با بیش از 20 هزار نفر ساعت کار در شرکت نفت و گاز اروندان به ثمر رسید

تعمیرات اساسی در گرمای آتشین جنوب

مشعل   شرکت نفت و گاز اروندان که نامش با میدان های مشترک نفت و گاز زیادی پیوند خورده و تولید روزانه بیش از یک میلیون بشکه نفت در افق 1404 را در هدف گذاری دارد، با انجام به موقع تعمیرات اساسی، اقدام های اصلاحی و پیشگیرانه و برنامه های افزایش تولید در آمادگی کامل قرار دارد. تعمیرات اساسی شرکت نفت و گاز اروندان، بتازگی با بیش از 20 هزار نفر ساعت کار به پایان رسیده و دور تازه ای از تعمیرات در این شرکت قرار است در پاییز امسال آغاز شود.  آنچه مهم است، اینکه با این اقدام اخیر تعمیرات اساسی، شرکت نفت و گاز اروندان از آمادگی کامل برای افزایش ظرفیت برخوردار شده است. نفت و گاز اروندان اگرچه عنوان جوان تری در میان شرکت های زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران است؛ اما ماموریت های مهمی از جمله راهبری تولید، نگهداری و حفظ تاسیسات نفتی و گازی، تامین خوراک پالایشگاه و پتروشیمی و صدور به بازارهای بین‎المللی را به عهده دارد. شرکت نفت و گاز اروندان دارای میدان های کوچک، متوسط، بزرگ و بسیار بزرگ است و یکی از بزرگ ترین میادین نفتی کشور و جهان به نام میدان نفتی آزادگان را در خود جای داده و از نظر میزان تولید، دومین شرکت تولیدکننده نفت و گاز در کشور به شمار می رود. نفت های تولیدی سبک و سنگین در میدان های بالادست حوزه اروندان به وسیله خطوط انتقال به تلمبه خانه غرب کارون منتقل می شود. میدان های نفتی تحت مدیریت شرکت نفت و گاز اروندان مشتمل بر میدان های مشترک آزادگان، یادآوران، یاران، سهراب، اروند و خرمشهر و میدان های مستقل دارخوین، جفیر، سپهر، بندکرخه، سوسنگرد، امید و مشتاق و دارای گستردگی قابل ملاحظه‎ای از نظر ابعاد، خصوصیات مخزنی و پیچیدگی‎های فنی تولید است، از این رو فرایند تعمیرات اساسی در آن اهمیت زیادی دارد. 

آمادگی برای افزایش ظرفیت تولید

طبق اعلام عبدالله عذاری اهوازی، مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان، ظرفیت تولید در این شرکت طی ۲ ماه گذشته به حداکثر رسیده و این آمادگی وجود دارد که نفت با ظرفیت بالاتری نسبت به دولت قبل صادر شود. وی با اشاره به اینکه افزایش ۱۸ درصدی ظرفیت تولید، عدد کمی نیست، بیان کرد: توانستیم با یک تغییر فراورشی در غرب کارون، برخی طرح های نفتی را که از سوی برخی شرکت های خارجی در منطقه اجرا می شد، در کارخانجات داخلی انجام دهیم. رضا جعفری، مدیر منطقه آزادگان و جفیر اهمیت تعمیرات اساسی در آمادگی برای افزایش تولید این کارخانه را موثر خواند و به هفته نامه «مشعل» گفت: کارخانه فراورش نفت و گاز اروندان، ۳ ردیف فراورش ۵۵ هزار بشکه ای دارد که هر ردیف می تواند ۵۵ هزار بشکه نفت را فراورش کند که در مجموع روزانه قادر به فراورش ۱۶۵ هزار بشکه نفت در کارخانه فراورش غرب کارون هستیم تا پس از آن آماده صادرات شود. در این تعمیرات، ردیف (ترین) 2 نفتی در برنامه تعمیرات اساسی قرار داشت.  او با اشاره به اینکه معمولا تعمیرات اساسی در بازده حداکثری کار و تولید تاثیر مهمی دارد، توضیح داد: با توجه به اینکه از 3 ردیف (ترین) تولید این کارخانه در حال حاضر 2 ردیف فعال است، با انجام تعمیرات اساسی یک ردیف دیگر را به طور کامل آماده ساختیم تا در صورت اعلام افزایش تولید، از آمادگی 100 درصدی برخوردار باشیم و با اتمام این فعالیت اخیر، اعلام می کنیم که در آمادگی کامل قرار داریم تا در حداقل زمان ممکن تولید را ارتقا دهیم. جعفری با اشاره به برنامه آتی شرکت نفت و گاز اروندان گفت: با توجه به اینکه میدان های در حال توسعه سپهر، جفیر، سهراب و سوسنگرد هم قرار است به این کارخانه اضافه شوند و از ظرفیت خالی آن حداکثر استفاده صورت گیرد، این آمادگی با تعمیرات اساسی موجود در شرکت فراهم شد. مدیر منطقه آزادگان و جفیر با اشاره به تلاش بی وقفه کارکنان در این تعمیرات اساسی گفت: تعمیرات اساسی شرکت نفت و گاز اروندان طبق برنامه زمانبندی 35 روز به طول انجامید و در فصل پاییز قرار است با توجه به شرایط جوی، زمانبندی برای تعمیرات اساسی ردیف (ترین) 3 انجام شود.

اهمیت تعمیرات اساسی

تعمیرات اساسی یا بازسازی، قبل از رسیدن دستگاه به یک حالت معین از شکست یا خرابی انجام می شود. این عملیات، یک فعالیت قابل پیش‏بینی است و نقش پیشگیری از شکستگی، سوراخ شدن، حادثه و انفجار در تجهیزات پالایشگاهی را ایفا می‏کند. در شرایط کنونی کشور به دلیل تحریم ها، بیش از گذشته نیازمند حفظ سرمایه های اقتصادی و توجه به مقوله نگهداری و تعمیرات این سرمایه ها در بخش های مختلف سازمان هستیم. به عبارت دیگر، اورهال و تعمیرات اساسی در صنعت نفت، یکی مهم ترین موارد برای نگهداری تجهیزات است. این تعمیرات برای سالم نگه داشتن تجهیزات صورت می گیرد که اگر بموقع و بدرستی انجام شود، در افزایش طول عمر تجهیزات مختلف صنعت نفت نیز بسیار تاثیر گذار خواهد بود. طی این عملیات، تعمیرات اساسی یا بازسازی، تعمیرات جزئی و نیز تمیز کردن تمامی تجهیزات و قطعات انجام می شود.