کارنامه یکساله وزارت نفت در دولت سیزدهم

کارنامه قبولی در دولت سیزدهم

مشعل     روی کار آمدن دولت سیزدهم با حضور  جواد اوجی به عنوان دهمین وزیر نفت کشور همراه بود که پس از دریافت رای اعتماد از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، کرسی وزارت طبقه پانزدهم ساختمان طالقانی را در اختیار گرفت؛ دانش آموخته ای از جنس نفتی ها که می توان گفت اقبال بالای طیف های مختلف را با خود به همراه داشت.

فارغ التحصیل رشته مهندسی نفت از دانشگاه صنعت نفت که فعالیت خود در این صنعت را از سال ۱۳۶۹ آغاز کرد و در سابقه کاری او معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، عضو هیأت امنای دانشگاه صنعت نفت و مدیرعامل و نایب رئیس هیأت مدیره شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی دیده می شود.

مرور برنامه پیشنهادی او به مجلس و سخنانش در صحن پیش از تصدی این سمت، تاکید اوجی بر محورهایی همچون احیای سهم و جایگاه ایران در اوپک و بازارهای نفت، تعیین تکلیف توسعه و تولید حداکثری در میدان های مشترک، برنامه ریزی برای واردات گاز طبیعی از ترکمنستان، حرکت برای کاهش خام فروشی، تلاش برای جذب سرمایه گذار، استفاده از توان توافق جامع راهبردی با کشورهای دوست، توجه جدی به ایثارگران و مواردی از این دست را نشان می دهد. وزیر همچنین در این برنامه محورهایی مثل فروش نفت خام و میعانات گازی و محدودیت های حاصل از تحریم، نداشتن توجه جدی به ظرفیت سازی و پروژه های حفظ و نگهداشت توان تولید، اکتشاف، افت طبیعی تولید میادین، نبود جذابیت مدل های قراردادی موجود برای جلب سرمایه گذاران داخلی و خارجی، بدهی انباشته و کمبود شدید منابع مالی، یارانه پنهان، مستهلک شدن زیرساخت ها و تجهیزات، تعیین تکلیف نشدن توسعه و تولید میادین مشترک نفت و گاز و پایین بودن ضریب بازیافت میادین نفتی را از جمله چالش های پیش روی صنعت نفت اعلام کرد و در بخشی مجزا به بیان راهکارهای آن پرداخت. حال سوال این است که او در قامت وزیر نفت 56 ساله که از 4 شهریور 1400 به شکل رسمی کار خود را آغاز کرد، چه میزان به این وعده ها و برنامه ها عمل کرده است؟

آنچه در ماه های ابتدایی فعالیت اوجی بیش از همه نمایان شد، سفرهای استانی متعدد به نقاط مختلف عسلویه، پایتخت انرژی کشور، پالایشگاه تهران در شهرری تا اهواز، پایتخت نفتی ایران، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد بود که طی آن، ضمن حل و فصل مسائل نفت، تاکید بر وظایف مسؤولیت اجتماعی نفت و مردم در آن برجسته شد. همچنین در آن ایام، سخنان او به نفع نیروی انسانی با صدور بخشنامه ها و ابلاغیه هایی همراه بود که کارکنان از آن منتفع شدند. رفع چالش ناترازی گاز و سوخت زمستانی، تعیین تکلیف میدان های مشترک نفت و گاز، حمایت از ساخت داخل، دیپلماسی قوی انرژی و همکاری همه جانبه با کشورهای همسایه در حوزه نفت و گاز از دیگر موضوعاتی بود که او از ابتدا بر آنها تاکید داشت. هفته نامه «مشعل» در یکسالگی وزارت جواد اوجی و همزمان با هفته دولت به ارزیابی و مقایسه تطبیقی بخشی از این برنامه ها و بررسی عملکرد او پرداخته که در ادامه می آید: