در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش و پخش  بیش از یکصد تفاهمنامه منعقد شد

شکستن رکورد انعقاد تفاهمنامه ها

مشعل صنعت نفت، همواره با توجه به شرایط و موقعیت حساس خود، تلاش کرده پیشرو و روزآمد حرکت کرده تا در جریان رقابت منطقه ای و بین المللی، همواره جایگاه خود را حفظ کند. به همین دلیل استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان و فناور و نخبگان صنعتی و دانشگاهی، طی چند دهه گذشته همواره در دستور کار بوده است. با این وجود، طی سال های گذشته توسعه فعالیت شرکت های دانش بنیان در همه عرصه ها از سوی رهبر معظم انقلاب و در افق چشم انداز 20 ساله کشور مورد تاکید بوده است. نامگذاری سال 1401 به نام سال "تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین" از سوی مقام معظم رهبری در همین زمینه بوده که تاثیری قابل توجه بر روند فعالیت های این صنعت داشته است. بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش و پخش با شعار «نفت دانش بنیان، تولید ایرانی، صادرات جهانی» برگزار شد که محور اصلی آن، ارتباط، قرارداد و امضای تفاهمنامه با شرکت های دانش بنیان در همه زیرمجموعه ها و رفع موانع در این مسیر بود.

 

 پژوهشگاه صنعت نفت

پیشتازی در تفاهمنامه های مشترک قرارداد گام تکمیلی توسعه و ارتقای آنالایزور ترکیبات مرکاپتان

قرارداد گام تکمیلی توسعه و ارتقای آنالایزور ترکیبات مرکاپتان به منظور تشخیص و آنالیز همه مواد بودارکننده بین شرکت گاز استان هرمزگان و پژوهشگاه صنعت نفت امضا شد. این قرارداد به دنبال رفع یکی از نیازهای مهم شرکت گاز استان هرمزگان است که پژوهشگاه صنعت نفت برای ساخت دستگاهی در این حوزه اعلام آمادگی کرد. فاز نخست این پروژه پیش از این رونمایی شده بود و حالا فاز دوم و تکمیلی آن در مرحله اجرا قرار گرفته است.

 سه تفاهمنامه با مبین انرژی خلیج فارس

پژوهشگاه صنعت نفت سه تفاهمنامه همکاری با شرکت مبین انرژی خلیج فارس در سه زمینه طراحی وساخت دستگاه های پرتابل اندازه گیری COD، طراحی و ساخت برج های استریپر حذف آلاینده های VOC و آغاز عملیات اجرایی احداث سایت بیوپایل برای پالایش زیستی خاک امضا کردند.

 تفاهمنامه پژوهشگاه صنعت نفت و دانشگاه هرمزگان

تفاهمنامه همکاری با موضوع مطالعات زمین شناسی و ژئوفیزیک منطقه مکران و دریای عمان بین دانشگاه هرمزگان و پژوهشگاه صنعت نفت امضا شد. این تفاهمنامه تاثیر قابل توجهی در حوزه اکتشاف های گازی منطقه مکران خواهد داشت.

 تقاهمنامه دانشگاه شریف با یک دانش بنیان ایرانی

دانشگاه صنعتی شریف با شرکت اوریس اکسین، یکی از شرکت های داخلی در زمینه تولید و تأمین ملزوم های صنعت نفت و گاز تفاهمنامه همکاری امضا کرد.این تفاهمنامه با هدف شکل گیری همکاری های دو جانبه توسعه امضا شد که در جریان آن، فعالیت های تحقیق و توسعه به منظور بومی سازی و تولید داخلی تجهیزات فرآوری نفت مربوط به پمپ های سرچاهی و دورن چاهی برای افزایش تولید رقم خواهد خورد.ارزش این تفاهمنامه همکاری ۱۰۰ میلیارد ریال است و از تفاوت های عمده آن با سایر تفاهمنامه ها امضای سریع قرارداد برای بومی سازی پمپ های SRP است.

 امضای تفاهمنامه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با پالایشگاه اصفهان و یک شرکت دانش بنیان

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف تحقق شعار سال و همسو با سیاست های کلی کشور برای توسعه اقتصاد دانش بنیان با شرکت های پالایش نفت اصفهان و دانش بنیان داده کاوان هوشمند نارگان تفاهمنامه همکاری امضا کرد. هدف از این تفاهمنامه، حمایت از طراحی و اجرای گام به گام تحول دیجیتال با استفاده از محصولات و خدمات دانش بنیان با محور نگهداری و تعمیرات پیشگویانه در پالایشگاه به منظور افزایش بهره وری، کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات و کاهش آلودگی های محیط زیستی است.

 تفاهمنامه دانشگاه شریف با شرکت نارگان

پژوهشکده علوم و فناوری های انرژی، آب و محیط زیست شریف با هدف ایجاد و گسترش زمینه های همکاری پژوهشی و بومی سازی دانش فنی واحدهای متانول به پلی پروپیلن و متانول به الفین با شرکت نارگان تفاهمنامه همکاری امضا کرد. این تفاهمنامه در ادامه همکاری های دوجانبه پیشین است که اعتبار سه ساله آن بتازگی پایان یافته بود. خروجی تفاهمنامه سه ساله پیشین نارگان با دانشگاه صنعتی شریف شکل گیری شتاب دهنده دیتال در ناحیه نوآوری شریف، سرمایه گذاری در شکل گیری محصول پایش وضع ادوات دوار با نام «گوبراس» و بومی سازی دانش فنی واحدهای پلی پروپیلن و پلی اتیلن سنگین است که اسفند پارسال در حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در دانشگاه شریف رونمایی شد. دانشگاه شریف، همچنین با یک شرکت دانش بنیان دیگر نیز تفاهمنامه همکاری امضا کرد. تفاهمنامه همکاری میان دانشگاه صنعتی شریف و شرکت هما پاسارگاد انرژی کیش با هدف بومی سازی یک فناوری نمک زدایی امضا شد.

  دانشگاه شهید بهشتی و اویکو تفاهمنامه آموزشی امضا کردند

شرکت راه اندازی و بهره برداری صنایع نفت به منظور ایجاد و گسترش همفکری و همکاری در فعالیت های آموزشی با دانشگاه شهید بهشتی تفاهمنامه همکاری امضا کردند. براساس این تفاهمنامه، دو طرف در برگزاری دوره های آموزشی نفت، گاز و پتروشیمی به صورت حضوری و غیرحضوری برای کارشناسان و متقاضیان داخلی و دیگر کشورها و همکاری با شرکت ها و مؤسسه های آموزشی فعال در حوزه آموزش نفت، گاز و پتروشیمی در سطح ملی و بین المللی همکاری خواهند داشت.