خدمات مهندسی منطقه 7 افزایش می یابد

توسعه زیرساخت های انتقال گاز با نگاه به آن سوی مرزها

مشعل    توسعه زیرساخت های صادرات گاز در غرب کشور از راهبردهای مهم صنعت گاز به شمار می آید؛ از این رو خطوط لوله انتقال گاز همسو با افزایش پایداری شبکه داخلی، با نگاهی صادراتی اجرا شده است. در همین حال، منطقه 7 عملیات انتقال گاز ایران همزمان با تامین گاز استان های مركزی، لرستان، كردستان، كرمانشاه، ايلام، همدان و قسمت هایی از استان های زنجان، قزوین و آذربایجان غربی در حوزه صادرات گاز به عراق نیز فعالیت می کند.  هم اکنون 4 هزار و 619 كيلومتر خطوط لوله انتقال گاز و چهار تاسيسات تقويت فشار شامل تاسيسات اراك، فامنين، بيجار و كوهدشت در منطقه 7 عملیات انتقال گاز ایران فعال است و براساس برنامه های تعریف شده، افزون بر زیرساخت های موجود، امسال نیز با بهره برداری از خطوط، تاسیسات تقویت فشار و ایستگاه اندازه گيری گاز، شاهد تحولات جدیدی در حوزه افزایش ظرفیت های انتقال این منطقه خواهیم بود. افزون بر موارد یادشده، 8 مركز بهره برداری خطوط لوله همدان، اراك، كرمانشاه، خرم آباد، بيجار، سنندج، كوهدشت و ايلام نیز در سطح این منطقه عملیاتی فعال است. در ادامه، گفت وگو با مهدی زارع، مدیر منطقه 7 عملیات انتقال گاز ایران را می خوانیم.

 سال گذشته در مجموع چند میلیارد مترمکعب گاز از منطقه منتقل شده است؟ لطفا گزارشی از حجم نشت یابی و پیگرانی نیز ارایه کنید. آیا در حوزه های یاد شده، نسبت به سال 99 افزایشی ثبت شده است؟

در سال 1400 در مجموع 39 میلیارد متر مکعب گاز از منطقه منتقل شده است که این میزان نسبت به سال 99 حدود 1 میلیارد متر مکعب (معادل 0.6درصد) افزایش داشته است. حجم عملیات پیگرانی سال 1400 بیش از 2 هزار و 767 کیلومتر شامل پیگرانی هوشمند و تمیز کننده بوده که نسبت به سال 99 افزایش دو برابری داشته است. عملیات نشت یابی خطوط لوله و تاسیسات در سطح منطقه نیز در سال 1400 بیش از 3 هزار و 842 کیلومتر بوده که نسبت به سال 99 بیش از 1.5 برابر رشد داشته است.

  آیا در سال 1400 خطوط لوله جدید، تاسیسات تقویت فشار گاز (واحد یدک) به منطقه تحویل شده است؟ تا پایان سال 1401 چه برنامه ای در این حوزه تعریف شده است؟

 بله، سال 1400 تاسیسات تقویت فشار گاز کوهدشت مجهز به چهار دستگاه توربوکمپرسور به منطقه تحویل شد. سال 1401 نیز در بخش خطوط لوله برنامه تحویل و تحول خواهیم داشت که دو ایستگاه کنترل فشار گاز پیاز آباد و بیستون و همچنین بخشی از خط 56 اینچ ششم سراسری به طول 210 کیلومتر، قسمتی از خط 48 اینچ صادرات به عراق به طول 131 کیلومتر، خط 30 اينچ بيستون - كرمانشاه به طول 35 كيلومتر در قالب طرح BOT تحویل منطقه خواهد شد.

  با توجه به توسعه زیرساخت های کلان گازرسانی و بازارهای جدید صادراتی، چه چشم اندازی برای منطقه 7 ترسیم شده است؟

 توسعه خط ششم سراسری به میزان 125 کیلومتر و خط نهم سراسری به میزان 334 کیلومتر در حوزه منطقه، احداث 9 تاسيسات تقويت فشار گاز به صورت دوگانه روی خطوط ششم و نهم سراسری در شهرهای پلدختر، كوهدشت2، صحنه، دهگلان و ديواندره جزو برنامه های شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران است که با توجه به نیاز و به مرور زمان به احتمال زیاد عملیاتی خواهد شد. یک ایستگاه اندازه گيری گاز در نفت شهر به منظور صادرات گاز به كشور همسايه عراق داریم که در آینده یک ایستگاه اندازه گيری گاز دیگر نیز به احتمال زیاد در شهر قصرشیرین به مجموعه عمليات اين منطقه اضافه خواهد شد.

