40 درصد گاز استان  قزوین در نیروگاه شهید رجایی مصرف می شود

ورود به باشگاه 90 درصدی ها

مشعل گازرسانی به صنایع و تامین پایدار سوخت مورد نیاز نیروگاه ها همسو با برنامه های توسعه ای صنعت گاز در جریان است و هم اکنون 40 درصد گاز استان قزوین در نیروگاه شهید رجایی این استان مصرف می شود. پرونده گازرسانی به شهرهای استان قزوین نیز بسته شده و هم اکنون به همه شهرهای این استان (25 شهر) گازرسانی شده و 100 درصد خانوار شهری از نعمت گاز بهره مند هستند. از سوی دیگر، تاکنون به580 روستای استان نیز گازرسانی شده و بهره مندی خانوار روستایی به90 درصد رسیده است.

مجموع مشترکین (مصرف کنندگان) استان تا پایان اردیبهشت 1401 به 464 هزار و 564 مورد رسیده است که از این تعداد، 424 هزار و 719 مشترک بخش خانگی 36 هزار و 700 مشترک بخش تجاری و3 هزار و 148 مشترک نیز در بخش صنعتی هستند.

گفت وگو با علی حجتی پور، سرپرست شرکت گاز استان قزوین و تعدادی از مدیران درباره عملکرد سال 1400 و برنامه های پیش روی این شرکت در سال 1401 موضوع گزارشی است که مشروح آن را می خوانید.

لطفا گزارشی از روند گازرسانی به صنایع و نیروگاه ها  ارائه کنید.

نیروگاه شهید رجایی با مصرف حدود40 درصد گاز مصرفی، عمده ترین مصرف کننده گاز استان است. همچنین زیرساخت های گازرسانی به همه شهرها، شهرک ها و محورهای صنعتی ایجاد شده و گازرسانی به واحدهای تولیدی، صنعتی و کشاورزی و دامداری متقاضی، از اولویت برنامه های شرکت گاز استان قزوین است.

  چه پروژه های جدیدی دردست اجرا دارید؟

هم اکنون 6 پروژه گازرسانی به روستاها برای20 روستا و 2 پروژه برای گازرسانی به واحدهای تولیدی و صنعتی فعال از جمله پروژه های در دست اجرای این شرکت به شمار می آید.

 لطفا گزارشی از برنامه های امسال شرکت ارائه کنید.

بهره برداری از گازرسانی به 15 روستای استان، برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار 6 پروژه و آغاز عملیات اجرایی گازرسانی به حدود 44 روستا، برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار اجرای خط تغذیه تقویتی شهر قزوین، برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار اجرای خط تغذیه گازرسانی به شهرک صنعتی کوهین و برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار یک پروژه گازرسانی به حفرات خالی صنایع از جمله برنامه هایی به شمار می آید که برای سال 1401 درنظر گرفته شده است.

 در خصوص حمایت از ساخت داخل و شرکت های دانش بنیان چه اقدام هایی صورت گرفته است؟

شرکت گاز استان قزوین در سال 1400 با دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) نسبت به عقد تفاهم نامه های پژوهشی از جمله اجرای طرح های پژوهشی نشت یابی با پهباد، طراحی و ساخت هیتر برقی برای نصب روی رگولاتورهای ایستگاه های تقلیل فشار، طراحی و ساخت سامانه هوشمند ردیابی دریچه های شیرگاز و طراحی و ساخت دستگاه تشخیص گرفتگی لوله های گاز اقدام کرده است.

همسو با برنامه های بهینه سازی، چه اقدام هایی در زمینه کاهش مصرف گاز در سطح استان انجام داده اید؟

استقرار استاندارد مدیریت انرژی 50001 در شرکت، فرهنگ سازی و رعایت دمای رفاه (18 -21 درجه)، تعویض در و پنجره های فلزی با پنجره های UPVC و شیشه های دو جداره، تعویض لامپ های رشته ای با لامپ های ال ای دی و اس ام دی در ساختمانهای اداری و ایستگاه ها، مقایسه مصرف انرژی ساختمان های اداری طی بازه 6 ماه با مدت مشابه سال قبل و کنترل مصارف، نصب و راه اندازی نیروگاه خورشیدی، بهینه سازی مصرف سوخت هیتر ایستگاه های CGS، نصب سایه بان برای کولرهای آبی، بهینه سازی مشعل موتورخانه های ادارات شرکت، از جمله برنامه هایی بوده که در زمینه کاهش مصرف انجام شده است.

تاکنون چه عناوینی در جشنواره ها و ارزیابی ها کسب کرده اید؟

کسب رتبه برتر دستگاه های اجرایی استان در ارزیابی شاخص رعایت اصول و ضوابط حاکم بر نظام فنی و اجرایی در سال 1396 و کسب مقام اول جایگزینی سوخت مایع در سال1397 در سطح شرکت ملی گاز ایران و ... از جمله اقدام های شاخص شرکت گاز استان قزوین است.

برنامه ریزی برای گازرسانی به 320 واحد صنعتی

سیامک محمد صالحی، رئیس امور مهندسی و اجرای طرح های شرکت گاز استان قزوین می گوید: پروژه های گازرسانی به روستاهای منطقه طارم، روستاهای منطقه الموت غربی، روستاهای شهرستان بوئین زهرا و گازرسانی به صنایع، دامداری و مرغداری های سطح استان در حال انجام است.به گفته وی، سال گذشته با اجرای250 کیلومتر شبکه گذاری خط توزیع و تغذیه، 2 ایستگاه تقلیل فشار و نصب3200 انشعاب شامل روستاهای اکوجان قدیم، اکوجان جدید، ورگیل، میلک، جیردوزان، میزوج، زرشک، کامان، سنگان سفلی، دلجک خان، سوته کش، شفیع آباد، کش آباد علیا، کش آباد سفلی، آقچه قشاق، صادق آباد، هیر، تالتر، ونگین، گونج، زه آباد و نجف آباد واقع در شهرهای قزوین، الموت، طارم گازدار و352 صنعت شامل115 صنعت مشمول مصوبه شورای اقتصاد و237 صنعت غیر مشمول مصوبه شورای اقتصاد گازدار شده اند.محمد صالحی ادامه می دهد: با انجام پروژه های در دست اجرای این شرکت، روستاهای سنگان علیا، عباس آباد، پرچکوه، نهران، شیرین سو، طرزان سفلی، طرزان علیا، حسنخانی، مالعلی، هاشاکالیه، کیا کالیه، سوگا، دربند، خرمال آباد، حمیدآباد، عباس آباد و سنگان علیا در مناطق مختلف استان گازدار خواهند شد. به گفته رئیس امور مهندسی و اجرای طرح های شرکت گاز استان قزوین، پروژه های در دست اجرا شامل گازرسانی به روستاهای منطقه طارم، الموت غربی، قزوین و کوهین؛ همچنین گازرسانی به حدود 320 صنعت برنامه ریزی شده است؛ همچنین اسناد مناقصه حدود50 روستا نیز در دست تهیه بوده که تا شهریورماه سال جاری مراحل انتخاب پیمانکار به اتمام و در نیمه دوم سال عملیات اجرایی آنان شروع خواهد شد. علاوه برگازرسانی به روستاهای یادشده، پروژه خط تقویتی شهر قزوین با اجرای حدود20 کیلومتر خط 20 اینچ و 16 اینچ در دست تهیه و انتخاب پیمانکار است.