شرکت نفت مناطق مرکزی

تعمیرات اساسی منطقه تنگ بیجار آغاز شد

عملیات تعمیرات اساسی منطقه عملیاتی تنگ بیجار به منظور تأمین پایدار سوخت زمستانی غرب کشور و پایداری شبکه گاز و استمرار تأمین خوراک صنایع پایین دستی آغاز شد. با برنامه ریزی ها در شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب و مناطق عملیاتی آن با هماهنگی ستاد شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، تعمیرات اساسی این منطقه با استفاده از توان فنی و ظرفیت های داخلی این شرکت آغاز شد. محسن بیات، رئیس منطقه عملیاتی نفت شهر/ تنگ بیجار گفت: بر اساس برنامه ریزی ها به منظور تولید بخشی از سوخت زمستانی غرب کشور، نگهداشت تولید پایدار، صیانت از سرمایه های ملی، همه مراحل انجام این عملیات با اتکا به توانمندی داخلی و تلاش شبانه روزی کارکنان با استفاده از ظرفیت های موجود منطقه یادشده در کمتر از یک ماه انجام می شود.

وی تصریح کرد: انجام این تعمیرات با رعایت کامل پروتکل های پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و رعایت الزام های اچ اس ای صنعت نفت و در هماهنگی کامل با پالایشگاه گاز ایلام انجام می شود.

بر اساس برنامه پیش بینی شده، در این فعالیت تعمیراتی، مواردی از جمله، تخلیه گاز و مایعات و سپس انجام عملیات توپک رانی ۴۲ کیلومتر خط ۱۸ اینچ انتقال گاز و چهار حلقه چاه ، اسپیدگذاری و ایمن سازی تأسیسات، برشکاری سرد و گرم، فیت آپ و جوشکاری نقاط معیوب، تعمیر و تنظیم شیرهای ایمنی فرایندی و غیرفرآیندی و سرانجام تعمیر و نصب دوباره شیرهای مختلف تأسیسات در دستور کار خواهد بود.

برگزاری دوره آموزش متوازن سازی کار و زندگی بانوان شاغل

حوزه مشاور مدیرعامل در امور زنان و خانواده و اداره آموزش شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، دوره آموزش «متوازن سازی کار و زندگی» ویژه بانوان شاغل در نفت مناطق مرکزی ایران و شرکت های تابعه را برگزار کرد.

فرانک حمیدی، مشاور مدیرعامل در امور زنان و خانواده، هدف از برگزاری این دوره آموزشی را پاسخ به نیازهای روان شناختی بانوان شاغل عنوان کرد و گفت: دوره آموزشی مذکور، آغازگر سلسله دوره های آموزشی حوزه زنان است که با رویکرد نیازمحور سازمانی تعریف شده و به منظور تبیین برنامه های ابلاغی امور زنان شرکت ملی نفت ایران با سرفصل های توانمندسازی و توسعه شاخص های سلامت زنان شاغل به اجرا درمی آید.

وی افزود: تعریف توازن و شناسایی حوزه های مهم زندگی و کار، شاخص های توسعه فردی و توانمندسازی بانوان، عوامل برهم زننده توازن و پیامدهای بی توازنی بین محیط کار و زندگی از مهم ترین محورهای این دوره آموزشی هستند.

مشاور مدیرعامل در امور زنان و خانواده، ادامه داد: ایجاد توازن درونی بین خواسته ها، نیازها، افکار و گفتار، مدیریت عوامل ایجادکننده توازن، اولویت بندی مجدد متوازن سازی، متناسب با زمان قرار گرفتن فرد در موقعیت های مختلف، شناسایی و مدیریت عوامل برهم زننده توازن بین کار و زندگی مواردی است که بانوان شاغل باید نسبت به آن شناخت پیدا کنند.

 

     شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران

امضای تفاهم نامه همکاری با 5 شرکت دانش بنیان

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی و پنج شرکت دانش بنیان، تفاهم نامه های مختلفی را در زمینه فناوری های موردنیاز این شرکت امضا می کنند.

