مروری بر زندگی آرام و دلنشين يك خانواده نفتی

توازن در کار، تعادل در زندگی

مشعل  درسال های اخير، برخي بانوان پرتلاش و با اراده با تكيه بر دانش و تخصص خود و با پشت سر نهادن موانع بیشمار توانسته اند به سطوح بالای مديريتی راه يابند و سهم كشور در يكی از شاخص های مهم توسعه يعنی مشاركت فعال زنان در اموراقتصادي و اجتماعی را ارتقا دهند. فراموش نكنيم كه موفقيت بانوان درصنايعی همچون نفت و گازكه عمومامحيط هايی باكارسخت وفضايی مردانه تلقی می شوند، بسی دشوارتر و البته ارزشمندتر است و مهم تر آنكه بانوان افزون برمسئوليت های شغلی، رسالتی متعالی و خطير در تحكيم كانون مقدس خانواده و تربيت نسل آينده را نيز بردوش می كشند. در این شماره از «مشعل» با سمیه علیمرادی و خانواده او گفت وگو کرده ایم؛ مادری مهربان و همسری همراه که می كوشد خانواده خود را به سوی آرامش و سعادت سوق دهد.

 لطفا از امروز خود بگویید، درکدام بخش صنعت نفت وبه چه فعالیتی اشتغال دارید؟

دانش آموخته مقطع دکترای مهندسی مالی هستم و با توجه به رشته تحصیلی ام، هم اکنون درسمت مدیرمالی و ذی حساب شرکت پالایش گازسرخون و قشم افتخار خدمت دارم.  سرممیز وممیز داخلی سیستم های مدیریتی و ارزیاب داخلی سیستم تعالی شرکت ملی گاز ایران، همچنین مدرس دوره های کوتاه مدت مالی ومدیریتی و ارائه مقالات برتر درهمايش های معتبر ملی و بين المللی، از دیگر موارد ثبت شده در کارنامه کاری ام است.

 آیا فعالیت دیگری هم دارید؟

درس وتدریس، فعالیت های پژوهشی، همین طور ورزش، از دیگرعلایق من به شمار می روند؛ به همین دلیل سعی کرده ام برای آنها نیز زمان قائل شوم وهم اکنون به عنوان مدرس در دانشگاه فعالیت می کنم.

در زمینه ورزش هم شنا و شطرنج، رشته هایی هستند که به آنها پرداخته ام و درتیم های منتخب شنا و شطرنج المپیاد شرکت ملی گاز عضویت دارم.

 با توجه به تعدد این فعالیت ها چگونه آنها را در زندگی خانوادگی خود مدیریت می کنید؟

انجام این فعالیت ها مرهون همراهی خانواده یعنی همسر و فرزندانم بوده ودر این میان بدون تردید نقش همسرم در رسیدگی به اموری که از آنها نام برده شد، بسیار چشمگیر وبا اهمیت بوده است.

با وجود جایگاهی پرمسئولیت (مدیریت مالی پالایشگاه گازسرخون وقشم) تلاش کرده ام به عنوان یک زن شاغل بتوانم بین شغل و زندگی خانوادگی ام، توازن برقرار کنم.

 همسرتان با شما همکار است؟

خیر، ایشان معاون آبزی پروری اداره کل شيلات استان هرمزگان است و به عنوان مدرس نیزدر دانشگاه تدریس می کند. به عنوان مشاور خبره درسازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان هرمزگان هم فعال است و در سال 98 نیز به عنوان پژوهشگر برتر دستگاه های اجرایی معرفی شد.

 از نقش همسرتان در زندگی و کارتان بگویید.

سال 81 باهمسرم، عبدالرسول دريايی كه يكی ازخويشاوندان است، ازدواج كرده ام و ثمره اين پيوند دو فرزند دختر به نام های پرنیا 14 ساله وسارینا 5 ساله است.  همان طورکه پیش تراشاره کردم، نقش همسرم را در زندگی کاری خود بسیار مهم می دانم. در توصيف ويژگی های رفتاری همسرم باید بگویم که وی به گشاده رویی و صبر وحوصله در میان اقوام و نزديكان شهرت دارد و بسياری از آشنايان نیز برای مشاوره گرفتن درامورعلمی و سرمایه گذاری به او مراجعه می كنند.

او همچنين به عنوان معتمد فامیل درحل مشکلات زبانزد است. در محيط خانواده نيز، آموزش فرزندان و اختصاص وقت برای آنها را اولويتی مهم واساسی خود می داند. ازآنجا که دختران، بسيار به پدرشان علاقه مندند، ارتباط خوبی بين آنها برقراراست وپرنيا وسارينا، پدرشان را به عنوان الگو قبول دارند.

