مربی و ملی پوش نفتی هندبال ایران:

نفت و گاز گچساران می تواند بازیکنان بیشتری را به تیم ملی معرفی کند

حسین آزادی    هندبال، ازجمله رشته های تیمی است که طرفداران متعددی دارد و طی سال های اخیر، برگزاری لیگ برتر در دو بخش آقایان و بانوان، موجب تعالی و پیشرفت این رشته در کشورمان شده است. به گونه ای که در سال گذشته، تیم ملی هندبال بانوان کشورمان برای نخستین بار در جام جهانی حضور یافت. یکی از بازیکنانی که تیم ملی هندبال زنان کشورمان را در جام جهانی همراهی می کرد، صونا بیداد، مربی تیم های پایه نفت و گاز گچساران و بازیکن سابق این تیم بود.  صنعت نفت نیز در این رشته ورزشی فعالیت محسوس و چشمگیری داشته، به گونه ای که تیم نفت و گاز گچساران علاوه بر حضور در مسابقات قهرمانی جهان و آسیا (هندبال آقایان) در لیگ های برتر آقایان و بانوان باشگاه های کشور نیز سابقه قهرمانی دارد.  همان طور که گفتیم، در جام جهانی هندبال که سال گذشته به میزبانی اسپانیا برگزار شد، 2 بازیکن و مربی تیم نفت گچساران در ترکیب تیم ملی حضور داشتند که صونا بیداد یکی از آنها بود. به همین بهانه با این ملی پوش که هم اکنون نیز در کسوت مربیگری در تیم نفت و گاز گچساران فعالیت می کند، گپ وگفتی داشتیم که باهم می خوانیم.

    با یک بیوگرافی کامل از خودتان شروع کنيد.

صونا بیداد هستم، سوم تیرسال 1372 در شهرستان گچساران متولد شدم. کارشناسی ارشد فیزیولوژی ورزش دارم و هم اکنون نیز عضو تیم ملی هندبال زنان ایران هستم و به عنوان مربی هم در تیم نفت و گاز گچساران فعالیت می کنم؛ البته در لیگ برتر هندبال بانوان باشگاه های کشور، سابقه حضور در تیم نفت و گاز گچساران را هم دارم.

    چه شد که هندبالیست شديد و این رشته را زیر نظر چه کسی و از کجا شروع کردید؟

من از بچگی هندبال را دوست داشتم و به دلیل همین علاقه، هندبال را از مدارس شروع کردم و کم کم بیشتر از قبل به این رشته علاقه مند شدم. تا اینکه در رده باشگاهی، کارم را ادامه دادم و به اهدافم در این رشته رسیدم. اولین مربی که هندبال را در کنارش شروع کردم، سرکار خانم خورشیدی بودند که در پیشرفت من نقش بسزایی داشتند و باعث شدند که من به این رشته بیشتر علاقه پیدا کنم.

    تاکنون در چه تیم هایی سابقه عضویت داشته اید و در چه پستی بازی می کنید؟

همان طور که گفتم، در لیگ برتر هندبال باشگاه های ایران سابقه بازی دارم. ابتدا درتیم نفت و گاز گچساران بازی می کردم، سپس به تیم شهید شاملی کازرون رفتم. در خصوص سؤال دوم هم باید بگویم که در پست بغل و پخش بازی می کنم.

در رشته هندبال الگویی هم دارید؟

بله، الگوی ورزشی من در هندبال، بازیکن تیم فرانسه، نیکولا کارباتیک است.

   چند سال است که در تيم ملي حضور دارید و با این تیم در چه تورنمنت هایی شرکت کرده اید؟

از سال ۹۵ تا امسال، عضو ثابت تیم ملی بودم و به قولی هنوز هم هستم. سال ۹۵ و در مسابقات قهرمانی آسیا در کشور کره جنوبی، مقام ششم را به دست آوردم. سال ۹۷ در مسابقات قهرمانی آسیا در ژاپن هم باز مقام ششم را با تیم ملی کسب کردم. در سال ۱۴۰۰ مسابقات قهرمانی آسیا در اردن نیز مقام چهارم را کسب کردیم که باعث شد بتوانیم سهمیه جهانی حضور در مسابقات جهانی را هم برای نخستین بار به دست بیاوریم. در سال ۱۴۰۰ در مسابقات قهرمانی جهان شرکت کردیم که برای اولین بار تجربه بسیار خوبی بود؛ چون با تیم های بزرگ جهان که قهرمان المپیک و قهرمان جهان بودند، بازی کردیم.

