2 هزار و 550 خودرو رایگان دوگانه سوز شدند

مدیرشرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه تربت حیدریه به اجرای طرح رایگان دوگانه سوز کردن خودروهای عمومی از اردیبهشت سال 99 تاکنون اشاره کرد و گفت: با استقبال مردم و استمرار اجرای طرح رایگان دوگانه سوز کردن خودروهای عمومی، از ابتدای اجرای طرح تاکنون دو هزار و 745 دستگاه خودرو در حوزه عملیاتی منطقه تربت حیدریه در سامانه مربوطه ثبت نام کرده اند که از این تعداد دو هزار و 550 دستگاه خودرو به صورت رایگان دوگانه سوز شده اند و بقیه نیز با اولویت زمان انجام ثبت نام، دوگانه سوز می شوند.

بلندی افزود: مالکان خودروهایی که تا این لحظه موفق به ثبت نام در سامانه نشده اند، می توانند با مراجعه به سامانه به آدرس GCR. NIOPDC. IR ثبت نام کنند و نوبت بگیرند.

وی تأکید کرد: فرهنگ سازی در زمینه بهینه سازی مصرف سوخت ، توسعه جایگاه های عرضه سی ان جی، اجرای طرح رایگان دوگانه سوز کردن خودروها و همچنین نظارت بر عملکرد کارگاه های مجاز تبدیل سوخت، از جمله اقدام های شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران برای کمک به توسعه اقتصاد کشور، حفظ منابع و سلامت محیط زیست است.

بلندی تصریح کرد: به منظور توسعه صنعت سی ان جی، شرایط برای جذب سرمایه گذار فراهم است، از این رو این منطقه آمادگی خود را برای صدور موافقت اصولی ساخت جایگاه سی ان جی با سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه عملیاتی جنوب خراسان رضوی اعلام می کند.

 اجرای طرح توزیع الکترونیکی

مدیرشرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه تربت حیدریه ازاجرای طرح توزیع الکترونیکی گاز مایع، نفتگاز و نفت سفید ازسال 99 تاکنون دراین منطقه و همسو باسیاست های دولت الکترونیک خبر داد وگفت: طرح توزیع الکترونیکی فراورده های نام برده شده باهدف عرضه آنها به نرخ مصوب وحمایت ازمصرف کنندگان در منطقه تربت حیدریه با موفقیت به مرحله اجرا درآمد.

بلندی اظهار کرد: هم اکنون حدود 6  تا 7 هزار خانوار منطقه تربت حیدریه از نفت سفید استفاده می کنند که متناسب با میزان گازرسانی، مصرف این فراورده کاهش خواهد یافت. همچنین فراورده نفت سفید مورد نیاز برخی از خانوارهای مناطق خراسان جنوبی وسیستان وبلوچستان هم ازسوی شرکت پخش تربت حیدریه تامین و توزیع می شود.

وی عنوان کرد: منطقه تربت حیدریه، یکی از ۱۰منطقه منتخب کشور برای اجرای طرح توزیع الکترونیک گاز مایع، نفتگاز و نفت سفید است که با فراهم ساختن زیرساخت های لازم و تعامل با بانک های عامل، طرح توزیع الکترونیکی این دست از فراورده ها در این منطقه اجرایی شد.

وی هدف از اجرای این طرح راساماندهی توزیع سوخت با کارت بانکی، جلوگیری از عرضه خارج از شبکه و تأمین نیازمصرف کنندگان مشمول دریافت گازمایع، نفتگاز و نفت سفید به نرخ مصوب عنوان کرد وافزود: حذف حواله های کاغذی و سهولت انجام کار با استفاده از کارت بانکی از دیگر مزایای این طرح است و همچنین با اجرای این طرح، خرید با قیمت مصوب دولتی از طریق دستگاه های کارتخوان و دریافت رسید از عاملان توزیع امکانپذیر است.

 تامین پایدار سوخت با تلاش شبانه روزی  ناوگان حمل ونقل

مدیر شرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه تربت حیدریه از کسب رتبه برتر ناوگان حمل ونقل منطقه تربت حیدریه درسال گذشته و همینطور 6ماهه نخست امسال به عنوان یک دستاورد چشمگیر یاد کرد و افزود: این مهم حاصل تلاش شبانه روزی رانندگان سختکوش نفتکش های حمل ونقل فراورده های نفتی منطقه و تعامل موثر مدیران و کارکنان مناطق کرمان، هرمزگان و انبارهای نفت مبدا بندر عباس و رفسنجان به منظور تسریع در روند خدمت سوخت رسانی است.

