گام های صنعت نفت در مسیر مسئولیت اجتماعی

رئیس ورزش پالایشگاه لاوان: به ورزش کارکنان و جزیره توجه ویژه داریم

آرش جعفری      لاوان جزیره ای است مرجاني در حدود 16 كيلومتري سواحل ايران با 20 کیلومتر طول و 4/5 تا 7 کیلومتر عرض در موقعيت جغرافيايي 53 درجه طول و 26 و 50 دقيقه عرض جغرافيايي واقع شده است. حدود 45 کیلومترمربع از قسمت غیرمسکونی و نيمه سنگي جزيره در اختیار شرکت های نفتی ازجمله پالایشگاه نفت لاوان است. جمعيت بومي جزيره لاوان حدود 1200 نفر است. آب وهوای جزیره بسیار گرم و درجه حرارت در تابستان بين 37 تا 45 درجه و در زمستان 25 تا 10 درجه سانتی گراد است. ميزان رطوبت نسبي در تابستان 80 تا 100 درصد و زمستان 10 تا 30 درصد و ميزان متوسط بارندگي در سال حدود 50 میلی متر است که زندگی و کار را به ویژه در تابستان سخت می کند. یکی از شرکت های فعال در این جزیره شركت پالايش نفت لاوان است که در سال 1355با عنوان مجتمع تقطير لاوان زير نظر پالايشگاه شيراز ساخته شده و فعالیت می کند. این پالایشگاه با توجه به موقعيت راهبردی و امكانات بالقوه موجود طرح های توسعه و بهسازي سيستم را در دستور كار قرار دارد.  حال با توجه به شرایط ویژه جزیره و سختی کار و نیز مردم بومی، ورزش می تواند باعث سلامت و نشاط کارکنان و نیز مردم جزیره شود. در این باره با محمد آواره، رئیس ورزش پالایشگاه نفت لاوان در باره ورزش کارکنان و نیز نقش پالایشگاه در قبال ورزش جزیره در همسویی با مسئولیت اجتماعی گفت وگویی داشتیم که باهم می خوانیم.

 با ورزش در لاوان و پالایشگاه شروع کنید چه فعالیت هایی انجام می دهید و چه برنامه هایی دارید؟

ورزش در جزیره و پالایشگاه را باید به دو بخش و درواقع به دو دوران زمانی تقسیم کنیم. قبل از کرونا که همه چیز طبیعی بود و به قول معروف روتین کارهایمان را انجام می دادیم و سپس ورزش در دوران کرونا. ما درزمان کرونا هم، با رعایت پروتکل های بهداشتی یک تقویم ورزشی داشتیم و تمام برنامه هایمان را برگزار می کردیم. مثلاً در همین اواخر و در ماه رمضان با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی کارکنان ورزش می کردند و هم مسابقات بین کارکنان در رشته های مختلف را برگزار کردیم. البته مسابقات خاصی داریم، مثلاً دهه فجر یا هر مناسبتی که باشد، خودمان مسابقه برگزار می کنیم و طبق تقویم ورزشی خودمان جلو می رویم.

   از امکانات ورزش پالایشگاه بگویید و اینکه کارکنان در چه رشته هایی مشغول ورزش هستند؟

یک سالن چندمنظوره داریم که در آن بیلیارد، پینگ پنگ و فوتبال دستی بازی می کنند. دوستان و همکاران بعد از تعطیلی از کار تشریف می آورند و ورزش می کنند. یک زمین فوتسال داریم. یک زمین فوتبال گل کوچک و یک زمین تنیس داریم که به جرات می توان گفت زمین تنیس بسیار خوبی است. زمین والیبال و سالن بدن سازی داریم دوستان در شیفت های آزادی که دارند، می آیند و ورزش می کنند. ما اینجا دو شیفت روزکار و شب کارداریم. وقتی همکاران روزکار هستند، شب می آیند و وقتی شب کار هستند، روز را برای ورزش انتخاب می کنند.

  پتانسیل ورزش پالایشگاه را چطور می بینید؟

دوستان و همکاران ظرفیت های خوبی دارند، اما نیاز به دیده شدن دارند مخصوصاً پرسنلی که ما داریم، از اهالی بومی هستند. ازلحاظ قدرت بدنی، استعداد و هوش، ورزشکارهای خیلی خوبی هستند و نیاز هست که دیده شوند و یا به هرحال جایی معرفی شوند تا بیشتر رشد کنند. البته در آینده برنامه های خاصی داریم که بتوانیم از مربی های خوب تراز اول دعوت کنیم که به جزیره بیایند تا همکاران ورزشکار پیشرفت کنند و بیشتر دیده شوند.

