پیام وزیر نفت به مناسبت روز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی

وزیر نفت در پیامی ضمن تبریک بازگشت با عزّت آزادگان به آغوش میهن اسلامی نوشت: «سالروز بازگشت پیروزمندانه این رزمندگان عرصه های جهاد و مقاومت، از خاطر مردم ایران پاک نخواهد شد.»
 به گزارش شانا، متن پیام جواد اوجی به مناسبت روز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی به شرح زیر است: «آزادگان را می توان از جمله شایسته ترین مصداق های «… الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا …» به شمار آورد. ۲۶ مرداد ۱۳۶۹، روزی تاریخی در تقویم جمهوری اسلامی ایران به شمار می آید؛ روزی که اسوه های ایثار و مقاومت، دلاورمردان و پایدار زنان سرافراز و آزاده، پس از سال ها ایستادگی و پایداری در دشوارترین شرایط اسارتگاه های دشمن، با افتخار به میهن اسلامی ایران بازگشتند. بازگشت با عزّت آزادگان مقاوم به آغوش میهن اسلامی، جلوه ای دیگر از پیروزی جبهه حق در نبردی بود که به ایران انقلابی تحمیل شده بود و به یقین، سالروز بازگشت پیروزمندانه این رزمندگان عرصه های جهاد و مقاومت، از خاطر مردم ایران پاک نخواهد شد.
 بنده ضمن قدردانی از همه آزادگان غیور، این روز را به همکاران آزاده در سراسر صنعت نفت و خانواده های صبور و مقاوم آنان تهنیت می گویم و برای همه مردان و زنان آزاده ای که با شجاعت و شهامت خویش، ۲۶ مرداد ماه را به روز استقامت و پایداری در تاریخ ایران بدل کردند، سلامت و سعادت مسألت دارم.»

 

 با حضور اوجی و  وزیر تجارت و کار موریس

 راه های همکاری ایران و موریس  در بخش انرژی بررسی شد

راه های همکاری ایران و جمهوری موریس در بخش انرژی در دیدار وزیر نفت با وزیر تجارت و کار این کشور بررسی شد. به گزارش شانا، احمد اسدزاده ، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت درباره محور دیدار روز دوشنبه، (۲۴ مردادماه) جواد اوجی با «سودش ساتکام کالیچورن»، وزیر تجارت و کار جزایر موریس و هیأت همراه با مثبت ارزیابی کردن این دیدار اظهار کرد: در این دیدار ظرفیت های همکاری دو طرف در بخش انرژی بررسی شده است. وی از جمهوری موریس به عنوان وارد کننده محصولات نفتی و پتروشیمی نام برد و اظهار کرد: ایران در این زمینه می تواند با این کشور همکاری داشته باشد.