  همسو با توسعه زیرساخت ها، آیا اقدام های همزمان در حوزه های نیروی انسانی و زیرساخت های فنی و کالایی منطقه نیز در دستور کار قرار دارد؟

با توجه به اهمیت جایگاه نیروی انسانی، به لحاظ گسترش و افزایش سطح فعالیت های منطقه در ایجاد و تاسیس مراکز بهره برداری خطوط لوله، تاسیسات تقویت فشار گاز و صادرات گاز، با پیگیری منطقه، مدیرعامل و مدیریت توسعه منابع انسانی شرکت انتقال گاز، ساختار سازمانی رسمی منطقه برای مراکز تازه تاسیس ابلاغ شده و با توجه به سیاست های ابلاغی از بالادست تاسیسات تقویت فشار گاز روی خط ششم و نهم سراسری در قالب طرح BOT است که در حال حاضر تاسیسات تقویت فشار پیازآباد از طریق طرح فوق راه اندازی شده که نظارت آن به عهده معاونت عملیات ایستگاه ها منطقه است.

  با توجه به بهره مندی منطقه 7 از تجربه در حوزه صادرات، آیا دوره هایی برای کارشناسان حوزه نفت و گاز کشورهای همسایه به ویژه عراق برگزار کرده اید؟

بله، در مرداد 97 طی مكاتبات میان مدير وقت توسعه منابع انسانی شركت انتقال گاز ایران و مدير وقت منطقه، براساس مذاكرات ریيس آموزش شركت انتقال گاز ایران و ریيس منابع انسانی منطقه و با توجه به شروع صادرات گاز از ايستگاه شلمچه و درخواست طرف عراقی  برق اين كشور، دوره آموزشی مرتبط از تاريخ 22 مردادماه 97 به مدت سه روز برگزار شد. این دوره با موفقيت و به بهترين شكل برگزار و گزارش های نظرسنجی و نتايج اثربخشی (نمره اثر بخشی دوره در سطح واكنش 96.82 بوده است) و ارزيابی دوره نيز مؤيد اين موضوع است. در نهایت مدیرعامل وقت ضمن ابراز رضايت از نحوه برگزاری و نتايج دوره از دست دركاران برگزاری دوره قدردانی کرد.

  تاکنون در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی برنامه ای تعریف و اجرایی شده است؟

بله، شرکت های مهندسی و توسعه، گازهای استانی و مشتریان عمده همچون نیروگاه سیکل ترکیبی خرم آباد جهت اجرای خطوط انتقال گاز مورد استفاده؛ از خدمات مهندسی این منطقه بهره فراوانی برده اند.

  تعمیرات اساسی سال 1401 منطقه از چه زمانی آغاز شده و براساس برنامه زمان بندی چه زمانی به پایان می رسد؟

تعميرات يك دستگاه توربين در تاسيسات فامنين از اواخر خرداد ماه تا پايان مهرماه 1401 مطابق برنامه انجام خواهد شد، تعميرات اساسی يك دستگاه توربين نيز در تاسيسات اراك در سال جاری برنامه ريزی شده است.

  علاوه بر تعمیرات اساسی برنامه ریزی شده، اقدام های دیگری برای آمادگی فصل سرد سال اجرایی شده است؟

اقدام های مورد نظر برای آمادگی فصل سرد امسال شامل انجام عمليات پيگرانی تميز كننده به تعداد 10 خط در دستور کار قرار دارد. با توجه به انجام 5 مورد پيگرانی هوشمند در خطوط لوله 30 اينچ و 12 اينچ، تعميرات ناشی از نتايج پيگرانی خطوط مورد نظر در سال جاری برنامه ريزی شده است. بازرسی فنی و انجام برنامه تعميرات خطوط لوله و تاسيسات تقويت فشار و نشت يابی خطوط لوله در سطح منطقه از دیگر برنامه های این منطقه به شمار می آید.

   آیا افزون بر تعمیرات اساسی امسال، برنامه مهم و کلان تعمیراتی در برنامه دارید؟

بله، انجام برنامه هایی چون تعويض پوشش و تعميرات قسمتی از خط لوله 30 اينچ نيزار- اراك به طول 5/4 كيلومتر، اجرای پروژه های ايمن سازی خطوط لوله و تاسيسات در سطح منطقه، اجرای پروژه جايگزينی ديوارهای بتنی جهت ايستگاه های شير بين راهی و CPS ها در سال جاری پيش بينی شده است.

  تاکنون اقدام های متنوعی در حوزه بومی سازی تجهیزات منطقه انجام شده است. لطفا گزارشی از مهم ترین اقدام های منطقه در این حوزه ارائه کنید.

