تجهیزات صنایع پالایشگاهی اغلب با تداوم، درجه حرارت بالا، فشار بالا، جرم گرفتگی و خوردگی قوی همراه است. بنابراین بهتر است که تجهیزات را از این موارد در امان نگه داشت و با رسیدگی دقیق و به موقع، از فاجعه ای چه بسا بزرگ جلوگیری کرد. بنابراین اگر هر شرکتی بخشی از سرمایه اولیه خود را برای اورهال در نظر بگیرد، از این مشکلات در امان خواهد بود.

جعفری با تاکید بر اهمیت و ضرورت انجام تعمیرات اساسی در شرکت نفت و گاز اروندان توضیح داد: تعمیرات اساسی شامل تعمیرات هر چیزی می تواند باشد؛ از کوچک ترین قطعات و لوازم مکانیکی و الکترونیکی تا دستگاه ها و ابزارهای صنعتی و... را شامل می شود. به تعبیر بهتر باید گفت که در یک تعمیرات اساسی، همه تجهیزات، اتصالات و دستگاه های کارخانه باز، نظارت، بازرسی و ترمیم یا تعمیر و سپس بسته می شود.

مدیر منطقه آزادگان و جفیر، اهمیت تعمیرات اساسی را در استمرار تولید ایمن، پیشگیری از حوادث و همچنین کاهش آلودگی و حفظ محیط زیست اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: با توجه به این موارد، انجام به موقع تعمیرات اساسی، طبق برنامه اهمیت دارد و باید بازرسی و اقدام های مورد نیاز انجام شود.

جعفری با تاکید بر نگاه پیشگیرانه در کار خطیر صنعت نفت گفت: یونیت های نفتی با توجه به ماهیتشان، معمولا بعد از مدتی به تعمیرات نیاز پیدا می کنند. رسوبات در تماس با خطوط نفت و گاز باعث خوردگی و مسدود شدن تجهیزات می شود و بخشی هم گرفتگی خطوط، نداشتن کارایی و در نهایت کاهش عملکرد دستگاه ها بویژه دستگاه های کنترلی را به دنبال دارد، از این رو تمام تجهیزاتی که اورهال می شود، به منظور ارتقای ایمنی، در برنامه تعمیرات اساسی قرار می گیرد و این نگاه، حاکم است که با پرهیز از هرگونه ریسک و خطر، منتظر ایراد و سپس درمان نباشیم، بنابراین عملیات بسته شدن واحد مربوطه شروع و زیر نظر بازرسی فنی، نگهداری و تعمیرات، فعالیت تعمیرات اساسی آغاز و بعد از آن نیز با تأیید نهایی بازرسی فنی، برای راه اندازی، تحویل واحد بهره برداری می شود. در اورهال، تمامی تجهیزات و قطعاتی که قبلا بسته شده را باز می کنند و بعد از رسوب زدایی و شست و شوی کامل، شناسایی و رفع عیوب احتمالی انجام می شود، همچنین در صورت نیاز، قطعات جدید و بازسازی کامل تجهیزات صورت می گیرد. بعد از اتمام مراحل بازنگری، تمامی قطعات بسته و راه اندازی می شوند.

تیم تخصصی و مجرب

مدیر منطقه آزادگان و جفیر، در ادامه با اشاره به اینکه تعمیرات اساسی یا اورهال، کاری کاملاً تخصصی است و با توجه به پیچیدگی دستگاه های صنعتی، در یک پروژه اورهال باید از نیروهای متخصص مکانیک، الکتریک، الکترونیک و صنایع استفاده شود، توضیح داد: شرایط کار، نیازمند تیم حرفه ای و تخصصی است؛ چون هر کدام از تجهیزات باید با ظرافت خاص از سرویس خارج، تمیزکاری، عیب یابی، تست، بازرسی و سپس نصب شود. کار بسیار سختی است و با توجه به محدودیت فضا، ماهیت نفت، مواد شیمیایی و گازهای همراه، به دقت، مراقبت و ایمنی خاص نیازمند است که آن را در بازه زمانی مناسب انجام دادند.

او ترکیب این تیم در تعمیرات اساسی شرکت نفت و گاز اروندان را متخصصان و از بومی های خوزستان با میانگین سنی 35 سال اعلام کرد.

کار طاقت فرسا در گرمای بالای 60 درجه

موضوع مهمی که نباید از آن غافل بود، آنکه تعمیرات اساسی شرکت نفت و گاز اروندان در فصل داغ تابستان جنوب با گرمایی که در مقاطعی رکورد بالای 60 درجه را هم ثبت کرد، انجام شد و به این گرما رطوبت و گردوغبار را هم اضافه کنید تا سختی این کار بیشتر ملموس باشد. این خاصیت کار در صنعت نفت است که لحظه ای توقف در آن جایز نیست و فعالیت شبانه روزی مستمر ادامه دارد تا چرخ تولید در جریان باشد.

در این میان، تیم تعمیرات اساسی شرکت نفت و گاز اروندان در جدال با گرمای آتشین، گردوغبار و تجهیزاتی که تماس با آنها بر اثر گرمای هوا شجاعت می خواهد، کار را بی وقفه و طبق برنامه زمانبندی به نتیجه رساندند.

