او با ابراز خرسندی برای حضور در این نمایشگاه یادآور شد: زمانی که حدود ۲۰ سال پیش به عنوان رئیس بخش مطالعات انرژی اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) فعالیتم را آغاز کردم، نخستین سفر رسمی من در آن زمان به تهران بود، نکته قابل توجه اینکه امروز یعنی دو دهه بعد، نخستین سفر من پس از آغاز به کار به عنوان دبیرکل جی ئی سی اف نیز به شهر تهران است که به فال نیک می گیرم.

 دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی ئی سی اف) به برگزاری بیست وششمین دوره نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اشاره کرد و افزود: این رویداد با بیش از ربع قرن سابقه، صنعت انرژی ایران را به عنوان یکی از بهترین و منعطف ترین صنعت ها در صحنه بین المللی معرفی کرده است، تاریخ انرژی جمهوری اسلامی ایران فراتر از این است.

دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز با اشاره به اینکه ایران یکی از نخستین کشورهایی بود که حاکمیت خود را بر منابع نفتی خود پس گرفت، تصریح کرد: ایران یکی از اعضای مؤسس اوپک و از بزرگ ترین دارندگان ذخایر گاز طبیعی اثبات شده در جهان است و جایگاهی برجسته در دنیای انرژی دارد.

حامل ادامه داد: ایران همچنین در سال ۲۰۰۱ یکی از کشورهای مؤسس مجمع کشورهای صادرکننده گاز بود و سومین نشست سران هم طی سال ۲۰۱۵ در تهران برگزار شد که من با افتخار در آن شرکت کردم. در طول سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸، سیدمحمد حسین عادلی به عنوان دومین دبیرکل این مجمع اداره امور دبیرخانه را به عهده داشت.

او تصریح کرد: هم اکنون ایرانیان در همه سطوح دبیرخانه شاغل هستند و بیشترین تعداد کارکنان در میان کشورهای عضو در مقر مجمع کشورهای صادرکننده گاز در دوحه قطر را به خود اختصاص داده اند که نمادی از مشارکت مثبت ایران در جی ئی سی اف است.

دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز با بیان اینکه گاز طبیعی به عنوان سوخت هیدروکربنی دارای سریع ترین رشد فزاینده در جهان شناخته شده است که ۲۶ درصد در دهه گذشته افزایش داشته و آینده روشن تری دارد، گفت: تازه ترین نسخه چشم انداز جهانی گاز تهیه شده از سوی جی ئی سی اف نشانگر آن است که گاز تا سال ۲۰۵۰ با سهم ۲۷ درصدی به سوخت شماره یک در ترکیب انرژی اولیه جهانی تبدیل خواهد شد و همراه با انرژی های تجدیدپذیر، بستر تولید برق را تشکیل خواهد داد.

حامل ادامه داد: با توجه به اینکه اعلام شده است جمعیت جهانی ۱.۹ میلیارد نفر رشد خواهد داشت و افزایش بیش از دو برابری تولید ناخالص داخلی جهانی تا رسیدن به ۱۸۰ تریلیون دلار آمریکا تا سال ۲۰۵۰، تقاضای جهانی برای انرژی با وجود بهبود بهره وری انرژی همچنان افزایش خواهد یافت.

او با تأکید بر اینکه گاز طبیعی برای کشورهای در حال توسعه، سوختی برای حرکت به سوی توسعه پایدار است، افزود: گاز این وعده «انرژی برای همه» را محقق می کند، آلودگی هوا را کاهش می دهد و کماکان کم هزینه ترین مسیر برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای باقی می ماند.

دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز تصریح کرد: در حالی که گاز طبیعی پاک ترین منبع انرژی هیدروکربنی است، می تواند حتی تمیزتر شود. فناوری اثبات شده برای کاهش فلرینگ/ سوزاندن گاز، تخلیه متان و حتی جذب، استفاده یا ذخیره سازی دی اکسید کربن وجود دارد. سپس ظرفیت عظیم «هیدروژن آبی» با هدایت گاز طبیعی وجود دارد.

به گفته حامل، مجمع کشورهای صادرکننده گاز می خواهد همکاری ها را در این زمینه ها از جمله از طریق موسسه تازه تأسیس تحقیقات گاز در الجزایر افزایش دهد.

او به سرمایه گذاری در صنعت گاز اشاره و با بیان اینکه سرمایه گذاری کم برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان زیان بار است، اظهار کرد: نیاز به سرمایه گذاری در این صنعت بسیار زیاد است و برآورد می شود تا سال ۲۰۵۰ به حدود ۸ تریلیون دلار سرمایه گذاری نیاز داشته باشیم.

دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز با تأکید بر اینکه صنعت گاز طبیعی، سرمایه بر است، افزود: این امر مستلزم ثبات در سیاست ها و مقررات است، همچنین نیازمند ارزش منصفانه برای گاز طبیعی است تا از سرمایه گذاری کافی در کل زنجیره ارزش گاز و تسهیم عادلانه ریسک در میان همه سهامداران بازار گاز برای حفظ امنیت تقاضا و امنیت عرضه اطمینان حاصل شود. امنیت عرضه و تقاضا دو روی یک سکه هستند.

