پرونده ویژه « مشعل» به مناسبت هفته دفاع مقدس

نفت، جنگ ، مقاومت

صحبت از جنگ است و آنچه در این واژه برای دفاع مقدس ایران مهم است اینکه باید بدانیم که حدیث جنگ تنها به خطوط مقدم جبهه ها محدود نبود و در تورق روزهای دفاع مقدس صنعت نفت صفحاتی دارد که با ایثار و رنگ خون نفتی ها نقش بسته است. از این رو باید گفت جنگ هیچ مرزی نمی شناسد؛ صدای پایش که برسد هر آبادی را یکسر ویران می کند، این میان چه آبادانی ها و تلاش هایی که رنگ خرابی می گیرد؛ اینجاست که صحبت از دفاعی می شود که مقدس است؛ جان هایی که وقتی رنگ دفاع به خود می گیرند دیگر خود را نمی بیند و این حفاظت از کشور است که حرف اول و آخر را می زند.

جنگی که به ما تحمیل شد از جمله اهدافش این بود که چوبی لای چرخ اقتصاد شود و صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ایران هم از این آسیب و گزند در امان نمانند و حملات دشمن بخش عظیمی از صنعت کشور را هم مورد هدف و حمله قرار داد و روند صعودی و رو به پیشرفت آن را نشانه رفت؛ پس از آن با وجود تهاجم های دشمن اقتصاد کشور از جمله پتروشیمی ها بار دیگر روی پای خود ایستادند و قد برافراشتند و برای کشور نقش آفرینی کردند. بی تردید تهدیدها، حملات و جنگ هنوز همان است.

آتش جنگ و زبانه شعله هایش در کنار شهرها و روستاها، مراکز حیاتی و تاسیسات پراهمیت از جمله پالایشگاه ها، تلمبه خانه ها، سکوهای نفتی، خطوط انتقال نفت، نفتکش ها و... را هم دربر گرفت که کارکنان ایثارگر، با خون و جانشان، نامی ماندگار باقی گذاشتند و در این راه با تقدیم 1051 شهید، 11295 جانباز، 1232 آزاده، 6424 رزمنده،همچنین اسارت و شهادت، بالاترین مقام اجرایی خود شهید محمدجواد تندگویان ماندگار شدند.

از آن زمان تا امروز حکایت صنعت نفت حکایت پایداری است؛ تمامی تاسیسات همچنان پابرجا و سکوها پایدارتر از گذشته پابرجا هستند.

آنچه قابل یادآوری است آنکه صنعت نفت که در آن زمان خط مقدم جنگ کشور بود که افزون بر آنکه وظیفه تامین مالی کشور را بر عهده داشت، جنبه امنیتی و راهبردی را هم عهده دار بود. آن روایت برای صنعت نفت همچنان باقی است و با گذشت چند دهه این صنعت همچنان در خط مقدم جنگ و این بار با تحریم قرار دارد؛ اما همچنان مقتدر در حال دفاع و ایستادگی است.