گازرسانی به 22 هزار مشترک جدید تا پایان سال

با توجه به ایجاد همدلی وکار محوری در شرکت گاز استان، همچنین ایجاد زیرساخت برای رفاه مردم در قالب مسئولیت اجتماعی با پیگیری و برنامه ریزی، اجرای به موقع همه پروژه ها درسالیان اخیر و سال جاری برنامه ریزی شده است و پروژه های جاری نیز به خوبی در حال انجام است. سید محسن انوری، معاون امور مهندسی و اجرای طرح های شرکت گاز استان لرستان می گوید: با همت و همدلی مجموعه گاز استان و تدابیر مدیرعامل در مسیر خدمات رسانی پایدار به مردم در زمان کرونا هیچ گونه مشکلی در خصوص قطع خدمات رسانی و توقف پروژه ها به وجود نیامد و با اجرای پروتکل های بهداشتی، خدمات رسانی به صورت مستمر صورت گرفت.  به گفته وی، سال 1400 تعداد21 هزار مشترک اشتراک پذیری و به 176 روستا و 417 واحد تولیدی و صنعتی گازرسانی شد. مهم ترین صنایعی که به آنها گازرسانی شده، نیروگاه سیکل ترکیبی خرم آباد، خودروسازی بروجرد و نیروگاه CHP بروجرد بوده است. پروژه های در دست اجرا شامل گازرسانی به شهر شول آباد، گازرسانی به محور دادآباد شهرستان خرم آباد، گازرسانی به محور ضرون کوهدشت و گازرسانی به محور بزنوید الیگودرز می شوند و با انجام پروژه های جاری تا پایان 1401، حدود 22 هزار مشترک به مشترکان شرکت گاز استان لرستان افزوده خواهد شد. 

اجرای پروژه ارزيابی ريسك های امنيت

نظارت اچ اس ای بر فعاليت پيمانكاران، می تواند از بروز حوادث و آسيب هاي انساني، تجهيزاتي و محيط زيستي پیشگیری کرده و باعث افزايش اعتبار شركت شود.

شهیر نجف پور، رئیس اچ اس ای شرکت گاز استان لرستان می گوید: مهم ترین وظیفه امور اچ اس ای کنترل عملیات در حوزه هایی شامل بهداشت، ایمنی و محیط زیست در همه فعالیت های انجام شده در مجموعه شرکت گاز است، ضمن آنکه فعالیت پیمانکاران مطابق دستورالعمل های موجود رصد خواهد شد.

نجف پور ادامه می دهد: از دیگر بخش های مهم امور واحد اچ اس ای پدافند غیرعامل و مدیریت بحران است. برای ایجادآمادگي رویارویی با بحران ها، جلسات كميته بحران با حضور اعضا كميته به صورت ماهيانه و یا در مواقع اضطراری برگزار می شود. همچنین با هدف آموزش، بررسي تجهيزات و توانايي كاركنان در رویارویی با بحران، بیش از 50 مانور برنامه ريزي شده و مناسبتي در سال اجرا می شود. برگزاری مانورهاي رویارویی با نشت مواد راديواكتيو و تصادف های جاده اي نیز در این حوزه برنامه ریزی شده است.

به گفته رئیس اچ اس ای شرکت گاز استان لرستان، از دیگر اقدام های مهم، اجرای پروژه ارزيابي ريسك هاي امنيتي در شرکت بوده که به همین منظور با تشكيل كميته ارزيابي ريسك، اقدام های لازم در خصوص سطح بندي دارايي ها، شناسايي تهديدها، ارزيابي ريسك هاي امنيتي و تعريف پروژه هاي اجرايي در حال انجام است. تدوين چك ليست بازديد ساختماني در حوزه پدافند غيرعامل و مديريت بحران، به صورت دوره اي (سالانه حدود 40 بازديد) انجام و ضمن تشخيص نواقص، اقدام های اصلاحي براي رفع مشكلات و بهبود ساختارها صورت می گيرد. تدوين و ارائه چارچوب آموزشي فراگير و افزايش تعداد دوره هاي آموزشي به حدود 8 دوره در سال، يكي ديگر از اقدام های اين واحد براي افزایش سطح آگاهي كاركنان است.

