در گفت وگو با مدیر امور مالی شرکت نفت و گاز اروندان، مطرح شد:

گام های استوار  در مسیر ارتقای  نیروی انسانی

مشعل      توسعه صنعت نفت به عنوان رکن اصلی اقتصاد کشور، زمانی رنگ واقعیت به خود می گیرد که نیروی انسانی گرانقدر و مدیران توانمند به عنوان شاکله اصلی این صنعت بیش از پیش مورد اهتمام و توجه باشند. اینکه بعضا همه نگاه ها به نفت و گاز به عنوان یک منبع ارزشمند و ثروت در دنیا، معطوف است در جای خود درست و منطقی است اما زمانی این ثروت های طبیعی می توانند مورد استحصال و بهره برداری قرار گیرند که نیروی انسانی توانمند و متعهد پای کار باشد؛ در غیراین صورت نمی توان به این دست از ثروت های طبیعی تکیه کرد و به نحو شایسته ای از آن بهره مند شد.

رویکرد دولت سیزدهم از ابتدای دوره همواره بر ارتقا و توجه به سرمایه انسانی وزارت نفت بوده است و اقدام های بی شماری برای کارکنان این صنعت تاکنون انجام شده است. در این میان معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت به عنوان متولی توجه به حوزه منابع انسانی در تلاش است تا بتواند با تغییر نگرش و رویکرد نسبت به کارکنان این صنعت، وضع معیشتی و کاری آنان را اصلاح و انگیزه و رفاه حال آنان را بیش از پیش فراهم آورد. نمود عینی این موضوع در دستورعمل ها و روش های اجرایی که در چند ماه اخیر ازسوی این معاونت به دیگر دستگاه ها و شرکت های نفتی ابلاغ شده است، مشهود بوده و می توان امیدوار بود که در آینده ای نه چندان دور شاهد پیشرفت های چشمگیری در زمینه وضع معیشتی و کاری کارکنان صنعت نفت باشیم.

شرکت ملی نفت ایران امسال که سال تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین نام گرفته است، فعالیت های خود را به پیروی از سیاست های وزارت نفت در بهره مندی حداکثری از توان ایرانی به ویژه حمایت از شرکت های دانش بینان بیش از پیش دنبال کرده است. شرکت نفت و گاز اروندان که هدف گذاری تولید بیش از یک میلیون بشکه‎ نفت در افق 1404 را در برنامه کاری خود دارد، با مسئولیت سنگین راهبری بزرگ ترین میادین مشترک نفتی کشور، تکیه گاه خود را در توسعه و تولید از این میادین، شرکت ها و سازندگان داخلی می داند و اولویت و برنامه های خود را بر اساس چارچوب، سیاست ها و اهداف وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران دنبال می کند. کلیه فعالیت های این شرکت برمحور چشم انداز ترسیم شده و همسو با سیاست های کلان شرکت ملی نفت ایران و در جهت تحقق بخشیدن به منویات مقام معظم رهبری در سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین خواهد بود. همچنین توجه به نیروی انسانی به عنوان رکن اصلی توسعه صنعت نفت در دستور کار شرکت نفت و گاز اروندان قرار دارد و گام های جدی را در این زمینه برداشته است.همچنین یکی از مهم ترین اولویت های کاری شرکت نفت و گاز اروندان، پشتیبانی از سرمایه انسانی صنعت نفت است. حفظ و نگهداشت سرمایه انسانی ارزشمند به عنوان سربازان خط مقدم اقتصادی کشور به منظور راهبری و انجام ماموریت های مهم توسعه، تولید، فرآورش، توزیع و ... در بخش های بالا، میان و پایین دستی صنعت نفت، جلب رضایت و انگیزش شغلی کارکنان و ساماندهی وضع قراردادهای نیروها از جمله اقدام هایی است که در دستور کار شرکت نفت و گاز اروندان قرار دارد.

ساماندهی نیروهای شاغل در میدان های غرب کارون

عبدالامیر بابایی، مدیر امور مالی شرکت نفت و گاز اروندان که نزدیک به 35 سال سابقه فعالیت در صنعت نفت و گاز کشور را دارد، به شرایط نیروهای قراردادی در صنعت نفت و تبدیل وضعیت آنان اشاره کرده و معتقد است: آنچه امروز دولت و به طور خاص صنعت نفت با آن مواجه است، هزاران نفر نیروی قراردادی است که برای تبدیل وضعیت آنان، فرآیند درازمدتی طی شده؛ فرآیندی که به طور قطع برای صنعت نفت با صرف هزینه و زمان زیادی همراه بوده است، اما اینکه در چنین شرایطی، بهترین روش ممکن برای ساماندهی این حجم از نیروی انسانی و تلاش برای ساماندهی آنان در چارچوب قوانین، باید توام با برنامه ریزی مدون و اصولی باشد که خوشبختانه با روی کارآمدن دولت سیزدهم و اهتمام شخص آقای وزیر به منظور ساماندهی وضع نیروهای انسانی صنعت نفت و گاز می توان امیدوار بود که در آینده نزدیک، اتفاق های مثبت و قابل توجهی را در این بخش شاهد باشیم.وی ادامه می دهد: تصمیم های شرکت نفت و گاز اروندان درباره ساماندهی وضعیت کارکنان این شرکت متأثر از مصوبات منابع انسانی در سطح وزارتخانه است و هر تصمیمی که در این باره گرفته شود، مدیریت واحد مالی با تامين منابع مالی و نقدینگی مورد نظر پشتیبانی می کند. اما بنده معتقدم که در این زمینه فرآیند برون سپاری هزینه و چالش های بی شماری را به شرکت ملی نفت ایران تحمیل کرده است و وزارت نفت با برنامه ریزی مدون و با محاسبه هزینه و بار مالی می تواند اقدام به ساماندهی و رسمی کردن نیروهای قراردادی کند.مدیر امور مالی شرکت نفت و گاز اروندان به وضع نیروهای شاغل در میدان های در حال توسعه و تحویل شده به شرکت اروندان اشاره کرده و با بیان اینکه اجرای طرح طبقه بندی مشاغل نیروهای پیمانکاری این شرکت از بهمن 99 اجرایی شده است، بیان می کند: بار مالی طبقه بندی مشاغل نیروهای پیمانکاری میادین تازه واگذار شده آزادگان شمالی و جنوبی و تلمبه خانه غرب کارون در پیمان و قرارداد دیده شده، هرچند اظهار نظرهای مدیران مناطق عملیاتی مورد نظر و یا مدیریت منابع انسانی در این باره قابلیت اتکا بیشتری دارد، اما شواهد گویای آن است که آزادگان شمالی و تلمبه خانه غرب پیش تر طرح طبقه بندی مشاغل را انجام داده و معوقات را پرداخت کرده اند و آزادگان جنوبی نیز با تاخیر این مسئله را به سرانجام رسانده است.