استوار همچون دوران دفاع

در دوران هشت سال دفاع مقدس، نیروهای نظامی و غیرنظامی همچون بسیج مردمی، با شروع جنگ تحمیلی، فوج فوج روانه جبهه های نبرد حق علیه باطل شدند و همچون ید واحده در مقابل دشمن زبون، به دفاع از تمامیت ارضی کشور پرداختند. در آن سال های دود و آتش، جوانان و نوجوانانی بودندکه با سن کم، بی هیچ هراسی از دشمن، راهی جبهه ها شدند و رشادت های زیادی  ازخود به نمایش گذاشتند.  نصراله حسونی بحرینی، نوجوان 13ساله آن روزهای جنگ و رئیس کنونی بهداشت و درمان صنعت نفت آبادان و سکینه کاووسی، پرستار جوان آن روزهای بهداشت و درمان صنعت نفت مسجدسلیمان و بازنشسته امروز این سازمان، از آن دسته کسانی هستند که خاطراتی ماندگار دارند از آن رشادت ها.

در آن دوران که آتش جنگ زبانه می کشید، صحنه های دلخراش متعددی از مقابل چشمان بسیاری می گذشت و در اذهان ثبت می شد؛ صحنه هایی همچون شهادت همرزمی که تا ثانیه ای پیش با دشمن می جنگید.

برخی یادگاران دوران جنگ که پهلوانان نوجوان آن دوران بودند، امروز با گذشت سال ها، افراد مقتدری شده اند و هم اینک نیز با دل وجان به کشور خدمت رسانی می کنند؛ بحرینی از نوجوانان آن دوران در اروندکنار است؛ شهری در 54 کیلومتری آبادان در نقطه صفر مرزی که در زمان جنگ تحمیلی، هجمه زیادی را از سوی دشمن شاهد بود و زخم آن را بارها بر پیکر خود دید، به طوری که 6 ماه پس از جنگ خالی از سکنه شد.

بحرینی که از ساکنان همین شهر بود، با اشاره به آن روزهای جنگ می گوید: در دوران جنگ تحمیلی، علاقه به دفاع از کشور، ایثار و شهامت در چهره تک تک رزمندگان موج می زد. آنها داوطلبانه، خانه و کاشانه خود را رها کرده بودند تا از کیان کشور دفاع کنند؛ از قشرهای مختلف مردمی در میانشان بود: دانشجوی رشته پزشکی، مکانیک و... که با رها کردن درس و دانشگاه، به میدان آمده بودند تا دشمن نتواند حتی یک وجب از خاک وطن را تصاحب کند.

 یک خاطره 

بحرینی با بیان اینکه در آن روزها که برای دفاع از خاک وطن، داوطلبانه به جبهه رفته، نوجوانی 13 ساله بوده، اظهار می کند: آبادان و مسجدسلیمان، شهرهایی هستند که در دوران دفاع مقدس بویژه در شروع جنگ، هجمه های زیادی به آنها شد و موشک های بسیاری به آنها اصابت کرد و من با آن سن کم می دیدم که همرزمانم برای دفاع از خاک وطن، چه ایثار و فداکاری هایی می کنند.

جنگ پر است از خاطرات تلخ و گاه شیرین؛ از آن جهت که صحنه های ماندگاری در ذهن ثبت می شود که شاید تکرار ناشدنی باشد و بحرینی از میان بی شمار خاطره آن دوران به یک مورد اشاره می کند و ادامه می دهد: در مقطعی از جنگ در یکی از مناطق، عزیزی بود که ترکش خورده بود. وقتی خود را بالای سر او رساندم، با خنده می گفت که چیزی نیست و یک ترکش کوچک است و حالش خوب است. نظیر چنین صحنه هایی در جبهه های جنگ به وفور دیده می شد؛ صحنه هایی که حکایت از عشق به وطن داشت.

ایثارگران پشت جبهه

رئیس بهداشت و درمان صنعت نفت آبادان می گوید: این ایثارگری ها تنها به خط مقدم محدود نمی شد و پشت جبهه ها نیز شاهد جانفشانی های زیادی بودیم. در آن دوران پزشکان و پرستاران نیز با از خودگذشتگی تمام و امدادرسانی به مجروحان جنگ، خدمات قابل توجهی ارائه می کردند.