  چقدر امکانات دارید و آیا جوابگوی این کارکنان هست؟ و اصلاً چقدر پرسنل دارید که در حال کار هستند؟

تقریباً 1300 همکار داریم که در پالایشگاه مشغول به کار هستند. این همکاران در دو شیفت کاری که تقسیم شده مشغول به کار هستند برای همین به خوبی می توانند از امکانات استفاده کنند و برای همین وسایل ورزشی جوابگو است، اما درعین حال احتیاج داریم که وسایل به روزتر شوند.

  فرقی بین همکاران رسمی و قراردادی در استفاده از وسایل و امکانات ورزشی هست و اینکه همه می توانند به راحتی از امکانات استفاده کنند؟

تمام پرسنل چه رسمی، قراردادی و پیمانکاری همه یکی هستند و فرقی بین آنها نیست. در ابتدای سال مجوز تمام اینها را محمد علی اخباری، مدیرعامل پالایشگاه صادر کرد. لباس و کفش ورزشی به همه داده می شود حتی در یک اقدام جالب توجه هر کارمندی به مناسبت روزتولدش ست ورزشی تحویل می گیرد که هم در زمینه ورزش کاری انجام داده باشیم و هم به مناسبت تولدش، هدیه ای داده باشیم. در ورزش کردن همه در کنار هم هستند وهیچ فرقی بین آن ها نیست.

 آیا مسابقات داخلی بین همکاران برگزار می شود تا انگیزه بیشتر برای ورزش کردن داشته باشند؟

مرتب بین واحدهای پالایشگاه مسابقه برگزار می کنیم. در تمام رشته ها و حتی دوومیدانی هم مسابقه برگزار می کنیم. تنیس خاکی، دارت، بیلیارد، اسکوتر، فوتسال ورزش هایی هستند که مسابقات این رشته ها بین کارکنان برگزار می شود. پس از 4 سال اولین گردهمایی ورزش در لاوان انجام دادیم. مسئولین ورزش شرکت های پالایشی را دعوت کردیم که توانستیم میزبانی رشته های تنیس خاکی و دارت را در مسابقات پالایشی بگیریم. ما در آبان و مهرماه 1401 در خدمتشان هستیم.

  از امسال قرار شده دوباره المپیادهای وزارتی برگزار شود. پالایشگاه لاوان سهمی در تیم های پالایشی دارد که در این مسابقات شرکت کنند؟

 طی جلسه ای که با دوستان در پالایش و پخش داشتیم، صحبت از المپیاد بود. ظاهراً شرکت پالایش و پخش بندرعباس اعلام آمادگی کردند که مسابقات داخلی را برگزار کنند و ما هم تیم در این مسابقات داریم، اما در مورد المپیادهای وزارتی باید بگویم شاید ما به شکل تیمی نتوانیم شرکت کنیم، اما انفرادی حتماً می توانیم به تیم های پالایشی حاضر در المپیاد وزارتی کمک کنیم.

  یکی از مهم ترین مسائل که الان در ورزش نفت مطرح است، بحث مسئولیت اجتماعی است؟ آیا برای بومی های جزیره کاری انجام دادید؟می توانند از تجهیزات شما استفاده کنند؛ به طور کلی چه برنامه هایی برای بومی ها دارید؟

سؤال به جایی بود خوشبختانه ازآنجاکه آقای اخباری، مدیرعامل پالایشگاه نسبت به پرسنل نگاه مثبتی دارند، نسبت به اهالی دهکده و بومی های جزیره هم دیدشان خیلی مثبت و خوب است. همسو با مسئولیت اجتماعی در قبال ساکنان منطقه لاوان در هفته دو روز را اختصاص دادیم به آنها و با توجه به مجتمع فرهنگی – ورزشی که داریم، با خانواده هایشان تشریف می آورند اینجا و مسابقه ورزشی برای ورزشکاران وهم مسابقه بین خانواده هایشان برگزار می کنیم و جوایزی هم به آن ها می دهیم؛ البته این تمام کار نیست بومی های جزیره دوتیم فوتسال دارند در رده نونهالان و جوانان که تا آنجا که بتوانیم به آنها کمک می کنیم. این کمک ها شامل البسه ورزشی، کفش و لباس مسابقه و زمین تمرین می شود که در اختیارشان قرار می دهیم. به ارگان های دولتی و نظامی هم به اندازه توان کمک می کنیم مثلاً برای سربازان نیروهای انتظامی میز پینگ پنگ در اختیارشان قراردادیم و یا با ناحیه مقاومت سپاه همکاری می کنیم. در مراسم متفاوتی مثل 13 به مدرسه می رویم و برای بچه ها مسابقاتی برگزار می کنیم. هدف این است که روحیه بچه ها عوض شود و نیز کمکی هم به آن ها شده باشد.

  ورزش در سطح دهکده و بومی ها فقط در سطح فوتسال است یا رشته های دیگر هم دارند؟

در دهکده به غیراز فوتسال رشته بدن سازی داریم که در همسویی با مسئولیت اجتماعی مختصر وسایلی پالایشگاه برایشان تهیه کرده که بتوانند ورزش کنند ولی به نظر من بازهم کم است و باید بیشتر به جوانان بومی کمک کرد.

