گفت و گوی مشعل با قهرمان ملی پوش نفتی در آسیا:

رویای من  کسب  مدال  طلای  المپیک است

مشعل  کشتی به عنوان ورزش اول کشور، پهلوانان قهرمانان زیادی را در سطح دنیا معرفی کرده است ازجمله در استان خوزستان که به عنوان قطب کشتی ایران و آسیا از آن یاد می شود. خوزستان قهرمانان ارزنده ای را به کشتی فرنگی کشور و دنیا معرفی کرده است به گونه ای که طی سال های اخیر پیکره اصلی تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان در رده های سنی مختلف را ورزشکاران خوزستانی تشکیل می دهند، یکی از کشتی گیران موفق صنعت نفت و استان خوزستان که فعالیت خود را از رده های پایه باشگاه فرهنگی ورزشی مناطق نفتخیزجنوب آغاز و رده های مختلف پله های ترقی را در همین  باشگاه طی کرد، رسول گرمسیری است که دو هفته گذشته  درمسابقات قهرمانی آسیا در مغولستان خوش درخشید و در وزن 82 کیلوگرم با کسب مدال طلا، پرچم پرافتخار کشورمان را در اولان باتور به اهتزاز درآورد.  به همین مناسبت با کشتی گیر قهرمان نفتی گفت و گویی داشتیم  که ازنظرتان می گذرد.

  در ابتدا با بیوگرافی کامل از خودتان شروع کنید؟

26 تیرماه 1372 در شهرستان هفتکل متولد شدم و بزرگ شده اهواز هستم، هم اکنون نیز دانشجوی مقطع کارشناسی علوم ورزشی دانشگاه شهید چمران اهوازم. پدرم کارمند صنعت نفت نیست، اما از رزمندگان و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس هستند.

            کشتی را از کجا، در چند سالگی و زیر نظر چه کسی شروع کردید؟

کشتی را از سال 80 در باشگاه فرهنگی- ورزشی مناطق نفتخیر جنوب در اهواز و زیر نظر استاد ایرج کاهیرده، منصور دالایی، پرویز زیدوند و علی ذبیحی شروع کردم و در حال حاضر رضا عباسی منجزی در باشگاه نفت اهواز مربی من هستند.

   چرا در میان این همه رشته ورزشی مثل فوتبال، کشتی را انتخاب کردید؟

کشتی را به این دلیل انتخاب کردم که پدرم از کودکی تمام عکس های جهان پهلوان تختی را در خانه نگهداری و زندگینامه اش را برایم تعریف می کرد، برای همین من هم علاقه مند شدم راه پهلوان غلامرضا تختی راه ادامه بدهم و از انتخابی که کرده ام، راضی هستم.

   مهم ترین عناوینی که تاکنون در رشته کشتی کسب کرده اید، چیست؟

از رده پایه از سال 86عضو تیم ملی شدم و در تمامی رده های پایه کاپیتان تیم ملی بودم. من تمامی عناوین قهرمانی رده نوجوانان و جوانان کشور، تیم ملی و آسیا و جهانی را در کارنامه خود دارم. سه دوره قهرمان جهان و چهار دوره قهرمان جام جهانی بزرگسالان کشتی فرنگی به همراه تیم ملی ایران شدم و به تازگی هم عنوان قهرمانی بزرگسالان کشتی فرنگی آسیا در کشور مغولستان را کسب کردم؟ 

   تلخ ترین و شیرین ترین خاطره ورزشی شما چیست؟

شیرینی و تلخی ها در ورزش امری بدیهی است و برای هر ورزشکاری رخ می دهد و من نیز از این قاعده مستثنی نیستم. تلخ ترین خاطره ورزشی ام زمانی بود که نتوانستم سهمیه المپیک را کسب کنم، ولی قول می دهم در المپیک 2024جبران کنم. در مقابل همه قهرمانی های من شیرین بودند چون پشت هر مسابقه سال ها تلاش شبانه روزی و مصدومیت های شدید بوده که با قهرمانی شیرین می شد.

  مهم ترین هدف شما در رشته کشتی چیست؟

تمام تلاشم را می کنم تا با کسب مدال طلای المپیک که مهم ترین هدفم در کشتی است، پرچم پرافتخار کشور عزیزیم ایران را به اهتزاز دربیاورم و باعث شادی مردم کشورم از جمله خوزستانی های خونگرم و سرافراز شوم.

