لزوم صیانت از سرمایه انسانی به عنوان دارایی ارزشمند صنعت نفت

مدیر اچ اس ای شرکت ملی نفت ایران گفت: اهمیت ذاتی و حیاتی صنعت نفت کشور ایجاب می کند تا افزون بر حفاظت از تأسیسات و سرمایه های فیزیکی این صنعت بزرگ از سرمایه انسانی آن که جایگاهی ارزشمند و والا دارد، بدرستی صیانت شود.

عباس رزمی در حاشیه بازدید از تأسیسات نفت و گاز گچساران اظهار کرد: ضرورت گسترش و تقویت سامانه های نظارتی و کنترل دقیق عملیات به عنوان حلقه نهایی پیشگیری از حوادث است و این مهم جز با اشاعه و تعمیم انضباط صنعتی در تمامی واحدهای سازمانی بویژه تأسیسات عملیاتی، در اولویت قرار دادن آموزش مستمر و رعایت دقیق الزام ها و ضوابط ایمنی در همه سطوح، اقدام های پیشگیرانه با مشارکت همه کارکنان محقق نمی شود.

وی با اشاره به اهمیت حفظ دارایی های فیزیکی و انسانی صنعت نفت بر موضوع بازرسی مجدانه و سختگیرانه در سه حوزه سلامت، ایمنی و محیط زیست تأکید و اظهار کرد: با اتکا به توانمندی های داخلی و استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان باید چالش ها به فرصت تبدیل شوند و در این زمینه استفاده از تجهیزات تخصصی مدنظر است.

مدیر اچ اس ای شرکت ملی نفت ایران افزود: اکنون باید با در اختیار دا شتن علم و دانش فنی در جای جای صنعت، بویژه در مناطق عملیاتی، مهارت به کارگیری تجهیزات برای کاستن از ریسک حوادث انسانی اعمال شود که این مهم تنها با ارتقای سطح دانش و مهارت کارکنان و توانمندسازی آنان میسر خواهد بود.

رزمی تصریح کرد: باید به سمت آموزش ها و فناوری های نو حرکت کنیم و با صرف هزینه، سلامت و افزایش بهره وری دارایی های انسانی و فیزیکی سازمان را تضمین کنیم.

مهرداد کاهکش، مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران نیز در حاشیه این بازدید گفت: ساختار ایمنی و آتش نشانی از دیرباز در صنعت نفت اهمیت ویژه ای داشته و امروز نیز ارتقای این واحد اولویت اصلی صنعت نفت است.

وی تصریح کرد: صنعت نفت در زمینه ایمنی، دارای سابقه و عملکرد درخشانی است؛ زیرا اگر امروز در زمینه تولید به نقطه مطلوبی رسیده ایم، نتیجه بازرسی های به موقع افسران و بازرسان ایمنی و آتش نشانی است.

 

   شرکت ملی صنایع پتروشیمی

آتش نشانان برتر عازم مسابقه های  جهانی می شوند

مدیر اچ اس ای شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: آتش نشانان برتر صنعت پتروشیمی سال آینده به مسابقه های بین المللی اعزام می شوند.

داود عمادی در آیین اختتامیه ششمین المپیاد آتش نشانان صنعت پتروشیمی اظهار کرد: با توجه به هماهنگی های انجام شده با رئیس انجمن آتش نشانان ایران، قرار است در صورت فراهم شدن شرایط، برگزیدگان آتش نشانی صنعت پتروشیمی در مسابقه های بین المللی آتش نشانی ترکیه که سال آینده برگزار خواهد شد، شرکت کنند.

وی با بیان اینکه این دوره از المپیاد آتش نشانان که با حضور ۲۴ تیم برگزار شد، از نظر کمّی و کیفی در بالاترین سطح خود نسبت به دوره های قبلی بود، تصریح کرد: برای نخستین بار مقرر شد به دلیل فاصله بسیار کم شرکت کنندگان از نظر مجموع امتیازهای کسب شده، به جای حضور سه تیم از پتروشیمی در المپیاد آتش نشانان وزارت نفت، چهار تیم از این صنعت پیشرو در مسابقه های آتی وزارت نفت شرکت داشته باشند.