بلندی به رشد 20 درصدی مصرف بنزین در تابستان امسال اشاره کرد ویادآور شد: با توجه به فروکش کردن بیماری کرونا وتعدد بالای سفرهای تابستانی، امسال با رشد فزاینده مصرف بنزین روبه رو شدیم، ضمن اینکه منطقه تربت حیدریه در محور جنوب به شمال شرق قرار دارد و اغلب زائران مشهد مقدس از منطقه ما تردد می کنند که این مسأله سبب شده میزان مصرف بنزین در منطقه رشد چشمگیری داشته باشد. قسمت اعظم بنزین به وسیله نفتکش ها از مبدا هرمزگان و کرمان تامین شد که جا دارد از همکاری موثر مسؤولان و کارکنان انبارهای نفت بندرعباس و رفسنجان نیز قدردانی کنم.

 رشد 16 درصدی مصرف

مدیرشرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه تربت حیدریه ظرفیت مخازن ذخیره سازی این منطقه را بیش از 235 میلیون لیتر عنوان کرد واز رشد 16 درصدی انواع فراورده های نفتی در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۱خبر داد و گفت: با این میزان افزایش آمارتوزیع فراورده نفتی به بیش از 390 میلیون لیتر افزایش یافت.

بلندی تصریح کرد: باوجودافزایش مسافرت های تابستانی امسال و تردد بالای زائران مشهد مقدس در محورهای مواصلاتی منطقه درایام محرم و صفر، به ویژه ایام اربعین حسینی وشهادت امام رضا(ع) با تلاش همکاران منطقه و دست درکاران حوزه سوخت رسانی درشرکت های حمل ونقل و مجاری عرضه سوخت، تامین و توزیع سوخت مصرفی هموطنان عزیز درحوزه عملیاتی با موفقیت به سرانجام رسید.

وی افزود: درنیمه نخست امسال، مصرف بنزین26درصد، نفتگاز 10درصد و سی ان جی به عنوان سوخت جایگزین بنزین 8 درصد افزایش را نشان می دهد، این درحالی است که با استقبال مردم ازسی ان جی و افزایش تعداد خودروهای دوگانه سوز در 6 ماهه نخست امسال، روند فزاینده مصرف این فراورده به عنوان سوخت پاک و ارزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از میزان صرفه جویی در مصرف بنزین حکایت دارد.

مدیرشرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه تربت حیدریه، ضمن قدردانی از دست درکاران حوزه سوخت رسانی تصریح کرد: در6ماهه اول سال 1401باتوجه به اجرای طرح توزیع الکترونیکی فراورده های نفتی، پایش مصرف کنندگان نفت سوز، توسعه شبکه گازرسانی و بهره مندی همشهریان ازگازطبیعی مصرف نفت سفید34 در صد و مصرف گازمایع 14درصدو مصرف نفت کوره 74درصد کاهش پیدا کرد.

بلندی به تعداد جایگاه های عرضه سوخت منطقه تربت حیدریه اشاره و از نواحی مرکزی، خواف، کاشمر و گناباد به عنوان چهار ناحیه تحت مدیریت پخش این منطقه یاد کرد و افزود: هم اکنون شمار جایگاه های عرضه فراورده نفتی بنزین و نفتگاز منطقه تربت حیدریه 63 باب وتعداد جایگاه های سی ان جی به 32 باب رسیده که از تعداد 63 جایگاه، 9 باب آن به عرضه فراورده بنزین اختصاص داردکه با این اوصاف تاکنون هیچ گونه کمبود یا وقفه ای در توزیع و عرضه انواع فراورده های نفتی در سطح منطقه و شهرستان های تابعه وجود نداشته است.

وی ادامه داد: منطقه تربت حیدریه شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران، وظیفه سوخت رسانی به 10 شهرستان جنوب استان خراسان رضوی شامل شهرستان های تربت حیدریه، مه ولات، زاوه، رشتخوار، کاشمر، خلیل آباد، کو هسرخ، گناباد، بجستان و خواف را به عهده دارد که این مهم با امکان ذخیره سازی قابل قبول فراورده های نفتی و بهره گیری از ظرفیت نفتکش ها تداوم داشته است.