این تفاهم نامه بین شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی و پنج شرکت دانش بنیان ریزسازگان تکین، ایده کاوان صنعت پردیس، صنعت کاران الکترونیک مراغه، پرتومبدا پرگاس (PMP) و یاور همگامان یزد به ترتیب درباره هوشمندسازی جایگاه های عرضه سی ان جی، روباتیک و ساخت روبات های آتش نشان، تجهیزات سامانه هوشمند سوخت، تولید برج های نور و پرژکتورهای فوق کم مصرف و دیگر تجهیزات سامانه هوشمند سوخت امضا خواهد شد.

 

     سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی

پتروشیمی های ماهشهر به تعهدهای خود پایبند باشند

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی گفت: شرکت های پتروشیمی در مسیر توسعه متوازن باید به تعهدهای خود در چارچوب شورای راهبردی پایبند باشند. پیام برزگر در مجمع عمومی سالانه سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ضمن ارائه گزارشی از فعالیت ها و دستاوردهای این سازمان در سال ۱۴۰۰ اظهار کرد: اقتصاد صنعتی با تکیه بر انگیزه، تلاش و دانش والای منابع انسانی و گام برداشتن به سوی خودباوری در منطقه مورد توجه قرار دارد و در این زمینه به دنبال کاهش خام فروشی و تکمیل زنجیره ارزش هستیم. وی افزود: دستیابی به دانش های نو در صنعت پتروشیمی با جدیت در حال پیگیری است و شرکت های دانش بنیان در این مسیر می توانند نقش آفرین باشند. مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ادامه داد: توسعه مشارکت های مردمی و تحقق مسئولیت های اجتماعی صنعت پتروشیمی از عوامل تأثیرگذار در فرآیند توسعه است و باید شرکت های پتروشیمی در مسیر توسعه متوازن به تعهدهای خود در چارچوب شورای راهبردی پایبند باشند. برزگر با بیان اینکه باید فضای ایجاد اشتغال زایی در منطقه ماهشهر تسهیل شود، گفت: هلدینگ ها و شرکت های پتروشیمی می توانند با سرمایه گذاری های تازه و حرکت به سوی تکمیل زنجیره ارزش در این مسیر بیش از گذشته نقش آفرین باشند و در این زمینه سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی آماده هرگونه همکاری است.

مجمع عمومی سالانه سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی به ریاست مرتضی شاهمیرزایی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و با حضور هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی، هیئت مدیره سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و دیگر اعضا برگزار شد.

 

     شرکت مبین انرژی خلیج فارس

تحقق کامل برنامه های تولید و فروش در سال 1400

مدیرعامل شرکت مبین انرژی خلیج فارس از تحقق صددرصدی برنامه تولید و فروش محصولات این شرکت در سال ۱۴۰۰ خبر داد. مهدی فرزانه در مجمع عمومی عادی سالانه شرکت مبین انرژی خلیج فارس برای سال مالی ۱۴۰۰ با اشاره به اینکه توسعه پایدار و سودآوری را در چشم انداز این شرکت مدنظر داریم، اظهار کرد: ارزش شرکت مبین انرژی خلیج فارس در بازار سرمایه اکنون ۶۷۰ هزار میلیارد ریال است. وی پارسال را سالی پربار از نظر مقدار تولید، پایداری تولید و برآورده کردن تعهدهای مبین انرژی خلیج فارس به شرکت های پایین دستی دانست و افزود: بیشتر برنامه تولید محصولات و فروش شرکت در سال ۱۴۰۰ در مرز صددرصد محقق شده است.

مدیرعامل شرکت مبین انرژی خلیج فارس ادامه داد: افزون بر این، بعضی از محصولات این شرکت مانند آب شیرین، بخار، نیتروژن و هوای ابزار دقیق به ترتیب ۵ درصد، ۱۶ درصد، ۳ درصد و ۱۱ درصد بیشتر از برنامه سال در این شرکت تولید شده اند، ضمن اینکه رکورد مقدار تولید بخار، آب شیرین و آب تغذیه بخار از زمان تأسیس این شرکت تاکنون، پارسال ثبت شده است.