همسو با تحقق دیپلماسی انرژی

گروه فنی و تخصصی ایران برای کمک به خاموش کردن آتش مخازن نفتی به کوبا اعزام شد
همسو با اهداف فعال سازی دیپلماسی انرژی از سوی وزارت نفت ایران، پس از وقوع حریق گسترده در تأسیسات نفتی کشور کوبا ناشی از صاعقه، گروهی از متخصصان ایرانی برای کمک به این کشور اعزام شدند.
به گزارش شانا، پس از برخورد صاعقه به تأسیسات بزرگ ذخیره سازی و نگهداری نفت خام در شهر ماتانزاس کشور کوبا و وقوع چهار انفجار پیاپی که منجر به آسیب دیدگی بیش از ۵۰ نفر شد، جواد اوجی، وزیر نفت ایران، با توجه به درخواست این کشور برای کمک به مهار آتش در مخازن کوبا دستور داد. بر همین اساس در گام نخست، مظاهر انصاری، مدیرکل بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) وزارت نفت با حضور آلبرتو گونزالس کاسالس، سفیر کوبا در تهران طی تماس ویدیوکنفرانسی با گروه اطفای حریق، مقام های نفتی کوبا و معاون وزیر نفت کوبا، راهنمایی های کلیدی درباره بایدها و نبایدهای مهار حریق مخازن به گروه عملیات منتقل و در نتیجه انتقال تجربه از تکرار اشتباهات در روند اطفای حریق جلوگیری شد. در گام بعدی به دستور وزیر نفت گروهی از افراد متخصص و باتجربه، به ریاست مدیرکل اچ اس ای وزارت نفت، به کوبا اعزام شدند. هدف نخست این گروه انتقال تجربه ها و آموزش های اطفای حریق و مقابله با آتش سوزی مخازن و آموزش کارشناسان کوبایی برای مقابله با آتش سوزی های مخازن و مهار آن است، این آموزش ها به کوبایی ها کمک می کند که در آینده نیز بتوانند برای مقابله با چنین مواردی آمادگی داشته باشند. به عنوان هدف دوم، بازدید از تأسیسات نفتی کوبا و ممیزی و ارزیابی ریسک تأسیسات در دستور کار این گروه است تا وضع ایمنی این تأسیسات ارزیابی و اصلاحات مورد نیاز به کارشناسان کوبایی منتقل شود. گروه اعزامی همچنین قرار است با مقام های نفتی کوبا دیدارهایی داشته باشد، همچنین تجهیزات مورد نیاز برای مهار آتش از جمله دستگاه فوم ساز، لباس های آتش نشانی و ضد اسید، دستگاه تنفس و موارد دیگر در حد مقدور به این کشور ارسال شد.

 

آیین گرامیداشت ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی با حضور معاونان وزیر نفت برگزار شد

