فعالیت پایدار صنایع عمده با سوخت پشتیبان

وی همچنین گفت: ذخیره سازی سوخت دوم یاپشتیبان در دیگربخش ها ازجمله صنایع سیمان نیز به شکلی مناسب (ذخیره سازی و ارسال با اعلام نیاز از سوی این بخش) انجام شد تا صنعت مهمی مثل سیمان به دلیل محدودیت در گازرسانی و قطع احتمالی گاز در زمستان، با کمبود سوخت برای ادامه فعالیت رو به رو نشود.

ویس کرمی در ادامه می گوید: در این بخش نیز با تعامل سازنده وزارت صمت، تامین سوخت زمستانی، پیش از شروع دوره سرما به نحوی مطلوب انجام و سوخت مایع مورد نیاز آنها تامین شد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران اظهار کرد: سوخت رسانی به دیگر بخش های مصرف کننده مثل کارخانه تولید فولاد آلومینای جارجرم که در زمستان به دلیل تامین گاز بخش خانگی، قطع گاز را تجربه می کند، به نحوی انجام شد که ادامه فعالیت آن دچار مشکل نشود.

 نفت سفید و گاز مایع گرمابخش خانه ها

ویس کرمی تامین به موقع و کافی نفت سفید خانوارها را از دیگر رخدادهای مهم در حوزه سوخت رسانی زمستانی برمی شمرد و ادامه می دهد: هنوز در برخی نقاط کشور، برخی خانوارها، به ویژه در نقاط سخت و گذر کوهستانی از موهبت گاز طبیعی بهره مند نشده اند و نفت سفید منبع تامین گرما وپخت و پز آنهاست.

برای این منظور تلاش می شود با ارسال نفت سفید به فروشندگی ها، این سوخت در فصل گرم و پیش از ورود به زمستان (به دلیل انسداد احتمالی جاده های کوهستانی در زمستان و نبود امکان تردد نفتکش در آنها) در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد.

وی در ادامه با اشاره به سرمای سخت اخیر برخی استان های کشور مثل اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه و لرستان اظهار کرد: با توجه به ارسال نفت سفید کافی به فروشندگی های روستایی نواحی زیرمجموعه مناطق سی وهفت گانه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، توزیع این فرآورده نفتی در نقاط سردسیری مانند سقز که سرمای شدید و کم سابقه ای را تجربه کردند، به نحو مطلوب انجام شد.

وی گفت: این مهم در مناطقی مانند استان هرمزگان، جنوب سیستان و بلوچستان، جنوب استان کرمان، بخشی از استان فارس  که به واسطه بارندگی های فراوان، با بحران سیل رو به رو بودند نیزبه نحو خوب مدیریت شد و نفت سفید به مقدار کافی در اختیار سیل زدگان قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، کارنامه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی را در زمینه تامین و توزیع نفت سفید خوب خواند و افزود: تامین و توزیع مناسب نفت سفید چه در نقاط سردسیر و برف گیر و چه در نقاطی که با بحران سیل رو به رو شدند، مرهون همدلی بخش های ستادی و عملیاتی است، ضمن اینکه در این میان نباید از تلاش های بی قفه ناوگان حمل مواد سوختی غافل ماند.

تامین و توزیع گاز مایع در فصل زمستان نیز موضوع دیگری است که ویس کرمی علاقه مند است درباره آن سخن بگوید. وی توضیح می دهد: در سال های قبل مشکلاتی در توزیع گاز مایع وجود داشت که به تشکیل صف و تجمع مردم منجر می شد، اما خوشبختانه امسال، به ویژه در زمستان، روال و روند عادی براین بخش حاکم بود و با الکترونیکی شدن عرضه آن هیچ مشکلی برای شهروندانی که عمدتا بی بهره از گاز طبیعی هستند (استان سیستان و بلوچستان که گازرسانی در آن در دست اجراست وهنوز بخش زیادی از آن فاقد هستند) ایجاد نشد. این مهم برای مجموعه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با داشتن 37 منطقه و 230 ناحیه، یک کارنامه موفق به شمار می آید که حاصل یک «کار گروهی» است و با ثبت این کارنامه به استقبال نوروز 1401 می رود.

آمادگی کامل برای ورود به نوروز 1401

«زمستان نرفته، باید برای نوروز و تامین سوخت مسافران نوروزی برنامه ریزی کنیم و این یعنی گذر بدون وقفه از یک پیک و ورود به پیک دیگر.»

این جمله ای است که مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در ابتدای ورود به موضوع سوخت رسانی درایام نوروز به آن اشاره و تصریح می کند: یکی دیگر از رخدادهای خوب و مهم که شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران بنا بر رسالت خود از دیرباز به آن عمل کرده، برنامه ریزی برای ورود به نوروز و پیش بینی تمهیدات برای سوخت رسانی در این ایام به ویژه درحوزه حمل و نقل است.