  اخیرا در مسابقات قهرمانی آسیا و در وزن ۸۲ کیلوگرم به مدال طلا دست یافتید، در این خصوص بیشتر بگویید. از سطح مسابقات، حریفان و به ویژه بازی فینال که سینگ هارپریت هندی را با اقتدار و ۵ بر صفر شکست دادید.

حدود دو هفته پیش در مسابقات آسیایی قهرمان شدم، برای انتخاب شدن در این مسابقات پنج فیلتر سنگین انتخابی استان، کشور، انتخابی تیم ملی، لیگ برتر و جام تختی را گذراندم و قهرمان شدم تا توانستم در رقابت های آسیایی شرکت کنم. در خصوص سطح مسابقات هم باید بگویم مسابقات در سطح خیلی بالایی برگزار شد و با حریفان سرسختی کشتی گرفتم. در مسابقات قهرمانی آسیایی حریف راحت وجود ندارد همه برای قهرمانی می آیند. در مسابقه فینال هم که شرایط خاص خودش را داشت، موفق شدم سینگ هار پرینت از کشور هندوستان را با نتیجه 5 بر صفر شکست دهم و قهرمان شوم. شاید فکر کنید حریف راحت بود که نتوانست از من امتیاز بگیرد، ولی او قهرمان آسیا و حریف سختی بود. من در دیدار فینال دو برابر تلاش کردم تا برنده باشم.

  مهم ترین دغدغه رسول گرمسیری چیست؟

مهم ترین دغدغه و نگرانی من در حال حاضر نداشتن شغل مناسب است. از آنجا که بازی های المپیک پاریس نزدیک است و هزینه های ورزش قهرمانی نیز بسیار بالاست، برای اینکه بتوانم در برابر حریف های خودم که اغلب روسی و آمریکایی هستند، عملکرد خوبی داشته باشم و پرچم کشورم را به اهتزاز درآورم، نیاز دارم یک شغل و درآمد مناسب داشته باشم تا با آرامش خاطر بیشتر به ورزش قهرمانی خودم ادامه بدهم و بتوانم هزینه های ورزشی ام را نیز پرداخت کنم تا به کمک پروردگار و دعای خیر مقام معظم رهبری و مردم بتوانم مدال پرافتخار المپیک را کسب کنم. برای همین از آنجا که بنده سال هاست در باشگاه نفت تمرین می کنم و عضو این باشگاه بوده ام، از مسؤولان مربوطه انتظار و درخواست دارم که یک شغل مناسب برای بنده در امور ورزش و تربیت بدنی وزارتخانه در نظر بگیرند. من هم بچه خوزستان هستم و هم اینکه با تیم های نفتی عناوین قهرمانی زیادی کسب کردیم. امیدوارم این شرایط برای من فراهم شود که بیشتر در خدمت خانواده صنعت نفت باشم.

  سخت ترین حریف یا حریفانی داخلی و خارجی که تاکنون با آنها مصاف داشتی چه کشتی گیرانی بودند؟

از آنجا که کشتی رشته اول ورزش مملکت محسوب می شود، همه حریفان داخلی قدر هستند و شما این را در مسابقات انتخابی تیم ملی که مسابقات بسیار سنگینی است، می بینید. در خارج از کشور نیز با توجه به اینکه کشورهای مختلف روی کشتی فرنگی سرمایه گذاری کردند، باید بگویم بیشتر کشورها کشتی گیران خوبی دارند، اما سخت ترین کشتی گیران که حریفان قدری هستند کشتی گیران روس ها و آمریکایی ها هستند. در آسیا هم ژاپن و کره و حتی هند حریفان سرسختی به شمار می روند.

  رمز موفقیت شما در کشتی چیست؟

رمز موفقیت لطف خدا، دعای خیر مردم، دوستان و خانواده و تلاش های بیست سال شبانه روزی خودم و مربیان عزیزم بوده که در همین جا فرصت را مغتنم شمرده و از تمامی افرادی که برای موفقیت من تلاش کردند نهایت سپاسگزاری و احترام رادارم.