حامل گفت: بدیهی است که جهان برای مدت طولانی در مقطع پیش رو به گاز نیاز دارد. کماکان مجمع کشورهای صادرکننده گاز به کار با همه ذی نفعان ادامه خواهد داد و بر چالش ها برای تأمین کارآمد و قابل اعتماد گاز برای ارائه به جهان فائق خواهد شد.

 

معرفی نمایشگاه بیست و ششم

مدیر بیست وششمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه گفت: به لطف سایه مستدام مقام معظم رهبر انقلاب اسلامی (مدظله العالی) در سال تولید دانش بنیان و اشتغال زایی، با همت و تلاش همه جانبه مسئولان انقلابی و جهادی و توجه ملت گرانقدر و شایسته ایران برای اعتلای کشور به اهتمام شرکت ملی نفت ایران و دیگر شرکت های تابع و در رأس آن وزارت نفت میزبان شما عزیزان در بیست وششمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز پالایش و پتروشیمی هستیم که با هدف ارائه توانمندی ها، تجلی خودباوری، خودکفایی و شکوفایی در صنعت پیشران کشور، صنعت نفت با شعار نفت دانش بنیان، تولید ایرانی و صادرات جهانی در آستانه برگزاری است.

مجید بوجارزاده گفت:این نمایشگاه در شرایطی برگزار می شود که با وجود تحریم های خصمانه دشمن و در مرحله عبور از همه گیری بیماری کرونا، نمایانگر قدرت و عظمت بلامنازع صنعت و تولید ملی کشور و در رأس آن صنعت عظیم نفت است که به واسطه دیپلماسی فعال و میدانی دولت سیزدهم و همسو با آن سیاست های هدفمند وزارت نفت در عرصه انرژی، نقش ارزشمندی در دستیابی به اهداف ازپیش تعیین شده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ایفا می کند. با توجه به تأکید مقام معظم رهبری برای دانش بنیان شدن صنعت نفت، امسال کانون تمرکز نمایشگاه با حمایت حداکثری از شرکت ‍‍ های دانش بنیان فرصت را فراهم کرده است تا این شرکت ها بتوانند ضمن رونمایی از توانمندی های خود از فرصت مشارکت در طرح ها و پروژه های صنعت نفت و انتقال فناوری های روز دنیا در حوزه های تخصصی صنعت نفت نیز بهره مند شوند. رئیس روابط عمومی شرکت ملی نفت درباره فضای نمایشگاهی امسال توضیح داد: این دوره از نمایشگاه با حضور بیش از ۱۲۰۰ شرکت داخلی و خارجی در مساحتی بالغ بر ۴۰ هزار مترمربع شامل فضاهای سرپوشیده و فضای باز با جانمایی ۹۰۸ غرفه در ۱۸ سالن اصلی نمایشگاهی با گروه های کالایی گوناگون و شرکت های فعال صنعت نفت شامل انجمن های سازندگان تجهیزات، صادرکنندگان و تولیدکنندگان برق و الکترونیک، صنایع پایین دستی، صنایع پالایشی، تجهیزات فرآیندی و دیگر بخش ها با مشارکت چشم گیر یک صد شرکت دانش بنیان و فناور هم زمان با استقبال ۴۴ شرکت خارجی یا نمایندگان آنها از کشورهای ایتالیا، اسپانیا، امارات متحده عربی، کره جنوبی، سوئیس، آلمان، اوکراین، آفریقای جنوبی، بلژیک، روسیه، چین، عراق و آذربایجان و دیگر کشورها در محل نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شود.

بوجارزاده افزود: همچنین در طول چهار روز برگزاری نمایشگاه، برای امضای قراردادها و تفاهم نامه های مختلف سرمایه گذاری داخلی و خارجی به همراه برگزاری نشست ها کارگاه های تخصصی گوناگون برنامه ریزی شده است.

رئیس روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران در پایان گفت: جای بسی امید است که در این نمایشگاه افزون بر نمایش اقتدار با ارائه تازه ترین دستاوردهای صنعت نفت بتوان ضمن امیدآفرینی در جامعه نقش تأثیرگذار و بی بدیل متخصصان خلاق صنعت را در میدان عمل به نمایش گذاشت و با ایجاد رقابت در عرصه بین المللی، نوید افقی روشن را داد و بازنمایی توانمندی های داخل کشور عرصه ای تازه ایجاد کرد.

بیست وششمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی هر روزه از ساعت ۹ تا 16 دایر است و ۲۶ اردیبهشت ماه به کار خود پایان می دهد.

در این نمایشگاه، شرکت ملی نفت و صنایع بالادستی در سالن های ۸ و ۹، دانشگاه ها و مراکز علمی، استارت آپ ها، شتاب دهنده ها و پارک های علم و فناوری در سالن ۱۰ و ۱۱، پتروشیمی و صنایع مرتبط در سالن A ۳۸، گاز و صنایع مرتبط، لوله و پوشش لوله و شیرآلات در سالن ۳۸، پالایش و پخش و صنایع مرتبط در سالن ۵، ماشین های دوار در سالن ۲۷، اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران در سالن ۷ و انجمن های تخصصی نفت و دیگر شرکت ها هر یک در سالن های جداگانه قرار گرفته اند.

مشروح اخبار مربوط به برگزاری نشست های جانبی، هم اندیشی و تفاهم نامه های امضا شده در بیست و ششمین نمایشگاه نفت، گاز، پتروشیمی را در شماره بعدی مشعل (1062) خواهید خواند.