تعمیرات اساسی منطقه 10 براساس اولویت های کلان اجرایی شد

سربلند در آزمونی بزرگ

مشعل منطقه ای به وسعت استان بوشهر، قسمت هایی از استان فارس و هرمزگان را تحت پوشش دارد و هم اکنون با 2 هزار و 60 کیلومتر خطوط لوله سراسری، 6تاسیسات تقویت فشار گاز و 5 مرکز بهره برداری در قالب منطقه 10 عملیات انتقال گاز ایران در حال فعالیت است.  منطقه 10 عملیات انتقال گاز ایران زمستان 1400 را به عنوان یکی دیگر از آزمون های بزرگ برای صنعت گاز با موفقیت پشت سر گذاشت و هم اکنون در تدارک اجرای تعمیرات اساسی و ایجاد زیرساخت های مورد نیاز برای عبور بدون دغدغه از فصل سرد سال 1401 است. در ادامه، گفت وگو با علی نصیحت کن، سرپرست منطقه 10 عملیات انتقال گاز ایران را درباره اقدام های سال 1400 و برنامه های سال 1401 این منطقه می خوانیم.

سال گذشته در مجموع چند میلیارد مترمکعب گاز از منطقه منتقل شده است؟ لطفا گزارشی از حجم پیگرانی نیز ارائه کنید.

حجم گاز دریافتی در سال گذشته، در مجموع 246 میلیارد استاندارد مترمکعب بوده که نسبت به سال پیش از آن (سال 1399)، 1.1 درصد افزایش داشته است. در 2 ماه نخست سال 1401 نیز در مجموع 40.6 میلیارد استاندارد مترمکعب گاز از پالایشگاه ها دریافت شده است. در حوزه پیگرانی نیز، سال گذشته 151 کیلومتر پیگرانی تمیزکننده انجام شده است.

 برای عبور از زمستان 1401 برنامه خاصی از جمله تغییر مانور شبکه یا تعمیرات خاصی تعریف شده است؟

با تحقق برنامه های تعریف شده در همه حوزه ها، تلاش شبانه روزی کارکنان منطقه و انجام تعمیرات اساسی ایستگاه ها و شبکه انتقال گاز، زمستان 1400 را با کمترین میزان توقف و بدون مشکل سپری کردیم. اولویت بندی تعمیرات خطوط لوله و انجام تعمیرات لازم با توجه به شرایط پالایشگاه ها و مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران، از دیگر اقدام ها برای عبور بدون دغدغه از زمستان سال گذشته بود. تعمیرات اساسی ایستگاه ها، انجام تعمیرات برنامه ریزی شده، اتصال ایستگاه خورموج به خط ششم سراسری و راه اندازی ایستگاه خورموج 6 نیز از اولویت های سال 1401 این منطقه به شمار می آید.

 تعمیرات اساسی سال 1401 منطقه از چه زمانی آغاز شده و براساس برنامه زمان بندی چه زمانی به پایان می رسد؟

براساس برنامه ریزی ها، تعمیرات اساسی تاسیسات تقویت فشار گاز منطقه در دو بخش تجهیزات ثابت و دوار از 21 فروردین ماه امسال با انجام اورهال اسکرابرهای تاسیسات خیرگو 8 آغاز شده و تا 21 مهرماه با بازرسی مبدل های (Gas Cooler) تاسیسات دیلم ادامه خواهد یافت. از مجموع 82 دستور کار تعمیراتی تعریف شده، حدود 20 درصد آنکه شامل اورهال اسکرابرهای خیرگو 8 و4 و اورهال سطح B واحد یک خیرگو 4 می شود تاکنون انجام شده و مابقی نیز در ماه های آتی مطابق با برنامه ی تعمیراتی انجام می شود. از نظر پیشرفت مطابق با برنامه، در بخش تعمیرات اساسی تجهیزات ثابت پیشرفت کار بیش از 85 درصد و در بخش تجهیزات دوار نیز با توجه به طولانی شدن تشریفات مناقصه پیمان های مربوطه، حدودا 30 درصد مطابق با برنامه ریزی صورت گرفته پیشرفت کار بوده است.

 علاوه بر تعمیرات اساسی برنامه ریزی شده، اقدام های دیگری برای آمادگی فصل سرد سال اجرایی شده است؟

تقاضاگذاری و تامین اقلام حیاتی تاسیسات بخصوص قطعات مصرفی توربوکمپرسورها شامل فیلترها، روغن، سیستم های آب بندی (DGS، Barrier Seal و...)، پیگیری و اقدام جهت رفع پانچ های مربوط به تاسیسات و واحدهای تازه تحویل شده به منطقه، همچنین انجام و تکمیل تعمیرات موردی واحدها و تجهیزات تحت تعمیر و آماده به کار کردن آنها از جمله اقدام های در حال انجام برای آمادگی کامل در فصل سرد سال است.

