نــوشـابه با بدن شما چه مي کند؟

نوشابه، از جمله نوشيدني هاي پرطرفدار در سراسر جهان است که با وجود توصيه براي مصرف نکردن آن، بازهم از نوشيدني هاي پرفروش محسوب مي شود؛ اما بايد بدانيد که نوشابه با بدن شما چه مي کند؟ از گذشته تا به امروز از سوي متخصصان مختلف توصيه مي شود که نوشابه مصرف نکنيد؛ ولي اين نوشيدني، همچنان بسيار محبوب است. لازم است توجه کنيد که نوشابه به دليل ترکيبي که دارد، تمام اعضاي بدن را تحت تاثير   قرار مي دهد. شايد گفتن اينکه نوشابه باعث افزايش قند خون تان مي شود، يک جمله کليشه اي باشد و از شنيدن اين جمله خسته شده باشيد که نوشابه، اثر بدي بر بدن دارد؛ ولي حتما اين مقاله را بخوانيد تا متوجه شويد که نوشابه با بدن شما چه مي کند؟

 

10 دقيقه بعد از خوردن کوکاکولا

درست 10 دقيقه بعد از خوردن يک شيشه کوچک نوشابه 10 قاشق چاي خوري شکر وارد بد ن تان مي شود که معادل 100 درصد نياز روزانه شما به قند است. تنها دليلي که باعث مي شود اين ميزان بالاي قند، حالتان را به هم نزند، وجود اسيد فسفريک است که طعم آن را قابل تحمل مي کند.

20 دقيقه بعد از خوردن کوکاکولا

ميزان قند خون ، مي رود و در پي آن ميزان انسولين توليدشده نيز بيشتر مي شود. در اين شرايط کبد هم دست به کار شده  و ميزان زيادي از  قند را به چربي تبديل مي کند. در واقع 20 دقيقه بعد از خوردن نوشابه، کبد بيچاره به سختي شروع به کار مي کند.

40 دقيقه بعد از خوردن کوکاکولا

کار جذب کافئين به پايان رسيده است، مردمک هاي چشمتان گشادتر شده، فشارخون تان بالا رفته و کبد، قند را به خون سرازير مي کند. گيرنده هاي آدنوزين (در مغز) مسدود مي شوند و به اين ترتيب جلوي خواب آلودگي گرفته مي شود.

45 دقيقه بعد از خوردن کوکاکولا

ميزان دوپامين (هورمون لذت) افزايش مي يابد. به همين دليل حال خوبي به فرد دست مي دهد.نوشيدني هاي کافئين دار، باعث بروز مشکلات عصبي، بي خوابي، فشارخون بالا، اختلال در ضربان قلب، افزايش کلسترول، تحليل ويتامين ها و مواد معدني بدن، برآمدگي و تورم در سينه ها، ناهنجاري هاي مادرزادي و ... مي شود.

60 دقيقه بعد از خوردن کوکاکولا  

درست يک ساعت بعد، بدن تان با افت قند مواجه مي شود. علاوه بر اين، اسيد فسفريک به کلسيم، منيزيم و زينک موجود در دستگاه گوارش مي چسبد. ميزان بالاي قند و شيرين کننده ها نيز به اين مشکل دامن مي زنند و باعث دفع بيشتر کلسيم از طريق ادرار مي شوند.

ترکيبات اصلي موجود در يک شيشه کوکاکولا

با خودتان رو راست باشيد. همين امروز چقدر نوشابه خورده ايد؟ فرزندان تان چطور؟ مطمئنا  مي گوييد حداقل يک ليوان! بايد بدانيد که در هر 24 ساعت، حدود 350 ميليون ليتر کوکاکولا (البته فقط اين مارک، کاري به انواع و اقسام ديگر نوشابه ها با مارک هاي مختلف نداريم) در سراسر جهان نوشيده مي شود، يعني چيزي معادل 128 ميليارد ليتر در سال؛ البته شما تنها نيستيد و بسياري از مردم جهان، عاشق اين نوشيدني «بدن ويران کن» هستند. مهم ترين چيزي که بايد هميشه در خاطرتان باشد، اين است که با  سرکشيدن يک شيشه نوشابه (شيشه هاي قديمي)، حدود 10 قاشق چاي خوري شکر، 150 کيلو کالري، 30 تا 55 ميلي گرم کافئين و همچنين رنگ خوراکي مصنوعي و سولفيت را وارد بدن خود مي کنيد.

4-3 ساعت بعد از خوردن کوکاکولا

بدن بر حسب عادتي که پيدا کرده، دچار کمبود کافئين مي شود، براي همين تشويق مي شويد که دوباره به سراغ يک نوشابه ديگر برويد و اين چرخه همچنان ادامه مي يابد.