 مقابله با کرونا

مدیرشرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه تربت حیدریه به شیوع ویروس همه گیر کرونا و مخاطرات ناشی از آن اشاره و از آن به عنوان عاملی برای ممانعت و تغییر رفتار در مصرف سوخت یاد کرد و افزود: جهان حدود دوسال بشدت درگیر کرونا و نوسانات ایجاد شده در بازار سوخت بود که تبعات زیادی را نیز به همراه داشت؛ اما در این میان شرکت ملی پخش فراورده های نفتی هیچ گونه وقفه ای در ارائه خدمات خود نداشت، ضمن اینکه خدمات رسانی ازسوی این شرکت با قوت بیشتری نسبت به قبل ادامه داشت. محدودیت های بهداشتی اعمال شده در جایگاه ها و انبارهای نفت و رانندگانی که به فراخور کارشان به طور مکرر در رفت وآمد بودند و. . . مشکلی در فعالیت ها حادث نکرد.

بلندی با بیان اینکه باور و اعتقاد راسخ به ایفای وظایف مسؤولانه اجتماعی دارم که بر این اساس این مولفه جزو اولویت های کاری بنده تعریف شده است، عنوان کرد: جدا از مخاطرات ایجاد شده پیرامون شیوع ویروس کرونا، نباید از مسؤولیت های اجتماعی سازمان ها و نهادها در قبال این بیماری غافل ماند. به منظور تحقق این امر، شرکت پخش منطقه تربت حیدریه بر آن شد تا نسبت به راه اندازی مرکز واکسیناسیون کرونا اقدام کند که این مرکز در مجموعه سالن های شرکت ایجاد شد و به اذعان دوستان حوزه بهداشت و درمان منطقه از جمله مراکز استاندارد و مطابق با دستورالعمل ها و چارچوب های بهداشتی بود.

وی تعداد افراد واکسینه شده ازسوی مراکز بهداشتی شرکت پخش منطقه تربت حیدریه را بالغ بر 18هزار نفر عنوان کرد و ادامه داد: مطابق با برنامه ریزی های انجام شده، در مرحله نخست رانندگان شرکت و خانواده های آنان واکسینه شدند و در مراحل بعدی جایگاه داران و تمامی کارکنان بودند که در برابر این ویروس مهلک ایمنی یافتند.

 همدلی در خانواده صنعت نفت

مدیرشرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه تربت حیدریه در پایان این گفت وگو، گریزی هم به اختلال پیش آمده درسامانه هوشمندسوخت و قطعی فعالیت جایگاه های عرضه سوخت درهفته نخست آبان ماه سال گذشته زدو گفت: درست پیش ازظهر روزسه شنبه (4 آبان)بودکه متوجه شدیم سامانه هوشمندسوخت کشور دچار اختلال شده و سوخت رسانی درجایگاه ها را دچار مشکل کرده است. درنخستین دقایق این حادثه، شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران بسرعت وارد عمل شد وتوانست با همت و تلاشی مضاعف و در عین حال ستودنی، شرایط پیش آمده را به بهترین نحو ممکن مدیریت کند.

بلندی افزود: منطقه تربت حیدریه نیز از مشکل فنی ایجاد شده در سامانه کارت هوشمند سوخت مستثنا نبود و همه همکاران دربخش های عملیاتی وفنی، همچنین جایگاه داران وگروه های پشتیبانی برای رفع هرچه سریع تر مشکل، بسرعت وارد عمل شدند و درهمان ساعات ابتدایی ایجاد اختلال سامانه هوشمند سوخت، مشکل تاحد زیادی برطرف وسوختگیری دربیشتر جایگاه های عرضه سوخت ازسرگرفته شد.

وی تصریح کرد: کارنامه شرکت پخش منطقه تربت حیدریه نشان داده است که بویژه در بزنگاه ها، همه کارکنان خدوم این شرکت دلسوزانه ومتعهدانه به میدان می آیند و با دستیابی به سرمایه خودباوری در عرصه خدمات رسانی گام برمی دارند. آنچه مسلم است، اعمال محدودیت های اینچنینی به طورقطع توطئه ای ازجانب دشمنان است که انتظار داشتند این صنعت بزرگ را با آسیب جدی روبه رو سازند؛ اما خوشبختانه این دسیسه ها راه به جایی نبرد و خانواده صنعت نفت توانست بار دیگر سربلند بیرون آید.