بیشترین میزان گازرسانی روستایی در بین شرکت های گاز استانی ثبت شد

1401؛ پایان ماراتن گازرسانی به روستاهای استان خراسان جنوبی 

 مهدی مهرابی پرونده گازرسانی به روستاهای بالای 20 خانوار استان خراسان جنوبی بسته شده و با توسعه زیرساخت های گازرسانی شاهد بهره مندی خانوار بیشتری از نعمت گاز هستیم. در این میان، گازرسانی به روستاهای مرزی نیز از نظر دور نمانده و سال گذشته 111 روستای مرزی به شبکه گاز متصل شده و هم اکنون 705 روستا در مناطق مرزی این استان از نعمت داشتن گاز طبیعی برخوردارند.

توسعه گازرسانی در استان خراسان جنوبی به مرحله ای تازه رسیده است؛ مرحله ای که با برنامه ریزی و هدف گذاری، طی دوسال متوالی عنوان بیشترین میزان گازرسانی روستایی در بین شرکت های گاز استانی را به خود اختصاص داده است.

در همین حال، مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان جنوبی می گوید: برای دومین سال متوالی بیشترین میزان گازرسانی روستایی در بین شرکت های گاز استانی به نام شرکت گاز خراسان جنوبی ثبت شده است.

به گفته سید محمود هاشمی، سال 1400 علاوه بر ارائه خدمات با کیفیت به مشترکین و استمرار گازرسانی در سراسر استان، با تلاش بی وقفه کارکنان، 3 هزار و 600 خانوار در 232 روستای استان خراسان جنوبی تحت پوشش گاز طبیعی قرار گرفتند.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی با اشاره به اینکه هم اکنون 91 هزار و 200 خانوار در 1 هزار و 633 روستای استان تحت پوشش گاز طبیعی قرار دارند می گوید: به زودی همه روستاهای دارای قابلیت گازرسانی در استان به شبکه گاز طبیعی متصل می شوند و پرونده گازرسانی به روستاهای فاقد گاز در خراسان جنوبی بسته خواهد شد.

گسترش شبکه گاز، یکی از ارکان عدالت در خدمت رسانی به شمار می رود که این امر در توسعه روستاها و همچنین کاهش دغدغه های روستاییان در مناطق محروم نقش مهمی دارد.

 بسته شدن پرونده گازرسانی به روستاهای بالای 20 خانوار

مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی اعلام می کند: به همت کارکنان تمامی روستاهای دارای 20 خانوار در خراسان جنوبی از نعمت گاز بهره مند شده اند و گازرسانی به روستاهای کم جمعیت نیز در مراحل پایانی قرار دارد.

به گفته سید محمود هاشمی،  از سه سال قبل همه شهرهای استان به طور کامل گازدار شده اند و شاهد رشد بی سابقه گازرسانی در نقاط دورافتاده استان بودیم و به زودی و با اتمام پروژه های در دست اجرا 100 درصد جمعیت روستایی خراسان جنوبی تحت پوشش گاز قرار می گیرند.

 فراتر از تعهدات کار کردیم

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان جنوبی اعلام می کند: این شرکت در حوزه اجرای شبکه تغذیه و توزیع گاز از تعهدات فراتر رفته است.

وی ادامه می دهد: تعهد سال 1400 شرکت گاز استان خراسان جنوبی 1400 در زمینه شبکه تغذیه و توزیع اجرای 921 کیلومتر شبکه بوده که تا پایان آذرماه شاهد اجرای بیش از یکهزار کیلومتر شبکه بودیم. با اجرای 280 کیلومتر شبکه طی سه ماه پایانی سال، پیشرفت شبکه گذاری تا 130 درصد تعهد سال 1400 شرکت افزایش یافت.

 کاهش قاچاق سوخت در مناطق مرزی

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان جنوبی با بیان اینکه گازرسانی به روستاهای مرزی از دیگر اقدام های شاخص این شرکت به شمار می آید، می گوید: سال گذشته 111 روستای مرزی استان از نعمت گاز برخوردار شد.

 هم اکنون 705 روستای مرزی خراسان جنوبی تحت پوشش گاز قرار دارند و به زودی پرونده گازرسانی به روستاهای مرزی استان نیز بسته می شود.

وی تاکید می کند: توسعه گازرسانی در روستاهای مرزی، پاسگاه ها و برجک های دیده بانی مرزی، گامی بزرگ در ارائه خدمات دولت عدالت محور، توسط شرکت گاز خراسان جنوبی است.