 

    شرکت ملی گاز ایران

فراورش حداکثری گاز در روزهای سرد ۱۴۰۱

مدیرهماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران از فراورش حداکثری گاز در روزهای سرد ۱۴۰۱ و آمادگی کامل صنعت نفت برای تولید پایدار در زمستان امسال خبر داد.

احمد زمانی گفت: این مجتمع گازی با انجام برنامه ریزی های دقیق و منسجم و اقدام های شاخص برای فراورش حداکثری گاز در فصل زمستان تلاش می کند.

وی افزود: تولید پایدار و مستمری که اکنون در مجتمع گاز پارس جنوبی رقم خورده، با همت و جانفشانی متخصصان و کارکنان این مجموعه حاصل شده و امیدواریم بتوانیم در سایه همدلی و کار گروهی، گام هایی بزرگ تر را در مسیر خدمت به جامعه و رونق کشور برداریم.

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز با اشاره به جایگاه ارزشمند مجتمع گاز پارس جنوبی در عزت و سربلندی کشور تصریح کرد: پارسال توانستیم از تنگناها و مشکلات تولید، با سربلندی عبور کنیم و امسال نیز با انجام عملیات تعمیرات اساسی بسیار مطلوب و همت و پایمردی متخصصان و کارکنان مجتمع گاز پارس جنوبی و دیگر پالایشگاه های گازی کشور می توانیم مسیر شکوه و افتخار را ادامه دهیم.

گام های استوار گاز برای ورود به عرصه تحول دیجیتال

مدیرفناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی گاز از رویکرد این مجموعه برای ورود به عرصه تحول دیجیتال نسل چهارم و بهره مندی از ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای تسهیل گری در ارائه خدمت به مردم خبر داد.

سیدمحمد سراجی در نشست تخصصی «فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی گاز ایران» درباره اهداف این نشست گفت: هدف هم افزایی و تبادل نظر درباره مباحث علمی و فنی در حوزه نیاز صنعت گاز در موضوع فناوری اطلاعات و ارائه دیدگاه های آن است.

وی با بیان اینکه در بحث فناوری اطلاعات، روزآمد بودن مباحث ارائه شده، حائز اهمیت است، افزود: نظر به اینکه همکاران ما در صنعت گاز افزون بر ارائه خدمات به سازمان و مجموعه های فنی خود، ارائه خدمت به مردم را نیز در دستور کار دارند، تلاش شده تا مطالب مدنظر در حوزه نیاز صنعت گاز و چالش های مورد نظر همکاران ارائه تا از این طریق، گامی مهم برای شعار این نشست (فناوری اطلاعات و ارتباطات؛ پیشران صنعت گاز و در خدمت مردم) برداشته شود.

مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: از آنجا که برنامه دولت، ارائه خدمات شرکت های دولتی به مردم در قالب پنجره هوشمند دولت است، بحث خدمات الکترونیک و ارائه خدمات شرکت ملی گاز ایران در قالب پنجره هوشمند در این نشست به شکل جدی مدنظر قرار گرفته است.

سراجی با تأکید بر استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات صنعت گاز، آشنایی با شرکت های دانش بنیان فعال در صنعت گاز را یکی دیگر از اهداف این نشست تخصصی عنوان کرد.همچنین در زمینه هوشمندسازی خدمات نیز ایده های کارگشایی از طرف این شرکت ها مطرح شده که امیدواریم بزودی اجرایی شود.

وی درباره اقدام شرکت ملی گاز ایران در عرصه تحول دیجیتال نسل چهارم برای خدمت رسانی به مردم گفت: یکی از این اقدام ها عبور از وضع سنتی و حضور در وضع فرایندی است که نشان می دهد باید در عرصه نرم افزاری و تحلیل داده، از وضع جزیره ای خارج شویم تا قدرت و سرعت تصمیم گیری مدیران در روند تبدیل به شبکه ای از اطلاعات، افزایش یابد.

