مدیر منطقه عملیاتی خارگ در گفت وگو با مشعل:

دولت و مجلس حامی کارکنان نفت باشند

علیرضا متعالی، دانش آموخته دانشکده نفت که از سال 1370 وارد این صنعت شده و کار خود را با شرکت نفت فلات قاره در منطقه عملیاتی خارگ آغازکرده است، در حال حاضر مدیر منطقه عملیاتی خارگ شرکت نفت فلات قاره ایران است. در کارنامه کاری او می توان عناوین و سمت های مختلفی در شرکت نفت مناطق مرکزی تا ستاد شرکت نفت فلات قاره را سراغ گرفت که در بخش های مختلف عملیاتی و فنی فعالیت داشته است. هفته نامه «مشعل» در گفت وگو با او به تشریح ماموریت شرکت نفت فلات قاره درمنطقه عملیاتی خارگ پرداخته است. او با تشریح ماموریت و فعالیت شرکت نفت فلات قاره ایران به بیان تلاش شبانه روزی همکاران خود پرداخته و با قدردانی از آنها وشرح شرایط سخت زندگی و کاراقماری، می پرسد که اگرهمین الان به شما پیشنهاد شود در 30 سال آینده کاری خود پانزده سال آن را دوراز خانواده باشید، به چه بهایی حاضرهستید این پانزده سال را بفروشید؟ اواظهارامیدواری می کند دولت و مجلس حامی تلاش کارکنان صنعت نفت باشند که درحال تلاشند تا چرخه اقتصای کشوربهتر به گردش درآید. متن این گفت وگو در ادامه می آید.

 شرکت نفت فلات قاره در منطقه عملیاتی خارگ چه ماموریتی را عهده دار است؟

ماموریت شرکت نفت فلات قاره ایران، تولید نفت و گاز از میدان های حوزه فلات قاره جنوب ایران، غیر ازماموریتی است که مجموعه پارس جنوبی عهده دار آن است. فعالیت این شرکت درمنطقه عملیاتی خارگ در این مسیر هدف گذاری شده است که عهده دار استخراج، تولید و بهره برداری نفت هستیم؛ افزون بر آن با توجه به ماهیت کار، مجموعه شرکت نفت فلات قاره ایران فعالیت گسترده تری را در دستور کار دارد که مدیریت مخازن، بهره برداری ازآنها در حد مجاز و اجرای پروژه های توسعه ای مشتمل برنصب سکوها، لوله گذاری دریایی و حفاری چاه ها از آن جمله اند. برای اجرای آنها هماهنگی گسترده واقدام های مختلف ازجمله پشتیبانی دکل های حفاری، پیمانکاران اجرایی، ماشین آلات سنگین، شناورها و. . . لازم است که آنها نیز بخش دیگری از فعالیت ها به شمار آیند. باید اشاره کنم لازمه اجرای این ماموریت های مهم، افزون بر دانش و توان فنی بالای نیروی انسانی، پشتیبانی شناورها وبالگرد درگستره جغرافیایی این منطقه عملیاتی است.

  فعالیت شرکت نفت فلات قاره چه گستره ای از جزیره خارگ در دریا و خشکی را شامل می شود؟

تقریبا نزدیک به یک سوم جزیره، خطوط لوله و تاسیسات شرکت نفت فلات قاره پراکنده است. این شرکت دراین حوزه جغرافیایی، عهده دار تولید و بهره برداری از سه میدان نفتی ابوذر، فروزان (میدان مشترک با عربستان) و دورود است وباید اشاره کنم 25 درصد از تولید نفت شرکت نفت فلات قاره را میدان نفتی ابوذر تولید می کند.

  چه جمعیتی از کارکنان صنعت نفت و با چه تخصص هایی اینجا مشغول فعالیت هستند؟

تعداد کارکنان شرکت نفت فلات قاره در دو شیفت کاری در منطقه عملیاتی خارگ مشتمل بر جمعیت 2 هزار نفری است که در خشکی و همچنین دریا در سکوهای نفتی ابوذر و فروزان مشغول فعالیت هستند. به ترتیب 70 و 100 نفر در دو سکوی نفتی فروزان و ابوذر حضور دارند واین افراد را متخصصانی از رشته های برق، مکانیک، شیمی، ابزاردقیق، مخابرات، تعمیرات زیرآب، شناوری، همچنین بازرسی فنی، تعمیرات توربین، پمپ،خلبان های هلیکوپتر و ... تشکیل می دهند.

   برای این فعالیت عظیم این تعداد نیرو کفایت می کند؟

منطقه عملیاتی خارگ کمبود نیروی انسانی قابل توجهی وجود دارد که این موضوع دربرگیرنده کمبود نیروی انسانی از نظر کمیت و میانگین بالای سنی آنهاست. از سویی، بخش قابل توجهی ازهمکاران بازنشسته شده اند که لازم است نفراتی جایگزین آنها شوند، اما از آنجا که متاسفانه روند جذب نیرو به کندی و گاه با فاصله 10 ساله انجام می شود، این مهم بسیارآسیب زاست. باید سوال شود،چه کسی قراراست این فاصله زمانی را پوشش دهد؟ از دیگر سو، با توجه به اینکه نیروی کار شاغل در منطقه عملیاتی خارگ شرکت نفت فلات قاره ایران از نظر کیفیت، دانش و تخصص، نفراتی بی نظیر در تخصص خود هستند، بازنشسته شدن آنها نه فقط سطوح بالای سازمانی را خالی می کند بلکه چالش جدی در کیفیت نیروی اجرایی و نظارتی به وجود می آورد.

  چه امکانات و قابلیت های رفاهی برای کارکنان وجود دارد؟

معتقد هستم با توجه به جمعیت و فعالیت گسترده ای که در منطقه عملیاتی شرکت نفت فلات قاره ایران در حال انجام است، حداقل امکانات رفاهی برای کارکنان را باید درنظربگیریم. در زمینه اسکان کارکنان به عنوان ابتدایی ترین مساله با مشکل مواجه هستیم و در مسیر حل آن، پروژه ساخت 96 خوابه بعد از یک دوره توقف، فعال شده است،اما نیاز شرکت نفت فلات قاره در منطقه عملیاتی خارگ فراتر از آن و حداقل دوبرابر این میزان است. البته در دیگر زمینه ها آنچه لازم است، برای همکارانی که وارد منطقه می شوند، در حد مناسب وجود دارد. رستوران ها، فضاهای تفریحی- ورزشی، امکانات نمایش فیلم در سالن ها و فضاهای ورزشی را شاهد هستیم. براساس نیاز برنامه بنا داریم کانال اطلاع رسانی داخلی را که مقدمات آن در حال انجام است، راه اندازی کنیم.

البته در سال های اخیر موفق شده ایم کمپ زیتون را به عنوان یکی از منحصرترین کمپ های حوزه کارگری ایجاد کنیم که امکاناتی شامل دو زمین چمن، باشگاه، رستوران و. . . را در بردارد. همچنین مجموعه درمانگاه منطقه عملیاتی خارگ شرکت نفت فلات قاره متشکل از پزشکان ماهر در حال خدمت رسانی به کارکنان برای رسیدگی به موارد اضطراری و معاینات دوره ای هستند.