وزیر نفت :

 قیمت بنزین تغییر نخواهد کرد

وزیرنفت تأکید کرد: قیمت بنزین به هیچ وجه تغییر نخواهد کرد.  جواد اوجی روز چهارشنبه (22 اردیبهشت) در حاشیه جلسه هیات دولت، درجمع خبرنگاران گفت: در طرح جدید دولت برای عادلانه سازی نظام توزیع یارانه ها، بحثی درباره افزایش قیمت بنزین مطرح نیست. وی افزود: همان طور که رئیس جمهور اعلام کرد، هیچ گونه تغییر قیمتی در نان، بنزین و دارو نخواهیم داشت. وزیر نفت در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا اموال خود را در سامانه ثبت اموال مسؤولان ثبت کرده است یا نه؟ گفت که لیست اموالش را در این سامانه ثبت و اعلام کرده است. اوجی درباره کاهش خرید نفت چین از ایران گفت: ما نه تنها هیچ گونه کاهشی در این زمینه نداشتیم؛ بلکه مشتری های جدید و ظرفیت های تازه ای در این عرصه هم پیدا می کنیم.وی با اشاره به سفر اخیر خود به آمریکای لاتین توضیح داد: در این سفر بازارهای خوبی هم در حوزه صادرات نفت و صدور خدمات فنی و مهندسی و استفاده از ظرفیت های پالایشگاه های این کشور شناسایی شده و به طور قطع در این بخش اتفاق خوبی رخ خواهد داد.

 

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب: 

پروژ ه بدون پیوست مسؤولیت اجتماعی امضا نخواهد    شد

 مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، با اشاره به اهتمام جدی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به مسؤولیت اجتماعی گفت: در دوره فعلی، هیچ پروژ ه ای، بدون داشتن پیوست مسؤولیت اجتماعی امضا نخواهد شد. به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی نفت خیز، در این جلسه که روز دوشنبه (۱۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱) با حضور مهندس علیرضا دانشی، به عنوان مهمان پنجاهمین جلسه شورای شهر اهواز برگزار شد، اظهار داشت: مناطق نفت خیز جنوب با تمام توان و مقدورات خود، تمام قد در خدمت شهرداری و شورای شهر برای توسعه هرچه بهتر شهر اهواز خواهد بود. وی افزود: هر کاری را که بتوانیم برای مردم شهر انجام دهیم، یک توفیق تلقی می کنیم و انتظار داریم سایر مجموعه ها و سازمان ها نیز پای کار بیایند و توجه به نیازهای مردم و اهمیت دادن به آنها به صورت یک فرهنگ جا بیفتد. وی با اشاره به گستردگی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و میادین و مخازن متعدد آن گفت: میدان اهواز، بخش بزرگی از این شهر را دربر می گیرد و در گذشته به علت عدم تعامل کافی، ساخت و سازها و پیشروی هایی در کنار چاه های نفت ایجاد شده که اکنون چالش ها و مشکلات متعددی برای عملیات فنی ایجاد کرده است.

مهندس دانشی بیان داشت: بیش از ۸۰ درصد از گازهای همراه نفت جمع آوری و در دولت سیزدهم این تلاش مضاعف شده تا مابقی آن بسرعت جمع آوری شود و به دنبال آن، میزان آلایندگی به حداقل ممکن برسد. وی به مسؤولیتهای اجتماعی در صنعت نفت نیز اشاره کرد و گفت: ما باید در سیاست گذاری حوزه کاری خود، به یک وحدت رویه و انسجام دست پیدا کنیم. ۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از بودجه نفت به استان خوزستان اختصاص یافته که پیگیری و تامین مالی آن به عهده صنعت نفت است و جذب و اجرای آن را سایر ارگان ها به عهده دارند که باید تلاش کنند این اعتبارات، با برنامه ریزی اصولی و بدرستی جذب و هزینه شود. مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب ادامه داد: در دوره فعلی، هیچ پروژه ای در صنعت نفت بدون داشتن پیوست مسؤولیت اجتماعی امضا نمی شود و در تمامی آنها باید توجه به جوامع پیرامونی دیده شود. وی افزود: صنعت نفت، همواره در حوزه های مختلف مسؤولیت اجتماعی پای کار بوده که از جمله  آن    می توان به کمک به مهار سیل و آبگرفتی، کاشت نهال های مثمر در سطح شهر اهواز و حومه آن، اقدامات متعدد برای جلوگیری از شیوع اپیدمی کرونا، کمک به کاهش تنش آبی در غیزانیه، جمع آوری گازهای همراه، اقدامات متعدد برای زیباسازی شهر اهواز و... اشاره کرد.

 

پیش نویس تفاهمنامه همکاری های ایران و تاجیکستان نهایی شد

پیش نویس تفاهمنامه همکاری های ایران و تاجیکستان در حوزه نفت و گاز طی دومین نشست کارگروه انرژی ایران و تاجیکستان به صورت ویدیو کنفرانس نهایی شد. دومین نشست کارگروه انرژی ایران و تاجیکستان به صورت ویدیو کنفرانس سه شنبه، ۲۰ اردیبهشت ماه با حضور نظام الدین زاهدی، سفیر تاجیکستان در تهران و خدابخش، معاون وزیر انرژی این کشور به صورت ویدیو کنفرانس و به ریاست حسین اسماعیلی، مدیرکل اروپا، آمریکا و کشورهای همسایه دریای خزر و با حضور مهدی فکور، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت برگزار شد.  

