ديدني هاي استان تهران  و اطراف آن

يوسف ساماني پور  ايام تعطيل و روزهاي پايان هفته زمان هاي مناسبي براي گردش و سفر هستند. فرقي نمي کند که شما در اين ايام به مسافرت هاي دورتر رفته ايد يا به هر دليلي به گردش نپرداخته ايد، در هر صورت تهران و شهرستان هاي اطراف آن جذابيت هاي گردشگري خيلي خوبي دارد. تهران با پيشينه تاريخي در قرن معاصر، جاذبه هاي تاريخي بسيار زيبايي دارد که با توجه به سابقه بيش از 230 ساله آن به عنوان پايتخت، ريشه فرهنگ مردم را نيز مي توان در آن جست وجو کرد. شهر تهران جاذبه هاي طبيعي متعددي نيز دارد که بيشتر مردم تهران، اغلب آنها را تجربه کرده اند. 

تاريخ پايتخت

قدمت شهر تهران به لحاظ تاريخي به عنوان مکاني که در آن زيست انسان ها جريان داشته است، به بيش از 7000 سال مي رسد. همچنين نخستين بار از سوي شاه تهماست صفوي بسيار مورد توجه قرار گرفت و شاه تهماسب دستور داد تا خندق ها و برج و باروها و دروازه هايي در چهار جهت آن احداث کنند و کاروانسراها و باغ ها و چنارستان هاي بزرگي در آن بسازند، اما گذشته از 4 سالي که مرکز حکومت کريم خان بود، تهران از زمان آغامحمد خان قاجار تا به حال به طور مستمر پايتخت کشور عزيزمان ايران بوده است. به همين علت آثار و بناهاي تاريخي ارزشمند و تماشايي زيادي دارد که بيشتر ساکنان آن نيز حتي نامشان را هم نشنيده اند،
 

چه رسد به اينکه آنها را ديده باشند. در کمتر از يک روز و حتي در روزهاي کاري، تهران غيرکاري و غيرتجاري را مي توان ديد، تهراني که تمام آن ماشين و دود و صدا و ترافيک نيست، بلکه ديدني هايي   در يک قدمي محل کار و زندگي روزمره مان دارد، ديدني هايي که شايد مي بينيم اما به آنها نگاه نمي کنيم و با آنها زندگي نمي کنيم.  کاخ هاي متعددي مانند کاخ گلستان که شروع تهران به نوعي از همانجا شکل گرفته است، کاخ نياوران، سعدآباد، سلطنت آباد، کوشک احمدآبادي، صاحبقرانيه، مرمر، شمس العماره و... و عمارت هاي متعدد ديگر مانند دارالفنون، مسعوديه، کاخ دادگستري، کاخ بهارستان و ... همچنين موزه هاي متعددي که در برخي کاخ هاي نام برده، واقع شده اند و موزه هاي تاريخي مانند موزه سينما که افزون بر تاريخي بودن ساختمان آن، مي توان اولين ابزارهاي تاريخ سينما را درآنجا ديد و با هنرمندان بزرگ ايران آشنا شد، باغ موزه قصر تهران، باغ موزه هنر ايراني، موزه ايران باستان، موزه جواهرات ملي، موزه آبگينه، پست و مخابرات، سکه، فرش و... زيارتگاه هايي مانند امامزاده صالح و شاه عبدالعظيم، منازل مفاخر و مشاهيري که قابليت بازديد دارند، از قبيل منزل پروفسورحسابي، شهيد بهشتي، دکتر شريعتي، شهيد مطهري و... محله هاي خاصي مانند چهارراه اديان که آتشکده، کنيسه، کليسا و مسجد در يک خيابان درکنار هم قرار دارند، محله عودلاجان، سنگلج، چال ميدان، بازار، دولت و ...گذرهاي معروف قديمي مانند ناصرخسرو، چراغ گاز، خيابان ارامنه، عين الدوله، باب همايون و ...، ميدان حسن آباد، بوعلي، سبزه ميدان و ... همگي از جاذبه هاي گردشگري تهران بزرگ و قديمي است که فارغ از تعصب، به تنهايي بيش از خيلي از کشورهاي گردشگري جذابيت دارد و علاوه بر توجه مسئولان، نيازمند حمايت مردم عزيزمان است. از ديدني هاي تهران مدرن مانند برج هاي ميلاد و آّزادي و پل طبيعت که بگذريم، بازديد از آثار ارزشمند ديگر مانند باغ گياه شناسي و شهرک سينمايي در غرب تهران نيز، خالي از لطف نيست. به نظر مراجعه به موزه دفاع مقدس در مجاورت باغ کتاب تهران، کتابخانه ملي ايران، فرهنگستان هاي جمهوري اسلامي و باغ هنر در اراضي عباس آباد (تهران) براي يادآوري رشادت هاي تاريخ سازان سرزمين مان ايران هم در اثناي روزمرگي به هدفمندي زندگي هاي تکراري اين روزها کمک زيادي مي کند. زندگي در تهران را مي توان فقط کار و فقط رستوران و فست فودهايش نديد، بلکه مي توان آخر هفته هايي شاداب و بي نظير را در قالب سفرهاي يک روزه تجربه کرد. سفرهايي که مي تواند يک پنجشنبه يا جمعه بهاري را لذت بخش تر از سفرهاي چندروزه تکراري بکند که چون طولاني هستند، معمولا هماهنگي هاي دشواري مي طلبند.