  با توجه به مسئولیت اجتماعی فکر می کنید چه نیازهایی برای اینکه ورزش بومی ها بهتر شود، هست؟

در دهکده نیاز به یک زیرساختی داریم، زیرساختی که دیگر در حد و توان ما نیست. من اینجا تقاضا دارم. الان آقای دارابی مسئول عمران و آبادی جزایر بزرگ هستند. اگر ایشان کمک کنند که بتوانیم دو سالن در دو شیفت که هم برای خانم ها و هم آقایان باشد، بسازیم تا راحت تر ورزش کنند. چون خانم ها واقعاً هیچ امکاناتی ندارند.

  منظورتان خانم های بومی هستند ؟ چون ظاهرا اینجا پرسنل خانم ندارید؟

بله ما پرسنل خانم نداریم. منظور من خانم ها و دختران بومی دهکده است. چون خانم ها در دهکده هیچ امکاناتی ندارند اگر مسئول عمران و آبادی کمک کنند،  می توانیم بیشتر کمک کنیم. اگر بخواهیم در آینده یک سالنی بسازیم مجوز زمین می خواهد که خیلی سخت به ما می دهند چون صاحب ملک زمین ما نیستیم و نیاز به مجوز داریم. اگر مجوز بدهند، پالایشگاه هم کمک می کند و یک سالن می سازیم تا خانم ها و دختران سالن اختصاصی خودشان را داشته باشند. خانم های بومی در دو رشته والیبال و بدن سازی ورزش می کنند.

 ورزش همگانی همیشه یکی  از اولویت هاست برای توسعه ورزش همگانی در پالایشگاه امکانات کامل وجود دارد و چه برنامه هایی دارید؟

امکانات خوب است؛ وسایلی که داریم جوابگو هستند ولی بازهم نیازهای بیشتری داریم. اینجا شرایط اقماری است کسی که 14 روز از خانواده اش دور است، اگر یک روز شرایط جوی بد باشد و نتوانند تمرین کنند، به مشکل می خوریم چراکه می خواهند فردا بیایند و شلوغ می شود و با توجه به اینکه زمین فوتبال، فوتسال داریم بازهم نیاز است که بیشتر باشد؛ البته حالا با تلاش آقای محمد علی اخباری سالن چندمنظوره برای بیلیارد، اسکوتر و بولینگ ساخته شود.

  با توجه به صحبت های شما تمام کارکنان درگیر ورزش هستند؟

بله بالای 80 درصد ورزش می کنند و هرکسی به نوعی یک عده برای فوتسال و یک عده والیبال و پیاده روی می کنند.

  از ورزش های زیادی نام بردید، اما صحبتی از ورزش آبی نبود؟ استخر برای شنای کارکنان  دارید ؟

  با توجه به اینکه ما در کنار دریا هستیم، استخر نداریم اما در عوض یک پلاژ داریم. لذا کارکنانی که به ورزش های آبی مثل شنا  علاقه دارند از خرداد ماه تا شهریور طبق مساعدتی که مدیر پالایشگاه داشتند طی روزهای سه شنبه و جمعه یک ساعت زودتر از محل کار خود خارج می شوند و به دریا می روند و شنا می کنند.

  تصمیمی برای ساخت استخر ندارید؟

مدیریت صلاح بداند استخر هم می سازیم، اما چون با توجه به اینکه اینجا دریا هم هست، شاید توجیه قانع کننده ای نباشد، اما مسابقات شنا در دریا برگزار می کنیم.

  یعنی شنا و مسابقات آب های آزاد؟

بله دقیقاً و باید بگویم ما غریق نجات داریم که در آب های آزاد استفاده می کنیم تا مشکلی پیش نیاید.

  در پالایشگاه دوچرخه زیاد دیدیم کارکنان به دوچرخه سواری هم می پردازند؟

ما برای پرسنل خودمان نزدیک به 600 تا 650 دوچرخه خریدیم وهر دونفر یک دوچرخه دارند که محل استراحتشان تا محل کارشان با دوچرخه بروند.

 در پایان اگر نکته ای باقی مانده، بفرمایید ؟

ببینید اینجا منطقه محروم است و بومی های لاوان نیاز به حمایت بیشتر و دیده شدن دارند. من تقاضایی دارم که با حمایت شما و پشتیبانی پالایشگاه بیشتر به اهالی دهکده بیشتر برسند مثلاً ما اگر دو تا سه نفر برای دوره مربیگری بفرستیم، قطعاً تأثیری درروند ورزش نوجوانان و نونهالان بومی دارد. از آقای اخباری، مدیرعامل پالایشگاه که واقعاً با ما همکاری کامل دارند و هیچ کوتاهی نمی کنند و تمام مدیران تشکر ویژه دارم.