در این نشست، پیش نویس تفاهمنامه همکاری های دو کشور در حوزه نفت و گاز نهایی شد و دو کشور درباره نحوه همکاری ها در زمینه اکتشاف میدان های نفت و گاز تاجیکستان و همکاری های فنی و مهندسی مذاکره کردند. نخستین نشست کارگروه انرژی ایران و تاجیکستان ۲۳ اسفند سال ۱۴۰۰ به صورت ویدیوکنفرانس برگزار و در آن نشست، بر گسترش همکاری های دو کشور تأکید شد.

 

مشاور وزیر نفت در امور زنان و خانواده:

طرح «وزارت نفت دوستدار خانواده»  تدوین می شود

مشاور وزیر نفت در امور زنان و خانواده گفت: لزوم اجرای اسناد بالادستی مانند سند تحول و قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت از رویکردهای اصلی دفتر خواهد بود و طرح «وزارت نفت دوستدار خانواده» در حال تدوین است.

 زینب قیصری در بازدید میدانی از شرکت گاز استان هرمزگان، پالایشگاه گاز سرخون و قشم و منطقه ۶ عملیات انتقال گاز از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات بانوان شاغل در این مناطق قرار گرفت.  وی در نشست با بانوان شاغل رسمی، قراردادی، پیمانی و مشاوران امور زنان این سه شرکت، به تبیین جایگاه مشاورت زنان و مأموریت های این معاونت پرداخت و گفت: آشنایی مدیران با مأموریت های این جایگاه، یکی از دغدغه های این معاونت است و امید می رود با ابلاغ شرح وظایف درون دستگاهی و برون دستگاهی از سوی وزیر، این مهم محقق شود. مشاور وزیر نفت در امور زنان و خانواده، همچنین تبیین حفظ کرامت زن در نظام کارمندی، مناسب سازی محیط اشتغال، فراهم کردن زمینه برای گفتمان زنان نفت، جبران ضعف در حوزه سیاست گذاری، افزایش نشاط سازمانی در بین بانوان، بازآرایی ساختار مشاورت زنان و خانواده مطابق با مأموریت های محوله را از عمده موارد رویکرد جدید دفتر دانست. پس از نشست یادشده، مشاور وزیر نفت در امور زنان و خانواده وزارت نفت و هیأت همراه عصر یکشنبه نشستی با مدیران شرکت گاز استان هرمزگان، پالایشگاه گازی سرخون و قشم و منطقه ۶ عملیات انتقال گاز و مشاوران امور زنان و خانواده این سه شرکت داشتند و مشکلات را به مدیران عامل منتقل کردند.

 

 معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت:

افزایش حقوق و دستمزد کارکنان  طبق قانون ابلاغی دولت اعمال می شود

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت از اعمال افزایش حقوق و دستمزد کارکنان قراردادی و رسمی وزارت نفت طبق قانون ابلاغی دولت خبر داد. مهدی علی مددی در گفت وگو با شانا با بیان اینکه وزارت نفت تصمیم داشت افزایش حقوق کارکنان قرارداد مدت موقت و مدت معین را در قالب قانون کار اعمال کند، گفت: در لایحه بودجه تقدیمی هیأت دولت به مجلس شورای اسلامی، بنا بود تصمیم گیری درباره کارکنان قراردادی در قالب قرارداد مستقیم با دولت باشد که به تصویب مجلس نیز رسید؛ اما شورای نگهبان با رد این موضوع عنوان کرد که این نیروها باید تابع دستورات قانون کار باشند و سرانجام تصمیم گیری درباره این کارکنان تابع قانون کار به دستگاه ها ابلاغ شد.

وی افزود: با این حال پس از ابلاغ لایحه بودجه در سال ۱۴۰۱، هیأت دولت، مجدد این موضوع را بررسی کرد و با ارزیابی شرایط و میزان حقوق کارکنان، در نهایت ۱۵ اردیبهشت ماه ابلاغیه جدیدی صادر و بنا شد در مورد نیروهای قراردادی همچون کارکنان رسمی دولت برخورد شود.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت با تأکید بر اینکه بر اساس ابلاغیه اولیه، وزارت نفت تصمیم داشت طبق قانون شورای عالی کار افزایش حقوق کارکنان قراردادی را لحاظ کند، گفت: ابلاغیه جدید دولت با دو روز تأخیر به وزارت نفت رسید و از آنجا که تکلیف دولت است و قصد نداریم افزایش عمومی حقوق و دستمزد کارکنان رسمی معطل شود، مجبوریم زودتر بر اساس بخشنامه دولت، افزایش مدنظر را برای نیروهای قراردادی و رسمی لحاظ کنیم.

علی مددی گفت: اگرچه در صورتی که بخشنامه دولت به هر نحوی ملغی شود، برای نمونه شورای اداری و دیوان عدالت اداری که امکان مداخله دارند، این تصمیم را ابطال کنند، متعاقب آن طبق قوانین آینده اقدام می کنیم.

افزایش ۵ درصدی افزون بر ۱۰ درصد ابلاغی برای کارکنان قراردادی

وی با بیان اینکه افزایش حقوق کارکنان قراردادی به ۱۰ درصد ابلاغی دولت محدود نمی شود، گفت: البته در خصوص این نیروها ۵ درصد به عنوان سنوات نیز برای افزایش حقوق و دستمزد اعمال می شود.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت درباره افزایش حقوق و دستمزد کارکنان رسمی نیز گفت: اگرچه ۵ درصد سنوات برای کارکنان رسمی اعمال نمی شود؛ اما مباحث ارزشیابی و سقف حقوق در مورد این کارکنان مطرح است که در شورای حقوق و دستمزد بر اساس بند ۸ تبصره ۱۲ قانون بودجه دنبال می شود تا صلاح کارکنان رسمی لحاظ شده و این عزیزان متضرر نشوند.علی مددی در پایان  اعلام کرد که تلاش می شود افزایش در حقوق اردیبهشت ماه کارکنان صورت گیرد.