شانزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست برگزار شد

وزیر نفت:  تا پایان دولت در تولید  کاتالیست  به  خودکفایی می رسیم

مشعل        وزیر نفت در شانزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست گفت: با تلاش دست اندرکاران صنعت پتروشیمی برای نخستین بار صادرات کاتالیست صنایع پتروشیمی به روسیه (شرکت سیبور) امسال انجام شده است و بر اساس قولی که مسئولان این صنعت داده اند، تا پایان دولت در تولید کاتالیست به خودکفایی کامل خواهیم رسید.

جواد اوجی، وزیر نفت در حاشیه بازدید از غرفه های شانزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست که روز چهارشنبه (۳۰ شهریور) با حضور مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سفیران، معاونان وزیر نفت و فعالان صنعت پتروشیمی در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران گشایش یافت، در جمع خبرنگاران گفت: صادرات محصولات پتروشیمی از نظر وزنی و دلاری در ۶ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش شده است.

وی در بازدید خود از این رویداد بین المللی با بیان اینکه با دیدن توانمندی شرکت های ایرانی در صنعت پتروشیمی به ویژه در تکمیل زنجیره ارزش افزوده، احساس غرور می کنم، افزود: در بازدید از غرفه های شانزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست، شاهد حضور شرکت های دانش بنیان در زمینه زنجیره ارزش و تجهیزات کاربردی بودم، البته غرفه داران چالش های خود را نیز مطرح کردند که تلاش می کنیم در اسرع وقت برای رفع آنها اقدام کنیم.

وزیر نفت ادامه داد: صنعت پتروشیمی پارسال ۱۲.۵ میلیارد دلار به سامانه نیما تزریق کرده است و بر اساس آمارهای موجود، در ۶ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر وزنی و دلاری شاهد افزایش صادرات محصولات پتروشیمی هستیم.

اوجی با تأکید بر اینکه تلاش می شود صنایع تکمیلی پتروشیمی را در مناطق کم برخوردار ایجاد کنیم، تصریح کرد: متأسفانه در دهه اخیر در زمینه توسعه زنجیره ارزش کار زیادی نشده و باید در این بخش تلاش و سرمایه گذاری بیشتری کنیم.

وی با اشاره به اینکه عمده تلاش دولت سیزدهم در صنعت پتروشیمی بر توسعه صنایع پایین دستی متمرکز است، گفت: این بخش از صنایع پتروشیمی کشور تحریم ناپذیر بوده است و بازگشت سرمایه سریعی دارد.

وزیر نفت افزود: با تلاش دست اندرکاران صنعت پتروشیمی برای نخستین بار صادرات کاتالیست صنایع پتروشیمی به روسیه (شرکت سیبور) امسال انجام شده است و بر اساس قولی که مسئولان این صنعت داده اند، تا پایان دولت در صنعت کاتالیست به خودکفایی کامل خواهیم رسید.

اوجی درباره صادرات فرآورده های نفتی به لبنان نیز تصریح کرد: ما از پارسال تاکنون صادرات به این کشور داشته ایم و از آن زمان تاکنون پول حاصل از این صادرات به طور کامل دریافت شده است.

 

توسعه متوازن پتروشیمی را دنبال می کنیم

 مرتضی شاهمیرزایی، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز در آیین گشایش ایران پلاست شانزدهم با اعلام اینکه ظرفیت اسمی صنعت پتروشیمی از ابتدای انقلاب تاکنون ۶۰ برابر شده است، گفت: ظرفیت اسمی صنعت پتروشیمی در دوره پیش از انقلاب ۱.۵ میلیون تن در سال بود که این ظرفیت هم اکنون با افزایش ۶۰ برابری به ۹۰ میلیون تن رسیده است و با وجود انواع تحریم بر پیکره این صنعت امروز می گوییم که ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران تا ۱۰ سال آینده ۲ برابر و تا ۲۰۰ میلیون تن می رسد. معاون وزیر نفت در امورپتروشیمی گفت: صنعت پتروشیمی به سرعت در حال رشد است و صدها هزار نفر از متخصصان در داخل و خارج از کشور در حال آماده سازی خود برای مدیریت این صنعت هستند تا چرخ این صنعت بچرخد.

وی با اعلام اینکه هم اکنون ۵۰۰ گرید انواع محصول پتروشیمی و پلیمری در داخل تولید می شود، افزود: در افق یک دهه آینده و به کمک مراکز پژوهشی و دانشگاهی داخلی و متخصصان ایرانی، واحدهای بومی تولید همه محصولات پتروشیمی را تولید می کنیم و به بهره برداری می رسانیم.