گازرسانی به صنایع در کمترین زمان

امور بهره برداری شرکت گاز استان لرستان در جهت ارائه خدمت مستمر و ایمن در تمام روزهای سال به صورت 24 ساعته در خدمت مردم است و در این زمینه به صیانت از تاسیسات، خطوط تغذیه، توزیع و نگهداشت تجهیزات پرداخته و مصرف مداوم، بهینه و ایمن گاز طبیعی را سرلوحه کار خود قرار داده است. علیرضا گیتی فرد، معاون بهره برداری شرکت گاز استان لرستان می گوید: با توجه به توسعه گازرسانی و اجرای پروژه های گازرسانی به تمام شهرک های صنعتی در سطح استان این امکان فراهم شده که چنانچه هرگونه صنعتی متقاضی استفاده از نعمت گاز باشد، در کمترین زمان ممکن جریان گاز برای آن برقرار شود که هم اکنون نیز بیش از 2 هزار و 80 مشترک صنعتی از این نعمت برخوردارند. به گفته وی، نیروهای توانمند شرکت گاز استان لرستان با وجود پاندمی کرونا طی چند سال اخیر و شرایط ویژه کاری برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی و با توجه به حساسیت و اهمیت موضوع گازرسانی، با برنامه ریزی های لازم اقدام های گسترده ای را انجام دادند تا مشترکان بدون هیچ گونه نگرانی و با ضریب امنیت بالا استفاده مستمر و ایمن از گاز طبیعی را داشته باشند. این شرکت با تغییر نوبت کاری نیروهای امدادی، تعمیراتی و ارائه و توسعه خدمات اینترنتی به مشترکان و باوجود دورکاری ها توانسته است خدماتی شایسته و مطلوب را به مشترکان ارائه دهد که این اقدام ها رضایت حداکثری مشترکان را در پی داشته است. معاون بهره برداری شرکت گاز استان لرستان ادامه می دهد: شبکه و تاسیسات بی شک مهم ترین و تأثیرگذارترین تجهیزات انتقال گاز به مشترک است، از این رو برای نگهداری و نگهداشت آنها، ضمن توسعه نرم افزارهای روزآمد دنیا و ایجاد بستر تحت سامانه های الکترونیک با توجه به برنامه ریزی های دوره ای مدون روتین و غیرروتین ضمن برقراری کامل و مستمر گاز نسبت به نگهداری بهینه از تجهیزات و تأسیسات و خطوط که سرمایه های اصلی شرکت بوده و ایمنی و استمرار مصرف را در پی خواهد داشت، اقدام کرده است. این معاونت، با استفاده از توان نیروهای متخصص و با توجه به توسعه گازرسانی در سطح روستاها و افزایش مشترکین، ضمن برنامه ریزی های مدون تحت سامانه های بهره برداری به بازسازی، مقاوم سازی و رفع موارد حائز اهمیت در جهت استفاده بهینه از گاز در تمام نواحی سطح استان اقدام می کند.

راهکار بهينه كاوي برای ارتقای كيفي كاركنان

مهم ترين برنامه هاي منابع انساني مواردي همچون: توسعه تعادل كار و زندگي، تسهيل پرداخت وام هاي مختلف و كمك هزينه هاي متنوع، بهبود نظام ايمني و سلامت، بازنگري نظام جبران خدمات كاركنان و پرداخت اضافه كاري، مديريت بهينه عملكرد كاركنان غيررسمي، توسعه شايستگي هاي رهبري و جانشين پروري، توانمندسازي كاركنان از طريق توسعه فرهنگ كار تيمي و مشاركتي، شناسايي و به كارگيري عوامل موثر بر بهره وري است. مراد ياروليپور، رئيس منابع انساني شرکت گاز استان لرستان می گوید: راه اندازی سايت جديد آموزش در ساختمان شماره 2 شركت گاز و راه اندازی كارگاه آموزشي عملي در سازمان فني و حرفه اي، خريد تجهيزات و لوازم اداري برای اكثر نواحي در جهت رفاه كاركنان، اجرای طرح طبقه بندي مشاغل براي همه کارکنان پيمانكاري و گزينش كاركنان پيمانكار، از مهم ترين اقدام های انجام شده است. مهم ترین چالش این واحد، کمبود نيروي انساني در حوزه منابع انساني با توجه به افزایش حجم كار کارکنان است. وی آموزش هاي مستمر و عملي از سوی اساتيد مجرب، جانشين پروري در سازمان، استفاده از نرم افزارهاي به روز، بهينه كاوي از اقدام های موثر شركت هاي پيشرو را از برنامه هاي عملياتي براي ارتقای كيفي كاركنان عنوان می کند. ياروليپور درباره اقدام های انجام شده در جهت افزایش سلامت کارکنان می گوید: افزون بر انجام برنامه هاي روتين سالانه و انجام طب صنعتي، با توجه به بيماري كوويد 19 در سال های اخير، خريد تجهيزات بهداشتي از قبيل ماسك و الكل براي همه كاركنان، برگزاری نشست در قالب ويدئو كنفرانس، عقد قرارداد با سالن هاي ورزشي با شرايط بهداشتي مطمئن و برگزاري دوره هاي آموزشي به صورت مجازي، از جمله برنامه هاي اين شركت بوده است.  رئيس منابع انساني شرکت گاز استان لرستان تاکید می کند: رضايت شغلي بيانگر احساسات و نگرش هاي مثبتي است كه شخص نسبت به شغلش دارد و پيرو همين موضوع تلاش شركت بر اين بوده كه عوامل تاثيرگذاري مانند پرداخت به موقع حقوق و دستمزد، اعطای به موقع ترفيعات، بهبود شرايط محيط كار، تقدير از همكاران پر تلاش، امنيت و ثبات شغلي، مشاركت و نقش موثر كاركنان در تصميمات سازمان و ايجاد شادابي و نشاط را در اولويت قرار دهد.