بحرینی درباره خدمات رسانی در حوزه درمانی، به بیمارستان صنعت نفت آبادان در دوران جنگ تحمیلی اشاره و تصریح می کند: این بیمارستان در  دوران هشت سال دفاع مقدس، از ابتدای جنگ با توجه به موقعیت راهبردی آن و دیوار به دیوار بودنش با پالایشگاه آبادان، همچنین قرار داشتن در نقطه صفر مرزی در کنار رودخانه اروند در تیررس دشمن قرار داشت، به گونه ای که هواپیماهایی که پالایشگاه آبادان را بمباران می کردند، ترکش هایش به بیمارستان نیز اصابت می کرد که به دلیل این بمباران، چند بخش آن با خاک یکسان شد.

وی می افزاید: بیمارستان صنعت نفت آبادان در دوران دفاع مقدس، بجز یکی، دو سال آخر که مردم مجبور به تخلیه شهر شدند، فعالیت خود را ادامه داد. همه بیماران را ویزیت می کرد و اتاق عمل آن نیز دایر بود، به طوری که اگر همکاران پالایشگاه یا مردم شهر زخمی می شدند، این بیمارستان پذیرای آنها بود تا مداوای لازم را روی مجروحان   انجام دهد. بهداشت و درمان صنعت نفت آبادان در دوران جنگ 16 شهید تقدیم کرد، ضمن اینکه بسیاری از عزیزان نیز آن زمان زخمی و اسیر شدند.  بحرینی، دوران دفاع مقدس را دوران خاصی می داند که در آن ایثار و فداکاری موج می زد و اظهار می کند: در آن زمان همه کسانی که به جبهه ها آمده بودند، به یک چیز فکر و به آن عمل می کردند و آن دفاع از خاک کشور بود، به طوری که بسیاری از آنها تا شهادت پیش رفتند و امنیت را برای ما که ماندیم، به جا گذاشتند.یاد و خاطره ایثارگری های آن روزها را گرامی می دارم و امیدوارم این روحیه ایثار و شجاعت در ما حفظ و تقویت شود.

 از جنگ و پایان آن، سال هاست که می گذرد و با گذر از آن دوران و شروع  بازسازی ها، زنان، کودکان و کهنسالانی که ناگزیر به ترک شهر خود شده بودند، به خانه و کاشانه شان بازگشتند.

بحرینی می گوید: بعد از جنگ تحمیلی، اروند شهر و آبادان با مشارکت سازمان بازسازی کشور و مردم بازسازی شد و من نیز به همراه خانواده به زادگاهم بازگشتم و با ادامه تحصیل و کسب معدل خوب در دوران راهنمایی و دبیرستان، در آزمون تربیت معلم قبول شدم؛ اما از آنجا که علاقه مند به رشته پزشکی بودم در 1372موفق شدم به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران راه یابم و تخصص داخلی خود را نیز پس از دوره عمومی به پایان برسانم و سال 1385 در منطقه جنوب کشور مشغول به خدمت شوم.

  رئیس بهداشت و درمان صنعت نفت آبادان می گوید: به استناد پرونده های باقیمانده از زمان جنگ و بازبینی  25دفتر پذیرش مربوط به آن دوران در بیش از 13هزار صفحه، افزون بر150هزار مراجعه کننده در دفاتر بهداشت و درمان صنعت نفت آبادان ثبت شده که نشان از تلاش و ایثارگری های این مجموعه در دوران جنگ دارد. متاسفانه در زمان جنگ، بسیاری از مستندات پزشکی از بین رفته؛ اما بنا بر باقیمانده مستندات، جانبازان آن دوران که پرونده ای در بهداشت و درمان صنعت نفت آبادان دارند، از شهرهای مختلف به این مرکز مراجعه و گواهی جانبازی دریافت می کنند.

اکنون این مستندات مهم به دلیل گذر زمان، پوسیده شده است، از این رو مذاکراتی با آستان دفاع مقدس و سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت انجام شده تا این اسناد مکانیزه و به عنوان یادگار هشت دفاع مقدس، به موزه دفاع مقدس اهدا شود. 