آزادگان، آزموده ترین فرزندان انقلاب

 مراسم گرامیداشت سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی با حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت، مدیران، روسا، کارکنان و برخی از آزادگان صنعت نفت برگزار شد.
معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در این آیین که روز چهارشنبه (۲۶ مردادماه) برگزار شد، گفت: آزادگان، عزیز آزموده ترین و با غیرت ترین فرزندان انقلاب هستند. محسن خجسته مهر با بیان اینکه ۲۶ مرداد، روزی بزرگ است، افزود: این روز بزرگ با ایام اسارت آل الله همزمان شده و آن را ارزشمندتر کرده است. به گفته مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، شاید این فرصتی مغتنم است برای اینکه عمیقا احساس کنیم که آزادگان ما از جنس اسرای کربلا هستند.
وی ادامه داد: آزادگان که روز آنان را گرامی می داریم، ممکن است روزی اسیر میله های زندان و در اسارت دشنه های دژخیمان درآمده باشند؛ اما هرگز به اسارت تن و دنیا در نیامده اند.
 آزادگان، سفیران انقلاب هستند
معاون وزیر نفت با بیان اینکه خون و ارسال پیام، دو چهره واقعه کربلا بوده است، گفت: حضرت زینب (س) مشقت ها را در اسارت بر خود هموار کردند تا پیام واقعه کربلا را به عنوان ماموریت بزرگی که به عهده داشتند، ارسال کنند.
خجسته مهر ادامه داد: ما می توانیم بگوییم که آزادگان، ماموریتی بزرگ داشتند. چه کسی می توانست بهتر از آزادگان به دل دشمن برود و پیام انقلاب را ترویج کند؛ آیا ما می توانیم با اراده خود در جایی حضور یابیم که دشمن انقلاب اسلامی است؟
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: با توجه به بزرگ و ایده آل بودن رسالت آزادگان، با بازگشت آنان انقلاب دوباره زنده و بیمه شد.
وی اظهار کرد: امیدوارم بتوانیم در کنار آنان، آزاده بمانیم و به وظایف خود عمل کنیم. ماموریت های سنگینی در همه عرصه ها به عهده داریم که از جنس آزادگی است. کارکنان صنعت نفت باید بتوانند در این جبهه و جهاد اقتصادی، آزاده بمانند و کار و عملکرد آزادگان را منتشر کنند. معاون وزیر نفت گفت: در کنار ماموریت های سختی که در وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران وجود دارد، فضای اسلامی نیز حاکم است.
 شهید تندگویان از جنس آزادگی است
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه صنعت نفت مفتخر بوده که از خانواده اصیل آزادگان است، گفت: پیشانی وزارت نفت، مزین به نامی است از جنس آزادگی و آن هم شهید والامقام تندگویان است.
خجسته مهر افزود: وزیرمان یک آزاده بوده و درصد قابل توجهی از کارکنانمان نیز ایثارگر، جانباز و رزمنده هستند.
وی با بیان اینکه امیدوارم همواره با آزادگی، آزاده بمانیم، اظهار کرد: به همکارانم در حوزه منابع انسانی تاکید کرده ام که از هیچ کوششی برای اجرای حداقل وظیفه خود مضایقه نکنند و فراتر از دستورالعمل ها به آزادگان احترام ویژه بگذارند.  معاون وزیر نفت با بیان اینکه افتخار می کنم در این جمع حضور دارم، گفت: از همه عزیزانی که این آیین را برگزار کردند، قدردانی می کنم. نام آزادگان را بلند صدا زدن خود آزادگی است.
 صنعت نفت یک بنیاد شهید است
در ادامه این مراسم، معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت گفت: صنعت نفت با توجه به آمار بالای شهدا و ایثارگران، خود یک بنیاد شهید است و در قامت مدیر منابع انسانی خادم این عزیزان هستم.
مهدی علی مددی افزود: شهید تندگویان در کمتر از ۳ ماه، ۴۰ بار از مناطق عملیاتی و پالایشگاه آبادان بازدید کرد. این موضوع به ما درس می دهد و وظیفه ما را سنگین تر می کند. امیدواریم از روش این شهید والامقام استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه شهدا حاضر و ناظر بر اعمال، کردار و رفتار ما هستند، اظهار کرد: در حوزه قانون جذب فرزندان ایثارگر کار سختی پیش رو داشتیم. برای اجرای قانون در شروع دولت سیزدهم، چند مانع بزرگ وجود داشت. ابتدا باید زیرساخت ها را آماده می کردیم تا بتوانیم قانون را اجرا کنیم.
علی مددی یادآور شد: نبود اطلاعات کافی در حوزه مشمولان بند «د» از دیگر مشکلات اجرای این طرح بود.
وی با بیان اینکه وزیر نفت در این حوزه دغدغه داشت، اظهار کرد: با طراحی سیستمی از سوی یکی از جوانان کشور که هم اکنون با عنوان سامانه ایثار در دسترس قرار دارد و تعریف ۶۰۰ یوزر، در مدت یک ماه توانستیم آمار ایثارگران شاغل به صورت پیمانکاری در همه پیمان های صنعت نفت را جمع آوری کنیم.
علی مددی ادامه داد: پس از آن در جلسه با وزیر نفت اعلام کردیم که می توانیم این طرح را اجرا کنیم. براین اساس با هماهنگی سازمان اداری و استخدامی کشور، دستورالعمل را تنظیم و سمت ها ایجاد شد که اجرای این کار به برکت خون شهدا بود.
معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت با بیان اینکه در حوزه ایثارگران شاغل نیز دغدغه ای وجود داشت، یادآور شد: در شرایط سختی دولت را تحویل گرفتیم؛ چراکه بر اثر سوء مدیریت، برخی از آیتم های این عزیزان حذف شده بود.
به گفته وی، در جلساتی که با حضور این عزیزان داشتیم، صحبت ها و مطالبات به حق و در چارچوب قانون آنان را شنیدیم و پس از برگزاری جلسات کارشناسی، راهکارهای خوبی تعریف کردیم و با همراهی وزیر نفت و مدیران عامل ۴ شرکت اصلی، شرایط به قبل بازگشت و امیدواری در آنان ایجاد شد.
قدردانی از آزادگان، روایت خاطرات دوران اسارت از سوی فرمانده بسیج پژوهشگاه صنعت نفت و فرزند یکی از شهدا و اجرای گروه تواشیح ابناء الحسن، از دیگر برنامه های این آیین بود. حاضران در این مراسم، همچنین با حضور در مقبره الشهدای وزارت نفت، یاد و خاطره شهدا را گرامی داشتند و با آنان تجدید بیعت کردند.