وی با بیان اینکه در دو سال گذشته با وجود آمادگی همیشگی شرکت ملی پخش فرآورده های نفت ایران، تردد در جاده های کشوربه دلیل کرونا با محدودیت های و ممنوعیت های گسترده ای رو به رو بود و سفرهای نوروزی نیز به شکل مرسوم آن انجام نمی شد، تصریح کرد: خوشبختانه با توجه به افول شیوع کرونا و سویه های آن از جمله «اومیکرون» به نظر می رسد امسال شرایط برای انجام سفرهای نوروزی مهیا باشد و شمار زیادی از هموطنان با رعایت شیوه نامه های اعلامی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا روانه سفر شوند. به همین علت شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران نیز با آمادگی همیشگی که در دستور کار دارد، از هم اکنون برای ورود به سال جدید و تامین سوخت نوروزی مسافران در این روزها، تمهیداتی را همچون سال های گذشته در نظر گرفته است.

ویس کرمی بابیان اینکه مجموعه ستادی وعملیاتی این شرکت درحالی که گذربدون دغدغه  تا آخرین روز زمستان را دردستورکار دارد، ادامه می دهد: برای ورود به سال جدید و تامین سوخت درتعطیلات نوروز،نشست های متعددی برگزارمی شود تا مناطق سی وهفت گانه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با آمادگی دوچندان برای خدمت رسانی بهتر و مطلوب تر وارد سال 1401 شوند.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با اشاره به اینکه درسفرهای نوروزی  تامین مطمئن بنزین مسافران، از مهم ترین اولویت هاست، می افزاید: ذخیره سازی مناسب سوخت، موضوع مهمی است که در طول سال به آن پرداخته و گذر از تعطیلات نوروز نیز با توجه به همین رویکرد انجام می شود.

 تلاش حلقه های سه گانه 

هماهنگی مناطق سی وهفت گانه، 6700 جایگاه عرضه سوخت(بنزین، نفت گاز و سی ان جی) و ناوگان حمل فرآورده های نفتی(بیش از 13هزارنفتکش جاده پیما) با ستاد شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، از دیگر موارد مهمی به شمار می آیند که ویس کرمی به آنها اشاره و تصریح می کند: هماهنگی با این بخش ها با برگزاری نشست های مختلف برای آماده به کار بودن تجهیزات زنجیره تامین تا توزیع(سکوهای و بازوهای بارگیری انبارهای نفت، پمپ ها و نازل های جایگاه ها و نفتکش های جاده پیما با ظرفیت های مختلف) پیش از شروع تعطیلات انجام می شود تا عرضه سوخت به مسافران نوروزی به بهترین شکل ممکن انجام شود.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران ادامه می دهد: در حوزه حمل فرآورده های نفتی با هماهنگی های هر یک از مناطق سی و هفت گانه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با شرکت های حمل مواد سوختی، برنامه ای تدوین شده است تا بنزین مورد نیاز جایگاه های عرضه سوخت سراسر کشور در تعطیلات نوروز1401 که شروع آن 25 اسفند ماه امسال است، به موقع ارسال و در مخازن جایگاه ها تخلیه شود.

در ایام نوروز چون حجم سفر با قطار افزایش می یابد، تقویت ناوگان ریلی نیز اهمیت دارد و لازم است سوخت(نفت گاز) این بخش نیز تامین شود. حجم استفاده از سی ان جی نیز که در حالت معمول به طور میانگین22میلیون مترمکعب در روز است، در ایامی مثل نوروز به محدوده25 میلیون مترمکعب می رسد. بنابراین آمادگی جایگاه های عرضه سی ان جی نیز موضوع مهم دیگری است که به آن توجه شده است.

اعزام «گلگشت نوروزی» از ستاد شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با هدف پایش جایگاه های عرضه سوخت فعال در جاده های کشور، فعالیت ویژه دیگری است که افزون بر نظارت های معمول مناطق، در تعطیلات نوروز انجام می شود.

ویس کرمی تاکید می کند:کارکنان ستادی و عملیاتی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران نیز در37منطقه،230 ناحیه،58 مرکز سوخت گیری هوایی، با تمام ظرفیت و توان خود تلاش می کنند که با تامین سوخت مطمئن،اوقات خوشی در نوروز1401برای مردم رقم بخورد.در مدتی که ویس کرمی با حوصله و علاقه مندی، فعالیت های شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی را توضیح می داد، زنگ تلفن یکی دو بار به صدا درآمد و زود هم قطع شد؛ به نظر می رسد موضوع خاصی نبوده است که اگر بود، مصاحبه برای پاسخگویی حتما متوقف می شد.