 8 هزار عمل جراحی در زیر آتش

در دوران جنگ تحمیلی، در کنار رزمندگانی که در جبهه ها با دشمن بعثی می جنگیدند، پزشکان و پرستارانی هم بودند که در سنگری دیگر ایثارگری می کردند، سکینه کاووسی، پرستار بازنشسته امروز از آن جمله است. وی که اصالتا مسجدسلیمانی است و در سال 1352 با استخدام در صنعت نفت، وارد حرفه پرستاری شده، می گوید: پس از دو سال آموزش در آموزشگاه پرستاری مسجدسلیمان، به جمع همکاران پرستار خود در صنعت نفت پیوستم و در همان زمان در بخش جراحی فعالیت خود را شروع کردم.

کاووسی اظهار می کند: با اولین بمباران شهر مسجدسلیمان، به دلیل تعداد کم پرستار از من خواسته شد که خود را به این بیمارستان برسانم. وقتی وارد محیط شدم، تقریبا همه چیز را نیمه تعطیل دیدم. تعداد کسانی که در آنجا فعالیت داشتند، در مجموع 8 پرستار و 16 جهادگر بود.

 وی ادامه می دهد: پزشک جراحی در بیمارستان بود که در بدو ورود، از من خواست در اتاق عمل حاضر شوم؛ با اینکه تجربه کاری نداشتم و فقط دوره آموزشی را گذرانده بودم، ایشان به من اعتماد کردند و آن روز در اتاق عمل به عنوان دستیار به جراحی کلیه پرداختم.

 این پرستار بازنشسته می گوید: روز بسیار سختی بود؛ اما از آنجا که مفید واقع شده بودم، احساس خوشحالی می کردم.

 وی ادامه می دهد: ساعت 16همان روز صدای غرش هواپیما را شنیدم و پس از آن بمباران شهر شروع شد. در این حمله هوایی، دو نقطه شهر بمباران و شمار زخمی هایی که به بیمارستان انتقال می یافت، زیاد شده بود. من که تازه به منزل رسیده بودم، با تلفن ناظم داخلی بیمارستان و خودرویی که فرستاده بودند، دوباره روانه بیمارستان شدم.

اوضاع بیمارستان اضطراری اعلام شده بود و هر خودرویی که می رسید، مجروحانی در آن بودند که باید بسرعت به آنها رسیدگی می شد. تعداد مجروحان و گاه شهدا آنقدر زیاد بود که حتی سردخانه بیمارستان نیز پاسخگو نبود.

کاووسی تصریح می کند: در آن شرایط جنگی، مادران، کودکان خود را در آغوش گرفته بودند و با پدر و مادر کهنسالی که داشتند، خانه های خود را ترک کرده و به بیابان پناه برده بودند. شرایط دشواری بود؛ خطر بمباران از سوی هواپیماهای عراقی، گرمای هوا، جانوران گزنده و احتمال گزیدگی و در زمستان نیز باران های سیل آسا و سرمای آزاردهنده تهدیدکننده بود.

وی ادامه می دهد: به دلیل کمبود نیروی پرستار، آموزشگاه بهیاری بیمارستان نفت مسجدسلیمان که تعطیل شده بود، در سال 1361 فعالیت خود را از سر گرفت. نیروهای داوطلبی که می آمدند، دوره یک ساله پرستاری را در آن آموزشگاه طی می کردند و سپس وارد کار می شدند.

کاووسی از سال 1359 تا زمانی که قطعنامه 1598 امضا شد، در کادر درمانی بیمارستان صنعت نفت مسجدسلیمان، 8 هزار و 780 مورد عمل جراحی انجام داده، درحالی که مسجدسلیمان بیش از 90 بار بمباران شده است.

روزهای جنگ و دفاع مقدس در سرزمینی که امروز با آسودگی خیال در آن زندگی می کنیم، فراموش ناشدنی است؛ فراموش نشدنی از این نظر که برای حفظ تمامیت ارضی کشور و امنیت آن، هزاران شهید در خون خود غلتیدند و شماری نیز سال ها رنج اسارت را بر خود هموار کردند تا ایران باقی بماند.