   فعالیت در تیم نفت را از چه زمانی شروع کردید؟

از سال ۸۹ در تیم نفت شروع به فعالیت کردم و تا سال ۹۷ در تیم نفت و گاز گچساران در لیگ برتر بودم. الان هم به عنوان مربی در این تیم کمک می کنم.

    مهم ترین افتخارات و عناوین شما در رده ها و لیگ های مختلف هندبال باشگاهی ایران چیست؟

 با تیم نفت و گاز گچساران 2 دوره قهرمان مسابقات دسته یک باشگاه های کشور شدم. بازهم با تیم نفت و گاز گچساران مقام سوم در مسابقات دسته یک کشور را به دست آوردم. سپس در سال۹۶ در لیگ برتر کشوربه همراه تیم نفت و گاز گچساران دوم شدم. در سال های 98 و 99 همراه تیم شهید شاملی کازرون 2 نایب قهرمانی به دست آوردم و زمانی که در نفت و گاز گچساران بازی می کردم، توانستم عنوان خانم گلی لیگ برتر در سال ۹۶ را به دست بیاورم. در سال ۹۷ هم بهترین بازیکن رنکینگ ملی در لیگ برتر به همراه تیم نفت و گاز گچساران شدم.

   در خصوص نحوه فعالیت در مربیگری بیشتر بگویید و اینکه چرا مربی شدید و از چه زمانی با تیم نفت در رده مربیگری همکاری دارید؟

من از سال ۹۲ در تیم های پایه و تکمیلی نفت و گاز گچساران علاوه بر بازی، در کســـوت مربیگری شروع به فعالیت کردم. به دلیل علاقه ای که به رشته هندبال داشتم، دوست داشتم از تجربیاتم در رشته مربیگری استفاده کنم و چند بازیکن هم در رده های مختلف به تیم ملی دعوت شدند.

    تلخ ترین و شیرین ترین خاطره ورزشی شما چیست؟

تلخ ترین خاطره ورزشی ام این است که به همراه تیم ملی در مسابقات قهرمانی آسیا در اردو به کرونا مبتلا شدم و نتوانستم همراه تیم برگردم. شیرین ترین خاطره هم اینکه برای اولین بار در رشته های توپی خانم ها توانستیم به جام جهانی صعود کنیم.

   در جام جهانی اسپانیا، به عنوان بازیکن در ترکیب تیم ملی بودید. در خصوص اولین حضورتان در جام جهانی و نحوه برگزاری و سطح مسابقات بگویید؟

قبل از اینکه به این سؤال شما پاسخ بدهم، باید به این نکته اشاره کنم که بیست و پنجمین دوره مسابقات هندبال قهرمانی زنان جهان با حضور 32 تیم به میزبانی اسپانیا برگزار شد و تیم ملی ایران برای اولین بار در تاریخ، با کسب مقام چهارمی آسیا جواز حضور در مسابقات قهرمانی جهان را کسب کرد و در این رقابت ها، شش بازی را مقابل تیم های رومانی، نروژ، قزاقستان، ازبکستان، آنگولا و کامرون برگزار کردیم که در نوع خود برای هندبال بانوان ایران خیلی خوب بود؛ اما در پاسخ به سؤالی که مطرح کردید، باید بگویم که پوشیدن پیراهن تیم ملی برای من در بالاترین سطح مسابقات جهان باعث افتخار بود. حضور ما در این مسابقات باعث شد که دریچه ای برای پیشرفت بانوان ایران در رشته هندبال باز و اسپانسرجذب شود. سطح مسابقات هم خیلی بالابود و ما که اولین تجربه حضور در این مسابقات را داریم، باید سطح عملکرد خودمان را بالا ببریم که در آینده حرفی برای گفتن داشته باشیم. در این مسابقات، علاوه بر اینکه به عنوان بازیکن تجربه بالایی کسب کردیم، نکات فنی زیادی هم در مربیگری آموختیم.