 اوقات در خانواده چگونه می گذرد؟

به عنوان یک همسر و یک مادر، رسیدگی به امور زندگی و تربیت فرزندان و قرار دادن آنها در مسیر پرورشی صحیح، برایم اولویتی مهم است. تربیت فرزندانی مسئولیت پذیر، مهربان، باپشتکار واعتماد به نفس بالا، همگی ازجمله موارد تربیتی مهمی هستند که با همفکری همسرم انجام می شود.  یکی از ویژگی های خانواده ما، علاقه زیاد به کتاب و کتابخوانی است؛ به طوری که برای فرزندان از 2 ماهگی تا 7 سالگی هرشب کتاب می خوانديم. استمرار اين عادت نيكو باعث شد که پرنیا بعد از آموختن خواندن و نوشتن، شيفته دائمی كتاب شود و به دنيای نويسندگی قدم بگذارد.  رفتن به نمایشگاه کتاب به صورت خانوادگی نیز، یکی دیگر ازتفریحات مورد علاقه خانواده ما محسوب می شود. درهمین جا ازفرصت استفاده می کنم وخواندن کتاب«قدرت عادت» اثرچارلزدوهیگ را به دوستان علاقه مند به مطالعه توصیه می کنم.

 یک خاطره برایمان تعریف می کنید؟

به یاد دارم درایام آخر سال و در دوران حسابرسی که ضروری بود ساعت ها پس از وقت معمول اداری درمحل کار خود حضور داشته باشم، چند شب متوالی دیروقت به خانه می رسیدم؛ به طوری که بچه ها خواب بودند و صبح زود نيز قبل از بیدارشدن شان به محل كارمی رفتم؛ بنابراین آنها مرا نمی دیدند.  همسرم برای این که فرصت دیدار را فراهم کند، ابتکار به خرج داد وفرزندانمان را دراوج مشغله و دغدغه کاری به محل کار آورد. آن شب از دیدن دخترانم درمحل کار بسیارغافلگیرشدم وصد البته روحیه گرفتم؛ آنها نیز بسیارخوشحال شدند وحرکت همسرم در ذهنم ثبت و به خاطره ای ماندگار بدل شده است.

 به شعرهم علاقه مند هستید؟ اگر قطعه ای به یاد دارید، بخوانید.

زندگی زیباست ای زیبا پسند   زنده اندیشان به زیبایی رسند

 آنقدر زیباست این بی بازگشت  کز برایش می توان از جان گذشت

  عبدالرسول دريايی، همسر سمیه علیمرادی نیز، حرف هایی زد از جنس زندگی و کار و مسئولیت.

  چه تصویری از صنعت گاز و کار در چنین فضایی دارید؟

در مجموع کاردرصنعت نفت و گاز، حساس و شرایط کاری، سخت است. شرایط عملیاتی ومیدانی سختی بر این محیط کاری حکمفرماست و رسیدن به سمت های مدیریتی نیزدرآسان نیست. برای انتصابات، مراحل و آزمون های سختی وجود دارد. اما به این باور هم ایمان دارم که همسرم درمحیطی که کاربرای مردان نیزحساس و سخت است، با مدیریت واحساس مسئولیت، پشتکار وجدیت در کارموفق بوده است.   اوتلاش کرده است وظایف محول شده را به بهترین شکل انجام دهد ورشد وترقی وی تا این مرحله مدیریتی، نشانه بارزآن است.

 همسرتان در مدیریت خانواده هم موفق عمل کرده است؟

همسرم اهداف بزرگی در پیشرفت شغلی و تحصیلی دارد و تاکنون هم هیچ مانعی نتوانسته است سد راه پیشرفت او در زمینه تحصیل و پيشرفت شغلی اش شود.  بسیار منظم و دقیق است وبرای رسیدن به هر هدفی برنامه ریزی وتلاش مضاعف دارد و در وظایف شغلی اش نهایت نظم و دقت و پیگیری را به كار می بندد. همسرم در زندگی نیز درکنار خانواده تعامل لازم رابه كارگرفته و هنگام مشکلات صبور است. با وجود مسئوليت های متعدد مديريتی، تحصیلات عالیه و تدریس در دانشگاه، مدیریت خانه را نیزبه خوبی انجام می دهد وتوجه لازم را به همه امور زندگی دارد. او بسیارمسئولیت پذیر، دلسوز و زحمتکش در خانواده و محل کار است.

