بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی آغاز به کار کرد

میثاق نفتی ها در ایران

مشعل   نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی به ایستگاه بیست و ششم رسید و روز گذشته (جمعه 23 اردیبهشت) در محل دائم نمایشگاه های بین المللی تهران با حضور جواد اوجی، وزیر نفت، محمدباقر قالیباف، رئیس و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و مدیران ارشد صنعت نفت افتتاح شد.

نمایشگاه نفت امسال که مطابق با دوره های پیش از شیوع بیماری کرونا اردیبهشت ماه برگزار می شود، با رونق دوباره صنعت نفت شاهد حضور ۴۴ شرکت خارجی از ۱۱ کشور جهان است.

نفت دانش بنیان، تولید ایرانی، صادرات جهانی شعار این دوره از نمایشگاه است؛ کلیدواژه های مهمی که بازتاب دهنده رویکرد و اولویت های وزارت نفت دولت سیزدهم به شمار می رود.

نفت دانش بنیان را می توان از اولویت های مهمی خواند که با نام گذاری 1401 به سال «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» از سوی مقام معظم رهبری، بیش از گذشته در برنامه ریزی های وزارت نفت قرار گرفته است؛ به گونه ای که اقدام های مهمی را در این زمینه طی سال جاری شاهد خواهیم بود و حاصل جمع آن بهره مندی صنعت نفت از یک سو و شرکت های دانش بنیان و فناور از دیگر سو خواهد بود، همچنان که وزیر نفت در آیین افتتاح نمایشگاه با اشاره به حضور ۲۳ دانشگاه و مرکز پژوهشی، بیش از صد شرکت دانش بنیان، استارت آپ ها و پارک فناوری و شهرک های علمی تحقیقاتی در نمایشگاه، آن را نشانه جدیت وزارت نفت در این زمینه خواند و تاکید کرد که انتخاب شعار سال از سوی مقام معظم رهبری به نام تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین نیز مسئولیت ما را در این زمینه بیشتر کرده است.

«نفت دانش بنیان، تولید ایرانی و صادرات جهانی» پیام مهمی از سوی صنعت نفت در داخل و خارج خواهد بود؛ آن هم در نمایشگاهی که باید آن را از رخدادهای مهم صنعت نفت در عرصه صنعتی و تجاری ایران قلمداد کرد که سالانه با حضور جمع کثیری از شرکت های توانمند داخلی و خارجی در زمینه صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برپا می شود و فرصت مغتنمی است تا شرکت های فعال در این صنعت دستاوردها و محصولات خود را در معرض بازدید دست درکاران و متخصصان این صنعت قرار دهند و با در نظر گرفتن روند تقاضای بازارها و سمت و سوی رشد این صنعت، فعالیت ها و نوآوری های آتی خود را هدایت کنند.

    از همه سرمایه گذاران استقبال می کنیم 

جواد اوجی، وزیر نفت در آیین افتتاحیه بیست وششمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با خیر مقدم به مهمانان، نمایشگاه صنعت نفت ایران را میثاق سالانه و محل تعامل و جمع شدن فعالان داخلی و خارجی در صنعت نفت ایران و یکی از نمایشگاه های بزرگ صنعت نفت جهان خواند.

وزیر نفت با تبیین مهم ترین اقدام های وزارت نفت در دولت سیزدهم، بر ضرورت سرمایه گذاری در صنعت نفت تأکید و اعلام کرد: با توجه به نیاز سنگین صنعت نفت به سرمایه گذاری، از همه سرمایه گذاران استقبال می کنیم. سرمایه گذاران خوب می دانند که با توجه به بحران انرژی، سرمایه گذاری در این بخش چقدر سودآور خواهد بود.

او با بیان اینکه «صنعت نفت دانش بنیان، تولید ایرانی، صادرات جهانی» به عنوان شعار بیست وششمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز و پالایش و پتروشیمی بسیار الهام بخش است، تصریح کرد: دانش بنیان کردن صنعت نفت و توجه به ساخت داخل، اولویت اصلی وزارت نفت در شرایط کنونی به شمار می رود که در کل جهان هم چنین است و صنعت نفت جهان محل توسعه بسیاری از فناوری های نو است.

اوجی با تأکید بر اینکه رویکرد ما در دانش بنیان کردن صنعت نفت و توجه به ساخت داخل به هیچ عنوان شعاری نیست، ضمن تبیین مهم ترین اقدام های وزارت نفت در این زمینه گفت: برنامه و احکام مورد نیاز برای تولید دانش بنیان و ایجاد اشتغال در صنعت نفت با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تهیه و تنظیم شده است که ان شاءالله به زودی به تصویب هیئت وزیران می رسد و در قالب این برنامه، اقدام های وسیعی برای افزایش تولید، دانش بنیان کردن صنعت نفت و افزایش اشتغال در دستور کار وزارت نفت قرار گرفته است.

وزیر نفت دومین اقدام در دانش بنیان کردن صنعت نفت و توجه به ساخت داخل را انتشار فراخوانی برای مشارکت شرکت های دانش بنیان در زمینه های اولویت دار صنعت نفت در ماه های ابتدایی دولت سیزدهم خواند و افزود: در این فراخوان بیش از ۳۰۰ شرکت برای دانش بنیان کردن صنعت نفت در زمینه های اولویت دار و اشتغال آفرین چون بهینه سازی، احیای چاه های کم بازده و توسعه زنجیره ارزش مشارکت کردند. هم اکنون امضای قرارداد و ارائه تسهیلات و حمایت از این شرکت ها با بهره گیری از ظرفیت تبصره ۱۸ قانون بودجه آغاز شده است. تکمیل زیست بوم فناوری نفت دیگر اولویتی است که وزارت نفت در دستور کار دارد.

اوجی تاکید کرد: وزارت نفت به دنبال فعال کردن مراکز نوآوری در مجاورت دانشگاه ها، استقرار شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها در پارک فناوری نفت و توسعه این پارک هاست. ارائه تمهیدات و حمایت از شرکت های دانش بنیان برای ساخت کالاهای بار اول و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت با تمرکز بر اقلام اساسی و گروه های کالایی که دارای ارزبری قابل توجهی بوده و اکنون وابستگی زیادی به واردات دارند، از دیگر اقدام هایی است که در دستور کار وزارت نفت قرار دارد.

 تاکید بر سرمایه گذاری و توسعه در صنعت نفت

وزیر نفت در ادامه سخنان خود، بر ضرورت توجه به سرمایه گذاری و توسعه در صنعت نفت را تأکید کرد و گفت: تا سرمایه گذاری صورت نگیرد، بخش های تولیدی، شرکت های دانش بنیان و سازندگان نیز از پویایی برخوردار نخواهند شد و فضای کسب وکار در صنعت نفت بهبود نخواهد یافت، بنابراین محرک فعالیت بخش های مختلف پیمانکاری، سازندگان و ارائه دهندگان خدمات، موضوع مهم سرمایه گذاری است.

وی ادامه داد: تحقق نیافتن منابع مورد نیاز برای توسعه صنعت نفت در سال های گذشته نه تنها سبب به مخاطره افتادن پایداری تولید نفت و گاز شده است، بلکه تهدیدی برای امنیت انرژی کشور به شمار می رود، بر این اساس موضوع سرمایه گذاری و ایجاد زمینه لازم برای توسعه در صنعت نفت در اولویت اصلی قرار دارد.