پیامدهای افزایش قیمت انرژی بر اقتصاد بریتانیا

شعیب بهمن  اقتصاد بریتانیا در سال های اخیر با چالش های متعددی رو به رو بوده است. جدایی این کشور از اتحادیه اروپا و هزینه های ناشی از کنترل همه گیری کرونا موجب شده است که اقتصاد این کشور حدود 20 درصد کوچک تر از سال 2020 شود. این در حالی است که اخیرا مشکل جهانی گرانی انرژی هم به چالش های پیشین بریتانیا اضافه شده است. با آنکه بریتانیا اتکای چندانی به واردات گاز از روسیه ندارد، اما کاهش عرضه انرژی در جهان به واسطه جنگ اوکراین باعث وضعیت وخیمی شده است؛ به نحوی که افزایش قیمت انرژی نه تنها بسیاری از صنایع را در این کشور متاثر کرده، بلکه بر زندگی عادی مردم نیز تاثیرهای گسترده ای گذاشته است.

اقتصاد از هم گسیخته

مطابق با آمار و ارقام موجود، اقتصاد بریتانیا با چالش های بسیار گسترده ای رو به رو شده است. اگر چه برخی برآوردها مبنی بر فروپاشی اقتصادی این کشور کمی اغراق آمیز است، اما افزایش هزینه ها در بخش های مختلف اقتصادی که بخش اعظم آن به دلیل افزایش قیمت انرژی پدید آمده است، می تواند تاثیرهای بسیار عمیقی بر جامعه انگلیس داشته باشد.

اخیرا صندوق بین المللی پول در گزارشی اعلام کرده که تأثیر بحران انرژی بر خانوارهای بریتانیایی سخت تر از مردم سایر کشورهای غرب اروپا بوده است. این گزارش تاکید دارد که تفاوت بار هزینه بر خانوارهای کم درآمد و ثروتمند در بریتانیا بسیار بیشتر از سایر نقاط اروپاست. علت این امر وابستگی شدید بریتانیا به گاز برای گرم کردن خانه ها و تولید برق در دوره افزایش قیمت ها بوده است. بر این اساس پیش بینی می شود افزایش قیمت گاز، تورم در انگلیس را تا 22 درصد نیز افزایش دهد.

در کنار فشارهای اقتصادی گسترده به خانواده های بریتانیایی در ماه های اخیر، برآوردها نشان می دهد که از هر 4 نفر در انگلیس، یک نفر وسایل گرمایشی خود را در زمستان روشن نمی کند. این در حالی است که بریتانیا دارای کمترین تعداد خانه های بهینه سازی شده در زمینه انرژی در اروپای غربی است. چالش سرما برای مردم بریتانیا در حالی شدت می گیرد که انتظار می رود متوسط خانوارهای بریتانیایی در سال 2022، 8.3 درصد از کل قدرت خرید خود را به دلیل هزینه بالاتر قبض های انرژی از دست بدهند. در آلمان و اسپانیا این رقم 4 درصد پیش بینی می شود و فقط خانوارها در استونی و چک با تاثیر بالاتری نسبت به بریتانیا در تمام اروپا مواجه هستند.

بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول، پیش بینی می شود 10 درصد از خانوارهای فقیر در بریتانیا 17.8 درصد از بودجه خود را در سال جاری صرف انرژی کنند، در حالی که 10 درصد ثروتمندترین آنها تنها 6.1 درصد از بودجه خود را صرف انرژی خواهند کرد. این اختلاف 11.7 درصدی تا حد زیادی بیشترین اختلاف بین 25 کشور اروپایی ارزیابی شده از سوی صندوق بین المللی پول محسوب می شود.

همچنین انتظار می رود افزایش هزینه سایر کالاها باعث کاهش 2 درصدی دیگر از بودجه خانوارها در بریتانیا در سال 2022 شود.