 بهمن ماه سال گذشته، عملیات گازرسانی به بازارچه مرزی ماهیرود، 13 پاسگاه مرزی و 16 برجک مرزی در شهرستان های سربیشه و درمیان با پیش بینی هزینه 59 میلیارد تومان آغاز شد و گازرسانی به سایر پاسگاه ها و برجک های مرزی نیز در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان جنوبی ادامه می دهد: خراسان جنوبی محور اصلی ارتباط با کشور همسایه افغانستان است؛ از این رو عملیات گازرسانی به بازارچه مرزی ماهیرود که از بازارچه های گمرکی مهم شرق کشور محسوب می شود؛ بهمن ماه سال گذشته کلنگ زنی شد.

به گفته هاشمی، بهره مندی روستاها به ویژه روستاهای مرزی علاوه بر ارائه خدمات دولت عدالت محور، موجب جلوگیری از مهاجرت، جلوگیری از قاچاق سوخت و افزایش امنیت این مناطق می شود.

 توسعه اقتصاد و اشتغالزایی با تامین پایدار گاز صنایع

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان جنوبی در ادامه با اشاره به توسعه زیرساخت های گازرسانی در واحدهای تولیدی سطح استان می گوید: سال گذشته 253 واحد صنعتی و تولیدی در سطح استان به شبکه گاز متصل شده است. صنعت، قلب تپنده اقتصاد هر استان محسوب می شود و شرکت گاز خراسان جنوبی نیز تلاش کرده تا با گازرسانی به 253 واحد صنعتی و تولیدی در سال گذشته سهم خود را در آبادانی و اقتصاد استان ایفا کند.

به گفته وی، بهره مندی هرچه بیشتر صنایع از گاز علاوه بر حفظ محیط زیست، موجب افزایش اشتغال و پیشرفت اقتصادی منطقه نیز می شود.

 تداوم اجرای زیرساخت های کلان گازرسانی

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان جنوبی در ادامه بر تداوم توسعه زیرساخت های کلان گازرسانی همسو با افزایش پایداری شبکه گاز تاکید می کند و می گوید: خط انتقال بشرویه به دیهوک به طول 70 کیلومتر از سوی این شرکت اجرا و تزریق گاز شده است.به گفته هاشمی، دیهوک به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص و دوری از خط انتقال، از طریق سی ان جی گازرسانی می شد که با پیگیری های متعدد و مساعدت شرکت ملی گاز ایران، عملیات اجرایی پروژه خط انتقال گاز بشرویه به دیهوک به طول 70 کیلومتر از ابتدای سال 99 در دستور کار شرکت گاز خراسان جنوبی قرار گرفت و اواخر دی ماه سال گذشته تزریق گاز شد. بخش دیهوک هم اکنون بیش از 1 هزار و 200 مشترک گاز طبیعی دارد که با اجرای این خط، پایداری گازرسانی در شهر و روستاهای گازدار دیهوک و همچنین روستاهای فاقد گاز در دست اجرا در این بخش افزایش می یابد.

 اجرای 244 مورد تعمیرات اساسی ایستگاه های گاز

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان جنوبی با اشاره به اجرای برنامه های تعمیرات اساسی در سطح استان می گوید: برای تامین ایمن و پایدار گاز طبیعی مشترکین خانگی، تجاری و صنعتی هر سال تعمیرات اساسی (اورهال) ایستگاه ها توسط واحد بهره برداری انجام می شود. براساس برنامه های تعریف شده، اهداف اورهال تعمیراتی واحد بهره برداری این شرکت گاز خراسان جنوبی در سال 1400 به طور کامل محقق شد.وی با اشاره به انجام 32 مورد تعمیرات اساسی ایستگاه های دروازه شهری(CGS) و 212 مورد ایستگاه TBS در سال 1400 ادامه می دهد: تعمیرات انجام شده در قالب 20 گروه امدادی و 11 گروه تعمیراتی مطابق استانداردهای شرکت ملی گاز ایران انجام شده است.مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان جنوبی در پایان می گوید: انجام این فرایند، با رعایت کامل نکات ایمنی در جهت افزایش قابلیت اطمینان تاسیسات و با هدف تحقق خط مشی سیستم مدیریت یکپارچه با چشم انداز «چابک در خدمت و سرآمد در کیفیت» صورت می گیرد.