 

 

به سمت غرب

يکي از عمده دلايل تراکم جمعيت در اطراف تهران، علاوه بر استمرار مرکزيت تهران در بيش از دو قرن اخير، وجود مناطق خوش آب و هوا در اطراف تهران بوده است تا جايي که آغامحمد خان قاجار، منطقه ساوجبلاغ را براي استقرار ايلات مناسب ديد و اين منطقه از همان زمان مورد توجه قرار گرفت.

اگر از شهر تهران کمتر از 100 کيلومتر به سمت غرب يعني آزادراه تهران ادامه دهيم، انبوهي از روستاها و مناطق تفريحي را خواهيم ديد که در ايام بهار، مناظر بسيار زيبايي دارند و اگر به سمت شمال غرب تهران مسير جاده فيروزکوه را ادامه دهيم، روستاها و مناطقي را خواهيم ديد که بهاري نسبتا سرد و تابستاني بسيار خنک دارند که بي شک مي توان ادعا کرد همين مناظر و طبيعت زيبا و بهار و تابستان هاي خنک، دنياي ماشيني و مدرن شهر تهران را در دهه هاي اخير براي ساکنان آن قابل تحمل کرده است. پس براي گذران بهتر عمر، توجه به گردش براي آرامش روحي و فراغت از دغدغه هاي روزمره بسيار مؤثر است. حال که بهره مندي از طبيعت زيباي اطراف تهران از گذشته مرسوم و سودمند بوده است، چرا ما از آن بي بهره بمانيم؟ وجود چند سد براي تامين آب آشاميدني و کشاورزي در اطراف تهران، مناظر زيباي انسان ساختي است که مزيد بر جاذبه هاي گردشگري طبيعي و باستاني کشش بسيار زيادي را به ويژه در بهار براي گردش هاي يک روزه ايجاد مي کند. سد اميرکبير يا کرج، سد لتيان، سد لار، سد فشافويه و سد طالقان از مناطق ديدني و نقاط هدف گردشگري هاي يک روزه هستند. در ساوجبلاغ، آبشار هاي چوب بست، عالم زمين و سوته دره و روستاهاي خوروين، وليان و هيو و برج مقبره کردان، از نزديک ترين مناطق ديدني به تهران هستند.  در مجموع منطقه برغان به تهران نزديک و بسيار خوش آب و هواست اما با کمي حوصله بيشتر مي توان سفر به طالقان زيبا را تجربه کرد، منطقه اي که علاوه بر اينکه زادگاه نخبگاني از جمله جلال آل احمد و آيت ا... سيد محمود طالقاني است با بيش از 80 پارچه آبادي شرايطي براي طبيعت گردي در دشت و دامنه ها تا کوهنوردي، صخره نوردي و دره نوردي را دارد. طالقان قطعا از مناطقي است که با چندين بار مراجعه نيز، تکراري نمي شود و ذائقه هر بازديدکننده اي را راضي مي کند. چشم اندازهاي اطراف سد براي گردشگران طبيعت دوست و آبشارهاي متعدد در روستاهاي متعدد که همگي سرمنشأ رودخانه شاهرود هستند و چشمه هاي آبگرم آن براي گردشگران ماجراجو مي تواند مورد توجه باشد.

 

به سمت جنوب

از ديگر يک روزه ديدني هاي اطراف تهران، مسير جنوب تهران يعني شهر قم است که آرامگاه حضرت معصومه (س) مي تواند جلادهنده روحيه ماشيني زده شده مردم تهران باشد، جالب توجه اينکه شهر مذهبي قم نه فقط به مدرسه فيضيه اش بلکه به بازار قديم، گنبد نمک، درياچه نمک، حوض سلطان، خانه تاريخي زند، خانه تاريخي ملاصدرا، آتشکده نوين، چندين کاروانسرا و پل تاريخي خيلي معروفي که دارد، شناخته شده و ديدني است.

با عبور از قم بايد ارديبهشت و گلاب گيري کاشان را حتما ديد که کاشان را به تنهايي بايد يک روز کامل به تماشا پرداخت؛ باغ فين، غار نياسر، قمصر، خانه بروجردي ها، خانه عباسي ها، خانه طباطبائي ها، شهر زيرزميني نوش آباد، آرامگاه محتشم کاشاني، تيمچه امين الدوله و انبوهي از ديدني هاي تاريخي، معماري و طبيعي ديگر که در دل کوير به زيبايي هرچه تمام تر رنگ و بويي از خلاقيت چشم نواز خالق و مخلوق براي تصفيه روح و روان آپارتمان زده شهرنشينان مهيا کرده است.