افزایش شدید قیمت حامل های انرژی در بریتانیا در حالی است که در ماه های اخیر بسیاری از اقلام در این کشور شاهد بالا رفتن قیمت ها بوده اند. مواد غذایی و سوخت خودرو رکورد بی سابقه ای از قیمت ها را ثبت کرده اند.

 نرخ تورم سالانه بریتانیا در ژوئیه گذشته تحت تاثیر افزایش قیمت مواد غذایی به ۱۰.۱ درصد رسید که بالاترین سطح از فوریه ۱۹۸۲ به شمار می رود. مطابق با اداره آمار بریتانیا، سطح عمومی قیمت ها تنها در ماه ژوئیه ۰.۶ درصد افزایش یافته و نرخ تورم سالانه مواد غذایی با ثبت رکورد ۱۲.۶ درصدی به بیشترین میزان از سال ۲۰۰۸ رسیده است. بر پایه اعلام اداره ملی آمار بریتانیا، نان، شیر، پنیر و همچنین ژامبون، بیکن، سبزیجات و شیرینی ها از جمله مواد غذایی بودند که بیشترین افزایش قیمت را در ژوئیه پیش تجربه کردند. به این ترتیب، تاثیر جهش سبد محصولات غذایی خانوارهای بریتانیایی بر دو رقمی شدن نرخ تورم از افزایش بهای انرژی که متاثر از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین است، فراتر رفت. این وضعیت موجب شد که بانک مرکزی بریتانیا در واکنش به ثبت نرخ تورم ۹.۴ درصدی در ماه ژوئن با افزایش ۰.۵ درصدی نرخ بهره پایه و تغییر سقف آن به ۱.۷۵ درصد موافقت کند.

ششمین افزایش متوالی نرخ بهره پایه در بریتانیا در حالی صورت گرفته که از یک سو این نرخ به بالاترین سطح در ۲۷ سال گذشته رسیده است و از سوی دیگر پیش بینی می شود اقتصاد این کشور در سه ماه پایانی سال جاری وارد رکود شود و این رکود در طول سال ۲۰۲۳ نیز ادامه پیدا کند. در نتیجه احتمال آنکه بانک مرکزی بریتانیا بار دیگر ناگزیر به افزایش نرخ بهره شود، وجود دارد. این در حالی است که هم اکنون تصمیم چند باره بانک مرکزی انگلستان برای افزایش نرخ بهره بانکی، قسط ماهانه وام مسکن را برای خانوارهای بریتانیایی افزایش داده است.

 بحران فراگیر

افزایش نرخ برق و گاز طی سه دهه همواره روندی صعودی در بریتانیا داشته است، اما در یک سال اخیر این روند شدت بیشتری پیدا کرده است. نهاد متولی تنظیم قیمت انرژی در بازار انگلستان، ولز و اسکاتلند هر ۶ ماه یک بار با بررسی نرخ ها، سقف قیمت هایی را معرفی می کند که هدف از این کار حفاظت مشتریان در برابر نوسان های قیمتی در بازار انرژی است. اینک بیم آن می رود که در صورت کاهش یا قطع صدور گاز روسیه به اروپا و افزایش جهانی قیمت ها، بهای انرژی در بریتانیا به شکل سرسام آوری افزایش یابد. به همین دلیل رئیس بانک مرکزی بریتاینا گفته که این کشور هم اکنون با بزرگترین شوک قیمت ها در بازار انرژی از دهه ٧٠ تا کنون روبه رو است.

دولت بریتانیا در حالی این هزینه های گزاف را بر مردم خود تحمیل می کند که خود در بروز وضعیت فعلی نقش عمده ای داشته است. بریتانیا به همراه امریکا مهم ترین کشورهایی بودند که شرایط را در شرق اروپا تنش آمیز کردند تا جنگ اوکراین در گیرد. در دوران پس از جنگ نیز بریتانیا همواره در اعمال تحریم ها علیه روسیه پیش رو بوده است.

 بر این اساس مردم بریتانیا با افزایش انواع هزینه ها در حال پرداخت تاوان سیاست های تنش آمیز دولت مردان خود در برابر روسیه هستند.