به گفته فرزانه، تنها اکسیژن کمتر از برنامه تولید شد که مشکل عمده آن به خود مشکلات واحدهای مصرف کننده عمده اکسیژن به دلیل شرایط فنی بازمی گشت و مشکلی از سوی شرکت مبین انرژی خلیج فارس برای تولید وجود نداشت. وی موفقیت نسبی در اصلاح فرمول قیمت گذاری و دریافت نرخ نامه جدید، موفقیت در اخذ معافیت مالیاتی از سال ۱۳۹۷ تا سال ۱۴۰۷ (معافیت از ۲۲.۵ درصد سود)، تأمین مالی کامل طرح آپادانا، پشتیبانی از ساخت داخل و حمایت از شرکت های دانش بنیان، دریافت گواهی عدم آلایندگی از سازمان محیط زیست، اتمام موفقیت آمیز بخش مکانیکال احداث آب شیرین کن جدید به روش RO و تحقق سود خالص شرکت مبین انرژی خلیج فارس بر اساس قیمت های تازه را از دستاوردهای این شرکت در سال ۱۴۰۰ دانست.

 

  شرکت ملی حفاری ایران

پاداش بهره وری کارکنان خدمات پیمانکاری به زودی پرداخت می شود

مدیر امور مالی شرکت ملی حفاری ایران گفت: پاداش بهره وری کارکنان خدمات پیمانکاری این شرکت به زودی به حساب بستانکاران ذی نفع واریز خواهد شد. سعید سلطانی نوروزی گفت: با پیگیری های به عمل آمده و براساس موافقت مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت، مراحل پرداخت این پاداش در دست اجراست. وی اظهار کرد: با توجه به خودگردان بودن شرکت از نظر درآمد و هزینه و برخوردار نبودن از هرگونه بودجه دولتی، به محض تأمین منابع مالی و نقدینگی پرداخت انجام می شود. مدیر امور مالی شرکت ملی حفاری ایران تصریح کرد: با پی جویی مستمر و مساعدت ویژه محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در ماه های اخیر مطالبات مربوط به اجرای طرح طبقه بندی کارکنان پیمانکاری پرداخت و تأمین اعتبار و واریز مبالغ نفت کارت نیز به روزرسانی شده است و مجموعه همکاران (رسمی ، قراردادی، پیمانکاری) از این بابت مطالبات معوقه ای ندارند.

 

     شرکت پالایش نفت تهران

احداث مزرعه خورشیدی ۵۰۰ مگاواتی

مدیرعامل شرکت پالاش نفت تهران از احداث مزرعه خورشیدی ۵۰۰ مگاواتی برای نخستین بار در شرکت پالایش نفت تهران خبر داد. حامد آرمان فر در جشن عید سعید غدیر خم در تالار ولایت شرکت پالایش نفت تهران ضمن ترسیم اهداف و چشم انداز این شرکت اظهار کرد: با توجه به مصرف بالای سوخت در کشور نگاه ها نسبت به عملکرد پالایشگاه ها دقیق تر شده است. وی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۵۰ درصد از سوخت هوایی کشور از پالایشگاه تهران تأمین شد، تصریح کرد: با وجود تحریم های ظالمانه علیه کشور خوشبختانه کارکنان خدوم شرکت با تبدیل تحریم به فرصت دریچه ای جدید به بحث تولید که همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری (مدظله) است، باز کردند.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران چشم انداز شرکت پالایش نفت تهران را حرکت به سمت انرژی های تجدیدپذیر عنوان و تصریح کرد: شرکت پالایش نفت تهران نخستین شرکت پالایشی کشور خواهد بود که به منظور انرژی های پاک و تجدیدپذیر، مزرعه خورشیدی ۵۰۰ مگاواتی را احداث می کند که این مهم با برگزاری مناقصات در آینده ای نزدیک اجرا خواهد شد. در چشم انداز جدید نگاه ما علاوه بر تأمین سوخت، تأمین انرژی کشور است. آرمان فر به بحث کیفی سازی محصولات شرکت، تکمیل زنجیره ارزش و جلوگیری از خام فروشی اشاره کرد و افزود: پالایشگاه تهران اگر به فروش محصولات کنونی اکتفا کند، در آینده محکوم به فناست. باید در مسیرتکمیل زنجیره ارزش و به روزآوری واحدهای فرآیندی به سمت پتروپالایشی شدن حرکت کنیم که خوشبختانه گام های مثبتی در این رابطه برداشته شده و بی شک منافع بلندمدت پالایشگاه مدنظر است.