 استان های جنوبی کشور هر ساله شاهد وقوع سیل بوده است. در حوزه مقاوم سازی شبکه و تاسیسات چه اقدام هایی اجرایی شده است؟ 

احداث ابنیه های مناسب برای محافظت از خطوط لوله انتقال گاز شامل احداث تله رسوبگیر روی قسمتی از خط ششم سراسری، احداث دیوار حائل در 4 نقطه آسیب دیده روی خط لوله 42 اینچ فجر جم با استفاده از بلوک های بتنی پیش ساخته، احداث تله رسوبگیر روی قسمتی از خط دوم سراسری با استفاده از بلوک های بتنی پیش ساخته، احداث دیوار حائل بتنی در سه نقطه روی خط لوله میعانات پارسیان و احداث دیوار حائل روی انشعاب نیروگاه BOO می شود.  ترمیم سازه های محافظ خطوط لوله که بر اثر سیلاب آسیب دیده اند، شامل ترمیم دیوار حائل روی قسمتی از خط پنجم سراسری و ترمیم دیوار حائل در دره هنویز نیز انجام شده است. ترمیم نقاطی از تاسیسات تقویت فشار که دچار آسیب ناشی از سیل شده بودند، شامل ترمیم فونداسیون های پایه های برق رسانی به تاسیسات تقویت فشار گاز خیرگو و همکاری و هماهنگی با سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس برای احداث طرح های کنترل سیلاب در محدوده منطقه عسلویه، از دیگر اقدام ها در این حوزه به شمار می آید.

 آیا در سال 1400 خطوط لوله جدید، تاسیسات تقویت فشار گاز (واحد یدک) به منطقه تحویل شده است؟ تا پایان سال 1401 چه برنامه ای در این حوزه تعریف شده است؟ 

سال گذشته شاهد راه اندازی ایستگاه تقویت فشار خیرگو 8 و تحویل گیری ایستگاه تقویت فشار گاز دیلم بودیم و براساس برنامه های تعریف شده، راه اندازی و تزریق گاز خط 56 اینچ کیش، راه اندازی و تزریق گاز خط 32 اینچ میعانات گازی، پروژه های احداث لانچر و رسیور روی خطوط 10 اینچ مایعات پارسیان، انشعاب برازجان، انشعاب علامرودشت و تحویل گیری موقت ساختمان مرکز بهره برداری عسلویه در برنامه کاری امسال قرار دارد.

  در حوزه تحقق شعار سال چه برنامه هایی تعریف شده است؟ آیا در حوزه فعالیت های دانش بنیان و پژوهشی با مراکز دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان همکاری دارید؟

پروژه پژوهشی با عنوان «پیاده سازی سیستم بازرسی بر مبنای ریسک در شیرهای اطمینان ایستگاه تقویت فشار گاز آبپخش» با پژوهشگاه صنعت نفت در مرحله عقد قرارداد است؛ همچنین از سال 1394 تاکنون تفاهم نامه همکاری پژوهشی با پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر منعقد شده که منجر به عقد 2قرارداد پژوهشی پلاگ کیسه ای 56 اینچ و نوار پیچ اتوماتیک 56 اینچ  با شرکت های دانش بنیان زیرمجموعه پارک علم و فناوری شده است.

 در حوزه بومی سازی، اقدام های شاخصی در سطح منطقه اجرایی شده است؟ در صورت بومی سازی تجهیزی مهم که صرفه جویی ریالی یا ارزی قابل توجهی داشته است، توضیح  می دهید؟

به منظور بهبود شرایط تعمیرات خطوط لوله، خودکفایی، بومی سازی و اشاعه دانش فنی، پروژه پژوهشی طراحی و ساخت دستگاه نوار پیچ اتوماتیک خطوط لوله 56 اینچ در سال 1394 برای اولین بار در کشور در این منطقه تعریف و این پروژه با همکاری پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر و استفاده از نیروهای متخصص داخلی آغاز شد. این دستگاه طی مراحل مختلف مورد تست میدانی قرار گرفت و به منظور بهبود عملکرد و امکان سنجی دستیابی به مشخصات بالاتر در تولید این محصول بهینه سازی نیز انجام شد. در نهایت این دستگاه در سال 1398 به عنوان محصول بومی ایرانی ثبت اختراع شد. این دستگاه برای انجام عملیات نوارپیچی اتوماتیک خطوط لوله انتقال گاز صرفه جویی 65 درصدی اقتصادی را فارغ از سایر شرایط کیفی بارز، در قیاس با نمونه مشابه خارجی دارد. به همین منظور و در جهت بومی سازی محصولات خارجی راهبردی و توجه ویژه به خودکفایی با تکیه بر دانش تخصصی داخلی، دستگاه یادشده تجاری سازی شد و هم اکنون در واحد خط لوله مورد استفاده قرار می گیرد.

 منطقه 10 عملیات انتقال گاز ایران، بیشترین نمره آموزش پذیری را دریافت کرده است. برای تحقق این موضوع چه برنامه های تعریف و اجرایی کرده اید؟ چه چشم اندازی در این زمینه تعریف شده است؟  

ارزیابی عملکرد واحدهای آموزشی شرکت های تابع شرکت ملی گاز ایران بر اساس جدول ارزیابی و رتبه بندی واحدهای آموزشی شرکت ملی گاز ایران با توجه به شاخص های آموزشی برگرفته از ارزیابی دستگاه های اجرایی - برش ملی مانند ضریب نفوذ آموزش، میزان مشارکت در نیازسنجی، میزان تحقق تقویم بر اساس سرانه نفر- ساعت، اثربخشی است که این منطقه اقدام هایی مانند: به روز کردن تمام ظرفیت های آموزشی کارکنان، تدوین تقویم آموزشی سالانه براساس نیازسنجی دقیق، برگزاری دوره های آموزشی تخصصی و عمومی به صورت جامع و هدفمند ترویج تفکر سیستمی و کار تیمی، استفاده از خرد جمعی، ارتقای روحیه کارکنان و افزایش تعهد سازمانی و علاقه مند کردن کارکنان برای حضور در دوره های آموزشی انجام داده و بر اساس آن بالاترین امتیاز را در مناطق عملیات انتقال گاز کسب کرده است.