جعفری با اشاره به سختی کار در طول دوره تعمیرات اساسی این شرکت گفت: جنس کار صنعت نفت، بویژه در جنوب با سختی و مشکلاتی همچون بدی آب و هوا و گرمای طاقت فرسا همراه است و همکاران تعمیرات اساسی هم در ایامی این فعالیت را انجام دادند که رکورد گرما و بدی آب و هوا در خوزستان زده شد؛ اما این موارد مانع کار نشد و خوشبختانه کار  با موفقیت به نتیجه رسید.

مدیر منطقه آزادگان و جفیر،  با اشاره به شرایط سختی کار گفت: نیروهای حاضر در این دوره از تعمیرات اساسی، از جان و دل مایه گذاشتند و با ایمنی کامل، کار را به اتمام رساندند.

او یادآور شد: در این تعمیرات اساسی، حدود 50 نفر 12 ساعته مشغول فعالیت بودند و در مجموع، این فعالیت با بیش از 20 هزار نفر ساعت کار به ثمر رسید.

صادق میاحی، رئیس بهره برداری غرب کارون نیز در گفت وگو با «مشعل» یادآور شد: سختی کار در گرمای بالای 60 درجه و رطوبت نفس گیر و بالای خوزستان، فعالیت را متوقف نکرد و کار بی وقفه و با رعایت نکات ایمنی تداوم داشت و با موفقیت به ثمر رسید. کار در یک فضای بسته در دما و رطوبت بالای خوزستان بسیار طاقت فرسا بود، به طوری که گاه دما به بالای60 درجه هم می رسید و در داخل مخازن هم دما، بالای 50 تا 60 درجه بود و کسی که شروع به کار در این فضا می کرد، با مشکل و خطرات تنفسی در فضای گازی و نفتی، کک و ذرات جامد مواجه بود؛ اما کار انجام می شد.

او توضیح داد: تجربه این دوره تعمیرات اساسی برای بنده که 21 سال سابقه فعالیت در بخش بهره برداری را دارم، بی سابقه، متفاوت و یکی از سخت ترین اورهال های دوره کاری ام بود. رئیس بهره برداری غرب کارون با اشاره به تعمیرات اساسی در این کارخانه توضیح داد: تجهیزات پالایشگاهی، اغلب متاثر از درجه حرارت، فشار، جرم گرفتگی و خوردگی بالاست، بنابراین باید در زمان مورد نیاز اورهال شوند تا به نقطه شکست نرسیم.

به گفته او، در این دوره از تعمیرات اساسی از فرصت استفاده و عملیات سندبلاست و رنگ آمیزی داخل جداکننده ها هم انجام شد.

ایمن و بدون حادثه

در زمان انجام تعمیرات اساسی، خطرات بالقوه ای وجود دارد که چنانچه شناسایی و کنترل نشوند، می توانند باعث بروز حوادث مختلف و گاه غیرقابل جبرانی شوند، از این رو یکی از ارکان اساسی در طول تعمیرات اساسی، رعایت ایمنی است. بنابراین در طول عملیات تعمیرات اساسی، نیروهای اچ اس ای هم حضوری فعال دارند. ناگفته نماند که به منظور پیشگیری از حوادثی نظیر آسیب های انسانی، آسیب به تجهیزات، ادوات و تاسیسات و حتی انفجار و آتش سوزی در زمان تعمیرات، راهنمای اچ اس ای تعمیرات اساسی در اختیار شرکت ها قرار دارد که ملزم هستند براساس خطوط راهنما، نسبت به تدوین روش اجرایی تعمیرات اساسی مطابق با ماهیت و نوع ساختار عملیاتی خود اقدام کنند. از نکات قابل توجه در تعمیرات اساسی شرکت نفت و گاز اروندان این است که بدون هیچ حادثه ای انجام شده است.

جعفری نیز رعایت ایمنی را از الزام های کار تعمیرات خواند و توضیح داد: ایمنی افراد و تاسیسات، سرلوحه کار تعمیرات اساسی است و همیشه به شکل جدی مورد توجه قرار دارد؛ چراکه در کار حساس و پر ریسک صنعت نفت، نمی توان از رعایت اصول اچ اس ای غافل بود که خوشبختانه کار در شرایط کاملا ایمن و بدون هیچ حادثه ای با موفقیت به پایان رسید.

او با بیان اینکه در کار تیمی تعمیرات اساسی از تخصص های مختلف استفاده و کار بعد از تعمیرات اساسی، از سوی تیمی از متخصصان چک و بازرسی می شود و در صورت تایید، به سرویس می آید، گفت: بنابراین تعمیرات اساسی از ارکان مهم در تولید ایمن و استمرار آن به شمار می رود.

این نقطه، پایان تعمیرات در شرکت نفت و گاز اروندان نیست و تیم تخصصی تعمیرات اساسی، در تدارک تمهیدات لازم به منظور اقدام تازه ای در یکی دیگر از ردیف های تولید هستند.