وی ابراز امیدواری کرد با استفاده از توان متخصصان داخلی و همکاری با شرکت های دانش بنیان و با بهره برداری از پروژه CCR در سال ۱۴۰۳ با وجود چالش های موجود گام بلندی برای سودآوری شرکت و رعایت الزامات محیط زیستی و کمک به بهبود هوای تهران برداشته شود.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران در پایان سخنان خود ضمن قدردانی از کارکنان حاضر در تعمیرات اساسی شرکت گفت: تعمیرات اساسی که جلوتر از برنامه ریزی انجام شد در حال اتمام است که از تمامی کارکنان شرکت به ویژه کارکنانی که به هر نحوی با تعمیرات اساسی سروکار داشته اند، تشکر می کنم.

 

   سازمان منطقه ویژه اقتصادی

 انرژی پارس  تشکیل کارگروه یکپارچه مسئولیت های اجتماعی

 مدیرعامل سازمان منطقه ویژه پارس گفت: به دستور وزیر نفت، کمیته یکپارچه مسئولیت های اجتماعی برای انسجام بخشی به فعالیت های این بخش و اجتناب از موازی کاری در این منطقه با محوریت سازمان منطقه ویژه پارس تشکیل شده است. سخاوت اسدی در نشست بررسی پروژه های مسئولیت اجتماعی صنعت نفت در محل استانداری بوشهر اظهار کرد: شرکت های نفت، گاز و پتروشیمی منطقه ویژه، جدا از الزام های قانونی، مسئولیت اجتماعی خود را به صورت داوطلبانه انجام می دهند، زیرا معتقدیم منطقه پارس جنوبی محل زندگی و فعالیت همه ماست و برای توسعه آن دغدغه داریم. وی با تأکید بر اینکه کار مسئولانه برای مردم و انجام مسئولیت های اجتماعی را وظیفه خود می دانیم، تصریح کرد: هر جا نیاز به افزایش منابع باشد با وجود محدودیت ها مجوزهای لازم را دریافت می کنیم و در صورت جذب اعتبار و مدیریت درست و بهینه، منابع را افزایش خواهیم داد. مدیرعامل سازمان منطقه ویژه پارس با بیان اینکه مهم تر از جذب منابع، مدیریت بهینه منابع است و دستگاه های اجرایی استانی باید به این موضوع اهتمام کافی داشته باشند، گفت: به دستور وزیر نفت، کارگروه یکپارچه مسئولیت اجتماعی برای انسجام بخشی به بخش مسئولیت اجتماعی و اجتناب از موازی کاری در سطح منطقه با محور سازمان منطقه ویژه تشکیل شده است و متناسب با رویکرد دولت سیزدهم، وزارت نفت و مدیران عامل شرکت های منطقه، در این زمینه اقدام های خوبی را آغاز خواهیم کرد.

 

   پالایش گاز بیدبلند

 ساخت فیلترهای شنی تصفیه آب

  علی محمد پوررضا، مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند از طراحی و ساخت فیلترهای شنی تصفیه آب در این مجموعه خبر داد. وی گفت: با توجه به احساس نیاز عملیاتی و به منظور کاهش کدورت و ذرات معلق در آب خام ورودی، کاهش و کنترل مواد شیمیایی برج خنک کننده و کنترل مؤثر پارامترهای شیمیایی و بیولوژی آب های صنعتی پالایشگاه، عملیات اجرایی پروژه نصب فیلترهای شنی تصفیه خانه آب تأسیسات شهید پرخیده توسط کارکنان این شرکت انجام شد. وی اظهار کرد: همه مراحل از جمله نیازسنجی، محاسبات، تهیه طرح توجیهی، شرح کار، طراحی و نقشه کشی آن از سوی اداره مهندسی پالایش و مهندسی عمومی انجام و مراحل اجرایی آن ازسوی همکاران عملیاتی تعمیرات و بهره برداری، با نظارت واحد مهندسی و توسعه و بررسی های بازرسی فنی انجام شد. مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند افزود: ادوات اصلی پروژه شامل الکتروموتورها، سه عدد فیلتر شنی با ظرفیت ۲۴۰ مترمکعب بر ساعت، لوله های اصلی، پمپ ها و شیرآلات سایز بالا زیرسازی و طراحی و ساخت استراکچر و ساپورت گذاری، بلور دمنده هوا، کابل ها و سوییچ گیرها با استفاده از تجهیزات موجود پالایشگاه اجرایی شد.