 

به سمت شرق

نقشه را که دور بزنيم، محدوده اي نسبتا کوچک کلانشهري به نام تهران را شکل داده است و در اين محدوده مناطقي تاريخي و طبيعي و مدرن براي بازديد وجود دارد که شرح توصيفي در حد نام آنها مورد اشاره قرارگرفت. از غرب و جنوب و تهران براي سفرهاي يک روزه هم که بگذريم، شمال و شمال شرق تهران نيز طبيعت زيبايي دارد که خنکي و سرسبزي شان در گرما و دود تهران معناي مضاعف به خود مي گيرد. منطقه لواسانات با روستاهاي مملو از باغ هاي زيبا آنقدر به تهران نزديک هستند که مراجعه کمتر از يک روز نيز، توجيه اقتصادي و زماني خوبي دارد.روستاهايي مانند روستاي افجه، آهار و سينک و يا آبشار برگ جهان و سوستون، غار موزه وزيري و حمام هاي قديمي و کاروانسراي چشمه دو برادر هر حوصله اي را براي بازديد سرجا مي آورد.

همچنين دماوند با آبعلي و آبسردش از بهار تا پايان تابستان، جذاب و ديدني است، هوايي خنک و پاک با رودهاي سرد و جوي هاي زيبا، آبشار جنگلک و آبشار برف تنگه لار، مسجد جامع دماوند، برج شيخ شبلي، چشمه هايي از جمله چشمه اعلاء و چشمه تيز آب و درياچه تار و امامزاده عبدالله و خليل الله بسته اي از ديدني ها را در خود دارد که براي زدودن خستگي هاي ناشي از پديده هاي مختلف شهرنشيني و پايتخت نشيني کافي به نظر مي رسند.

اگر در بين دوستان و آشنايان هستند افرادي که جمعه هم زود از خواب بيدار مي شوند و بي دليل سفر مي روند و يا دائم به گشت و گذار هرچند به اندازه چند ساعت در بوستان هاي شهر و موزه و کاخ ها مي پردازند، از رفتارشان تعجب نکنيد، چون آنها دريافته اند که زندگي در اوج جدي بودن، شوخي اي بيش نيست پس اين گذر عمر را به بهانه هايي مانند مشغله هاي کاري و کمبود وقت با تکرار روزمرگي نگذرانيم.

کاخ گلستان ؛ شروع تهران

در کمتر از يک روز و حتي در روزهاي کاري، تهران غيرکاري و غيرتجاري را مي توان ديد، تهراني که تمام آن ماشين و دود و صدا و ترافيک نيست، بلکه ديدني هايي غير روتين در يک قدمي محل کار و زندگي روزمره مان دارد، ديدني هايي که شايد مي بينيم اما به آنها نگاه نمي کنيم و با آنها زندگي نمي کنيم.  کاخ هاي متعددي مانند کاخ گلستان که شروع تهران به نوعي از همانجا شکل گرفته است، کاخ نياوران، سعدآباد، سلطنت آباد، کوشک احمدآبادي، صاحبقرانيه، مرمرو ...

لواسانات با روستاهاي مملو از باغ هاي زيبا

نقشه را که دور بزنيم، محدوده اي نسبتا کوچک کلانشهري به نام تهران را شکل داده است و در اين محدوده مناطقي تاريخي و طبيعي و مدرن براي بازديد وجود دارد که شرح توصيفي در حد نام آنها مورد اشاره قرارگرفت. از غرب و جنوب   تهران براي سفرهاي يک روزه هم که بگذريم، شمال و شمال شرق تهران نيز طبيعت زيبايي دارد که خنکي و سرسبزي شان در گرما و دود تهران معناي مضاعف به خود مي گيرد. منطقه لواسانات با روستاهاي مملو از باغ هاي زيبا ...

ارديبهشت و گلاب گيري کاشان

با عبور از قم بايد ارديبهشت و گلاب گيري کاشان را حتما ديد که کاشان را به تنهايي بايد يک روز کامل به تماشا پرداخت؛ باغ فين، غار نياسر، قمصر، خانه بروجردي ها، خانه عباسي ها، خانه طباطبائي ها، شهر زيرزميني نوش آباد، آرامگاه محتشم کاشاني، تيمچه امين الدوله و انبوهي از ديدني هاي تاريخي، معماري و طبيعي ديگر که در دل کوير به زيبايي هرچه تمام تر رنگ و بويي از خلاقيت چشم نواز خالق و مخلوق براي تصفيه روح و روان آپارتمان زده شهرنشينان مهيا کرده است.

آرامگاه حضرت معصومه (س)

از ديگر يک روزه ديدني هاي اطراف تهران، مسير جنوب تهران يعني شهر قم است که آرامگاه حضرت معصومه (س) مي تواند جلادهنده روحيه ماشيني زده شده مردم تهران باشد، جالب توجه اينکه شهر مذهبي قم نه فقط به مدرسه فيضيه اش بلکه به بازار قديم، گنبد نمک، درياچه نمک، حوض سلطان، خانه تاريخي زند، خانه تاريخي ملاصدرا، آتشکده نوين، چندين کاروانسرا و پل تاريخي خيلي معروفي که دارد، شناخته شده و ديدني است.