 شما چقدر به او کمک می کنید تا وزنه زنگی متعادل باشد؟

از آنجا که دارای دوفرزند دختر و همسرمهربان و صبور هستم، محیط خانواده ماهمراه با آرامش، مهربانی وهمدلی است، ضمن آنكه درک متقابل و کمک به یکدیگر در زمان سختی ها و مسیر پیشرفت ها باعث افزايش رضايت از زندگی و احساس خوشبختی در خانواده شده است.  همیشه سعی کرده ایم مسئولیت ها رابه نحوی تقسیم كنيم که کمترین فشاربه هریک ازما و فرزندان وارد بیاید و تعامل و هماهنگی در زندگی به نحوی مناسب انجام شود. البته همکاری بچه ها نیز در این بین بی اثر نیست.

 چه ویژگی های بارزی در همسر خود سراغ دارید؟

مهربانی وآرامش همسرم درمحیط خانواده و قدرت همدلی او با سایر اعضای خانواده و اقوام، از صفات بارز او است؛ به طوری که بسياری از نزديكان برای حل مشکل به خانم عليمرادی مراجعه می کنند. در مقام مادری مهربان و همسری همراه، نیز می كوشد خانواده را به سوی آرامش و سعادت سوق دهد.  درشروع زندگی به مدت هفت سال درخارج از شهر بندرعباس و دریکی از شهرستان های استان مشغول کار و فعالیت بودم كه همسرم با صبوری و تلاش بیشتر، مدیریت خانه و رسيدگی به فرزندان را انجام می داد. شكيبايی او درآن سال ها، سبب پیشرفت کاری و تحصیلی ام شد.

 در زندگی با خانم علیمرادی برای پرورش فرزندان خود برچه اصل و مبنایی عمل کرده اید؟

روش ما در تربیت و پرورش فرزندان این بوده است که هيچ گاه ازتحمیل و اجبار استفاده نكرده ايم بلكه با كشف علاقه مندی هایشان کوشیده ایم با مشاوره های لازم و افزايش اعتماد به نفس، كمك كنيم تا به اهدافی که در نظر دارند، برسند.  والدين بايد همیشه درکنار فرزندان خود باشند و ضمن راهنمايی دلسوزانه، ابزارهای لازم را برای رشد نسل آينده فراهم كنند. سعی كرده ايم با فرزندان خود دوست باشیم و الگوی اسلامی -ایرانی را در تربیت آنها به کار ببریم و اعتدال را در تربیت و رفتار با آنها رعایت کنیم.

 شما هم مثل همسرتان در زمینه های دیگر فعالیت دارید؟

بله افزون برفعاليت های مديريتی وپژوهشی، در زمینه فوتسال و شنا نيز فعاليت داشته ام، ضمن این که در زمينه سخت افزار، نرم افزار وشبكه های کامپیوتری تجربه و تخصصی بیش از20 سال رادر کارنامه کاری ام دارم.

 آیا به کتاب و کتاب خوانی هم علاقه مندید؟ کتابی هست که بخواهید آن را معرفی کنید؟

می خواهم كتاب «جاذبه و دافعه حضرت علی (ع) از نوشته های استاد شهید مطهری» را به مخاطبان خوب نشريه معرفی كنم؛ کتابی مفید که خواندن آن را به علاقه مندان توصیه می کنم.  برای گذران اوقات فراغت برنامه داریم و با توجه به مشغله کاری سالی دو باربرای تجدید روحیه و بازيابی انرژی به مسافرت می رویم تا زمان بيشتری را دركنار هم به تفريح بپردازیم. روزهای تعطیل نيز سعی بر این است که کاملا در اختیار فرزندان و علائق و تفریحات شان باشیم.

  پرنیا دريايی، 14 ساله، دختر ارشد خانواده دریایی است که در زمينه های شنا، ژیمناستیک، موسیقی، طراحی و زبان فعاليت های موفقی دارد. وی عضومنتخب تيم شنا در المپیادهای ورزشی استان هرمزگان و شرکت ملی گاز ایران است.

  از ارتباط خود با پدر و مادرت بگو؟

پدر ومادرم بسیار منطقی و با درک هستند و همیشه مشوق من براي رسيدن به علايقم بوده اند. می دانم كه آنها نيز به سرنوشت من بسيار علاقه دارند و برای خوشبختی و سعادتم تلاش می کنند.  مادرم همیشه من را برای ورزش همراه خود می برد و اجازه می دهد به طور برنامه ریزی شده تفریح کنم. پدرم نيز برای آموزش ودرس هایم وقت می گذارد.

 مثل پدر و مادرت به کتاب علاقه مندی؟

بله. کتاب یار مهربانی است که می شود با آن اوقات را به خوبی گذراند. مطالعه رمان، کتاب های زبان خارجی و علوم غربیه را بسیار دوست دارم.

 غیر از کتاب به چه چیزهای دیگری علاقه مند هستی؟

آهنگ سازی، متن نویسندگی، متافیزیک ازدیگر علائقم است ودوست دارم در زمينه موسیقی و روان شناسی هم ادامه تحصيل دهم.