همکار تکواندوکار خطوط لوله و مخابرات:

آرزویم مربیگری و قهرمانی آسیاست

مشعل    کارمند واحد تعمیرات خط شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران منطقه اصفهان است. علاقه اش به رشته ورزشی رزمی باعث شد که تکواندوکار شود. منصور شریف حسین، همکار نفتی با 52 سال سن، دارای کمربند مشکی دان 6 در رشته تکواندوست.

برعکس ورزش رزمی که حرکاتی سریع و به عبارتی خشن دارد (منظور شکستن اجسام است)، شریف حسین روحیه ای آرام دارد و قدرت را حتی از قدم زدنش هم می توان متوجه شد.

 تکنیسین لوله کشی صنعتی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، به گفته خودش بارها برای مسابقات تمرین کرده؛ اما به دلیل شرایط عملیاتی کار خطوط لوله نتوانسته در رقابت ها شرکت کند. با این همکار نفتی گفت وگویی داشتیم که در ادامه می خوانید:

     ضمن معرفی خودتان لطفاً توضیح دهید که چطور وارد عرصه ورزش های رزمی شدید؟

اصالتاً خرم آبادی هستم؛ اما در شهرآبادان بزرگ شده ام که با شروع جنگ تحمیلی، به همراه خانواده، به شاهین شهر اصفهان مهاجرت کردیم. در سن 14سالگی و هنگامی که به هنرستان می رفتم، با دوستانی آشنا شدم که تکواندو تمرین می کردند و طبق علاقه ای که به ورزش های رزمی داشتم، در این رشته قدم گذاشتم و نزد استاد علی معینی، بنیانگذار تکواندو شاهین شهر و پس ازآن استاد هادی ترکاشوند (مربی سجاد مردانی، قهرمان تکواندو جهان) آموزش دیدم و کمربند مشکی دان 6 گرفتم.

    مراحل تمرین و رسیدن به درجه های بالا با توجه به شرایط کاریتان سخت نبود؟ در این مسیر چه مقام هایی به دست آوردید؟

در رشته کیورگی یا مبارزه اولین دوره لیگ استان مقام اول را کسب کردم. در مسابقات قهرمانی استان، رشته هانمادانگ کیو یا شکستن اجسام سخت قهرمان شدم. در مسابقات استانی و لیگ استان پومسه یا اجرای فرم، مقام هایی را از آن خود کردم و قهرمان شدم و دو دوره هم در اردوی تیم پومسه استان شرکت داشتم. این نکته را هم باید اضافه کنم، زمانی که برای مسابقات کشوری خودم را آماده می کردم، متأسفانه در حین کار دچار آسیب دیدگی شدید تروما و شکسته شدن مچ و انگشتان پا شدم که پس از گذراندن دوران نقاهت با انگیزه ای که داشتم، بهبود نسبی پیدا کردم و دوباره تمریناتم را ادامه دادم.

    از آرزوهایی که در مسیر ورزش های رزمی داشته اید، بگویید؟

مثل هر ورزشکاری من هم آرزوی کسب عناوین بالا را داشته ام که تا این لحظه توانسته ام به یکی از آنها برسم. در سال 1381 موفق به کسب مدرک مربیگری شدم؛ البته دوست دارم شرایطی پیش بیاید که بتوانم حداقل در کسوت مربیگری به قهرمانی آسیا برسم.

    از موقعیت شغلی تان بگویید. چطور توانستید بین ورزش و کار تعادل برقرار کنید؟

من در پروژه های مختلفی حضورداشته ام مانند ماهشهر، بوشهر، بندرعباس، عسلویه و... اما در هر شرایطی تمرین های مربوط به تکواندو را انجام داده ام. در پتروشیمی پردیس، مربی ورزش صبحگاهی بودم و پس از آمدن به شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران منطقه اصفهان، طی دو دوره، مربیگری تکواندو فرزندان کارکنان را قبول کردم که مقام هایی را نیز به دست آوردیم.

     فرزندتان در این راه قدم گذاشته است؟

علاوه بر آموزش به فرزندان کارکنان، این هنر رزمی را به تک فرزند خود که در حال حاضر مشغول گذراندن خدمت سربازی است، آموزش داده ام و تا کمربند مشکی دان یک پیش برده ام؛ البته فداکاری ها و صبوری های همسرم در این مسیر فراموش شدنی نیست، حتی زمانی که به کرونا مبتلا شدم و 50 درصد ریه هایم درگیر این ویروس بود، تنها با پیگیری و مراقبت های همسرم توانستم دوباره به زندگی و ورزش برگردم.