تعداد 1 هزار و 260 عدد قطعه مورد نیاز توربینMAN تاسیسات اراک شامل ساخت پره های ثابت و متحرک کمپرسور محوری توربین به تعداد 1 هزار و 7 قطعه، ساخت قطعات مصرفی اورهال سطح V3، ساخت تراست بیرینگ کمپرسور گاز، همچنین ساخت لبیرنت سیل و شفت سیل های کمپرسور گاز به تعداد 40 قطعه، ساخت پکینگ 46 اینچ فیلتر سپراتور تاسیسات نفت شهر، ساخت قطعات بوستر HAUG، ولوها و سیلندر و پیستون و گاید رینگ ها به تعداد 11 قلم، حذف برد الكترونيكی تغذيه شيرهای برقی كمپرسورهای گاز سومی و جایگزینی برد الکترونیکی جدید، ساخت دستگاه Smart RTU و نصب در ایستگاه های شیر بین راهی و حفاظت از زنگ، ساخت Box Clamp جهت رفع نشتی پیگ سیگنال ها و تجهیزات خطوط لوله، ساخت سینی و متعلقات پیگرانی در لانچر و رسیورهای 20 اینچ و پایین تر، بومی سازی شده است، همچنین بومی سازی تعداد دیگری از قطعات و تجهیزات فنی در حال انجام است که می توان به بیرینگ های غلطشی توربین زاریا، لبیرنت سیل و شفت سیل های کمپرسور سومی، بردهای سيستم كنترل سوخت توربين های زاريا، قطعه جدا كننده عايقی (INSOLATING JOINT) مسير نشت جريان حفاظت كاتدی ترانسميتر ولوهای 7 و 8 و 20 تاسیسات تقویت فشار گاز و سیستم کنترل ولو سوخت توربین زاریا اشاره کرد.

  چه اقدام های کلانی همسو با سیاست های مسوولیت اجتماعی در منطقه انجام شده است؟

منطقه 7 عمليات انتقال گاز ایران به عنوان تامين كننده يكی از مهم ترين حامل های انرژی غرب كشور، در برقراری پيوندی محكم با موضوع مسووليت های اجتماعی سازمانی می کوشد، زیرا تامين انرژی مورد نياز كشور در سطح وسيع، خود نوعی خدمت به جامعه و مردم محسوب می شود؛از اين رو در سند راهبردی منطقه، بهبود تعاملات برون سازمانی كه يك هدف راهبردی در مسیر مسووليت های اجتماعی است به عنوان يك عنصر اصلی و اساسی ديده شده است؛ از اين رو اين منطقه متعهد شده است در مسیر توسعه پايدار و انجام مسووليت هاي اجتماعی خود گام برداشته و با الگوبرداری از استانداردهای سری GRI با بهره گيری از يك زبان مشترك با ذي نفعان خود و ساير سازمان های ثالث گزارش های پايداری خود را به نحوی شفاف در معرض قضاوت آنها قرار دهد تا ميزان تاثيرگذاری مثبت خود را بر اين موضوع پايش کند. اين منطقه همواره تلاش کرده است تا در برابرجامعه و محیطی که در آن فعالیت می کند؛ به ویژه در برابر منابع طبیعی و اقتصادی آن پاسخگو باشد. بر پایه این مفهوم و در همسویی با مسوولیت پذیری در مقابل همه ذی نفعان خود نیز که شامل طیف وسیعی از نهادها و حاكميت های دولتی، كاركنان، تامين كنندگان، مشتريان، جوامع محلی و مالكان و سهامداران است، گام های ارزشمندی برداشته است؛ از اين رو توجه به این مهم باعث شده، رویکردهای اتخاذ شده، افزون بر دربرگرفتن جنبه های اقتصادی، به جنبه های اجتماعی و زیست محیطی نیز توجه کند. يكی از مصاديق كلان اين امر تعامل و اخذ مشاوره از شرکت های توزیع برقِ مربوط، به عنوان ذي نفعان، برای شركت در طرح های کاهش بار مصرف انرژی الکتریکی در ساعات اوج بار، برای کمک به تحققِ تامین و توزیع پایداری انرژی الکتریکی بوده است. منطقه 7 عمليات انتقال گاز ایران از سال 97 تا كنون و به مدت 4 سال پياپی در طرح های کاهش بارِ مصرف انرژی الکتریکی در ساعات اوج بار شركت و صرفه جویی حاصل از افزایش بهره وری را نصیب جامعه کرده است.

  در پایان اگر نکته ای باقی مانده بیان بفرمایید.

در این منطقه فشار طراحی خطوط لوله گاز ششم و نهم سراسری بیش از 1300 PSI است؛ از اين رو در محل های اتصال به خطوط لوله گاز قبلی که فشار طراحی آنها 1050 PSI بوده، نیاز به ایستگاه کنترل فشار است. هم اکنون این منطقه دارای 4 ایستگاه کنترل فشار گاز (PCS) است که با تکمیل خطوط لوله گاز ششم و نهم سراسری در آینده تعداد این ایستگاه های کنترل فشار نیز بیشتر خواهد شد.