بانوان نفت و افتخارآفريني در ورزش 

فوتسال بانوان ايران در قرق پالايشي ها و حفاري ها

حضور بيش از 50 تيم ورزشي در رشته هاي مختلف اعم از آقايان و بانوان در ليگ هاي ورزشي کشور، از برتر گرفته تا دسته هاي پايين تر نشان از اين است که ورزش در نفت جايگاه ويژه اي دارد. در ضمن اين تيم ها با عناوين داخلي و بين المللي زيادي  که کسب کرده اند، تاکنون باعث افتخار نام ايران و نفت شده اند، البته اين مهم فقط از جنبه ورزشي قابل بحث و بررسي نيست؛ چرا که حضور نفتي ها به لحاظ اقتصادي هم در جامعه ورزش کشور تاثير گذار است. در اين بين بانوان هم سهم به سزايي در ورزش نفت دارند.  بانوان نفتي در قالب تيم هاي نفت، گاز، پتروشيمي و پالايش و پخش در رشته هايي چون کاراته مناطق نفت خيز جنوب و نفت مسجد سليمان، بسکتبال گاز و پالايش نفت، فوتسال پالايش و پخش و ملي حفاري، هندبال تاسيسات دريايي و نفت و گاز گچساران، فوتبال گاز ايلام و... در سطح قهرماني فعاليت مي کنند. دو تيم فوتسال و بسکتبال بانوان پالايش نفت آبادان از جمله افتخارآفرينان اين صنعت بودند که به ترتيب در رقابت هاي ليگ برتر فوتسال باشگاه هاي ايران و سوپر ليگ بسکتبال بانوان عناوين قهرماني را به خود اختصاص دادند. البته در اين رقابت ها دوتيم نفتي ديگر با نام فوتسال ملي حفاري اهواز و تيم بسکتبال گاز تهران به ترتيب مقام هاي دوم و سوم اين رقابت ها را به خود اختصاص دادند تا به جرات بگوييم اين دورشته ورزشي که در ميان رشته هاي ورزشي بانوان بسيار طرفدار دارند، در قرق نفتي ها بودند و اجازه خود نمايي به هيچ تيمي ندادند، بخصوص اينکه دومربي در هردورشته با درخشش و هدايت خوب خود در زمره مربيان ملي قرار گرفتند تا به تيم هاي ملي بسکتبال و فوتسال کمک کنند و تجربيات خودرا به جوانان ايران زمين انتقال دهند.

رشته پر طرفدار و محبوب فوتسال که بعد از فوتبال در ميان ورزشکاران و دوستداران توپ گرد بسيار علاقه مند پيدا کرده، در ميان نفتي ها هم طرفداران و علاقه مندان خود را دارد و رشد چشمگيري دراين رشته ورزشي هم در رده آقايان و هم بانوان داشته و دارد. پس از تيم هاي تاسيسات دريايي و ملي حفاري اهواز در رده آقايان که عناوين متعددي را کسب و حتي قهرماني آسيا را هم به افتخارات نفت اضافه کردند، نوبت به بانوان رسيد که در اين عرصه موفق ظاهر شوند و نام نفت را پر آوازه کنند. تيم هاي بانوان پالايش نفت آبادان و ملي حفاري اهواز، دوتيم فوتسالي هستند که در اين سال ها با کسب عناوين قهرماني در اين رشته، خوش درخشيده اند، بخصوص تيم ملي حفاري اهواز که چند قهرماني پياپي در کارنامه خود ثبت کرده و از مدعيان اين رشته در رده بانوان به شمار مي رود و ملي پوشان زيادي را نيز به تيم ملي ايران معرفي کرده است.

تيم فوتسال بانوان پالايش نفت آبادان که پله هاي ترقي را يکي پس از ديگري طي کرده و با کسب عناوين قهرماني از دسته هاي پايين تر به سطح اول فوتسال بانوان ايران رسيده و همواره بيشتر از بازيکنان بومي تشکيل شده، امسال با درخشش بازيکنان و هدايت خوب مربي جوان خود، رز جديدي زاده موفق شد، از زير سايه تيم قوي فوتسال بانوان ملي حفاري اهواز با مربيگري زيور بابايي که چندين قهرماني در ليگ برتر و جام حذفي در کارنامه دارد، درآيد و اولين قهرماني خود در ليگ برتر فوتسال بانوان ايران را جشن بگيرد.

بنابراين نمي توان به سادگي از کنار نام اين تيم گذشت. دوتيم فوتسال پالايش نفت آبادان و ملي حفاري اهواز، طي اين سال ها رقابت سختي با يکديگر داشتند که ملي حفاري در اغلب اوقات، تيم برتر ميدان بوده و همانطور که گفتيم، قهرماني هاي زيادي را به نام خود ثبت کرده و در مقابل، تيم فوتسال پالايش نفت آبادان روي سکوي دوم يا سوم قرار مي گرفت. اما در فصلي که گذشت(97-96) پالايش نفت آبادان موفق شد به اين سلطه پايان دهد وحريف سنتي و ديرينه خود را پشت سربگذارد و با کسب مقام نخست، جام قهرماني را بالاي سرببرد تا تيم فوتسال ملي حفاري اهواز در رتبه دوم قرار بگيرد.پالايش نفتي ها که فصل خيره کننده اي را پشت سر گذاشتند، موفق شدند بدون شکست در طول 22 بازي و کسب 20 پيروزي، 2 تساوي و 62 امتياز قهرمان ليگ شوند. ملي حفاري هم که به نايب قهرماني قناعت کرد، بعد از انجام 22 بازي با کسب 19 پيروزي، 2 تساوي و فقط يک شکست و کسب 59 امتياز پشت سر قهرمان ايستاد.

