فوران سوخت پاک در سرزمین آبشارها

چتر  آبی  گــاز  در  جنگل های  سبز  زاگرس

مشعل استان چهار فصل لرستان، گنجینه طبیعت گردی ایران زمین است؛ گنجینه ای که همچون نگینی سبز و زیبا می درخشد و با درخشش خود صحنه هایی بی بدیل را نمایان می سازد. لرستان سرزمینی کوهستانی است و به جز چند دشت محدود، سراسر آن را کوه های زاگرس در بر گرفته است. حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از مساحت این استان، پوشیده ازجنگل هایی است که درحوزه رویشی زاگرس، از با ارزش ترین ذخایر جهان به شمار می آیند که مهم ترین گونه گیاهی آنها درختان بلوط است؛ درختانی که نقشی فوق العاده در اکولوژی منطقه دارند و منابعی مهم برای حفظ آب و خاک محسوب می شوند.  دراین میان، شاید بتوان گازرسانی را یکی از مهم ترین عواملی برشمرد که توانسته است درکاهش تخریب اکوسیستم منحصر به فرد و محیط زیست این لرستان تاثیرگذار باشد به طوری که هم اکنون ازمجموع 26 شهر این استان 25 شهر آن زیرپوشش گاز طبیعی قرار گرفته و از دو هزار و 406 روستای واجد شرایط، به دو هزار و 90 روستا گازرسانی شده است.

  گفت وگو با کرم گودرزی، مدیرعامل شرکت گاز استان لرستان و برخی روسای بخش های مختلف این شرکت، شرحی است از آخرین وضعیت گازرسانی در استان لرستان و مجموعه فعالیت های انجام شده و در دست اجرا برای پیاده سازی اهداف و برنامه ها.

 با توجه به اهمیت رونق تولید و اشتغال زایی، چه اقدام هایی برای گازرسانی به صنایع انجام شده است؟

با توجه به زیرساخت های ایجاد شده، هم اکنون همه 19 شهرک صنعتی سطح استان به شبکه گاز متصل و به 3 هزار و 500 واحد تولیدی، صنعتی و کشاورزی و 2 نیروگاه استان نیز گازرسانی شده است. افزون بر اقدام های یادشده در حوزه گازرسانی و با هدف حمایت از شرکت های دانش بنیان، با امضای تفاهم نامه با دانشگاه ها، موسسه های علمی و شرکت های دانش بنیان و ارائه موضوع ها و پیشنهادها، پروژه پژوهشی تعریف و اجرا شده است.

 در زمینه حمایت از ساخت داخل و شرکت های دانش بنیان تاکنون چه اقدام های شاخصی در این حوزه انجام شده است؟

گازرسانی به 237 روستا و 504 واحد تولیدی صنعتی و کشاورزی و 6 شهرک صنعتی استان لرستان از ابتدای سال، رشد 5 درصدی ضریب نفوذ گازرسانی روستایی از 91 درصد به 95.4 درصد تا شهریور 1401، بهره برداری از سامانه مانیتورینگ ایستگاه های تقلیل فشار گاز، بهره مندی 99.8 درصدی خانوار شهری و 95.4 درصدی خانوار روستایی از نعمت گاز طبیعی، کاهش هدررفت گاز از 6.4 درصد به 2.3 درصد در سال 1400، اشتراک پذیری26 هزار و 290 مشترک گاز طبیعی و نصب 8 هزار و 800 انشعاب در شهرها و روستاها از ابتدای مهر 1400 از مهم ترین اقدام های این شرکت به شمار می آید.

 چه پروژه های کلانی در دست اجرا دارید؟

پروژه های گازرسانی فراوانی در سطح استان در حال انجام است که مهم ترین آنها شامل گازرسانی به آخرین شهر باقیمانده شول آباد، گازرسانی به محور دادآباد شهرستان خرم آباد، گازرسانی به محور ضرون کوهدشت و گازرسانی به محور بزنوید الیگودرز است. برای سال 1401 نیز گازرسانی به 122روستا و 200 واحد تولیدی و صنعتی برنامه ریزی شده است.

 برای مصرف بهینه گاز، چه برنامه هایی در استان اجرا شده است؟

ایجاد ارتباط مطلوب با مطبوعات و خبرگزاری ها و بهره برداری بهینه از آنها برای اطلاع رسانی درحوزه فرهنگ سازی مصرف بهینه گاز طبیعی، حضور مدیران و کارشناسان شرکت در برنامه های رادیویی و تلویزیونی با موضوع مصرف بهینه گاز طبیعی، فعالیت در کانال های مجازی استانی، تبلیغات محیطی در سطح شهرها، تولید انیمیشن و موشن گرافی، طراحی اینفوگرافی مصرف بهینه گاز طبیعی و چاپ در نشریات محلی و انتشار در فضای مجازی همگی با هدف فرهنگ سازی مصرف ایمن و بهینه گاز انجام شده است.

پرداخت همه مطالبات پیمانکاران

تخصیص اعتبار به پروژه هاي گازرساني شهری، روستایی و صنايع در سال جاری بر اساس بودجه مصوب به طور 100 درصد انجام و همه مطالبات پيمانكاران عمراني و كالايي به طور کامل پرداخت شده است. حجت الله لشني زند، رئيس امور مالي شركت گاز استان لرستان می گوید: كل بودجه سرمايه اي اين شركت در تمام سرفصل هاي بودجه در سال 1401 مبلغ 5 هزار و 373 میلیارد ریال بوده که در بخش گازرساني به شهرها، روستاها، صنايع و ... مصرف می شود. به گفته وی، محل تامين بودجه یادشده عموما از محل منابع داخلي و ساير منابع شامل عوارض، بند (د) و بند (ق) تبصره يك قانون بودجه است. سال گذشته 100 درصد بودجه تخصيصي جذب شده و با توجه به حمايت مديريت مالي شركت ملي گاز ايران برنامه هاي تامين مالي پروژه ها براي سال 1401 از طريق شركت مادر انجام خواهد شد و هيچ گونه برنامه اي برای تامين مالي از طريق اخذ تسهيلات بانكي وجود ندارد. رئيس امور مالي شركت گاز استان لرستان می گوید: با توجه به بودجه تخصيصي، به گونه ای برنامه ريزي می شود كه پروژه اي به دليل كمبود نقدينگي تعطيل و یا غير فعال نشود. در 5 ماه امسال همه مطالبات پيمانكاران عمراني پرداخت شده و با حمایت مديران ارشد تاكنون هيچ پروژه اي به دليل مشكل نقدينگي تعطيل نشده است. این شرکت در حسابرسی های سالانه و رعایت استانداردهای حسابداری و حسابرسی موفق به اخذ گزارش مقبول شده و واحد امور مالي اين شركت در بحث ارزيابي عملكرد در بين ساير شركت های گاز استانی بالاترین امتیاز را كسب کرده است. وی می گوید: با اجراي دقيق استانداردهاي مالي و پياده سازي سیستم حسابداري قيمت تمام شده و نیز COQ اميدوارم بتوانيم همسو با اهداف شركت و تعالي سازماني قدم برداريم و از اتلاف منابع و تحميل هزينه هاي اضافی به دولت جلوگيري شود.