   شما در تمامی دورانی که کشتی می گرفتید و می گیرید، عضو تیم مناطق نفتخیر جنوب بوده اید. در این خصوص بیشتر توضیح بدهید و بگویید که از چه سالی در تیم مناطق نفتخیر جنوب عضویت دارید و این باشگاه چقدر در موفقیت های شما تأثیرگذار بوده است؟

بله، دقیقاً همین طور است. من 20 سال است که در تیم کشتی باشگاه فرهنگی ورزشی مناطق نفتخیر جنوب و باشگاه نفت اهواز تمرین می کنم و به قولی حضوری فعال دارم. من در تمام مسابقات داخلی به اسم نماینده ملی مناطق نفت اهواز شرکت کردم و باشگاه نفت نقش بسزایی در موفقیت من در تمام این سال ها داشته و مدیون باشگاه هستم.

  در پایان اگر حرف خاصی باقی مانده بفرمایید؟

حرف خاصی نیست. از تمام کسانی که در این مسیر کمکم کردند و از تمام هم باشگاهی ها و مربیانم تقدیر و تشکر می کنم. از مسؤولین محترم امور ورزش نفت، همچنین مسؤولین محترم شرکت ملی مناطق نفتخیر جنوب که شرایط و فضای قهرمانی رو برای ما ایجاد کرده اند تشکر دارم. آرزوی سلامتی برای همه عزیزان دارم و امیدوارم بازهم برای کشور و خانواده صنعت نفت افتخار کسب کنم. 

 

 قهرمانی مناطق نفتخیز جنوب  در تنیس روی میز کارکنان دولت

رقابت های تنیس روی میز کارکنان دولت منطقه ۴ کشور بزرگداشت ۵۶۵ شهید ورزشکار خوزستان که به میزبانی هیات ورزش های همگانی در اهواز برگزار شد، با قهرمانی تیم تنیس روی میز شرکت ملی مناطق نفتخیزجنوب به پایان رسید.  در پایان مسابقات تنیس روی میز آقایان کارکنان دولت که از هیجان بسیار بالا و رقابت نزدیکی برخوردار بود، تیم تنیس روی میز کارکنان مناطق نفتخیز جنوب موفق شد با اقتدار کامل در مسابقات تیمی و انفرادی عنوان نخست را به خود اختصاص دهد. بعد از مناطق نفتخیز جنوب (خوزستان)، استان های ایلام و کرمانشاه دوم و سوم شدند.  در این رقابت ها احسان کشتکار، فرهاد شجاعی، صادق ادهمی، حسین سلیمانی، مهرداد بابادی وند و سینا سنایی اعضای تیم تنیس روی میز مناطق نفتخیز جنوب را تشکیل می دادند که موفق شدند به مقام قهرمانی برسند.  در رقابت های انفرادی شاهپور سلیمانی ستاره این مسابقات از خوزستان اول شد. احسان کشتکار از تیم نفت دوم و سعید نصیری فنی ترین تنیسور این مسابقات از استان ایلام در مکان سوم قرار گرفتند.

 

ملی حفاری نایب قهرمان لیگ برتر امیدها شد

تیم فوتبال امید ملی حفاری که به فینال رقابت های لیگ برتر امیدهای کشور رسیده بود، با قبول شکست در بازی پایانی به نایب قهرمانی بسنده کرد. بعد از صعود تیم های امید نساجی و ملی حفاری به دیدار پایانی لیگ برتر امیدهای کشور که به ترتیب با شکست تیم های فولاد خوزستان و تراکتور به دست آمده بود؛ دو تیم در استادیوم کارگران تهران برگزارکننده بازی پایانی بودند. دیدار دو تیم در نیمه نخست بدون به ثمر رسیدن گلی به پایان رسید و بازی پایاپای دو تیم در نیمه دوم هم ادامه داشت تا اینکه در دقیقه 79 مهرساد سیفی با یک شوت از راه دور دروازه تیم ملی حفاری را باز کرد تا نساجی قهرمان شود و ملی حفاری به مقام دوم دست پیدا کند. ملی حفاری فصل گذشته در لیگ دسته یک قهرمان شده بود و حالا در اولین حضور خود در لیگ برتر موفق شد به نایب قهرمانی برسد.  تیم فوتبال امید ملی حفاری اهواز که در مرحله گروهی در گروه اول این رقابت ها قرار داشت، با کسب 30 امتیاز به عنوان تیم اول به مرحله نیمه نهایی راه پیدا کرد تا حریف تراکتور تیم دوم گروه(ب) شود. شاگردان صفایی در دو دیدار رفت وبرگشت موفق شدند تراکتور را با نتیجه 2 بر یک شکست دهند تا به فینال برسند.