنعت شاهد باشیم. وحیدرضا زیدی فرد در نشست اطلاع رسانی کنفرانس مدیریت دانش بنیان (پتروتک) در صنعت نفت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه کنفرانس مدیریت فناوری محصولات دانش بنیان در صنعت نفت در هفته پژوهش امسال برگزار خواهد شد، اظهار کرد: با توجه به فراخوان داده شده، استقبال خوبی از سوی شرکت های دانش بنیان شد و برای برگزاری این کنفرانس، معاونت فناوری ریاست جمهوری، دانشگاه ها و مراکز علمی همکاری خواهند کرد. وی افزود: از صندوق فناوری صنعت نفت برای حضور در این کنفرانس دعوت شده تا حضور فعال داشته باشند. قرار است در نشست های تخصصی چهار شرکت اصلی صنعت نفت نیازها و چالش های خود را بیان کنند. معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری تصریح کرد: امیدواریم پارک فناوری نفت و گاز بتواند در این کنفرانس پل ارتباطی بین صنعت نفت و شرکت های دانش بنیان باشد.