70 تا 120 دقيقه بعد از خوردن کوکاکولا

تأثير ادرارآوري جذب کافئين شروع مي شود و در نتيجه نياز به دستشويي رفتن بالا مي رود. به اين ترتيب هم کلسيم، منيزيم و زينک (موادي که براي استحکام استخوان ها و همچنين عملکرد ارگان هاي بدن لازم است) و همچنين سديم و آب بدن دفع مي شود. در اين لحظات است که تندخو يا بي حس مي شويد. همه آن ميزان آبي که از طريق مصرف يک شيشه يا بطري نوشابه وارد بدن شده است، دفع مي شود.آنچه باعث نگراني از مصرف کوکاکولا مي شود، اين است که به همراه آب دفع شده، عناصر مغذي باارزشي که براي ساخت و استحکام استخوان ها، عصب ها و دندان ها لازم است، دفع مي شود. در نتيجه انرژي بدن از بين مي رود؛ چون عناصر لازم براي عملکرد نرمال ارگان هايش را از دست مي دهد.

 

کوکو سيب زميني شکم پر

  مواد لازم

سيب زميني: 3 عدد

تخم مرغ: 2 عدد

آرد: تقريبا 3 قاشق غذاخوري (خمير به دست نچسبد)

گوشت چرخ کرده: 150 گرم

پياز: 1 عدد کوچک

سير: 1 حبه

نمک، فلفل و زردچوبه: به ميزان لازم

رب: به مقدار دلخواه

روغن: به مقدار لازم

پنير چدار سفيد (رنده شده يا خلالي): به مقدار لازم

پودر سوخاري: به مقدار لازم

طرز تهيه

سيب زميني ها را آب پز و رنده کنيد.

نمک، فلفل، زردچوبه، آرد و يک عدد تخم مرغ را اضافه کنيد و خوب ورز دهيد.  گوشت را با پياز و کمي روغن و سير تفت دهيد. (اگر دوست داشتيد مي توانيد کمي رب به آن اضافه کنيد) از مخلوط سيب زميني به اندازه 2 گردو برداريد و روي سطح آردپاشي شده بازش کنيد.کمي از مايه گوشت و پنير روي آن بگذاريد و خمير را ببنديد و در يک عدد تخم مرغ زده شده و بعد در پودر سوخاري بغلتانيد و سپس آن را سرخ کنيد. کروکت ها را مي توانيد به صورت گرد يا انگشتي درست کنيد. اين غذا به صورت گرم يا سرد سرو مي شود و با سس کچاپ خوشمزه است. نوش جان!

 

با همسر عصباني چگونه رفتار کنيم؟

ممكن است همسر خشمگين شما در خانواده اي رشد كرده باشد كه اينگونه رفتارها طبيعي بوده باشد و بيان احساسات دروني با استفاده از راه هاي خشن، بدون توجه به آسيبي كه به شما وارد مي آيد، به نظرش عادي بيايد. اگر شما در خانه اي با عشق فراوان بزرگ شده ايد، به طور قطع توقع محبت بيشتري از شوهرتان داريد و عصباني شدن او، شما را بسيار نااميد و دلگير مي كند.

به شوهرتان بگوييد كه وقتي خشمگين مي شود، شما چقدر اذيت مي شويد. شايد او از اينكه بااين رفتارش به شما آزار مي رساند، آگاهي ندارد. اگر او شما را دوست دارد، بايد تلاش كند تا براي جلوگيري از ناراحت شدن شما، عبارات مناسب و لحن متمايزي را ياد بگيرد. در واقع برخي مردها بسيار خودخواه هستند و از درك ديدگاه هاي همسر خود سرباز مي زنند؛ اما با اين حال سعي كنيد زماني كه او آرام است، در اين مورد با او به گفت و گو بنشينيد.

 بيشتر مردان متأهل قادرند با احترام سخن بگويند. پس تلاش كنيد درمورد آنچه بيش از همه شما را آزار مي دهد، با او صحبت كنيد و از او بخواهيد بيشتر احساسات شما را درک کند. براي داشتن يك زندگي زناشويي كامياب و شاد و خشنود كردن يكديگر تلاش كنيد.

درصورتي كه شوهر شما به احساساتتان اهميتي نمي دهد و به صراحت اقرار مي كند كه مي خواهد شما را بيازارد، ممكن است خودش هم عميقاً آسيب ديده باشد. از او درمورد آنچه كه او را آزار مي دهد، سؤال كنيد و به او قول دهيد که اين مسئله را طوري تغيير خواهيد داد كه ديگر اذيت نشود. برخي افراد دوست دارند وقتي خودشان آزرده خاطر مي شوند، ديگران هم مثل آنها باشند.

اگر شما باعث آزردگي او شده باشيد، ممكن است او بخواهد كار شما را تلافي كند. بنابراين، درباره آنچه باعث شده تا شما او را اذيت كنيد، با او حرف بزنيد و سعي كنيد ديگر با اين روش او را نيازاريد.