   از چه زماني نفتي شديد و آیا این همکاری کماکان ادامه دارد؟

از سال ۹۲ به عنوان مربی فعالیت داشتم تا اینکه کرونا باعث تعطیلی سالن های نفت شد. خدا را شکر که با بازگشایی مجدد سالن ها، دوباره به عنوان مربی شروع به فعالیت کردم و امیدوارم این روند خوب ادامه داشته باشد.

    ظرفیت رشته هندبال در صنعت نفت را چگونه ارزیابی می کنید؟

رشته هندبال، تنها رشته ای است که مسابقات آن در مناطق و وزارت نفت، برگزار نمی شود. امیدوارم که در سال جدید با یک برنامه ریزی خوب، این مشکل حل شود؛ چون پتانسیل هندبال در گچساران خیلی بالاست.

    توصيه شما به عنوان مربي براي توسعه رشته هندبال در صنعت نفت چيست؟

رشته هندبال در گچساران، تنها لیگ برتر بانوان در استان به شمار می رود که چند سال است با بازیکنان بومی در لیگ برتر و دسته یک فعالیت می کند. امیدوارم با برنامه ریزی بهتر، این تیم آینده بهتری داشته باشد. از هندبال نفت، بازیکنان زیادی به تیم ملی رسیدند که این روند با حمایت مسؤولان می تواند ادامه داشته باشد.

   در پایان اگر صحبت خاصی دارید، بفرمایید؟

 از خانواده ام و تمام کسانی که در این راه حمایتم کردند تا به این جایگاه برسم، سپاسگزارم. امیدوارم هندبال نفت بیشتر از اینها پیشرفت کند و در سطح باشگاهی بیشتر بدرخشد و حتی راهی مسابقات آسیایی شود و بازیکنان بیشتری از نفت، به تیم ملی برسند.

 

رئیس امور ورزش شرکت ملی نفت ایران عضو  کمیته فنی فدراسیون تکواندو شد

هادی افشار، رئیس امور ورزش شرکت ملی نفت ایران به عنوان عضو جدید کمیته فنی فدراسیون تکواندو منصوب شد.

در جلسه ای که در فدراسیون تکواندو برگزار شد، هادی ساعی، رئیس فدراسیون تکواندو، اعضای کمیته فنی را انتخاب و معرفی کرد. در این جلسه اعضای کمیته فنی، احکام خود را از رئیس فدراسیون دریافت کردند که هادی افشار، رئیس امور ورزش شرکت ملی نفت ایران به عنوان عضو جدید انتخاب و معرفی شد.

هادی افشار از قهرمانان ملی این رشته رزمی است که به عضویت این کمیته درآمد. وی حکم انتصاب خود را از هادی ساعی، رئیس فدراسیون دریافت کرد. کمیته فنی فدراسیون تکواندو در بخش «کورگی» یا همان مبارزه، قرار است به منظور بررسی برنامه مربیانی که نامزد هدایت تیم ملی هستند، بپردازد. گفتنی است، زهرا سروی، اصغر رحیمی، هادی افشار و فیض الله نفجم اعضای کمیته فنی را تشکیل می دهند.

 

صعود کوهنوردان آغاجاری به قله های قوچ خوس

کوهنوردان باشگاه مناطق نفت خیز جنوب -آغاجاری در نخستین صعود خود در سال جدید توانستند قله های قوچ خوس (قوچ خوابیده) سپیدان فارس و قلعه گلاب را فتح کنند.

 این قله به ارتفاع۳۳۰۰متر، بلندترین قله در دامنه های شکرک در شمال غربی سپیدان فارس است که با تلاش هم نوردان عادل شریفات و سعید حمودی، به سرپرستی عقیل شریفی حسینی به عنوان نخستین صعود در سده جديد شمسی (۱۴۰۱/۱/۴) فتح شد.

از دیگر صعودهای کوهنوردان این باشگاه در سال جدید، می توان به صعود هم نوردان به قلعه گلاب به مناسبت میلاد امام زمان(عج) و آغاز سال جدید شمسی اشاره کرد که در فروردین 1401 انجام شد.