آیا بحران انرژی کنونی شدیدتر  از بحران نفتی  دهه 70 میلادی است؟

در سال 1973 میلادی پس از جنگ یوم کیپور، میان رژیم صهیونیستی و ائتلافی از کشورهای عربی، تولیدکنندگان نفت در منطقه خاورمیانه، صادرات نفت خام خود را به دلیل حمایت ایالات متحده آمریکا از رژیم اشغالگر قدس تحریم کردند.

در پی این رخداد، جهان با چالش و بحرانی جدی در حوزه انرژی و به همراه آن ابعادی حماسی روبه رو شد. حال دنیل یرگین، نویسنده کتاب تاریخ جهانی نفت، اقتصاددان مطرح آمریکایی و برنده جایزه پولیتزر جهان معتقد است که بحران انرژی کنونی، می تواند بسیار شدیدتر از بحران نفتی دهه 70 میلادی باشد.

در بحران نفتی این دهه، در پی تحریم صادرات نفت کشورهای عربی به ایالات متحده آمریکا، قیمت جهانی نفت خام طی سه ماه، چهار برابر شد. در آن زمان واشنگتن بر این باور بود که از دست رفتن سهم بازار به کشورهای عربی، تولیدکننده نفت، آسیب مالی می رساند؛ اما در عوض، تولیدکنندگان با قیمت های بسیار بالاتر، کاهش سهم بازار خود را جبران کردند.

با این حال، مصرف کنندگان در ایالات متحده آمریکا ضربه شدیدی را به شکل کمبود سوخت و اقدام های فوری صرفه جویی در انرژی متحمل شدند؛ زیرا مصرف نفت این کشور برای چند دهه به لطف نفت خام ارزان خاورمیانه، در حال افزایش بی وقفه بوده است.

اگرچه تحریم های دوران بحران نفتی دهه 70 میلادی، اروپایی ها را شامل نمی شد؛ اما قاره سبز به دلیل افزایش قیمت ها در پی تحریم صادرات نفت به آمریکا ازسوی کشورهای عربی تولیدکننده نفت خام آسیب بیشتری دید، به طوری که کشورهای اروپایی مجبور به انجام اقدام هایی از قبیل سهمیه بندی سوخت و وضع محدودیت سرعت عبور و مرور خودروها در جاده ها و بزرگراه ها با هدف صرفه جویی در مصرف سوخت شدند.

این اقدام درباره محدودیت های سرعت، ممکن است برای افرادی که از توصیه های آژانس بین المللی انرژی به منظور کاستن از مصرف نفت و انرژی پیروی می کنند، آشنا به نظر برسد.

این راهکار، یکی از 10 گام ضروری است که آژانس بین المللی انرژی به منظور کاهش وابستگی اتحادیه اروپا به سوخت های فسیلی روسیه در فهرست خود آورده است.

یرگین، در گفت وگو با خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرد: کمبود امروز، همه سوخت های فسیلی را شامل می شود و تنها به نفت خام اختصاص ندارد، بنابراین  می توان گفت بحران کنونی انرژی می تواند بدتر از بحران دهه 70 میلادی باشد.

وی گفته است: من فکر می کنم شرایط کنونی که جهان با آن دست و پنجه نرم می کند، به طور بالقوه بدتر از بحران نفتی دهه 70 میلادی است؛ زیرا انواع انرژی از جمله نفت خام، گاز طبیعی و زغال سنگ و در عین حال دو کشور را که هر دو از ابرقدرت های هسته ای جهان هستند، شامل می شود.

صرف نظر از ناراحتی قابل درکی که بخش دوم گفته های یرگین برای شهروندان اروپا و آمریکای شمالی به همراه خواهد داشت، بخش نخست سخنان وی بیانگر واقعیت هاست.

اروپا تقریبا به نیمی از نیاز خود به زغال سنگ و گاز طبیعی و حدود یک چهارم نفت خام خود متکی به واردات از روسیه است و اتحادیه اروپا بتازگی تصمیم گرفته است برای اعمال تحریم و محدودیت ها علیه روسیه و بستن راه های درآمدی این کشور به دلیل درگیری ها بین مسکو و کی یف، واردات زغال سنگ از روسیه را ممنوع کند. این موردی است که پس از اعلام ممنوعیت اتفاق می افتد که البته هنوز تأیید نشده است.

اندونزی، قیمت زغال سنگ خود را تا 42 درصد افزایش داد. معدنچیان زغال سنگ در استرالیا گزارش دادند که توانایی محدودی برای جایگزینی زغال سنگ روسیه دارند و قیمت زغال سنگ آسیا در میان گزارشها مبنی بر اینکه خریداران اروپایی به دنبال زغال سنگ جایگزین هستند، افزایش یافت.

آنچه در بازار زغال سنگ اتفاق می افتد، تا حدودی مشابه همان شرایطی است که در بازارهای جهانی نفت خام و گاز طبیعی رخ خواهد داد.

همانطور که یرگین در گفت وگو با بلومبرگ به آن اشاره کرد، بازار جهانی گاز طبیعی اکنون با محدودیت شدید عرضه روبه روست و در صورت توقف جریان گاز روسیه، جایگزینی آماده برای گاز روسیه وجود ندارد، این در حالی است که تولیدکنندگان گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) در ایالات متحده آمریکا برای افزایش صادرات در تلاش هستند.

دیوید بلکمون، یک کارشناس دیگر حوزه انرژی بتازگی در پادکستی با عنوان انتقال انرژی یک گام فراتر رفت و گفت ایالات متحده آمریکا، ابزار فیزیکی لازم برای تحقق وعده جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به اتحادیه اروپا مبنی بر تأمین 15 میلیارد مترمکعب گاز اضافی را در اختیار ندارد.

بلکمون همچنین به زمان لازم برای افزایش تولید گاز و توسعه ظرفیت مایع سازی و در عین حال، ناوگان محدود شناورهای ویژه حمل ال ان جی و تعهدهای صادراتی این سوخت به دیگر خریداران موجود اشاره کرد.

در شرایط عرضه محدود سوخت فسیلی و اوضاعی که به نظر می رسد تقاضا به طور قابل توجهی از عرضه فراتر رفته است، اکنون شرایط حتی بدون هیچ گونه تحریم نفت یا گاز، بحرانی است. با این حال یک مقام ارشد اتحادیه اروپا اشاره کرده است که احتمال دارد در مقطعی، این اقدام ضرورت پیدا کند.

هزینه زندگی در سراسر قاره سبز در حال افزایش است و دولت ها در تلاش برای مهار این بحران هستند. اگر اتحادیه اروپا مسیر تحریم را طی کند، نتایج می تواند فاجعه آمیز باشد، همانطور که تا حدودی همه تحلیلگران در این باره هشدار داده اند.

 منبع : اویل پرایس

نویسنده : آیرنا اسلاو

مترجم : امیر دشتی