پیشرو در حوزه روابط عمومی

در جهان امروز یکی از مهم ترین و کلیدی ترین سرمایه های هر سازمان که به افزایش اعتماد عمومی و بهبود جایگاه برند و ارزش ویژه آن کمک می کند، سرمایه اجتماعی است. شاید بتوان گفت که در قلب این سرمایه اجتماعی، راهبردها و رویکردهایی قرار دارد که سازمان در قبال مسئولیت اجتماعی خود اتخاذ می کند. شرکت گاز استان لرستان در این حوزه، فعالیت هایی همچون دیدار و تکریم خانواده شهدا، توزیع اقلام غذایی در ماه مبارک رمضان و اعیاد، کمک های خیرخواهانه، خرید نوشت افزار برای کودکان نیازمند، کمک به انجام لوله کشی داخلی منازل افراد بی بضاعت، ایجاد و حفظ اشتغال و دریافت گواهینامه هایی همچون 10002 سیستم مدیریت رسیدگی به شکایات و 10004 سیستم مدیریت رضایتمندی مشتریان و تعالی سازمانی را انجام داده است.

مسلم پارسا، رئيس روابط عمومی شرکت گاز استان لرستان می گوید: این واحد برای فرهنگ سازی مصرف بهینه گاز طبیعی در میان مشترکان، برنامه های جامع و کاملی از جمله ایجاد ارتباط مطلوب با مطبوعات و خبرگزاری ها، شرکت مدیران و کارشناسان در برنامه های رادیویی و تلویزیونی با موضوع مصرف بهینه گاز طبیعی، فعالیت در کانال های مجازی، تبلیغات محیطی در سطح شهرها، تولید انیمیشن و موشن گرافی، طراحی اینفوگرافی مصرف بهینه گاز طبیعی و چاپ در نشریات محلی و انتشار در فضای مجازی را در برنامه های خود قرار داده است.

 وی ادامه می دهد: اطلاع رسانی و تهیه گزارش از فعالیت ها به منظور معرفی خدمات شرکت و روند توسعه گازرسانی در سطح استان، بارگذاری اخبار در سایت شرکت وکانال های مجازی استانی برای آگاهی اقشار مختلف جامعه، تلاش برای برندینگ سازمانی از طریق هماهنگی با رسانه های فعال سراسری و محلی برای مصاحبه و ارائه گزارش عملکرد شرکت و بازتاب آن به ادارات و ارگان های مختلف، برگزاری مسابقات سراسری قرآن و نهج البلاغه، برگزاری آیین های ملی و مذهبی به همراه تهیه عکس و گزارش از همه جلسات و آیین ها، فضاسازی و تبلیغات محیطی برای مناسبت های مختلف ملی و مذهبی، برگزاری مسابقات فرهنگی مختلف، نظرسنجی سالیانه از ذی نفعان، پاسخگویی و تعیین تکلیف کلیه درخواست ها و شکایات مردمی از طریق میزهای خدمت مستقر در ادارات سطح استان و سامانه 1594 سامد ازفعالیت های انجام شده واحد روابط عمومی بوده است. به گفته وی، خرید سرور مخصوص روابط عمومی برای نرم افزارهای مرتبط خصوصا آرشیو عکس و فیلم، برگزاری همایش و نشست های خبری، تجهیز و به روزرسانی واحد سمعی بصری، نظرسنجی سالانه از ذی نفعان و برگزاری جشن به مناسبت های مختلف جهت ایجاد نشاط در بین کارکنان و خانواده ها از برنامه های پیش روی این واحد به شمار می آید. پارسا یادآور می شود: کسب عنوان «ستاره» در میان روابط عمومی های ادارات سطح استان لرستان، تقدیر استاندار لرستان بابت عملکرد موفق در حوزه روابط عمومی و کسب عنوان روابط عمومی پیشرو در صنعت گاز ایران، از جمله افتخارهای این واحد بوده است.