همان گونه که پیشتر نیز اشاره شد،  ايستگاه هاي مخابراتي، نقش بسيار مهمي در صنعت انتقال نفت دارند وكسانی که دراین ايستگاه ها مشغول به كارهستند،  مسئوليت سنگینی به عهده شان است؛   بنابراین هر هزینه ای در بالا بردن روحیه و سلامت این عزیزان انجام می تواند سرمایه گذاری محسوب شود، سرمایه گذاری درجهت افزایش سلامت روح و روان و سلامت فکر که به بهره وری بالا می انجامد.

 نتایج ماندگار با حداقل هزینه

ایستگاه های مخابراتی فضای کاری خیلی وسیعی نیستند و البته اقتضای کارچنین ایجاب می کند اما دراین محیط های کاری، گذران وقت به ویژه درتنهایی افراد درمحیطی کوهستانی بسیارسخت ولازم است شرایطی فراهم باشد تاسختی گذر زمان،  تاثیر چندانی بر افراد نداشته باشد و ذهن و روحشان را خسته نکند.  شاید چنین تصورشود که برای دستیابی به این هدف باید هزینه های بالایی صرف شود اما این گونه نیست.  شاید وجود کتابخانه سیار دربین ایستگاه های مخابراتی منطقه بتواندبه عنوان راهکاری برای گذران اوقات در نظرگرفته شود.  فعالیت چنین کتابخانه ای با کتاب های به روز در زمینه های مختلف، می تواند هم بستری باشد برای ترفیب افراد به مطالعه و عاملی باشد برای گذران وقت به بهترین شکل ممکن.  این فعالیت درگذشته توسط سیدمحمدعلی تقوی،  رییس سابق واحد نگهداری و تعمیرات انتقال و دیتا شرکت خطوط لوله مخابرات نفت منطقه شمال شرق) کلید خورد که متاسفانه با انتقال وی به منطقه ای دیگر، این کار ارزشمند نیمه کاره رها شد.  به طورحتم روابط عمومی که کتابخانه و کتاب های مفید زیادی دارد،  می تواند این راه زیبا را ادامه دهد.   آماده نگاه داشتن قوای جسمانی افرادی که در ایستگاه های مخابراتی مثل رباط سفید مشغول به کارهستند،  نکته مهمی دیگری است و ورزش درهمراهی با موضوع مطالعه می تواند به عنوان یکی دیگر از ابزارهای مهم برای دستیابی به این هدف به کار گرفته شود.  درایستگاه های مخابراتی،  کمبود وسایل ورزشی متناسب بااین محیط های کاری مشهود است. ماهیت کار افراد شاغل درایستگاه های مخابراتی به گونه ای است که حضورمستمر آنها را دراتاقی که هم محل کارمحسوب می شودوهم محل استراحت، می طلبد؛  بنابراین وجود وسایل ورزشی می تواند تامین کننده بخشی از سرگرمی های جانبی شان باشد.   شایداین گونه تصورشودکه وسایل ورزشی گران قیمتی مثل تردمیل مورد نظراست که البته نیست و اگربود، بهتر بود. وجود وسایل ورزشی دم دستی بدن سازی درچنین فضاهایی می تواند کارهمان ترد میل را انجام دهد.   وسایل ورزشی ساده و ابتدایی مثل دمبل، تقویت کننده مچ ومواردی ازاین دست، هزینه چندانی ندارند و امور ورزش مناطق می توانند با کمترین هزینه آن را تامین کنند.

 سختی های کار و پذیرش آن

باقرسرمدی که یکی ازنگهبانان ایستگاه مخابراتی رباط سفید است، از کاردراین ایستگاه و برخی مواردحاشیه ای آن می گوید:کاردرچنین نقاط دوردستی، سختی وگاه مخاطرات خود را دارد؛   سرمای استخوان سوز زمستانی، بسته شدن جاده به واسطه بارش برف، امکان پذیر نبودن تردد خودرو درجاده منتهی به ایستگاه به دلیل یخبندان، همچنین پیاده روی هایی که برف و یخبندان جاده ای عامل اصلی آن است، وجود برخی حیوانات وحشی وتجمع سگ های ولگرد به دلیل تخلیه زباله درحاشیه جاده،  ازجمله مواردی هستند که با آنها رو به رو هستیم،  امابا پذیرش همه اینها،  درمحل کارخود حاضر می شویم تاخدای ناکرده خللی در انتقال ایمن و پایدار فرآورده های نفتی ایجاد نشود.

 یک خاطره

درکناربیان حساسیت ها و دقت های کاری درایستگاه مخابراتی رباط سفید،  بازگویی برخی خاطرات ازسوی کارکنان این ایستگاه هم شنیدنی است؛  رضاشعبان(همکار باقرسرمدی،  نگهبان ایستگاه) که همراهی تا ایستگاه را به استراحت ترجیح داده است،  می گوید: . . . در یکی از روزهای سرد زمستان برف زیادی باریده و همین امر باعث شده بود که دیگر جاده را نتوانیم تشخیص بدهیم.  برای تحویل گرفتن شیفت مجبورشدم مسیر روستا تا ایستگاه را پیاده طی کنم.  در طول مسیر همواره احساس می کردم که چیزی یا کسی مرا زیر نظر دارد، اما توجه نکردم وبه راهم ادامه دادم.  به نزدیکی های ایستگاه که رسیدم،  متوجه شدم که سگی دراین مسیر پا به پای من آمده است، انصافا اول فکر کردم گرگ است وهمین موضوع باعث شده بود که وحشت کنم. وقتی وارد ایستگاه شدم از پشت فنس به حیوان نگاه کردم.  گرسنگی وخستگی این حیوان آنقدر زیاد بود که به سادگی می شد آن را فهمید. از نانی که برای خودم تهیه کرده بودم،  تکه ای را در بیرون فنس قرار دادم.  سگ آنقدرگرسنه بود که فورا نان را گرفت و به گوشه ای رفت و مشغول خوردن آن شد. در حین تماشای این صحنه متوجه شدم که کمی دورتر دو گرگ نیز به ما نگاه می کنند و تازه فهمیدم که اگر این سگ نبود،  شاید گرفتار گرگ ها می شدم.  از آن روز به بعد این سگ تا مدت های مدید این مسیر را پا به پای من و همکارانم می آمد و ما نیز بخشی از غذای مازادمان را به او می دادیم تا اینکه از اهالی روستا شنیدم در درگیری با گرگ ها مرده است.»