 

  شرکت انتقال

 گاز ایران ۳۰ میلیارد ریال صرفه جویی با اجرای طرح تعمیر به جای تعویض

مدیر منطقه (4) عملیات انتقال گاز گفت: با انجام عملیات تعمیر شیر ۳۰ اینچ دروازه ای در خروجی پالایشگاه شهید هاشمی نژاد، ضمن جلوگیری از تخلیه و هدررفت گاز و قطع گاز مشترکان، صرفه جویی حدود ۳۰ میلیارد ریال محقق شد.

محمد کامل تصریح کرد: بر اساس هماهنگی با دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران برای تخلیه قطعه اول خط ۳۰ اینچ سرخس، مشهد و با رعایت همه دستورالعمل های اچ اس ای، فعالیت تعمیرات در محل شیر دروازه ای جوشی ۳۰ اینچ با باز کردن بانت آن از سوی همکاران واحد عملیات ساختمانی حوزه معاونت خطوط لوله آغاز شد.

وی افزود: با ابعادبرداری، تعمیرات دیسک و بدنه در محل (جوشکاری، سنگ زنی، گرندکاری، لپینگ و...)، شست وشوی داخل شیر، نسبت به ساخت سیل کیت ها در کمترین زمان ممکن اقدام و در نهایت با بستن اقلام و آزمون های هیدرواستاتیک، هوا و دیگر آزمون های جانبی، این شیر تعمیر و عملیاتی شد.

مدیر منطقه (4) عملیات انتقال گاز با بیان اینکه این شیر در چند سال اخیر دچار خرابی شده بود، ادامه داد: این شیر از سوی همکاران حوزه تعمیر شیرآلات به جای تعویض، تعمیر شد که صرفه جویی ۳۰ میلیارد ریالی در پی داشت.

کامل گفت: واحدهای مختلف منطقه از جمله بازرسی فنی، حمل ونقل، تدارکات کالا، اچ اس ای در انجام هرچه مطلوب تر این پروژه همکاری کردند تا در فصل سرما مشکلی برای انتقال گاز مستمر و پایدار گاز طبیعی وجود نداشته باشد.

 

 

   بهداشت و درمان صنعت نفت

برگزاری ششمین  همایش روانشناختی نقش والدین  در تربیت جنسی

ششمین همایش روانشناختی «نقش والدین در تربیت جنسی فرزندان» نفت با حضور دکتر امیر قمرانی، عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان وکارکنان چهار شرکت اصلی و تابعه در سالن شهید بهشتی وزارت نفت برگزار شد.

مریم مقدسی، رئیس نظارت و ارزیابی مرکز خدمات مشاوره صنعت نفت، هدف از برگزاری این نشست را آگاهی والدین در باره چگونگی سوالات جنسی به فرزندانشان در دوران قبل و حین مدرسه بیان کرد و گفت: متاسفانه در این زمینه همواره از سوی والدین تابویی وجود دارد و زمانی که با سوالات متفاوت فرزند خود روبه رو می شوند، نمی دانند چه پاسخی به آنها بدهند.

وی افزود: دراین همایش، به والدین در مورد سوالات متداول جنسی فرزندان و نوع پاسخی که والدین می دهند، بحث شد.

مقدسی گفت: وقتی فرزندان از والدین خود پاسخی دریافت نمی کنند، به رسانه ها و گروه همسالان خود روی می آورند و به اطلاعات نادرستی دسترسی پیدا می کنند، از این رو بهتر است اطلاعات لازم از سوی خانواده به فرزندانشان داده شود.

رئیس نظارت و ارزیابی مرکز خدمات مشاوره صنعت نفت با اشاره به برگزاری دوره های مختلف با هدف آگاه سازی هرچه بیشتر والدین در رویارویی با فرزندان و مسائل آنها افزود: خانواده بالنده، مرزهای عاطفی خسته و خانواده های بسته، نوجوان من به توان دو، روانشناسی وزن، همچنین کارگاه تخصصی فضای مجازی و اعتیاد به آن، دوره های آموزشی هستند که تاکنون برگزار شده و تا پایان امسال نیز دوره های سلامت روان به محوریت پسا کرونا و مدرسه، آیا ما ایرانی ازدواج میکنیم؟، هنر زن بودن و رفتارهای کلامی و غیر کلامی در رفتارهای بین فردی برگزار خواهد شد.