تلاش کنيد همواره در منزل و در برابر شوهر و فرزندان تان نکات مثبت همسرتان را يادآور شويد. مثلاً همين که مراقب لوازم خانه است و يا اينکه   به خويشان خود بسيار احترام مي گذارد و... چون اين کار موجب خواهد شد نقاط مثبت در او تقويت شود.

 پذيرفتن رياست شوهر در خانه ، کار بدي نيست و نه تنها ضرري ندارد، بلکه از نظر رواني او را تامين کرده و آرامش را به خانه باز مي گرداند.

کارهاي بد او را با نيکي پاسخ دهيد؛ مثلاً اگر کلمات نازيبايي به کار برد، شما ذکر خدا را بگوييد و عکس العمل نشان ندهيد.

از زندگي خود براي اطرافيان چيزي نگوييد و سخن دل خود را تنها براي خدا بازگو کنيد و با گفت وگوي با خدا، دل خود را آرام سازيد.

محيط زندگي را به گونه اي فراهم کنيد که رغبت همسرتان براي گفت وگو با فرزندان بيشتر شود و حتي الامکان از تشنج و بگومگوها دوري کنيد؛ هرچند که حق به جانب شما باشد.

  نکاتي که بايد قبل از رفتن به آرايشگاه رعايت کنيم

هر روز افراد زيادي به آرايشگاه ها مراجعه مي کنند و از خدمات آنها بهره مي برند. شايد خود شما نيز سالانه چند بار به آرايشگاه برويد و خدمات متفاوتي را دريافت کنيد؛ اما آيا تا به حال به اين نکته توجه کرده ايد که آرايشگاه ها چقدر مي توانند آلوده باشند؟ چند درصد از بيماري ها از طريق مراجعه به آرايشگاه به شما منتقل مي شود؟ قطعا آرايشگاه ها از جمله مکان هايي هستند که در طول روز، مراجعه کننده بسياري دارند و با توجه به خدماتي که ارائه مي دهند، مکان هاي مناسبي براي رشد انواع ميکروب و عفونت هستند. پس قبل از مراجعه به آنها لازم است که يکسري نکات را مد نظر قرار داده و رعايت کنيد:

حوله شخصي خود را همراه داشته باشيد

هنگام مراجعه به آرايشگاه، براي رنگ کردن مو يا خدماتي که نياز به شست وشو دارند، حتما حوله مخصوص خود را همراه داشته باشيد. برخي آرايشگاه ها نيز از حوله هاي يک بار مصرف استفاده مي کنند که مناسب هستند و مي توانيد از آنها براي خشک کردن موهاي تان استفاده کنيد؛ اما هرگز از حوله هاي خود آرايشگاه استفاده نکنيد، حتي اگر مرتب شسته شوند؛ زيرا بسياري از ميکروب ها و عفونت ها با شست وشو از بين نمي روند.

با موي کثيف به آرايشگاه نرويد

منظور ما اين نيست که حتما قبل از رفتن به آرايشگاه به حمام برويد؛ اما اگر موهاي شما با انواع ژل و اسپري پوشانده شده باشد، قطعا نتيجه دلخواه را نخواهيد گرفت.

تنها الکل براي تميز کردن ابزار آرايشگاه کافي نيست

بايد لوازمي که ازسوي  آرايشگران استفاده مي شوند، بدرستي ضدعفوني و استريل شوند. اين لوازم شامل شانه، قيچي و ... هستند. گاهي مشاهده مي شود که آرايشگر با يک تکه پنبه آغشته به الکل سعي دارد ابزار خود را تميز کند. اين کار به هيچ عنوان کافي نيست. بسياري مواقع همان ظرف حاوي الکل و پنبه براي مدت هاي طولاني استريل نمي شود و خود ناقل بيماري است. براي اين کار بايد از دستگاه هاي مخصوص استريليزه استفاده کنند.

شلوغ بودن نشانه آلودگي نيست

ما به شما نمي گوييم که هر آرايشگاهي که شلوغ تر است، پس حتما آلوده تر خواهد بود. ملاک رعايت بهداشت و نظافت بر پايه اصول صحيح است. بايد توجه کنيد که آرايشگاه شما، اين اصول را بدقت رعايت کند.

از لوازم آرايشي مشترک استفاده نکنيد

در آرايشگاه از لوازم آرايشي خودتان استفاده کنيد، بخصوص لوازمي مثل ريمل، رژلب، پودر و … . اين مواد بسرعت ميکروب ها را به خود جذب کرده و محل مناسبي براي رشد آنها هستند. در صورتي که براي ميک آپ به آرايشگاه رفته ايد، حتما لوازم خود را به همراه داشته باشيد و به آرايشگر نيز تأکيد کنيد که از لوازم خودتان استفاده کند. حتي مي توانيد از آرايشگرتان در مورد اينکه به چه لوازمي نياز دارد، سؤال کرده و همان ها را خريداري کنيد و با خود به آرايشگاه ببريد.