    اگر حرف خاصی باقی مانده، بفرمایید؟

به همه همکاران توصیه می کنم همیشه ورزش کنند؛ البته حتماً نباید ورزش حرفه ای را در پیش بگیرند؛ بلکه با یک ورزش ساده مثل پیاده روی هم می توانند سلامت خود و خانواده شان را تضمین کنند. زندگی با تمام مشکلاتش زیباست و چه بهتر که در کنار خانواده، جامعه و کار، مشغول فعالیت ورزشی هم باشیم.

 

با مربیگری همکار نفتی رقم خورد

قهرمانی کشتی آزاد ایران در مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی

احسان امینی، آتش نشان شایسته پتروشیمی جم به عنوان سرمربی تیم ملی کشتی آزاد جمهوری اسلامی ایران در مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی حضور پیدا کرد و موفق شد با این تیم قهرمان شود.

احسان امینی، آتشکار شایسته پتروشیمی جم که مدتی است به عنوان مربی در تیم های ملی کشتی آزاد جمهوری اسلامی ایران مشغول فعالیت است، به عنوان سرمربی تیم ملی کشتی آزاد جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد تا هدایت تیم کشتی آزاد را در رقابت های همبستگی کشورهای اسلامی به عهده داشته باشد.

 پنجمین دوره  بازی های همبستگی کشورهای اسلامی در شهر قونیه ترکیه از تاریخ ۱۸ تا ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ برگزار شد که رقابت های کشتی آزاد این دوره از مسابقات در روزهای ۱۹ و ۲۰ مرداد بود و تیم  آزاد کاران ایران با کسب ۵ طلا، ۲ نقره و ۲ مدال برنز با قهرمانی به کار خود در بازی های کشورهای اسلامی پایان داد.

 

درخشش فرزند نفتی  در مسابقات شطرنج

در پایان مسابقات شطرنج قهرمانی استان خراسان رضوی، فرزند یکی از همکاران نفتی موفق شد به مدال برنز دست پیدا کند.

 مسابقات شطرنج قهرمانی استان خراسان رضوی در دو رشته برق آسا و سریع ریتد، دختران و پسران برگزار شد که محمدمهدی پورعابد، فرزند حسین پورعابد  از همکاران  مرکز انتقال نفت و تأسیسات سبزوار که در رده سنی زیر12 سال پسران مسابقات شطرنج قهرمانی برق آسا این دوره شرکت کرده بود، توانست ضمن کسب مقام سوم، مدال برنز را از آن خود کند.

شایان ذکر است، در این مسابقات شطرنج بازانی از مشهد، کاشمر، سبزوار، نیشابور، تربت جام، تربت حیدریه، کلات، بجستان، فریمان و باخرز حضور داشتند و با یکدیگر به رقابت پرداختند.

 

بانوان تیرانداز ملی حفاری با برد شروع کردند

تیم تفنگ بادی بانوان باشگاه ملی حفاری ایران در اولین هفته مسابقات لیگ دسته اول کشور به پیروزی رسید تا در صدر جدول قرار بگیرد. تیم تفنگ بادی بانوان باشگاه ملی حفاری ایران در اولین هفته از مسابقات لیگ دسته اول  باشگاه های کشور در سالن تیراندازی ۸۰ خط آزادی موفق شد تیم پاس تهران را شکست دهد.

باشگاه ملی حفاری ایران در ماده تفنگ بادی بانوان با در اختیار داشتن نیلوفر محسنی پور، معصومه دشت بزرگ، ساناز صفدری و مریم فرشیدفر در این رقابت ها حاضر شده است. همچنین فرزانه فتوتی به عنوان سرپرست، این تیم را همراهی می کند.    

 

  صعود همکار نفتی به عروس قله های ایران

سلیمان سلیمان پور، فرزند جانباز شهید براتعلی سلیمان پور از همکاران امدادگر شرکت گاز خراسان، به همراه تیمی از کوهنوردان باشگاه سلامت خراسان به قله 4811 متری سبلان در استان اردبیل صعود کرد.

او از سال 1390 کوهنوردی را به صورت حرفه ای آغاز کرده و موفق به کسب عنوان مربی آمادگی جسمانی و مربی کوهنوردی شده است. این کوهنورد به بیشتر قله های ایران اعم از دماوند بام ایران، علم کوه دومین قله ایران و... صعود کرده است.

شایان ذکر است، این صعود به همراه یک گروه4 نفره به سرپرستی و مربیگری باشگاه کوهنوردی سلامت خراسان برگزار شد که کوهنوردان طی 6 ساعت کوهپیمایی موفق شدند به قله برسند.