 عشق به خدمت،  روی دیگر سکه

دوري از شهر،  کار در ارتفاع بالاتر از سطح دریا،  وجود حيوانات وحشي و درنده در طي مسير رسيدن به ايستگاه،  وجود حشرات موذي و انواع عقرب و مارهاي سمي،  شرايط بد آب و هوايي در برخي فصول،  سخت گذر بودن مسيرها،  طي كردن مسيرهاي طولاني،  نبود سرويس اياب و ذهاب،  حفاظت از ايستگاه در مقابل خطرهاي ناشي از خراب كاري و سرقت، خطرهاي طبيعي همچون سيل،  زلزله، آتش سوزي، دوري ازخانواده و. . . . بخشي از سختيِ كارنگهبانان ايستگاه هاي مخابراتي است که شاید بتوان با انجام برخی فعالیت های ساده مثل کتابخانه و وسایل ورزشی ساده ای که به آنها اشاره شد تا حدی جبران شوند و امید به زندگی نیز در دل این دسته از همکاران بیشتر شود.  سکه دو رو دارد،  کلیاتی از سختی کار یک روی آن است که اشاره ای گذرا به آنها شد اما در روی دیگر این سکه عبارت «عشق به خدمت» ضرب شده است. با نشستن پای صحبت همکاران ایستگاه مخابراتی رباط سفید، حرف یکی ازهمکاران شاغل در ایستگاه مخابراتی «قطری» شاهروددرمحدوده عملیاتی شرکت خطوط لوله ومخابرات شمال شرق،  برایم تداعی شد که می گفت: «... از اينكه در هواي سرد و برفي كار می كنم و يا براي رفت و آمد به محل كار،  سختي زيادي متحمل می شوم اصلا نگران و یا شاکی نیسستم و هر وقت ذره ای خستگی به سراغم می آید،  این گفته امام هفتم (ع) که «کسی که در جست و جوی رزق و روزی از راه حلال آن باشد تا خود و خانواده خود را اداره کند،  همانند کسی است که در راه خدا جهاد کند» (وسائل الشیعة،  ج12،  ص11)، همچون آبی بر آتش،  درونم را آرام می سازد و باخودم زمزمه می کنم که نگهبانان ایستگاه های مخابراتی، دراوج گمنامی و مظلومیت با كمترين امكانات وبدون هيچ چشمداشتي با این مشقت و سختی به همنوعان خود خدمت می کنند و روزی حلال برای خانواده خود می برند که اجرش کمتر از اجر جهاد نیست.  وی ادامه می دهد: تحمل همه سختی ها دراین راه می ارزد و ازاينكه درچنین مجموعه ای( ایستگاه مخابراتی)كار مي كنم احساس خوبي دارم وخوشحالم که می توانم سهم اندکی در حفظ و پایداری صنعت انتقال نفت و آبادانی کشورم داشته باشم. 

  سخنی با مدیران

غالب ایستگاه های مخابراتی شرکت خطوط لوله درموقعیت های جغرافیایی حساس و بیشتر در ارتفاعات کوهستانی واقع شده اند و همین امر موجب شده است تا خوی و خصلت کسانی که دراین گونه محیط ها کار می کنند، با تاسی گرفتن ازاستقامت کوه ها و دکل های مخابراتی استوار بر آن شکل بگیرد وکمی سخت تر از آن چیزی که توقع آن را داریم،  باشند.  شاید این انتظاربرای بیشترکردن فضای12متری اتاقک نگهبانی ایستگاه های مخابراتی مثل رباط سفید،  قابل تامل و بررسی از سوی مدیران باشد؛   به گونه ای که با تدبیری مقرون به صرفه ومطابق با استانداردهای شرکت، راهکاری برگزیده شود تا ازسخت شدن احساسات این دسته از کارکنان که زمان های بسیارطولانی رادرچنین فضاهایی می گذرانند،  جلوگیری شود.  شایدپیشنهاد فی البداهه کاشت گل وگیاه، راهکاری برای تلطیف فضای خشک ایستگاه مخابراتی باشد.  شاید هم بتوان با تدبیری قانونی به خودیاری روستاهای همجوار ایستگاه های مخابراتی در زمینه اقدام به مسئولیت اجتماعی کمک کردتا برای دفن زباله های روستا اقدام کنند و همین موضوع ساده باعث افزایش امنیت تردد همکاران و کاهش تجمع حیوانات بعضا وحشی در این مسیرها شود.   به طورحتم باهمفکری و مشورت کارکنان ایستگاه های مخابراتی می توان بهترین تصمیم ها ر ابرای کمک به ساکنان اطراف ایستگاه مخابراتی گرفت تادرشرایط سخت و اضطراری،  همین عزیزان با کمک های خود از بروز فجایع زیست محیطی جلوگیری کنند. 

نگارش: عباسعلی حسین پور، روابط عمومی  شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال شرق