مقدسی بااشاره به اینکه فعالیت های مرکز خدمات مشاوره صنعت نفت با رویکردی پیشگیرانه، در سه سطح پیشگیری، درمان و پیگیری انجام می شود، تصریح کرد: تلاش همه همکاران مرکز بر این معطوف است که برای حل مشکلات درحوزه های مختلف، راهکارهای مناسبی ارائه شود، از این رو سلامت روان همکاران و خانواده های آنها به عنوان اولویتی مهم در دستور کار قرار دارد.

 

   مجتمع گاز پارس جنوبی

پاکسازی سواحل بنک درشهرستان کنگان

کارکنان پالایشگاه یازدهم مجتمع گاز پارس جنوبی برای حفظ و بهسازی محیط زیست پیرامونی پالایشگاه ها در برنامه ای مشترک و فرهنگی، ساحل بنک واقع در محدوه جغرافیایی شهرستان کنگان را پاکسازی کردند.محمد سعیدیان، مدیر پالایشگاه یازدهم مجتمع گاز پارس جنوبی در این باره گفت: کارکنان این پالایشگاه همواره در کنار تولید مستمر و پایدار گاز، نگاه بسیار ویژه ای به محیط زیست پیرامونی خود دارند و تاکنون برنامه های متعددی در این حوزه انجام داده اند.وی ادامه داد: با توجه به تمرکز صنایع متعدد در منطقه پارس جنوبی، اقدام های محیط زیستی که همسو با انجام مسؤولیت های اجتماعی و ترویج فرهنگ پاسداشت محیط زیست بکر منطقه و سواحل شهرستان کنگان و شهر بنک و حفظ زیبایی و آراستگی این سواحل انجام می شود، سبب دلگرمی مردم منطقه و تشویق افراد گردشگر به حفظ وضع سواحل می شود.مدیر پالایشگاه یازدهم مجتمع گاز پارس جنوبی تصریح کرد: این پالایشگاه به منظور افزایش همکاری با مدارس شهرستان کنگان و گسترش فرهنگ پاکسازی و زیباسازی سواحل این شهرستان، برنامه های متعددی را با مشارکت و حضور فعال دانش آموزان در حوزه محیط زیست پیاده سازی کرده است. سعیدیان افزود: در سایه همدلی و کارگروهی باید آموزش های محیط زیستی و اندیشه حفاظت محیط زیست در بین دانش آموزان اجرا شود و اعتقاد بر این است که اگر این تفکر در ذهن دانش آموزان نهادینه شود، بسیاری از موارد حوزه محیط زیست حل خواهد شد.وی اظهار کرد: با انجام اقدام های شایسته، همکاری با گروه ها و سازمان های مردم نهاد (سمن ) محیط زیستی شهرستان های همجوار را تقویت کرده ایم و امیدواریم این همکاری ها در مسیر توجه به این مسائل منطقه تداوم و گسترش یابد.

 

   وزارت نفت

طرح های توسعه ای نفت با پیوست محیط زیستی انجام می شود

مدیرکل بهداشت ایمنی، محیط زیست و پدافند غیرعامل وزارت نفت گفت: امروز هیچ طرح توسعه ای در وزارت نفت انجام نمی شود، مگر اینکه پیوست محیط زیستی داشته باشد.مظاهر انصاری در حاشیه بیستمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست اظهار کرد: هیچ طرح توسعه ای در وزارت نفت انجام نمی شود، مگر با پیوست زیست محیطی و این موضوع میثاق دولت سیزدهم است.

وی افزود: وزارت نفت درباره مسائل محیط زیستی حدود ۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده که این سرمایه گذاری در زمینه جمع آوری گازهای همراه نفت است.

مدیرکل اچ اس ای و پدافند غیرعامل وزارت نفت تصریح کرد: ما نیازمند همکاری محیط زیست هستیم و این همکاری دوسویه باید تداوم یابد.

علی سلاجقه، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز ضمن تشکر از همکاری های مثبت وزارت نفت برای حفظ محیط زیست در پروژه های این وزارتخانه اعلام کرد: وزارت نفت با وجود قصوری که در گذشته در بحث زیرساخت ها شده، توانسته طرح های زیست محیطی خود را توسعه دهد