 گفتني است، دوتيم دوبار در طول ليگ به مصاف هم رفتند که بايد گفت ديدار فوتسال بانوان نفتي که هم  به دربي نفتي ها مشهور است و هم به دربي خوزستاني ها، با نتيجه تساوي به پايان رسيد و هيچ کدام از دوتيم موفق نشدند برنده باشند، بنابراين امتيازات را تقسيم کردند.

 

سرمربي تيم فوتسال بانوان پالايش نفت آبادان تأکيد کرد:

 اين قهرماني گواراي وجود نفتي ها و آباداني ها  

رز جديدي زاده که از قهرماني تيمش بسيار خوشحال بود، با بيان اينکه قهرماني مان در ليگ برتر کشور گواراي وجود نفتي ها و مردم آبادان باشد، در باره اين قهرماني گفت: به مردم آبادان قول قهرماني داده بودم و خدا را شکر که به قولم عمل کردم.امسال سطح ليگ نسبت به سال هاي گذشته بسيار بالاتر و بهتر بود و چند تيم از جمله کرمان، نفت نوين و شيراز که تيم هاي خيلي خوب جدول بودند، کار ما را سخت و اذيت مان کردند؛ ولي ما از همان ابتداي ليگ، هم قسم شده بوديم که امسال قهرمان شويم که خدا را شکر با يکدلي بازيکنانم و ساير کادر فني موفق شديم نخستين قهرماني خود در ليگ برتر را جشن بگيريم و به نوعي خستگي اين چند سال از تنمان به در شود. ليگ امسال فراز و نشيب هاي بسياري داشت، اما براي تيم ما شيرين تمام شد.

 البته بايد اين را هم اضافه کنم که امسال تمرين هاي سختي را پشت سر گذاشتيم و از اينکه بازيکنانم همراه ما بودند، از آنها قدرداني مي کنم. بسيار خوشحالم که اين فصل از رقابت ها را بدون شکست پشت سر گذاشتيم. در تمامي بازي ها با هدف پيروزي، وارد ميدان مي شديم و امروز بسيار خوشحالم که نتيجه زحمات خود را گرفتيم. به تمام بازيکنانم افتخار مي کنم. آنها مانند يک سرباز بازي کردند؛ البته مشکلاتي وجود داشت، ولي تلاش کرديم با کمک سرپرست تيم و مديرعامل باشگاه؛ آنها را مديريت کنيم. از روز اول به مردم آبادان قول قهرماني داده بودم و خدا را شکر که به قولم عمل کردم. به تک تک بازيکنانم که با غرور، عنوان قهرماني را براي پالايش نفت آبادان و مردم خوب آبادان به دست آوردند، تبريک و خسته نباشيد مي گويم.

جديدي زاده در ادامه گفت: به حفاري هم براي کسب عنوان نايب قهرماني تبريک مي گويم. اين قهرماني گواراي وجود آباداني ها باشد. خدا را شکر مي کنم که پرونده مسابقات پالايش نفت آبادان بدون شکست بسته شد. اين قهرماني را به مردم شهيدپرور آبادان ونيز کارکنان زحمتکش نفت و پالايشگاه تقديم مي کنم و به تک تک بازيکنانم و همکارانم و همچنين باشگاه تبريک مي گويم.

 

سرمربي تيم فوتسال بانوان ملي حفاري:

 هميشه نمي شود قهرمان بود؛  ولي اخلاق مي ماند

زيور بابايي که تيمش با نايب قهرماني، فصل را به پايان برد، با بيان اينکه هر فردي بايد فراز و فرود را تجربه کند، گفت: يک تيم هميشه روي سکوي قهرماني نمي ايستد؛ ولي آنچه مي ماند، اخلاق است.

ابتدا بايد به بازيکنان خوب تيمم که يک فصل جوانمردانه بازي کردند، تبريک و خسته نباشيد بگويم. رقابت هاي امسال بسيار نزديک و فشرده بود و هيچ تيمي از پيش برنده نبود. ما به دنبال قهرماني بوديم و رقابت نزديکي با نفت آبادان و دانشگاه آزاد داشتيم که در نهايت به نايب قهرماني بسنده کرديم. کسب عنوان نايب قهرماني چيزي از ارزش هاي شاگردانم کم نمي کند. به تيم پالايش نفت آبادان براي کسب عنوان قهرماني تبريک مي گويم.

سرمربي تيم فوتسال بانوان ملي حفاري با بيان اين که هر فردي بايد فراز و فرود را تجربه کند، گفت: يک تيم حرفه اي فراز و نشيب بسياري دارد و بايد بپذيريم که نمي توانيم هميشه روي سکوي قهرماني باشيم؛ ولي آنچه مي ماند، اخلاق است. در هر رقابتي، اخلاق مهم ترين مساله است و من بسيار خوشحالم که دختران حفاري با اخلاق هستند.